Domů > Magazín > Blog

Vykuřovadla a jejich léčivé účinky

V řadě kultur bylo vykuřování bráno jako duchovní záležitost. Starověké hinduistické texty, psané v sanskrtu, popisují použití kadidla jako léčebného nástroje pro zotavení z nemoci.

Historie vykuřovadel

Dnes už víme, že daleko dřív, než vědy zdokumentovaly využití vykuřování, po celém starověkém světě pálili lidé bylinky, aby vytvořili sladce vonící kouř v chrámech, ve svých domácích oltářích a v místech, kde léčili nemocné.

V Africe pálili tradiční léčitelé bylinky na dřevěném uhlí anebo vhazovali prášek z bylin do ohně. Staří Římané pálili skořici na pohřbech a rozmarýn při léčení. Australští domorodci používali tradičně vykuřování po tisíce let k podpoře léčení, navození pohody, ochrany, spojení se svou zemí. Vykuřování má dlouhou tradici i u praobyvatel Ameriky. Velmi důležitou roli hraje vykuřování v jejich soukromém, veřejném a náboženském životě.

Výhody vykuřování bylinami

 1. Pomáhá ke spánku
  Snadné usínání není pro každého z nás samozřejmostí, někteří lidé mají s usínáním potíže a také mohou procházet náročným životním obdobím a pak může být těžké v noci usnout. Vykuřování může pomoct, obzvlášť když použijeme bylinky jako je pelyněk a levandule, anýz nebo bílá šalvěj. Nejen, že tyto bylinky zklidní mysl, ale pomohou nám usnout.
 2. Čistí vzduch v místnosti
  Vykuřování bylinami je vhodné i k čištění vzduchu v místnosti, například při respiračních nemocech. Byliny vhodné k čištění jsou například borovice, levandule, bílá šalvěj, tymián, jalovec.
 3. Potlačuje stres
  Nejen potlačit stres (a předejít tím také trávicím potížím, třeba bolesti žaludku ze stresu), ale i navodit dobrou náladu dokáží bylinky jako anýz, badyán, heřmánek, kardamom, koriandr, meduňka, pomerančový květ anebo růže – poupata.
 4. Pomáhá při dýchacích obtížích
  My jsme si doma oblíbili pryskyřice, které si v zimě sbíráme z borovic a smrků v lese. Používáme je při nachlazení, rýmě a kašli, prostě kdykoliv cítíme, že je to potřeba. Pryskyřice nám krásně pročistí a dezinfikuje místnost. Pokud chcete použít bylinky tak je vhodný třeba eukalyptus, tymián, divizna a oman.

  Jak pálit pryskyřici? My máme doma jednu keramickou aromalampu jen na pryskyřici a v té ji spalujeme, ale dá se dát do aromalampy alobal, aby se dala používat stále i na aromaterapii. Pryskyřice se roztopí a pak už ji nejde z misky (aromalampy) dostat. Také vhazujeme pryskyřici do ohně v krbu, stejně tak sušené byliny.

  Co dodržet při spalování bylinek?

  1. Zajistěte dobré větrání v místnosti, aby se v domě nehromadil kouř a nezpůsobil dýchací obtíže.
  2. Vložte bylinky do misky. Umístěte bylinky do žáruvzdorné misky naplněné uhlíky a zapalte je. Bylinky by neměly hořet, ale jen dýmat. Dobře fungují keramické a skleněné misky naplněné vrstvou písku nebo soli.
  3. Vyvarujte se vdechování kouře. Nikdy nevdechujte kouř přímo nad miskou, protože byste si mohli způsobit dýchací potíže.

  PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

  Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
  Chci lepší postavu!

  Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

  25 lidí už poděkovalo za článek.

  Komentáře

  Ahojky, já nakupuji od vykuřovadla Rymer a musím jen chválit. Opravdu velká spokojenost.

  Zdravím vás, chodím si na ně převážně do lesa. Jinak je nabízí ekokoza nebo vykuřovadla rymer.

  Ukázat další komentáře

  Vyzkoušejte také

  171
  5

  5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

  Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
  12
  3

  Řebříček pomáhá, jak může. Dejte ho na rány, do čaje nebo na talíř!

  Myší chvost, žebříček, tisíclistník, myší ocásek, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb nebo krupička. Zkrátka řebříček – půvabný pomocník s neobyčejně ši...
  25
  3

  Citronová verbena: voní a léčí už po staletí

  Říká se, že voní po citronu víc než samotný citron. K čemu je citronová verbena dobrá a kde všude vynikne její úžasné aroma?
  41
  4

  5 benefitů černé ředkve pro naše zdraví

  Černá ředkev – tato málo používaná zelenina má obrovské zdravotní účinky. Teď v období jater a žlučníku je velkým pomocníkem, ale patří na talíř mnoh...
  11
  1

  Bylinky pro sladké spaní

  Každý třetí člověk má občas problémy s nespavostí a více než polovina populace u nás vyloženě trpí na problémy se spánkem. Neustálé převalování, hlava plná...
  18
  2

  7 pozitivních účinků Brahmi

  Není to žádné dechové cvičení, ale bylina. Je základní rostlinou v ájurvédské medicíně. Jako vodní rostlinu ji lze pěstovat i v akváriu. Víte, jak vypadá a...