Domů > Zdravé recepty > Přílohy

Čirok – super bezlepková obilovina

Uvařeno
bez lepku
sezóna podzim

Čirok mě osobně připomíná chutí perličkový ječmen, kamarádům bulgur, našim dětem jáhly. Jsou to větší, měkká zrníčka a hlavní předností je, že je přirozeně bezlepkový, což ocení všichni ti, kterým lepek nedělá dobře. U nás je čirok málo známý, ačkoli je to tradiční plodina známa už ve starém Egyptě. Konečně se dá běžně koupit ve zdravé výživě, a tak si můžete zpestřit vaření. Čirok je zajímavý významným podílem bílkovin, obsahuje i esenciální aminokyselinu lysin, která se v rostlinné říši vyskytuje poměrně vzácně.

Ingredience
pro 4 porce
  • 1 hrnek čiroku (zrno)
  • 3 hrnky vody
  • špetka soli

Kouřil jsem od 7 let, pil od 16. Časem se ke způsobu zábavy přidala tráva. Byl jsem ve špatné společnosti. Byl to úni...

Čirok – základní postup

  1. Čirok propláchneme ve studené vodě a na pár hodin namočíme do 3 hrnků vody.
  2. Před vařením vodu neslíváme, vaříme ve stejné vodě se špetkou soli na mírném plameni cca 40 minut do vstřebání vody.
  3. Necháme 10 minut dojít pod pokličkou.

Praktické

Čirok se uvaří i bez namáčení, ale je výhodné ho předem namočit – získáme tím na živinách, které se začnou v namočených zrníčkách probouzet a čirok bude lépe stravitelný a tedy užitek z jídla větší.

Kombinujeme čirok

Čirok můžeme kombinovat s rýží i dalšími obilovinami a semínky.

Pokrm použijeme jako přílohu k tepelně upravené zelenině a luštěnině, chceme-li připravit kompletní talíř.

Obměna

V zimě nebo pro urychlení varu můžeme použit tlakový hrnec.

Chceme-li dostat kašovitější konzistenci, třeba na snídani, přidáme jeden nebo dva hrnky vody. Čím víc vody, tím jemnější kaše a trochu delší doba varu.

Děti a čirok

Čirok je vhodný i pro miminka, pouze vynecháme sůl a uvařené obilí přepasírujeme.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Klub

Dobrý den, jakou značku čiroku kupujete? U nás mají jen Zdraví z přírody Čirok loupaný a ten změkne po namáčení přes noc v tlakáči nejdřív po hodině. A má na sobě takové trvrdé šlupičky. Dávám to raději do jídel, kde se ještě jednou provaří s ostatními surovinami, ale mám trochu obavy, aby nám to neškrábalo střeva, ty šlupky, vařím pro děti 8 a 4 roky. Takový běloučký jako je na fotkách ho nemáme. Je to v pořádku?

Klub

Dobrý deň, prečo vodu z čiroku nezlievame?

Ukázat další komentáře

Čtěte více na toho téma