Čirok mě osobně připomíná chutí perličkový ječmen, kamarádům bulgur, našim dětem jáhly. Jsou to větší, měkká zrníčka a hlavní předností je, že je přirozeně bezlepkový, což ocení všichni ti, kterým lepek nedělá dobře. U nás je čirok málo známý, ačkoli je to tradiční plodina známa už ve starém Egyptě. Konečně se dá běžně koupit ve zdravé výživě, a tak si můžete zpestřit vaření. Čirok je zajímavý významným podílem bílkovin, obsahuje i esenciální aminokyselinu lysin, která se v rostlinné říši vyskytuje poměrně vzácně.
Ingredience
pro 4 porce
 • 1 hrnek čiroku (zrno)
 • 3 hrnky vody
 • špetka soli

Čirok – základní postup

 1. Čirok propláchneme ve studené vodě a na pár hodin namočíme do 3 hrnků vody.
 2. Před vařením vodu neslíváme, vaříme ve stejné vodě se špetkou soli na mírném plameni cca 40 minut do vstřebání vody.
 3. Necháme 10 minut dojít pod pokličkou.

Praktické

Čirok se uvaří i bez namáčení, ale je výhodné ho předem namočit – získáme tím na živinách, které se začnou v namočených zrníčkách probouzet a čirok bude lépe stravitelný a tedy užitek z jídla větší.

Kombinujeme čirok

Čirok můžeme kombinovat s rýží i dalšími obilovinami a semínky.

Pokrm použijeme jako přílohu k tepelně upravené zelenině a luštěnině, chceme-li připravit kompletní talíř.

Obměna

V zimě nebo pro urychlení varu můžeme použit tlakový hrnec.

Chceme-li dostat kašovitější konzistenci, třeba na snídani, přidáme jeden nebo dva hrnky vody. Čím víc vody, tím jemnější kaše a trochu delší doba varu.

Děti a čirok

Čirok je vhodný i pro miminka, pouze vynecháme sůl a uvařené obilí přepasírujeme.

Poděkování

Dobrý den, chtěla jsem moc poděkovat za tyto inspirující...

Konečně více vnímám své tělo

Avka: Ahoj celému týmu JJ a všem, kteří prošli...

Obdivuji vaše recepty a úžasné nápady

Lenka M.: Nejsem ortodoxní JJ, ale tuto stravu mám...

Moje jídlo chutnalo spolužákům, kteří běžně jí sladkosti

Dagbri: Moje jídlo chutnalo spolužákovi ve škole, který dostává...

Největší hubnutí nastalo po vysazení cukru a bílého pečiva

Mrask: Dobrý den, začala jsem asi 14 dní před...

Po zvážení jsem se nestačila divit!

Eva: První týden jsem nedržela půst, byli jsme na...

Martina: Výborné! A muž pochválil: “Máš

Martina: Výborné! A muž pochválil: "Máš to dobrý" :)...

9 kilo dole, odběr krve super, bez pilulek

Mirka: Vaše stránky jsem okukovala delší dobu,ale až v únoru...

Mám lepší a vypnutější pleť

Evča: Ahoj Evi, nevím, jestli to se patří, přesto...

Jsem nabitá energií a pořád se usmívám

Spenito: Ahoj Ajko (a holky 🙂 ), líbí se...

Letos úspěch na entou

Neli: Stromeček čeká v kýbli s vodou na balkoně,...

Jsem vděčná za tuto stravu

Iva: Tento druh stravy mě přináší velký kus klidu,...

Nechutná mi sladké: to jsem ani nemyslela, že se někdy stane

Katchenka: Velkou inspirací na to, co vařit, mi jsou...

Přestala mi být konečně zima

Ilona L.: Evi a Helenko, hlásim úspěchy po odezněni...

Začínám konečně vnímat své tělo. 8,5 kg dole!

Dagmar: Zaplacením dalšího Vašeho kurzu jsem získala další inspiraci...

Inspirující kurz pro začátečníky

Lenka: Milá Evo, milá Helčo, ještě jednou vřelé díky za...

Jste unavená a vyčerpaná? Posilte v zimě ledviny

Nastartujte imunitu a vyhněte se nemocem.

Je to snadné. Zjistěte, jak na to.

Stáhnout ZDARMA

 1. Čirok obsahuje příliš bílkoviny- leucinu, čímž může způsobit nedostatek B3. (Opsáno z Wikipedie). Čirok byl původně pěstován jako vhodná rostlina pro výrobu
  košťat, zrní vznikalo při zpracování rostliny jako odpad a bylo používáno jako levné krmivo pro dobytek.

  • Čirok je jednou z nejdéle pěstovaných plodin pro výživu člověka. V současné době se pěstuje ve všech
   světadílech. V celosvětové produkci zaujímá páté místo v pěstovaných obilovinách hned za
   pšenicí, kukuřicí, rýží a ječmenem a sedmé místo ve všech pěstovaných plodinách ještě po
   sóje a bramborách. Protože se šlechtí, existuje přes 1300 registrovaných odrůd. Ve zdravé výživě se prodává čirok zrnový, na košťata se využívá ten technický. Každé obilí má nějaké výhody a nevýhody, proto je střídáme. Zase je bez lepkový a řadí se mezi protizánětlivé potraviny (Vysoký obsah polyfenolů se ukázal být zajímavý také z hlediska imunostimulace. Tato imunomodulace vede k protizánětlivým účinkům a spekuluje se o využití při terapii chronického zánětlivého onemocnění.)

