Domů > Magazín > Blog

Rodiče, ozvěte se!

Zastavme útok potravinářských lobbistů na zdraví dětí v českých školách. Přidejte se k petici, která bude předána ministru zdravotnictví. O nás a bez nás chystají úpravu vyhlášky, která jde na ruku potravinářským firmám a nebere v potaz skutečné potřeby našich dětí.

Je potřeba udělat změnu

České děti začínají ve velkém trpět nadváhou, poruchami soustředění, cukrovkou, alergiemi, ekzémy apod. Každému rozumně uvažujícímu člověku je jasné, že zásadní roli ve zdravotním stavu našich dětí hraje výživa. A každý, kdo má děti ve školním věku, vám potvrdí, že je těžké dávat dítěti zdravou svačinku, když všichni spolužáci si jdou do školního bufetu pro bagetu a colu nebo pro párek v rohlíku. A kdyby zůstalo jen u toho, stále častěji si děti k svačině, ale i obědu, dávají čokoládu, chipsy, sušenky, lízátka a bonbóny.

Pamlsková vyhláška

Změnit systém stravování ve školách, školkách, nemocnicích apod. alespoň do nějakého normálu, tedy bez éček, polotovarů, nesmyslného množství cukru apod. je téměř nadlidský výkon. Člověk sám nic nezmůže. Naštěstí se o změnu snaží mnoho organizací (jako Skutečně zdravá škola) i jednotlivců (jako je Margit Slimáková). Snažíme se i my na Jíme Jinak šířením osvěty a ukazováním souvislostí. Je to běh na dlouho trať a má-li dojít ke skutečné změně, musí to jít od nás, od občanů, od rodičů. Ledva se výše zmíněním lidem (a mnoha dalším aktérům, kteří usilují o změnu v českých jídelnách), podařilo dosáhnout toho, že vznikla tzv. pamlsková vyhláška, už je dobrý směr opět v ohrožení.

Pokud nesledujete dění v této oblasti, tak ve zkratce je to tak, že velmi bolestně a velmi těžko se prosazovala změna v normách pro občerstvení, které smí být ve školách v nabídce. Cílem bylo vyřadit z nabídky školních bufetů extrémně nezdravé produkty, tedy potraviny s příliš vysokým obsahem tuku, cukru a soli. Od samého začátku probíhalo šílené lobby proti této vyhlášce. Navzdory všem snahám zabránit jejím vzniku však vešla v platnost a 1. ledna 2017 ze škol zmizely ty nejméně vhodné potraviny pro děti. Z pečiva například ty nejtučnější a nejsladší kousky  jako je například kobliha. Z mléčných výrobků slazená barevná mléka apod. Vyhláška byla uvedena do života a školy se postupně přizpůsobovaly. Místo bagety a coly tak děti začaly v některých školách kupovat ke svačině salát a džus. Pokrok. Vybojovaný, pomalý, ale viditelný.

Ale té kritiky, těch řečí a ten tlak ze stran potravinářských firem přicházejících přes naše ministerstva! Stačí si přečíst prohlášení prezidenta Potravinářské komory nebo náměstkyně ministra zemědělství. Přestože měla vyhláška být v platnosti 2 roky, pak měla proběhnout analýza a podle výsledků se mělo rozhodovat, jak s ní dále naložit, už po roce je tu snaha ji rovnou zrušit. Zrušení se naštěstí nepovedlo prosadit, ale v tajnosti a zcela mimo veřejnost se projednává její zásadní rozvolnění. Místo aby výrobci byli donuceni vyrábět zdravější potraviny pro děti do škol, přizpůsobuje se vyhláška složení výrobků, které zdravé výživě dětí vůbec nevyhovuje. Krom jiného se zvedají se limity pro cukr. Vracíme se opět tam, kde jsme byli, tam, kde jsme být nechtěli. O nás bez nás.

Co s tím?

Můžeme nadávat na systém nebo ho můžeme začít měnit. Pokud vám není lhostejné, co nabízí bufety ve školách vašim dětem, ozvěte se. Jedině tlak veřejnosti může něco změnit. Mluvila jsem dnes o této problematice s Margit Slimákovou a ta vás všechny prosí, abyste se ozvali. Připravila online petici, která bude předána ministru zdravotnictví. Svým podpisem můžete podpořit změny v celém systému. Petice požaduje:

  1. Okamžité zastavení „tichých“ úprav pamlskové vyhlášky na Ministerstvu zdravotnictví. Příprava pravidel pro výživu ve školách musí probíhat transparentně s přístupem veřejnosti.
  2. Usnadnění přípravy čerstvých svačin ze skutečných potravin – namísto podpory prodeje hotových potravinářských produktů, zejména těch s cukry.
  3. A především: systematické řešení celého stravování ve školách a školkách, včetně tzv. Spotřebního koše či programů jako Mléko do škol apod.

Aby měla nějakou váhu, je potřeba nasbírat alespoň 20 tisíc podpisů. Když se zapojí táta, máma, babička i děda, budeme to mít raz dva. Pošlete odkaz na petici všem příbuzným a známým.

Klikněte sem a podepište. To je naše dnešní výzva.

Připojit se k petici

Jak to vidíte vy?

Do komentářů nám napište, jak řešíte svačiny dětí do škol vy, jakou máte zkušenost se školními bufety i s dětmi samotnými. Tady si to můžeme říct.

 

Zdroj foto školního bufetu v Praze: Mafra

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Dobrý den, jak to prosím teď aktuálně vypadá s touto peticí, má cenu ještě podepisovat? Náš syn nastoupil do první třídy a co se tam děje ohledně stravování tak nestačím koukat. V jídelně tento týden na výběr buď uzené kuřecí a nebo mastný bramborák plněný masem, den předtím smažák, den potom koblížky plněné sýrem a šunkou … Všude jako alergeny i siřičitany a pod…. Jenže jak to mají s obědy udělat rodiče, kteří dojíždí do práce… A nejlepší je, že má spolusedící která na svačinu nosí pytlík bonbónů…. Nevím jestli by pomohla promluva s učitelkou, do jídelny napíšu, že toto mi nepřijde jako zdravé obědy pro děti…

Jé, to se připojím, děkuji za článek! Myslím, že snaha “zezdola” má snad pořád smysl, i když to snažící se procento u nás bude asi úplně jiné, než ve zmiňovaném Švýcarsku. Viz. diskuze pod pamlskovou vyhláškou – nepřišlo mi, že většina rodičů je pro, spíš naopak. Ráda čtu zkušenosti, jak tohle funguje jinde. Ta naše není úplně nejhorší :), paní učitelka sama požádala ve třídě spolužáka, aby nenosil na svačinu sladké tyčinky a pak i rodiče, že se děti hůř soustředí. Další paní učitelka nabádá děti v jídelně, aby nevynechávaly salát. Ale úspěch prý je, když dítě půlku oběda nevyhodí. Na druhou stranu bonbóny se dávají ve škole i ve školce při narozeninách i svátcích. To kdyby se nemohlo, bych uvítala, i nemožnost sladkýho pití u oběda, no trochu utopie :).

Ukázat další komentáře