Domů > Magazín > Zdraví

Bolest hlavy a únava: Banalita nebo vážný zdravotní problém?

Únava spojená s bolestmi hlavy dokáže znepříjemňovat až omezovat běžné fungování člověka, zvlášť v případě, že se tyto pocity objevují často. Příčina může být zakořeněná v životním stylu, za problémy se někdy skrývá nastupující či probíhající onemocnění.

Trápí mě bolesti hlavy spojené s únavou

Bolesti hlavy a únava bývají častým doprovodem akutních nemocí jako je nachlazení, viróza, záněty v oblasti hlavy, zvlášť ty spojené s horečkou či teplotou, případně se mohou objevit při problémech se zuby či ušima. Tyto potíže většinou brzy po vyléčení odejdou.

Co když ale tyto pocity máme dlouhodobě, co za nimi může stát?

V případě déletrvajících a neustupujících bolestí hlavy a únavy je na místě zvážit návštěvu lékaře pro vyloučení vážnějšího onemocnění a nejlépe také odborníka na celostní terapii, který odhalí slabá místa a pomůže vám na ně zacílit terapii. Základem je vědět či tušit příčiny obtíží, podle toho orientovat své další kroky.

Hydratace a dobrá výživa je základ

Při dlouhodobě nevhodném stravování a špatné hydrataci organismus trpí nedostatkem energie a kvalitní výživy, následkem pak může vznikat chronická únava a bolesti hlavy. Roli přitom většinou hraje oslabená funkce oblasti sleziny či jater se žlučníkem. Příčinou akutních i chronických bolestí hlavy bývají stravovací extrémy (hodně masitých jídel, soli, tvrdých sýrů, nebo naopak hodně sladkých jídel, bílé mouky, léků, případně alkoholu). Jak co nejlépe přistoupit ke stravě?

  • Co nejčastěji si vařte čerstvou stravu složenou nejlépe ze základních potravin, jako je zelenina, luštěniny, celozrnné obilniny (přírodní rýže, jáhly, ječmen), semínka (sezamová, dýňová). Ořechy spíše vyřaďte (obsahují hodně tuku). Omezte lilkovité rostliny (brambory, rajčata, papriky). Při bolestech v zátylku či hluboko v hlavě nejezte pohanku. Lépe omezte až vynechávejte živočišné výrobky a volte rostlinnou podobu bílkovin.
  • Vynechte hutné pečené výrobky z mouky.
  • Denně si vařte miso polévku.
  • Nepoužívejte velké množství oleje při přípravě pokrmů.
  • Ovoce jezte raději v tepelně upravené podobě či sušené, lépe na nějaký čas vynechat čerstvé.
  • Pitný režim je dobré si rozvrhnout do celého dne a z části mít tekutiny zabudované v mokrém jídle jako jsou polévky, omáčky, tepelně upravená zelenina, uvařené obiloviny apod. Pitný režim je důležitý, ovšem neznamená to se přepíjet, lépe pít průběžně během dne po douškách a večer již příjem tekutin utlumit. Nejlépe vůbec nepijte alkohol.
  • Vynechte raději kávu. Počítejte ale s tím, že bolesti hlavy a únava mohou být součástí náhlého vysazení kofeinu, na který je vaše tělo zvyklé, nicméně stačí pár dnů, max. týdnů vydržet a uleví se vám. Pomoci vám může popíjení sladkého zeleninového nápoje. Stejně tak může k potížím dojít, pokud ze dne na den kompletně změníte jídelníček na zdravý a začnou pracovat procesy detoxikace.

Pomůžeme vám se sestavením jídelníčku tak, aby byl pestrý, výživný, harmonický a poskytoval dostatečnou hydrataci. Na našem webu naleznete velkou várku receptů a sezónních tipů. Prvotní návod se spoustou praktických tipů vám poskytne průvodce Jak začít, připojit se k nám můžete do pravidelných online kurzů. Na změnu stravy jděte pozvolna a buďte trpěliví, pokud vaše obtíže neodejdou hned.

Co když hraje roli stres?

