Domů > Magazín > Zdraví

Bolesti hlavy

Trpíte na bolesti hlavy, nebo se začaly ozývat po změně jídelníčku? Co je způsobuje a jak si pomoci, aby bolest odešla?

Proč mě bolí hlava a co s tím?

Bolesti hlavy po přechodu na zdravou stravu mohou mít nejrůznější průběh. Většinou se vracívají lidem, kteří na ně trpěli v minulosti, zejména když byly chemicky potlačovány. Mohou se objevit jako „chronické“ pobolívání hlavy, častěji ovšem přichází bolest spíše krátkodobější a intenzivnější. Ideální je připravovat si vyvážený léčebný talíř. Jako první pomoc napomáhající neutralizaci krve poslouží umeboška, kuzu nápoj s umeboškou, případně aplikace vnějších podpůrných prostředků. A pamatovat na to, že ideálním spouštěčem migrény může být jakýkoli „výlet“ mimo pásmo zdraví.

Bolesti hlavy se mohou také objevit ve spojitosti s bolavými zuby či ušima, nevhodnými brýlemi atd. Extrémní podobu bolesti hlavy představuje tlačící nádor na mozku, vyžadující ovšem velmi pečlivou péči.

Bolesti čela a po stranách hlavy – čím si ulevit?

Nejčastěji bývá bolest v oblasti čela způsobena konzumací extrémně jinových potravin v minulosti (cukr, džusy, chemikálie, víno). Může být znovu nastartována také nadměrnou konzumací moučníků (byť zdravých) či ovoce. Co v tomto případě může pomoci?

  • studený obklad
  • ticho
  • vzpřímená poloha (je-li to možné, platí pro všechny migrény!)
  • nohy v horké vodě
  • masáž ukazováčku a prostředníčku na obou nohách (s bolavým čelem je spojuje žaludeční meridián)

Jinovými faktory (ovocem, brambory, olejnatými jídly, pivem) je rovněž způsobena bolest po stranách hlavy, co s ní?

  • aplikujeme studený zábal, abychom zklidnili dilatované buňky mozku
  • masáž prsteníčku na noze, jímž prochází žlučníkový meridián
  • masírovat přímo bolestivá místa

Bolesti v zátylku – čím si ulevit?

Bolesti v zátylku jsou reakcí na extrémně jangové potraviny (maso, vejce, přesolené jídlo). Co dělat v tomto případě?

  • teplé zábaly
  • masáž přímo postiženého místa
  • masáž malíčku na noze (meridián močového měchýře)

Bolesti hluboko uvnitř hlavy – čím si ulevit?

Tyto bolesti způsobuje akumulace nejagresivnějšího jangu – hodně masa, hodně soli, vajec, maso pečené, uzené, grilované, játra, ledviny, kaviár. Jak si pomoci?

  • horkým ručníkem obalíme krk, můžeme ho rovněž masírovat
  • nápomocná může být i masáž palce u nohou

Někdy může bolest hlavy nabýt takové intenzity, že klasifikace na „v zátylku, vepředu“ atd. je scestná, protože to bolí zkrátka všude. Více si poslechněte ve videu Bolesti hlavy a migrény. Proč vznikají a jak se jich zbavit?, dále si přečtete článek Migréna a bolesti hlavy – zbavte se jich jednou pro vždy.

Vývoj bolestí hlavy a migrén po změně stravy

Začala jsem trpět migrénou od svých 18 let, nejprve slabé bolesti hlavy za levým okem, které se vytratily po nasazení brýlí a objevovaly se přibližně jednou za měsíc, později se pravidelnost a intenzita stále zvětšovaly tak, že jsem měla migrény každý týden na 3 dny a nepomáhalo naprosto nic, jen tma, klid, ticho, postel, zavázání hlavy šátkem, teplo; migrény provázelo dost často zvracení a průjem, někdy i zároveň. Pokud jsem byla nucená být v pracovním procesu, ládovala jsem se paralenem nebo ibuprofenem (2 tablety po půl hodině a to ještě jen mírně zmírnilo bolesti a jen na tu půlhodinu). V 21 letech jsem se začala stravovat vyváženě a migrény začaly ustupovat, většinou se objevily jen po větším množství sladkostí, ovoce nebo alkoholu (ne vždy najednou, ale třeba během týdenní konzumace něčeho víc sladkého nebo dvou skleniček vína či piva. Dnes po 7 letech zdravé stravy se objeví zřídkakdy ve slabé intenzitě, většinou ze stresu nebo nevyspání, nebo když nechci řešit nějaký problém. Trvají 3 dny, pokud nedodržuji půst od sladkostí a jiných více jinových potravin. Pomáhají mi umebošky, cibulová polévka s hodně umeoctem, miso polévka s umeoctem nebo rýžovým octem, odpočinek, spánek, masírování spánků a hlavy, stažení hlavy šátkem, klid, ticho.

Píchání ve spáncích jsem zažívala často; v prvních letech po změně stravy se vracelo občas s nevídanou intenzitou, po čase už jen výjimečně, v reakci na sladké.

Bolestmi v zátylku jsem velmi trpěla v předškolním věku. Vyšetřovali mě na neurologii, zubním, očním i na psychiatrii a na nic nepřišli. V pozdějším věku se bolest vracívala, ale již ne s takovou intenzitou. Po změně stravy se také párkrát ozvala, teď mám pokoj.

Před změnou stravy jsem asi 10 let trpěla chronickou bolestí hlavy, někdy větší, jindy menší, ale soustavnou. V podstatě jsem si na ni zvykla jako na stálou nepříjemnou společnici, na kterou se nemyslí. Když pak již po 14 dnech (!) zdravého stravování polevila, chtělo se mi lítat. Vracela se mi potom ještě asi tři roky, vždy na pár dní, ovšem s mnohem větší intenzitou.

Migréna? Bývala mi dlouhé roky (od dětství cca do dvaceti) pravidelnou a úpornou společnicí. Hodiny se šátkem přes oči a v tichu, kdy světlo a většina zvuků byla nesnesitelná… Lékaři neměli moc co doporučit, protože vyšetření (rentgeny) nic moc neukazovaly. Teď už ji po změně stravy dlouho téměř neznám.

Po roce a půl po změně stravy mě zvláštně bolela hlava, od očí přes čelo dovnitř. Vybavila jsem si ji jako stejnou bolest, když jsem v minulosti potřebovala brýle a nechtěla je nosit. Tentokrát ovšem oči trpěly dioptriemi příliš silnými.

Autor Klára Jíchová, redakčně upraveno

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Jak podpořit své zdraví v červenci

Jak má vypadat vzorový jídelníček v červenci? Jakou část našeho těla se vyplatí hýčkat právě nyní, proč bychom to měli dělat a jak na to?
klub
104
6

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...
15
14

Vařte sezónně – má to spoustu výhod! Víte, jak na to?

Už jste začali vařit podzimně? Nebo je to pro vás vyšší dívčí a vaříte celý rok to samé? Má to velké výhody přizpůsobit se ročnímu období. Když si budete v...
12

Menu na jarní víkend

Na jarním talíři by neměla chybět čerstvost a pestrost, zelená barva zeleniny, natí, divokých bylin a kyselá chuť. Pojďme si představit, uvařit a s chutí s...
174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
47
19

Jedlé kaštany: zdroj životodárné energie

Jedlé kaštany mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví, trávení a dokonce podporují i zdravé hubnutí. Ukážeme vám tipy, jak je využít v kuchyni tak, abys...