Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Ošetření a dodatečné úpravy bio i nebio potravin (1. díl)

Obsahuje bílá rýže v bio kvalitě mastek? Voskuje se? Je v ní arzen? Poznáme to z obalu výrobků? Jak se bio potraviny ošetřují před škůdci? Chemicky jako konvenční potraviny? A je pravda, že se bio obiloviny ošetřují mražením? Na tyto vaše otázky jsme se zeptali přímo u zdroje.

Jak se ošetřuje bílá rýže

Eva: Jak se ošetřuje bílá rýže od Country Life? Je něčím “vylepšená”? Tedy obalená, voskovaná či nějak posypaná proti rozvařování apod.?

Lubomíra: Loupaná rýže (bílá) prodávaná pod značkou Country Life se neošetřuje žádnými přídatnými látkami. Rýže se pouze loupe a odstraňují se příměsi, které mohou být v surovině přítomny po sklizni. Tím myslíme třeba kamínky, plevely apod.

Eva: Pozná spotřebitel, zda je rýže upravená mastkem nebo něčím jiným a zda byla mražená či jinak ošetřená?

Lubomíra: Pokud by byla použita jakákoli dodatečná úprava rýže (voskování, ošetřování protispékavými látkami, …), byla by tato úprava uvedena ve složení. To platí pro všechny druhy potravin.

Co musí být uvedeno na obalu

Eva: Spotřebitel se tedy z obalu dozví, zda byla potravina ošetřena a čím?

Lubomíra: Že musí být uvedena dodatečná úprava – to je myšleno tak, že pokud bylo např. provedeno voskování nebo ošetření protispékavými látkami, musejí být tyto látky uvedeny, protože se ve výsledném produktu stále nacházejí. Takže když na obalu žádná taková látka uvedená není, znamená to, že voskování apod. neproběhlo. To platí pro všechny potraviny, bio i konvenční. Neoznačuje se tedy úprava samotná, ale jen její “rezidua”. Proto se nemusejí uvádět takové látky, které např. při zpracování pomohly vytvořit určitou strukturu dané potraviny, ale ve výsledném produktu už nejsou nijak přítomny.

Eva: A že byly potraviny ozářeny nebo nějak tepelně ošetřeny, to se spotřebitel z obalu dozví?

Lubomíra: Tyto typy úprav, kdy se nepoužívá žádná látka, ale je použita např. vysoká teplota (pasterizace) nebo záření (ošetření ionizujícím zářením), také musíjí být uvedeny na obalu. Jen připomínám, že u biopotravin se ošetření ionizujícím zářením vůbec nesmí používat.

Jak se dostává arzen do rýže a jak ho redukovat

Eva: Může se arzen do rýže dostávat prostřednictvím mastku, který se používá k dodatečné úpravě rýže jako jsme o tom psali v souvislosti s kosmetikou?

Lubomíra: Případný arzen se do rýže dostává z půdy, kde je přirozeně obsažený. Co se týče redukce arzenu v rýži, doporučuje se vařit ji v mnohonásobném množství vody a pak slít (oproti dvojnásobnému množství, které se voda úplně vstřebá) nebo dokonce rýži před vařením na noc namáčet.

 Jak se bio potraviny ošetřují 

Eva: Zajímalo by nás zpracování bio potravin, respektive ochrana proti škůdcům. Pokud se nedělá chemicky, aby se splnila bio kvalita, tak jak? Slyšeli jsme, že se semena mrazí. Je to pravda?

Lubomíra: Ochrana před škůdci v ekologickém zemědělství je především preventivní. Cílem ochrany rostlin je v první řadě odstranit příčiny výskytu škodlivých organismů, teprve v případě jejich přemnožení nad únosnou míru se používají přímé metody ochrany. Přemražování rýže má za následek zhoršení kvalitativních vlastností, zejména zkrácení doby trvanlivosti takto upravené rýže. Z tohoto důvodu se opět rýže takto běžně neošetřuje.

Mezi nepřímé (preventivní) metody ochrany rostlin patří:

  • Péče o úrodnost půdy a biodiverzitu – jednou z přirozených vlastností zdravé půdy je schopnost omezovat výskyt chorob. Rostliny pěstované v biologicky aktivní půdě získávají přirozenou odolnost proti škodlivým organismům.
  • Výživa rostlin
  • Střídání plodin
  • Vhodné stanoviště
  • Výběr odrůd
  • Zdravé osivo a sadba
  • Smíšené porosty
  • Šetrné zpracování půdy
  • Podpora užitečných organismů

Mechanické prostředky ochrany:

  • Optické lapáky (např. proti mšicím a molicím)
  • Lepové pásy (na ovocných dřevinách)
  • Netkané textilie (proti hmyzu v zelinářství)
  • Rostlinné výtažky a oleje (např. řepkový olej proti sviluškám, larvám molic, atp.)
  • Feromonové lapáky – např. k matení samců např. obaleče mramorového ve vinicích
  • a další

Na vaše dotazy odpovídala

Mgr. Lubomíra Chlumská

ze společnosti Country Life

 

Vyhláška o označování potravin

A Hana Střítecká z FÉR potraviny k tomu dodává: Pokud se potraviny ošetří ionizujícím zářením, musí to být uvedeno na obale. Na obale musí být i označeno, je-li výrobek balen v ochranné atmosféře. Co se týká dalších úprav – jako třeba glazur – jsou uvedena ne jako forma úpravy, ale jako aditiva v seznamu složení. Co musí být uvedeno na obale určuje vyhláška o označování potravin.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Děkuji pěkně za užitečné informace 👍

Ukázat další komentáře