Domů > Zdravé recepty > Přílohy

Čirok – super bezlepková obilovina

Uvařeno
bez lepku
sezóna podzim

Čirok mě osobně připomíná chutí perličkový ječmen, kamarádům bulgur, našim dětem jáhly. Jsou to větší, měkká zrníčka a hlavní předností je, že je přirozeně bezlepkový, což ocení všichni ti, kterým lepek nedělá dobře. U nás je čirok málo známý, ačkoli je to tradiční plodina známa už ve starém Egyptě. Konečně se dá běžně koupit ve zdravé výživě, a tak si můžete zpestřit vaření. Čirok je zajímavý významným podílem bílkovin, obsahuje i esenciální aminokyselinu lysin, která se v rostlinné říši vyskytuje poměrně vzácně.

Ingredience
pro 4 porce
  • 1 hrnek čiroku (zrno)
  • 3 hrnky vody
  • špetka soli

K Jíme Jinak mě přivedla snaha udělat něco se svým zdravím. I když mojí motivací nebylo hubnutí,

Čirok – základní postup

  1. Čirok propláchneme ve studené vodě a na pár hodin (můžeme přes noc) namočíme do 3 hrnků vody.
  2. Před vařením vodu neslíváme, vaříme ve stejné vodě se špetkou soli na mírném plameni cca 40 minut do vstřebání vody.
  3. Necháme 10 minut dojít pod pokličkou.

Praktické

  • V zimě můžeme čas vaření zkrátit použitím tlakového hrnce.
  • Na vaření obilovin je vhodné používat hrnec se silnějším dnem, aby se nespálily. Při vaření na plynu doporučujeme rozptylku.
  • Čím více dáme vody, tím více bude výsledek kašovitější a naopak, pokud budeme vařit v poměru 1:3 (3 hrnky vody), bude příloha sušší. Chceme-li dostat kašovitější konzistenci, třeba na snídani, přidáme jeden nebo dva hrnky vody. Čím víc vody, tím jemnější kaše a trochu delší doba varu.
  • Zbylý čirok skladujeme v zavřené sklenici nebo dóze s víkem v lednici a během tří dnů spotřebujeme. Ze zbytků můžeme udělat placky, knedlíky, sladký krém nebo snídaňovou kaši (čirok ráno prohřejeme v hrnci  s vodou, případně můžeme lehce pomixovat ponorným mixérem).
  • Pokud je čirok stále tvrdý, máte nejspíš přesušené staré zrno. Je potřeba přidat vodu a na mírném plameni ještě povařit. Na trhu jsou k dostání různé druhy čiroku. Dobu varu je potřeba přizpůsobit zakoupenému druhu. Nejlépe se osvědčili větší a světlejší druhy čiroku. Tmavé a menší zrníčka se obvykle hůř vaří. Záleží také na stáří zrníček. Staré a suché se velmi dlouho vaří než změkne.
  • Běžně se čirok se uvaří i bez namáčení, ale je výhodné ho předem namočit – získáme tím na živinách, které se začnou v namočených zrníčkách probouzet a čirok bude lépe stravitelný a tedy užitek z jídla větší. A také se dříve uvaří.
  • Čirok je přirozeně bezlepkový.

Obměna

  • Čirok můžeme kombinovat s rýží i dalšími obilovinami a semínky.
  • Pokud nemáte čirok a chcete připravit podobnou obilovinu, uvařte kulatozrnnou rýži natural, jáhly, bulgur nebo slzovku.

Děti

  •  Čirok je vhodný i pro miminka, pouze vynecháme sůl, vaříme ve větším množství vody a uvařené obilí přepasírujeme.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

28 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Bohužel jsem si komentáře přečetla až teď, kdy se mi čirok značky Zdraví z přírody neuvařil ani po hodině a půl vaření (namoceny byl 15 hod.)
Tak jsem celkem zklamaná.
Vařila jsem ho ještě dlouho, ale je to takové divné.
Příště zkusím kdyžtak jinou značku.

Dobrý den, jakou značku čiroku kupujete? U nás mají jen Zdraví z přírody Čirok loupaný a ten změkne po namáčení přes noc v tlakáči nejdřív po hodině. A má na sobě takové trvrdé šlupičky. Dávám to raději do jídel, kde se ještě jednou provaří s ostatními surovinami, ale mám trochu obavy, aby nám to neškrábalo střeva, ty šlupky, vařím pro děti 8 a 4 roky. Takový běloučký jako je na fotkách ho nemáme. Je to v pořádku?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Reveňová bublanina

Rebarborový jahleník je příjemný osvěžující dezert, který hravě nahradí běžný moučník. Neobsahuje mouku, vejce ani cukr. Je přirozeně bezlepkový a velmi ch...

Třešňová buchta pro lenochy

Na téhle buchtě mě baví, že všechno dám do jednoho pekáčku, strčím do trouby a víc se moc nestarám. Šetřím čas i nádobí. A výsledek je skvělý dezert bez cu...

Červená zelňačka s koprem

Zelňačka z červeného zelí je skvělá a velmi jednoduchá. Když se dobře ochutí a přidá kopr, tak je to hotová delikatesa.