Domů > Magazín > Zdraví

Na únavu nepomáhá odpočinek? Nepodceňujte Chronický únavový syndrom

Chronický únavový syndrom je velmi oslabující a život omezující stav s nejasnou příčinou. Proč vzniká, čím je charakteristický a jak ho vyléčit? Přečtěte si v článku.

Projevy Chronického únavového syndromu

Jak už název napovídá, Chronický únavový syndrom (CHÚS) je charakterizován hlavně stálou a nadměrnou únavou, která se nezlepší odpočinkem. Člověk špatně toleruje jakoukoliv zátěž.

Kromě únavy může člověk pociťovat bolesti kloubů, svalů, hlavy, břicha, nevolnost po námaze, poruchy spánku, přetrvávající příznaky virózy (bolesti v krku, teplota), trávicí potíže, nadměrné pocení, přecitlivělost smyslů, ale i problémy s koncentrací a pamětí, pocity mozkové “mlhy“.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Soubor těchto potíží, které jsou u každého jedince odlišné, stejně jako jejich průběh a závažnost, negativně zasahuje do denního fungování a má výrazný vliv na kvalitu života člověka. 

Neexistuje žádný standardizovaný test, který by prokázal, že jde právě o Chronický únavový syndrom. Potíže, které ho provází, nejsou vysvětlitelné žádným vyjádřeným zdravotním či psychickým onemocněním a trvají minimálně čtvrt až půl roku.

CHÚS má některé společně rysy s autoimunitními chorobami (Roztroušená skleróza, Crohnova choroba, poruchy štítné žlázy aj.).

Příčiny vzniku

Existuje více teorií, proč se tento syndrom vyvine u daného jedince. Některé tvrdí, že má souvislost s působením virů (enteroviry, EBV, herpesviry) a chybnou odpovědí imunitního systému, kdy po jejich vniknutí do těla tato odpověď selže. Tyto viry se dostávají dále do plic a do střev, kde se množí a šíří dál krevním oběhem do dalších částí těla, kde způsobují potíže.

Jiná teorie tvrdí souvislost s poruchami metabolismu, jejichž následkem tělo špatně reaguje na stres. Dalšími faktory, které mohou přispět ke vzniku onemocnění, jsou genetická predispozice, hormonální dysbalance, porucha funkce mitochondrií, faktory enviromentální (působení toxinů, pesticidů, těžkých kovů).

Čínská medicína hovoří o původním nedostatku energie QI a tento stav popisuje jako hromadění vlhka, horka, nedostatek krve, jinu či jangu (sleziny, plic, ledvin).

CHÚS a jeho vznik je spojován se selháním imunitní odpovědi organismu, neadekvátní reakcí na působení stresu či slovy čínské medicíny nedostatku energie QI. Příčinou bývá nadměrný stres či psychické trauma, přílišná fyzická zátěž, vliv může mít náročnější operace či vážnější infekce, stav podvýživy organismu, těhotenství, očkování či antibiotika.

Jak léčit Chronický únavový syndrom?

Terapie závisí na vyvolávajících faktorech, které ale většinou nejsou jednoznačné. Je potřeba k člověku přistupovat velice individuálně a odkrývat jednotlivé “slupky” potíží, nejlépe za podpory odborníků na holistickou medicínu či(a) psychoterapeutů.

Jednou z možností je čínská medicína, která se v rámci léčby zaměřuje na obnovení rovnováhy, která byla narušená již před počátkem onemocnění a snaží se tělo přírodními prostředky podpořit tak, aby se doplnila energie JIN či JANG a odstranily se působící patogenní faktory (nejčastěji tzv. vlhko a horko).

Pokud máte podezření, že by se vás mohl Chronický únavový syndrom týkat, protože pociťujete popisované symptomy, zvažte návštěvu lékaře pro absolvování vyšetření (krevní obraz, odběr moči, endokrinní funkce atp.) a vyloučení jiné vyvolávající diagnózy (autoimunitní onemocnění, nádorové onemocnění, některé endokrinní poruchy apod.). Nechte si udělat rovněž diagnostiku u zkušeného terapeuta či lékaře celostní medicíny, který odhalí oslabená místa na těle a zacílí na ně terapii.

Jak může pomoci Jíme Jinak?

Na Jíme Jinak máme zkušenosti s lidmi (příběhy našich čtenářů), kteří dokázali pomocí úpravy životního stylu, stravy a psychiky odstranit dlouhodobou únavu s přítomnými bolestmi svalů, kloubů či hlavy, poruchy spánku, autoimunitní potíže. Nasnadě je tedy možnost ovlivnění příznaků, které CHÚS doprovází a podpora těla v tom, aby se zlepšila jeho imunitní, metabolická či hormonální odpověď.

Díky léčebné stravě, kterou učíme na našem webu, se doplní chybějící živiny, podpoří se ve správné funkci mikrobiom, metabolismus, zlepší se kvalita výživy těla, což jsou faktory související s fungováním naší imunity a těla jako celku. Základní informace o tom, jak začít jíst zdravě, se dozvíte v úvodním článku a následném kurzu zde.

Úprava životního stylu a stravy, případně podpůrná psychoterapie hraje při léčbě CHÚS důležitou roli. Se zřetelem k přítomné citlivosti člověka na jakoukoliv námahu vnímáme jako důležitou podporu ze strany rodiny. 

Dejte o sobě vědět, rádi vás na vaší cestě podpoříme, ať trpíte Chronickým únavovým syndromem či jakýmkoliv zdravotním stavem, který způsobuje chronickou únavu. Jsme tady pro vás!

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
33
13

Jaký je rozdíl mezi eliminací a nemocí?

Kdy se jedná o detoxikační symptomy a kdy o nemoc? Proč se v našem těle daří kvasinkám, plísním, parazitům? Jak strava ovlivňuje vznik rýmy, kašle, bronchi...
172
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
klub
41
7

Jste element VODA? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element voda? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému...

Lupénka ze stresu? Ukážeme vám, jak se s ní vypořádat

Proč vzniká lupénka a jak se jí zbavit, pokud je hlavní příčinou stres? Pojďte se začíst do článku, kde vám to poodhalíme a navedeme vás na cestu, která po...
2
3

Tlouštíci se léčí z chřipky déle. I z covidu.

Jsme obézní čím dál tím víc. V ČR nejvíc v historii.  Obezita způsobuje “nejen” cukrovku, kardiovaskulární onemocnění a vysoký krevní tlak, ale...
klub
72
1

Jak na obtíže v klimakteriu – II. díl

Dostaví-li se menopauza o několik let dříve nebo později, navíc provázená řadou obtíží, není v těle něco v pořádku. Hormonální léčba je sice cesta, zdánliv...