Energie a krev volně neproudí, svaly jsou napjaté a stažené – i to jsou důsledky přílišného stresu, emočního vypětí či dlouhodobé nespokojenosti ve vašem životě, které zhoršují únavu spojenou s bolestmi hlavy.

  • Určitá míra stresu je normální, protože posiluje odolnost a odhodlání člověka, problémem je nadměrný stres a stres, kterým reagujete i na běžné denní situace.
  • Uvědomte si, jak často a v jakých situacích ve svém životě stres prožíváte, jak se s odstupem cítíte a případně co vám pomáhá ho regulovat.
  • V únavu a bolest hlavy může vyústit i potlačování emocí (např. vzteku) či nadměrné přemítání a přemýšlení nad tím “co by kdyby” a vyčítání si to, co jsem “měl(a) udělat jinak”.
  • Pokud jste dlouhodobě nespokojení s tím, jak se odvíjí váš život či okolní svět, na všechny situace nahlížíte černýma očima, pak i další důvody k nespokojenosti vidíte všude okolo vás a stává se z toho začarovaný kruh. Můžete pak mít pocit marnosti a neschopnosti cokoliv změnit ve vašem životě k dobrému.

        Zkuste se již od rána naladit a udržovat svoje myšlenky v pozitivním duchu (pokud zrovna neprožíváte těžkou životní situaci, kdy je to náročné, ale ne nemožné a mnohdy i prospěšné). Nenechte se rozladit zdánlivými problémy, ze kterých vás hned začne bolet hlava, soustřeďte se na vaše životní hodnoty a možná se v tu chvíli závažnost daného problému zmenší. Každá mince má dvě strany – učte se pozitivní stránku vidět i ve věcech, které se vám nelíbí, případně se tu danou věc snažit změnit tak, aby vám nevadila. Nadměrný vztek zkuste ze sebe vytřepat, vyklepat, vydupat či vykřičet někde o samotě. Ulevit při stresu může zpřítomnění a vnímání okolí různými smysly (zpěv ptáků, vůně květů či vařící se polévky, zvuk větru, dotyk), nebo zpomalte a prohlubte svůj dech, dýchejte směrem do břicha. Dopřejte si klid, odpočinek, procházku, nejlépe v přírodě. Vezměte svůj život do svých rukou a přibližujte se k tomu, co si ve svém životě přejete – vaše hlava bude lehčí a energie nebude tolik kolísat.

        Zaměřte se na kvalitu spánku

        Bolesti hlavy a únava mohou plynout z nedostatečného odpočinku a regenerace během noci. Poruchy spánku mohou být způsobené přetížením trávicích orgánů z důvodů pozdní večerní či noční stravy, slabostí plic a buzení kašlem, ale i z neutichajícího proudu myšlenek, starostí a neschopnosti se po celém dni uvolnit.

        • Nechte již později večer odpočinout trávicí soustavu a po 18.-19. hod nic nejezte.
        • Večer (ne těsně před spaním) si vypijte šálek meduňkového čaje, udělejte si dechové cvičení a zkuste si před spaním srovnat své myšlenky.
        • Spěte v dobře vyvětrané místnosti.
        • K lepšímu spánku a proti únavě pomůže i solný obklad na oblast ledvin.

        Další praktické tipy, jak se zbavit nespavosti si poslechněte v rozhovoru s odbornicí na výživu a celostní léčbu Dagmar Lužnou Jak na nespavost.

        Nechte odpočinout oči a uvolněte šíji

        Vadit může i příliš časté sledování obrazovek, při jejichž sledování zároveň neprospíváme krční páteři a prokrvení naší hlavy kvůli nevhodnému držení těla, což samo o sobě může vést k bolestem hlavy a únavě. Oči si také potřebují odpočinout od nadměrné stimulace.

