Domů > Magazín > Zdraví

Bolest těla a únava: 5 tipů, jak se jich zbavit

Tělo bolí, kvůli únavě sotva udržíte víčka otevřená. Možná za to může dlouhé ponocování, možná jste to předchozí den přehnali s intenzitou cvičení. Ať je to tak či onak, pojďme si říct, jak se těchto nepříjemných pocitů dá zbavit.

Únava a bolavé tělo – příčiny

Pocity únavy a bolavého těla někdy zažil nejspíš každý z nás – mohlo to být při viróze, horečce, možná jste předchozí den přepnuli svoje síly, možná jste si nedali říct a dlouho do noci pracovali. Většinou pomohl vydatnější spánek, odpočinek či vyléčení nemoci.

Jsou ale případy, kdy člověka tyto pocity trápí dlouhodobě. Dochází k nim, pokud máme delší dobu problémy se spánkem a tělo s myslí dostatečně nezrelaxují, vadit může dlouhodobě nevyvážený jídelníček a slabá hydratace, pociťovat je můžeme, když žijeme v neustálém stresu a napětí, u někoho jsou vyvolány nadměrným užíváním alkoholu či tabáku. Může se za nimi skrývat chronická nemoc (chronický únavový syndrom, dna, lupus, artróza, revmatická artritida). Únava může nastat, pokud vás dlouhodobě trápí bolesti zad.

5 tipů, jak se zbavit únavy a bolesti těla

Pojďme se podívat na 5 tipů, které vám mohou pomoci, pokud vás obtěžuje únava s pobolíváním těla, s ohledem na vyvolávající příčinu.

Poslouchejte, co vám říká vaše tělo

Přemýšlejte, co se vám tělo snaží sdělit, pokud vám příčina obtíží není hned patrná. Zvažte faktory životního stylu jako je spánek, výživa, pitný režim, regenerace, stres. Svou roli hraje i poloha těla během dne – ideálně bychom jí měli podle možností střídat, pravidelně rovnat držení těla a vědomě uvolňovat svaly, které máme v napětí. 

Můžete si klást otázky: “Kde a kdy mě tělo bolí? Co mi proti bolesti pomáhá? Za jakých okolností pociťuji nejvíc únavu?”, můžete se i v tichu ponořit do svého těla, pocitově si uvědomit místa bolesti a únavy a ptát se ho svým vnitřním hlasem: “Co pro tebe mohu udělat?”.

Je zkrátka potřeba si najít čas sám pro sebe a lépe se napojit na svoje tělo a jeho potřeby.

Zařaďte šnečí rychlost

Bolestivé a unavené tělo vám může oznamovat jen to, že potřebuje zabrzdit či na chvíli zastavit a načerpat novou sílu. Možná jste si za ty roky zvykli se obětovat druhým i přes pocity svého vyčerpání, možná se dlouhodobě staráte o více členů domácnosti a na sebe nedbáte, možná neumíte říci ne, pokud se na vás valí jedna starost za druhou.

Změnit toto nastavení není lehké, ale tělo vám jasně sděluje, že je nezbytné upravit směr vaší životní cesty. Začněte třeba tím, že se každý den několikrát za den zastavíte a uděláte něco jen pro sebe, byť by to mělo být jen malé gesto, slovo povzbuzení či drobná radost.

Je možné, že vás zkrátka moc neuspokojují okolnosti vašeho života. Některé z nich můžete měnit, některé musíte přijmout, či se na ně naučte nahlížet jinýma očima, aby vám to psychicky neubližovalo.

Protáhněte se jako kočka

Možná si řeknete, že pokud jste unavení a bolí vás tělo, není na místě se zabývat pohybem. Opak je pravdou, byť vás nebudu navádět na to, abyste šli do sebe, nazuli tenisky a dali si někde v posilovně do těla.

Prospěšný bude téměř jakýkoliv pohyb, který nezvyšuje bolestivost. Můžete se projít, protáhnout, uvolnit jemnými pohyby klouby celého těla, soustředit se na dech, můžete si dokonce pohyb pouze představovat ve své mysli a to zvlášť v případě, že jste z nějakého důvodu upoutáni na lůžko a hýbat se můžete jen velmi omezeně.

Pohlaďte svoje trávení

Unavené a bolavé tělo může být vyjádřením toho, že mu chybí potřebná výživa a tekutiny, že jeho buňky nejsou zásobovány palivem tak, aby mohly  dobře fungovat.

Kvalitu našeho trávení ovlivňujeme již od úst, pokud jste zvyklí jídlo hltat, tak zpomalte a učte se ho dobře rozžvýkat – ušetříte práci svému žaludku. Trávení zatěžuje i to, pokud během dne často zobeme (tu oříšek, tu jablíčko, tu sušenku) a nedáme trávicí soustavě žádný odpočinek.

Postupně navyšujte ve svém jídelníčku potraviny, které posílí trávicí systém – je to hlavně zelenina (kořenová, kulatá, listová), luštěniny (cizrna, fazole, čočka) a celozrnné obilniny (jáhly, rýže, pohanka, quinoa). Inspiraci na to, co z nich uvařit chutného a výživného, naleznete ve stále se rozšiřujícím receptáři na našem webu. Pro začátek vás také mile navede online kurz Jak začít.

