Domů > Magazín > Zdraví

Půst

Hanka se ptá, jak často je ideální držet rýžový půst a jestli je úplněk na půst nejvhodnější den.

 

Chystáme se s manželem na rýžový půst. Načetla jsem si na webu co a jak jíst, jen mě ještě napadlo, jak často je ho ideální držet – 1x měsíčně při úplňku?

Při rýžovém půstu se jí celý den jen jeden druh obiloviny (rýže či kroupy nebo perličkový ječmen) s tepelně upravenou zeleninou bez tuku a soli, 3-5x za den. Je důležité dobře žvýkat a ten den se příliš nepřemáhat.

Co se týče četnosti půstu záleží na tom, v jaké jste kondici a jak vám půst dělá dobře. Jsou lidé, kteří ho díky oslabeným trávicím orgánům velmi špatně nesou. U těch je důležité dát si nejdřív do pořádku jídelníček a pak začít s krátkými, třeba jen půldenními půstu, pokud se na to cítí.

Komu půsty nevadí nebo mu naopak dělají dobře, může je zařadit častěji. Začala bych s půsty 1x za měsíc a pomalu bych přidávala další. Postupně se můžete dostat až na postění 1x týdně, pokud vám to vyhovuje. 

Úplněk nebo novoluní jsou ideální dny pro postní dny. Komu by byl úplněk a novoluní málo, může v souladu s fázemi měsíce držet půst i první a poslední čtvrt měsíce. 

Při úplňku a novoluní je účinek stravy, ale i všeho ostatního, na náš organismus nejsilnější. Pokud uděláme při úplňku nebo novoluní pro sebe něco dobrého, účinek se znásobí. Bohužel to platí i naopak, takže buďte v tyto dny na sebe opatrnější.

 

 

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů?

Sezóna plavek se blíží. Letos to nebude strašák, připravíme se. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za dva týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Tak já to totálně popletla a kroupy jsem si oslolila,zeleninku také. Tak že to beru jako odlehčený den dneska a půst přijde s novoluním. 🤗🙈

DaviPeti
24. 6. 2021

Počítá se batát jako zelenina? Dýně momentálně nejsou k dostání, tak přemýšlíme o chutné náhradě pro dnešní půst s perličkovým ječmenem ;-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

36
4

8 tipů, jak se konečně zbavit nadýmání

Trápí vás nadýmání a trávicí problémy, i když jíte zdravě? Mrkněte na tyto tipy, jestli neděláte některou z následujících častých chyb…
klub
17
14

Jste element DŘEVO? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element dřevo? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterém...
klub
7

Žaludeční vředy – proč vznikají a co s nimi?

Pociťujete po jídle či naopak nalačno ostrou či pálivou bolest v okolí žaludku? Je možné, že se potýkáte s žaludečními vředy. Chcete vědět proč vznikají a ...