        Po víceméně celodenní práci u PC nechte zrelaxovat svůj zrak. Podle svých možností si nechte nějakou dobu oči zavřené, jděte se projít (ideálně do přírody) či zrakem pozorujte přírodu v okolí, nepodléhejte nucení PC vyměnit za obrazovku mobilu. Během dne se zaměřte na to, abyste neustrnuli v pozici, kdy vám tuhne šíje – pravidelně si jí vědomě uvolňujte a vracejte se ke zdravému držení těla. Zkuste si pomocí rukou uvolnit jemným pohybem skalp hlavy.

        Cesta s Jíme Jinak

        Pojďte s naší podporou přijít na to, proč vás trápí dlouhodobá únava a bolesti hlavy. Laskavě vás navedeme a poradíme, co by ve vaší situace bylo vhodné změnit, případně vás odkážeme na odborníky, se kterými to proberete blíže.

        Přírodní prostředky pro úlevu od bolesti hlavy se dozvíte v článku Bolesti hlavy. Souvislost bolestí hlavy se stravou a psychikou a jak na její odstranění jsme rozebrali i v rozhovoru s odbornici na výživu Dagmar Lužnou Bolesti hlavy a migrény. Proč vznikají a jak se jich zbavit. Co může způsobovat chronickou únavu a jak s tím naložit si přečtete v článku Chronická únava: její příčiny, příznaky a léčba.

        Dejte o sobě vědět, rádi vám pomůžeme se zbavit vašich potíží!

        PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

        Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
        Chci lepší postavu!

        Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

        8 lidí už poděkovalo za článek.

        Komentáře

        Alžbeta
        22. 7. 2024

        Milý týme JJ. Jsem tady nováček a jednou z příčin- asi tou hlavní jsou chronické tenzní bolesti hlavy moji prostřední dcerky (10l). Je jiná než její sestry: při těle, citlivější. Často bývá unavená, na hlavu si stěžuje od kdy umí mluvit a často je smutná přičemž neví z čeho. Absolvovali jsme oční, orl, dětskou neurologii (MR). Vše s výbornými výsledky. Z odberu krve vysel jenom jaterní test trochu hůře. Jako jediná v široké rodině má poslední dva roky mírnou alergii na pyl z trav a stromů, takže ji ke všemu často bolí v krku a jednou ročně chytne zánět dutin (v létě). Před dovolenou se jí udělal i exém na hřbetu ruky a u jiných kloubů. Prostě jsem nabyla přesvědčení, že není lepší (pokud ne jediná) cesta, než správná změna jídelníčku. Holce jsem Jime jinak představila a je strašně nadšená do toho jít. Já taky (tatínek bude trochu oříšek, ale to nějak dáme) a těším se, že budeme jist spolu. Nevím ale jak začít. Už jsem udělala pár miso polévek na snídani, ale to nestačí. A společně s ní jednu večeri. Prosím, poraďte, jak postupovat. Je to ještě dítě, tak nevím, zda detox a také, teď není otevřený, myslím. Moc děkuji za navedení.

        Ukázat další komentáře

        Vyzkoušejte také

        Babské rady proti únavě, které zaručeně fungují

        Co stojí za únavou a jak s ní můžete zatočit? Kávu ani energetické nápoje vám proti únavě moc nedoporučíme, protože v dlouhodobém hledisku jí spíše prohlub...
        14

        Jak si poradit s tinitem aneb když vám zvoní v uších

        Nepříjemné zvuky jako je pískání, hučení, šumění dokáží velmi znepříjemnit běžné denní fungování i spánek. Následkem může být významné narušení psychiky. J...
        175
        26

        12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

        Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
        klub
        28
        20

        Jste element DŘEVO? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

        Jste element dřevo? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterém...

        Dlouhodobý průjem a jeho příčiny i řešení

        Trápí vás dlouhodobý průjem, bolesti břicha a nadýmání? Zjistěte jaké jsou nejčastější příčiny a najdete řešení pro své problémy. V Jíme Jinak víme z vlast...

        Na únavu nepomáhá odpočinek? Nepodceňujte Chronický únavový syndrom

        Chronický únavový syndrom je velmi oslabující a život omezující stav s nejasnou příčinou. Proč vzniká, čím je charakteristický a jak ho vyléčit? Přečtěte s...