Domů > Magazín > Zdraví

Babské rady proti únavě, které zaručeně fungují

Co stojí za únavou a jak s ní můžete zatočit? Kávu ani energetické nápoje vám proti únavě moc nedoporučíme, protože v dlouhodobém hledisku jí spíše prohlubují. Pojďte vyzkoušet něco, co vás zdravotně podpoří.

Není únava jako únava

Normální únava nastává po náročném fyzickém či psychickém výkonu či dni, období a je to výzva k tomu, abychom si odpočinuli, dál se nepřepínali, chodili včas spát a nechali tělu prostor pro regeneraci a načerpání nových sil.

Za únavou, která vás trápí delší dobu, nejčastěji stojí vlivy životního stylu. Přispívá k ní nevhodné složení jídelníčku (hodně syrových, studených potravin či nápojů v zimě, chemie ve stravě, příliš tučná strava, nadměrná konzumace mléčných výrobků, jednoduchého cukru a moučných výrobků, masných produktů, pravidelné jídlo snědené na noc a obecně velké porce či časté zobání čehokoliv během dne), přílišný stres, ale i dlouhodobá nespokojenost v životě.

Obtíže a nemoci, které mohou souviset s chronickou únavou rozebíráme v článku Chronická únava: její příčiny, příznaky a léčba.

Projev únavy na jaře (Jarní únava – jak s ní ale opravdu zatočit) bývá spojen s očistou organizmu, který se tímto způsobem snaží odstranit přebytky, které se v něm nahromadily přes zimní období. Jarní únava bývá větší, pokud jsme v zimě dostatečně nerelaxovali, ponocovali a jedli hodně těžko stravitelných jídel.

Co vyzkoušet při únavě?

Konkrétní postup v tom, co bude potřeba změnit, záleží na příčině únavy. Zamyslete se nad faktory, které jí mohou způsobovat právě u vás, v případně déletrvajících potíží, kdy nic nepomáhá a omezuje vás to v běžném životě, se nechte vést celostním odborníkem a zvažte návštěvu lékaře, aby se vyloučil závažný důvod únavy.

V zásadě platí, že proti běžné únavě pomohou následující “babské” rady:

  • Ráno se “nakopněte” miso polévkou, nebo si udělejte krátkou rozcvičku na rozhýbání energie v těle.
  • Dopřejte si masáž pomocí žínky nebo zkuste suché kartáčování.
  • Udělejte si nápoj z kuzu škrobu lžičku kuzu rozmíchejte v trošce studené vody a přidávejte horkou vodu. Případně si uvařte hustší Kuzu krém, kdy rozmícháte lžíci kuzu ve studené vodě a na mírném plameni zahříváte hrnek vody až směs zprůhlední, pro větší efekt můžete přidat kousek umeboši švestky či fermentované sójové omáčky a popíjejte po několik dnů. 
  • Dejte si kousek umeboši švestičky, která umí odbourat kyselinu mléčnou po fyzicky náročném výkonu či při špatném trávení, kdy se tato kyselina ukládá zvýšeně.
  • Můžete zkusit denní půst o rýži a tepelně upravené zelenině.
  • Během dne měňte polohu nebo se alespoň protáhněte, pravidelně narovnejte, uvolněte ramena a šíji, soustřeďte se na dýchání do břišní oblasti.
  • Namasírujte si či jemně poklepejte svaly šíje, obličeje, skalp, zkuste si dlaněmi rytmicky třít bederní oblast.
  • Jděte se projít na vzduch či vyvětrejte místnost, ve které pobýváte.
  • Omezte obrazovky a pokud celý den koukáte v práci do PC, snažte se po příchodu domů nechat oči odpočinout.
  • Udělejte si před spaním příjemný rituál. Zkuste odolávat si před spánkem či v noci procházet telefon – lépe ho odkládat někam mimo ložnici.
  • Nejezte na noc, vede to k horší kvalitě spánku, zatížení ledvin a následné ranní únavě, oteklým očím.
  • Udělejte si na noc solný obklad na ledviny, který vám pomůže dobít baterky.
  • Choďte spát ideálně do 22 hodin a o víkendu neležte příliš dlouho, můžete se kvůli tomu cítit naopak více rozlámaní.

Vyzkoušejte sami na sobě, co vám bude dělat dobře a pomůže proti únavě. V případě dlouhodobějších potíží je potřeba se podívat více pod pokličku a pracovat na příčinách, než pouze “hasit” příznaky, které tělo vysílá v podobě únavy.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy proti běžné únavě? Podělte se v komentářích!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

32 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
105
6

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...
166
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
Blog
klub
25

Crohnova choroba – jak zlepšit stav střev

Proč dochází k onemocnění Crohnovou chorobou. Jaká je prevence a jaká pomoc při akutní fází. Co dělat při chronickém stavu. Jak upravit stravu, aby se stře...
9
7

Hubnutí po porodu

Jak zhubnout po porodu a kde začít? Porod s sebou kromě velké radosti z miminka často přináší i pár kil navíc. Je to sice přirozené, ale radost z toho moc ...

Podrážděný žlučník a vše o něm

Cítíte nepříjemné tlaky pod žebry po jídle a někdy je vám i nevolno – je možné, že volá o péči váš podrážděný žlučník. Co s tím a jak to napravit? Po...

Překyselení žaludku a jeho příčiny i řešení

Týká se vás překyselení žaludku a nechcete to řešit léky? Nebojte se zavést do života změny a pojďte s tím s naší podporou něco udělat! V našem článku se d...