Vnímejte přitom svoje tělo, řiďte se individuální snášenlivostí potravin, aktuálním zdravotním stavem a také svou chutí (i ta se dá uspokojit zdravě – Jak zdravě uspokojit chuť na sladké).

Vynechte vše studené a syrové, omezujte jednoduchý cukr – tyto potraviny zatěžují slezinu, což je důležitá oblast zajišťující kvalitu našeho trávení (Jak pečovat o slezinu, Jak odnaučit sami sebe a děti na sladké).

Je možné, že budete mít ve stravování specifické potřeby a ze začátku bude na místě volit citlivý přístup z důvodu, že je vaše trávení velmi oslabené. Pro tyto potřeby máme v rámci Klubu Jíme Jinak speciálně sestavené jídelníčky – např. Jídelníček při střevních problémech, Bezlepkový týdenní jídelníček, Jídelníček při osteoporóze a nedostatku vápníku. Radit se s námi můžete detailně i v Poradně Klubu Jíme Jinak, případně napište do komentářů pod tento článek, rádi vás navedeme.

Asi vás (ne)překvapí, že to, jak pracují orgány, kteří mají na starost zpracování naší výživy, ovlivňuje z velké části i naše psychika.

Dopřejte si lázně pro tělo i duši

Ne každý má možnost si při únavě zajít do blízkého spa a “nechat se hýčkat všemi smysly”. Udělejte si více či méně tradiční regenerační procedury i u sebe doma. Co pomůže vašemu tělu k jeho větší spokojenosti?

  • Dopřejte si prostor jen sami na sebe. Prostor, kdy si dáte péči a lásku jen sami sobě. Pro někoho to bude nerušených 5 minut, pro někoho možná celé dopoledne.
  • Podle svých možností a zdravotního stavu můžete ponořit svoje tělo do teplé vany s bylinkami, solí či kapkami esenciálního oleje (levandule, rozmarýna, eukalyptus), nebo si udělejte teplý obklad (solný, zázvorový, s aromaolejem) na místa bolesti (s ohledem na vyvolávající příčinu). Nebo si jen přiložte dlaň na bolavá místa a pokuste se zde uvolnit napětí.
  • Udělejte si obklad z hrubozrnné soli na oblast vašich beder, kde defacto sídlí naše tělesné baterkyoblast našich ledvin. Návod na jeho přípravu se dozvíte zde.
  • Odbourat svalovou únavu po fyzické námaze vám pomůže konzumace umeboši švestičky (ne více jak půl až jednu švestičku při potížích denně). Udělejte si jemnou automasáž bolavých svalů, využít k tomu můžete i éterický olej jako je levandule, máta či heřmánek (dáte cca 10 kapek do 2 lžic nosného, např. mandlového oleje).
  • Zacvičte si, co vám vaše tělo dovolí. Zvolte nějakou jednoduchou sestavu, můžete se jen vlnit do rytmu příjemné hudby, nebo se nechte při cvičení vést našimi citlivými lektorkami jógy a pilates v předtočených videích.

Další tipy, jak pracovat s únavou, jsme sepsali do článků Jarní únava – jak s ní ale opravdu zatočit, Chronická únava – její příčiny, příznaky a léčba, Babské rady na únavu, které zaručeně fungují. Pokud vás obtíže trápí dlouho, nepomáhá spánek, odpočinek, lepší strava a zasahují do vašeho běžného fungování, navštivte lékaře a celostního odborníka na lidské zdraví

Dejte nám o sobě vědět a pokud vás trápí únava spojená s bolestmi svalů, budeme se snažit vás podpořit tak, abyste se vydali na tu správnou cestu. Těšíme se na vás kdekoliv na našem webu!

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

18 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Babské rady proti únavě, které zaručeně fungují

Co stojí za únavou a jak s ní můžete zatočit? Kávu ani energetické nápoje vám proti únavě moc nedoporučíme, protože v dlouhodobém hledisku jí spíše prohlub...

Bolest hlavy a únava: Banalita nebo vážný zdravotní problém?

Únava spojená s bolestmi hlavy dokáže znepříjemňovat až omezovat běžné fungování člověka, zvlášť v případě, že se tyto pocity objevují často. Příčina může ...

Na únavu nepomáhá odpočinek? Nepodceňujte Chronický únavový syndrom

Chronický únavový syndrom je velmi oslabující a život omezující stav s nejasnou příčinou. Proč vzniká, čím je charakteristický a jak ho vyléčit? Přečtěte s...

Bolest kloubů a únava: kde se berou?

Hned po probuzení se cítíte unavení, vyčerpaní, vaše klouby vás nemile přivítají bolestí a ztuhlostí. Co se tělo snaží sdělit, pokud člověk trpí na podobné...

Syndrom propustného střeva – proč vzniká a co s tím

Bylo vám řečeno, že vaše potíže s trávením či imunitou mohou souviset se zvýšenou propustností střeva? Jak si takové střevo představit a jak ho vrátit zpět...

Jak mít energii i bez kafe, cukru a alkoholu (1. díl)

Jídlo a mozek – jak to souvisí? Zobeme tabletky na spaní, po ránu do sebe kopneme šálek kávy, abychom vůbec mohli vyrazit do práce. Jde to jinak?  Na...