Zastavme útok potravinářských lobbistů na zdraví dětí v českých školách. Přidejte se k petici, která bude předána ministru zdravotnictví. O nás a bez nás chystají úpravu vyhlášky, která jde na ruku potravinářským firmám a nebere v potaz skutečné potřeby našich dětí.

Je potřeba udělat změnu

České děti začínají ve velkém trpět nadváhou, poruchami soustředění, cukrovkou, alergiemi, ekzémy apod. Každému rozumně uvažujícímu člověku je jasné, že zásadní roli ve zdravotním stavu našich dětí hraje výživa. A každý, kdo má děti ve školním věku, vám potvrdí, že je těžké dávat dítěti zdravou svačinku, když všichni spolužáci si jdou do školního bufetu pro bagetu a colu nebo pro párek v rohlíku. A kdyby zůstalo jen u toho, stále častěji si děti k svačině, ale i obědu, dávají čokoládu, chipsy, sušenky, lízátka a bonbóny.

Pamlsková vyhláška

Změnit systém stravování ve školách, školkách, nemocnicích apod. alespoň do nějakého normálu, tedy bez éček, polotovarů, nesmyslného množství cukru apod. je téměř nadlidský výkon. Člověk sám nic nezmůže. Naštěstí se o změnu snaží mnoho organizací (jako Skutečně zdravá škola) i jednotlivců (jako je Margit Slimáková). Snažíme se i my na Jíme Jinak šířením osvěty a ukazováním souvislostí. Je to běh na dlouho trať a má-li dojít ke skutečné změně, musí to jít od nás, od občanů, od rodičů. Ledva se výše zmíněním lidem (a mnoha dalším aktérům, kteří usilují o změnu v českých jídelnách), podařilo dosáhnout toho, že vznikla tzv. pamlsková vyhláška, už je dobrý směr opět v ohrožení.

Pokud nesledujete dění v této oblasti, tak ve zkratce je to tak, že velmi bolestně a velmi těžko se prosazovala změna v normách pro občerstvení, které smí být ve školách v nabídce. Cílem bylo vyřadit z nabídky školních bufetů extrémně nezdravé produkty, tedy potraviny s příliš vysokým obsahem tuku, cukru a soli. Od samého začátku probíhalo šílené lobby proti této vyhlášce. Navzdory všem snahám zabránit jejím vzniku však vešla v platnost a 1. ledna 2017 ze škol zmizely ty nejméně vhodné potraviny pro děti. Z pečiva například ty nejtučnější a nejsladší kousky  jako je například kobliha. Z mléčných výrobků slazená barevná mléka apod. Vyhláška byla uvedena do života a školy se postupně přizpůsobovaly. Místo bagety a coly tak děti začaly v některých školách kupovat ke svačině salát a džus. Pokrok. Vybojovaný, pomalý, ale viditelný.

Ale té kritiky, těch řečí a ten tlak ze stran potravinářských firem přicházejících přes naše ministerstva! Stačí si přečíst prohlášení prezidenta Potravinářské komory nebo náměstkyně ministra zemědělství. Přestože měla vyhláška být v platnosti 2 roky, pak měla proběhnout analýza a podle výsledků se mělo rozhodovat, jak s ní dále naložit, už po roce je tu snaha ji rovnou zrušit. Zrušení se naštěstí nepovedlo prosadit, ale v tajnosti a zcela mimo veřejnost se projednává její zásadní rozvolnění. Místo aby výrobci byli donuceni vyrábět zdravější potraviny pro děti do škol, přizpůsobuje se vyhláška složení výrobků, které zdravé výživě dětí vůbec nevyhovuje. Krom jiného se zvedají se limity pro cukr. Vracíme se opět tam, kde jsme byli, tam, kde jsme být nechtěli. O nás bez nás.

Co s tím?

