Domů >

Vykuřovadla a jejich léčivé účinky

V řadě kultur bylo vykuřování bráno jako duchovní záležitost. Starověké hinduistické texty, psané v sanskrtu, popisují použití kadidla jako léčebného nástroje pro zotavení z nemoci.

Historie vykuřovadel

Dnes už víme, že daleko dřív, než vědy zdokumentovaly využití vykuřování, po celém starověkém světě pálili lidé bylinky, aby vytvořili sladce vonící kouř v chrámech, ve svých domácích oltářích a v místech, kde léčili nemocné.

V Africe pálili tradiční léčitelé bylinky na dřevěném uhlí anebo vhazovali prášek z bylin do ohně. Staří Římané pálili skořici na pohřbech a rozmarýn při léčení. Australští domorodci používali tradičně vykuřování po tisíce let k podpoře léčení, navození pohody, ochrany, spojení se svou zemí. Vykuřování má dlouhou tradici i u praobyvatel Ameriky. Velmi důležitou roli hraje vykuřování v jejich soukromém, veřejném a náboženském životě.

Výhody vykuřování bylinami

 1. Pomáhá ke spánku
  Snadné usínání není pro každého z nás samozřejmostí, někteří lidé mají s usínáním potíže a také mohou procházet náročným životním obdobím a pak může být těžké v noci usnout. Vykuřování může pomoct, obzvlášť když použijeme bylinky jako je pelyněk a levandule, anýz nebo bílá šalvěj. Nejen, že tyto bylinky zklidní mysl, ale pomohou nám usnout.
 2. Čistí vzduch v místnosti
  Vykuřování bylinami je vhodné i k čištění vzduchu v místnosti, například při respiračních nemocech. Byliny vhodné k čištění jsou například borovice, levandule, bílá šalvěj, tymián, jalovec.
 3. Potlačuje stres
  Nejen potlačit stres, ale i navodit dobrou náladu dokáží bylinky jako anýz, badyán, heřmánek, kardamom, koriandr, meduňka, pomerančový květ anebo růže – poupata.
 4. Pomáhá při dýchacích obtížích
  My jsme si doma oblíbili pryskyřice, které si v zimě sbíráme z borovic a smrků v lese. Používáme je při nachlazení, rýmě a kašli, prostě kdykoliv cítíme, že je to potřeba. Pryskyřice nám krásně pročistí a dezinfikuje místnost. Pokud chcete použít bylinky tak je vhodný třeba eukalyptus, tymián, divizna a oman.

  Jak pálit pryskyřici? My máme doma jednu keramickou aromalampu jen na pryskyřici a v té ji spalujeme, ale dá se dát do aromalampy alobal, aby se dala používat stále i na aromaterapii. Pryskyřice se roztopí a pak už ji nejde z misky (aromalampy) dostat. Také vhazujeme pryskyřici do ohně v krbu, stejně tak sušené byliny.

  Co dodržet při spalování bylinek?

  1. Zajistěte dobré větrání v místnosti, aby se v domě nehromadil kouř a nezpůsobil dýchací obtíže.
  2. Vložte bylinky do misky. Umístěte bylinky do žáruvzdorné misky naplněné uhlíky a zapalte je. Bylinky by neměly hořet, ale jen dýmat. Dobře fungují keramické a skleněné misky naplněné vrstvou písku nebo soli.
  3. Vyvarujte se vdechování kouře. Nikdy nevdechujte kouř přímo nad miskou, protože byste si mohli způsobit dýchací potíže.

  Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

  Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

  Komentáře

  Klub

  Zdravím vás, chodím si na ně převážně do lesa. Jinak je nabízí ekokoza nebo vykuřovadla rymer.

  Klub
  Juliána
  21. 2. 2022

  Kde kupujete pryskyřice?

  Ukázat další komentáře

  Vyzkoušejte také

  6
  17

  Máte vyvalené bříško, které nejde zhubnout? Tady je 5 důvodů, které za to mohou.

  Jíte zdravě, makáte ve fitku až do úmoru, všechno jde dolů, jen to proklaté bříško je pořád vypouklé a vy vypadáte jako těsně před porodem? A po jídle se t...
  28
  22

  12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

  Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
  7
  4

  TOP 7 druhů koření: dodají nejen chuť, ale také léčí

  Koření by v našich kuchyních mělo mít nezastupitelné místo. Nejen že dodává chuť a vůni pokrmům, umožňuje méně solit, ale také bojuje proti řadě nemocí ...
  6

  Jak se zbavit chrápání jednou provždy – celostní pohled

  Chrápání trápí nejen muže, ale i ženy a děti. Jaké jsou příčiny chrápání a jak je léčit? Vyřešte tu pravou příčinu, která za chrápáním stojí podle tradiční...

  Bylinky pro sladké spaní

  Každý třetí člověk má občas problémy s nespavostí a více než polovina populace u nás vyloženě trpí na problémy se spánkem. Neustálé převalování, hlava plná...

  Jalovec a jeho léčivé účinky

  Jalovec je jehličnatý keř, který zná snad každý a jehož plody se běžně využívají v kuchyni jako aromatické koření. Skrývá v sobě však i spoustu látek prosp...