Domů > Magazín > Blog

Není masopust jako masopust

Masopust, půst, postní období. To všechno jsou pojmy, pod kterými si už dnes málokdo představí něco konkrétního. Pro naše předky to byla naopak samozřejmost. V souladu s přírodou a ročními obdobími jedli, co zrovna bylo, rostlo nebo se dalo uskladnit.  O masopustu slavili, o půstu se postili. My jsme na stránkách chybně psaly, že jsme masopust držely a přitom jsme myslely půst, tedy maso-půst. Uděláme si v tom pořádek a řekneme si, proč náš půst nebude jen o mase.

 

Chystáme se držet půst :-)

My jsme s Helčou poprvé držely postní období společně v roce 2011. Věděly jsme a psaly na web, že masopust byla oslava a žranice. Dojídaly se zásoby, dělaly se zabíjačky, pořádaly se bály, plesy a karnevaly. Pak následoval půst, kdy se nejedlo maso. Naši předci o tom zřejmě zas tak moc nemuseli přemýšlet, protože většinou jedli, co bylo, co zbylo, co zrovna rostlo nebo se dalo uskladnit dříve. Přírodní zákony přirozeně určovali, co je vhodné kdy jíst. Jinak to ani nemohlo být. Horko těžko by se naše praprabába dostávala k otázce, zda je vhodné si v březnu dát avokádo, mandarinku nebo pomelo. Spíš běhala po mezi a hledala první rašící zelené listy, aby měla na polévku. Rozhodně nestála před otázkou, zda je vhodné si odpustit cukr, kávu, colu nebo cigarety. Všechno to byly věci vzácné, nedostupné nebo neexistující. Z dnešního pohledu se toho tedy nejedlo mnohem více než že by se jen nejedlo maso. Jídelníček lidí byl prostý i tak. Mrazáky a průmyslově zpracované potraviny nebyly. Natož po masopustu, kdy se dojedlo, co bylo a čekalo se na novou úrodu. Za to my dne nevíme, co sníst dřív. A pak se toho zase nemůžeme zbavit, jsme závislí, obézní, nemocní, nešťastní, však víte.  A taky nevíme, co tedy máme jíst, co je dobře a co je špatně, kdy je co vhodné do jídelníčku přidat a kdy ubrat. Někteří lidé si skoro myslí, že se musí jíst všechno, co se v obchodech najde :-)

 

Základní informace o masopustu (kdy končí, kdy začíná apod.) jsme tedy daly na web už před třemi roky, ale chybně pak psaly, že ho “jdeme držet”. Nedržely jsme totiž masopust, ale půst. Protože se k nám každý rok někdo přidal, psaly jsme pak znova o masopustu ve smyslu odříkání si masa. Tím jsme tedy možná některé z vás zmátly, za což se omlouváme. A děkujeme bystrým hlavičkám, které nás sledují, a na tuto nesrovnalost nás upozornily. Pro pořádek tedy ještě jednou:  masopust je oslava a hodně jídla, následné postní období je půstem bez masa. Pokud tedy někde najdete na webu zmínku o masopustu ve smyslu, že ho začínáme držet, berte to s rezervou a vězte, že to znamenalo, že jdeme držet dietu nikoli zabít vepříka :-)

 

No a protože my všichni musíme přizpůsobit jídelníčky našim tělům a současným potřebám, nechceme se držet jen vynechání masa a nechceme si ho dovolit o nedělích, jak to podle některých pramenů bývalo i během postního období. Koneckonců osobně jsem si vyzkoušela, že jíst maso jednou týdně a nejíst ho dva měsíce je velký rozdíl. Po dvou měsících bez masa se staly pro mě přímo zdravotní zázraky. Naše těla jsou totiž mnohem zhuntovanější a životní prostředí v mnohem horším stavu než tomu bývalo. Žijeme ve spěchu a ve stresu, takže si musíme udělat očistu na míru dnešním podmínkám. Kromě vynechání masa vás proto nabádáme i k vynechání mléka a všech mléčných výroků, cukru a bílé mouky. Budeme tak dělat krok za krokem, řekneme si, co čím nahradit a jak zahnat chutě. A hlavně – budeme si pomáhat. Pokud tyto potraviny už máte v malíku a umíte žít bez nich nebo s jejich střídmým užíváním, máme pro vás další tipy na pořádnou očistu. Nejde nám totiž jen o tělo, jde nám i o duši, jak jsem psala posledně. A navíc, stále je co zlepšovat, jak si povíme v kurzu. Takže hurá do toho. Nasaďme si laťky přiměřeně vysoko, ať máme motivaci je zdolat a radost, když se to povede.

 

Podle vašich ohlasů vidíme, že už  se hlásíte do programu jarní očistné kúry. Většinu přihlášených známe z komentářů nebo kurzů. Vypadá to, že letošní půst, bude držet banda kamarádek :-)

 

Užijeme si to!

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

marta.paur
23. 2. 2014

Ahoj, taky jsem se přihlásila a už se těším, že v tom nebudu sama. Ale mám dotaz. Minulý rok jsem držela půst od masa ( cca 3 týdny, jíme celkem dobře, až na to maso ) a skončila jsem tím, že jsem byla strašně hodná, milá a nedokázala jsem říct ne. Docela mě to zaskočilo. Máte s tím někdo zkušenost? Je to tak dobře?

Tak já to mám přesně naopak něž většina z vás. Sladkosti mě moc nelákají a vlastně skoro vůbec nejím ani ty zdravé sladkosti. Během půstu budu bojovat spíš s pokušením dát si nějaký dobrý uleželý sýr nebo třeba domácí kváskový chleba. Se sladkým to tak mám odjakživa – nikdy jsem na sladké nebyla. Asi to souvisí s tím, zda je člověk víc jin nebo jang..

Ukázat další komentáře