 2. Dobrý den, mám prosím dotaz: na sáčku čiroku je napsáno, že by měl čirok tvořit maximálně jednu třetiny přílohové porce (např. 1/3 čirok, 2/3 rýže).
  Má to nějaký důvod?

  • Na slzovce se píše, že maximálně 2 lžíce denně, ale nikdo neví proč. Nevím, proč je toto omezení u čiroku. Jakého máte výrobce? Že bychom se poptali u zdroje? Jinak já čirok jak míchám, tak často jíme samotný a zatím jsem nic nekalého nezpozorovala 😉

  • I to je možné, že je to zrno na sázení, ne vaření. Ale existuje i červená odrůda, tak těžko říct, co je to v tomto případě.

 3. chtěla bych se zeptat, jakou má mít čirok barvu? vy máte na fotce krásně bílý, ale můj teda vypadá uplně jinak. v syrovém stavu jsou to kuličky s načervenalým nádechem, po uvaření je to taková rezavá kaše. chutově dobrý. je čiroku více druhů, třeba tak jako existuje bílá a červená rýže?

  • Čiroků je celý řada, tuším přes 30 druhů. Některé ani nejsou jedlé, ty v obchodě neseženete 🙂 Podle popisu to vypadá, že máte červený čirok 😉

  • Taky mám jiný než bílý (žlutonazelenalý)a nechutná mi moc, musela jsem z toho udělat knedlík a silou své osobnosti ostatní přesvědčit aby to snědli, neb poznali, že je to neobvylá chuť. A ten co je vyfocený teda byl i před uvařením bílý?

   • Neco mezi bilou a smetanovou. Ale myslim, ze na zacatku je taky nebral, dlouho jsem ho michala s ryzi.

 4. Zrovna dnes jsem ho vařila, 24 hod. namočený, 3/4 hodiny vařený, 30 minut docházel pod poklicí a pořád je tvrdý.

  • Tak to je nějaký starý syčák, to není možné, že nezměkl a nezměkl. Já ho tedy vařím obvykle s rýží, kupuji od Probia a tohle mi naštěstí ještě neudělal. Přemýšlím, co by pomohlo. Vařit déle? Nebo dojít do prodejny a poptat se na stáří nebo dodavatele? Třeba to někde přesušili nebo skladovali moc dlouho.

 5. Evi, zkoušeli jste někdo čirok fermentovat? Prý se to dělá běžně v Etiopii. Já jsem ještě nedělala ani amasaké… když pouřiju normální žitný kvásek, tak to bude kyselé, že? žádné speciální (použitelné) startovače asi doma nemám… A nebo by šel udělat kvásek z mouky čirokové?

  • Klaudi, já ho zatím používám nejvíc na vaření jako obilovinu, kvasit jsem ho nezkoušela, krom toho, že byl jako uvařený přidaný do kváskového chleba. Když by se to kvasilo s rýží naočkovanou bakterii koji na amasaké nebo s naklíčenou pšenicí, mělo by to jít do sladka jako ostatní obiloviny. Když by se nechala fermentovat čiroková mouka chvíli, čekala bych, že to zesládne jako jiné mouky, když přímo s kváskem, půjde to do kysela. Ale je to jen teorie, nezkoušela jsem. Kvásek jde udělat ze všech mouk, jistě půjde i čirokový. KDyž něco vyzkouším, dám to sem a kdyby někdo z vás, budu ráda za info, jak to dopadlo 🙂

   • No, tak jsem 24 kvasila čirokovou mouku. Trochu to zesládlo, tak jemně, klukům to sladké nepřišlo. Zamíchala jsem trochu do uvařeného čiroku a dala na kraj kamen, abych to udržela v teplotě. Za šest hodin bylo sladší. Ale že bych řekla slaďounké, to fakt ne. nechala jsem to ještě do rána a to už zkyslo… tak buď nízká teplota? Nebo nevíme, co je sladké? Každopádně něco dobrého mělo tendenci se dít….vyslala jsem muže do obchodu pro startovací startéreček, tak snad bude i další pokus…

    • Zajímavý pokus. Ono to sládne, sládne, ale když to dojde do maxima, začne to zase kysnout, chce to vychytat, jak to funguje u čirokové mouky. Každopádně nás vaše další pokusy zajímají!

    • Možná čirok není ideální na tu sladkou chuť, ještě bych zkusila fermentovat přímo vařený čirok jako se dělá amasaké, ne mouku. Myslím, že 6 hodin je na mouku hodně, že to půjde vždycky do kysela jako kvásek. Ale tomu celém obilí to trvá déle, proto se dělá amasaké 6-8 hodin. No zase teorie, ještě pořád jsm čirok nefermentovala 🙂

 6. Ano, ano pro čirok. Asi před půl rokem jsem ho objevila a moc mi chutná. Je to zase další zpestření, pro Matýska je to další rejžička, ale na štěstí ho přijal :o)

 7. Zobrazit všech 21 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJíme Jinak v časopisu Tina
Další článekSladká omáčka plná zeleniny s rýží a tempehem