Domů > Magazín > Blog

Vykuřovadla a jejich léčivé účinky

V řadě kultur bylo vykuřování bráno jako duchovní záležitost. Starověké hinduistické texty, psané v sanskrtu, popisují použití kadidla jako léčebného nástroje pro zotavení z nemoci.

Historie vykuřovadel

Dnes už víme, že daleko dřív, než vědy zdokumentovaly využití vykuřování, po celém starověkém světě pálili lidé bylinky, aby vytvořili sladce vonící kouř v chrámech, ve svých domácích oltářích a v místech, kde léčili nemocné.

V Africe pálili tradiční léčitelé bylinky na dřevěném uhlí anebo vhazovali prášek z bylin do ohně. Staří Římané pálili skořici na pohřbech a rozmarýn při léčení. Australští domorodci používali tradičně vykuřování po tisíce let k podpoře léčení, navození pohody, ochrany, spojení se svou zemí. Vykuřování má dlouhou tradici i u praobyvatel Ameriky. Velmi důležitou roli hraje vykuřování v jejich soukromém, veřejném a náboženském životě.

Výhody vykuřování bylinami

  1. Pomáhá ke spánku
    Snadné usínání není pro každého z nás samozřejmostí, někteří lidé mají s usínáním potíže a také mohou procházet náročným životním obdobím a pak může být těžké v noci usnout. Vykuřování může pomoct, obzvlášť když použijeme bylinky jako je pelyněk a levandule, anýz nebo bílá šalvěj. Nejen, že tyto bylinky zklidní mysl, ale pomohou nám usnout.
  2. Čistí vzduch v místnosti
    Vykuřování bylinami je vhodné i k čištění vzduchu v místnosti, například při respiračních nemocech. Byliny vhodné k čištění jsou například borovice, levandule, bílá šalvěj, tymián, jalovec.
  3. Potlačuje stres
    Nejen potlačit stres, ale i navodit dobrou náladu dokáží bylinky jako anýz, badyán, heřmánek, kardamom, koriandr, meduňka, pomerančový květ anebo růže – poupata.
  4. Pomáhá při dýchacích obtížích
    My jsme si doma oblíbili pryskyřice, které si v zimě sbíráme z borovic a smrků v lese. Používáme je při nachlazení, rýmě a kašli, prostě kdykoliv cítíme, že je to potřeba. Pryskyřice nám krásně pročistí a dezinfikuje místnost. Pokud chcete použít bylinky tak je vhodný třeba eukalyptus, tymián, divizna a oman.

    Jak pálit pryskyřici? My máme doma jednu keramickou aromalampu jen na pryskyřici a v té ji spalujeme, ale dá se dát do aromalampy alobal, aby se dala používat stále i na aromaterapii. Pryskyřice se roztopí a pak už ji nejde z misky (aromalampy) dostat. Také vhazujeme pryskyřici do ohně v krbu, stejně tak sušené byliny.

    Co dodržet při spalování bylinek?

    1. Zajistěte dobré větrání v místnosti, aby se v domě nehromadil kouř a nezpůsobil dýchací obtíže.
    2. Vložte bylinky do misky. Umístěte bylinky do žáruvzdorné misky naplněné uhlíky a zapalte je. Bylinky by neměly hořet, ale jen dýmat. Dobře fungují keramické a skleněné misky naplněné vrstvou písku nebo soli.
    3. Vyvarujte se vdechování kouře. Nikdy nevdechujte kouř přímo nad miskou, protože byste si mohli způsobit dýchací potíže.

    PS: Stále na sebe nemáte čas?

    Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
    Chci trochu péče a porozumění.

    Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

    25 lidí už poděkovalo za článek.

    Komentáře

    Ahojky, já nakupuji od vykuřovadla Rymer a musím jen chválit. Opravdu velká spokojenost.

    Zdravím vás, chodím si na ně převážně do lesa. Jinak je nabízí ekokoza nebo vykuřovadla rymer.

    Ukázat další komentáře

    Vyzkoušejte také

    klub
    11
    19

    Jak na nespavost

    Až 20 % z nás trpí poruchami spánku. Večer nemůžeme usnout, v noci se budíme, spánek je přerušovaný a ráno jsme unavení. Také to znáte? Ing. Dáša Lužná odh...
    118
    5

    5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

    Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
    12
    3

    Řebříček pomáhá, jak může. Dejte ho na rány, do čaje nebo na talíř!

    Myší chvost, žebříček, tisíclistník, myší ocásek, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb nebo krupička. Zkrátka řebříček – půvabný pomocník s neobyčejně ši...
    11
    3

    Citronová verbena: voní a léčí už po staletí

    Říká se, že voní po citronu víc než samotný citron. K čemu je citronová verbena dobrá a kde všude vynikne její úžasné aroma?
    16
    1

    5 benefitů černé ředkve pro naše zdraví

    Černá ředkev – tato málo používaná zelenina má obrovské zdravotní účinky. Teď v období jater a žlučníku je velkým pomocníkem, ale patří na talíř mnoh...
    3
    1

    Bylinky pro sladké spaní

    Každý třetí člověk má občas problémy s nespavostí a více než polovina populace u nás vyloženě trpí na problémy se spánkem. Neustálé převalování, hlava plná...