Můžeme nadávat na systém nebo ho můžeme začít měnit. Pokud vám není lhostejné, co nabízí bufety ve školách vašim dětem, ozvěte se. Jedině tlak veřejnosti může něco změnit. Mluvila jsem dnes o této problematice s Margit Slimákovou a ta vás všechny prosí, abyste se ozvali. Připravila online petici, která bude předána ministru zdravotnictví. Svým podpisem můžete podpořit změny v celém systému. Petice požaduje:

 1. Okamžité zastavení „tichých“ úprav pamlskové vyhlášky na Ministerstvu zdravotnictví. Příprava pravidel pro výživu ve školách musí probíhat transparentně s přístupem veřejnosti.
 2. Usnadnění přípravy čerstvých svačin ze skutečných potravin – namísto podpory prodeje hotových potravinářských produktů, zejména těch s cukry.
 3. A především: systematické řešení celého stravování ve školách a školkách, včetně tzv. Spotřebního koše či programů jako Mléko do škol apod.

Aby měla nějakou váhu, je potřeba nasbírat alespoň 20 tisíc podpisů. Když se zapojí táta, máma, babička i děda, budeme to mít raz dva. Pošlete odkaz na petici všem příbuzným a známým.

Klikněte sem a podepište. To je naše dnešní výzva.

Připojit se k petici

Jak to vidíte vy?

Do komentářů nám napište, jak řešíte svačiny dětí do škol vy, jakou máte zkušenost se školními bufety i s dětmi samotnými. Tady si to můžeme říct.

 

Zdroj foto školního bufetu v Praze: Mafra

Už vím, jak na to (Eva)

Evacernosk: Evičko a Romane, mám vás oba ve své...

Díky za obrovskou inspiraci

Touto cestou chci Evě a Heleně poděkovat za záslužnou...

Jídelníček z kurzu si můj muž velmi chválil, i když podobně vařím už 10 let

Evakostrnova: Jedlá sú fantastické, klobúk dole, varím podobné už...

Kamarátka neverila, ako som sa zmenila (Marta)

Marta: Pomaly sa mi končí vstup "do plavek". A pokračujem...

I okolí si všimlo (Sylva)

Sylva: Přeji krásný den všem, protože já krásný den...

Díky kurzu jsem získala nové návyky a cítím se skvěle

Maradamc: Dobry den pani Evo a Heleno, nejdrive jsem...

Manžel má za 3 měsíce 9 kg dole (Dagmar)

Dagmar: Snažíme jíst jinak cca 3,5 měsíce - a...

Díky vám jsem se odnaučila pít kávu a vůbec mi nechybí

Pzajickova: Dobrý den, já jsem se s vámi holky...

Už nikdy nechci zpět: konečně se cítím se fit

Evacernosk: Děkuji za tento kurz, přesto že jsem dané...

JJ mi změnila pohled na jídlo a dodalo sebevědomí si dělat věci po svém

Venisy: Skupina Jíme Jinak mi před šesti lety změnila...

Cítím se skvěle a moje tělo nasává živiny

Iva: Dobrý den, jsem velice překvapena! Moje tělo reaguje...

Díky vám trávím v kuchyni víc času

Pavlaoanv0: Díky vám v kuchyni trávím víc času a...

Všímám si na sobě spousty pozitivních změn (Eva)

Eva: Váha a míry stabilní, ale kdybych ty předchozí...

Manžel ochutnal a jaksi nezbylo (Marie)

Marie: Dobrý den, Evo. Děkuji, že jsem díky Jíme...

Moje telo krochkalo blahom (Ľubica)

Ľubica: Ahojte, srdečne Vás pozdravujem a želám všetko naj....

Úžasně zpracovaný kurz do naprostých deitalů

Ilona L.: Evi, váš kurz byl naprosto úžasný. Zpracovaný...
 1. Dobrý den, jak to prosím teď aktuálně vypadá s touto peticí, má cenu ještě podepisovat? Náš syn nastoupil do první třídy a co se tam děje ohledně stravování tak nestačím koukat. V jídelně tento týden na výběr buď uzené kuřecí a nebo mastný bramborák plněný masem, den předtím smažák, den potom koblížky plněné sýrem a šunkou … Všude jako alergeny i siřičitany a pod…. Jenže jak to mají s obědy udělat rodiče, kteří dojíždí do práce… A nejlepší je, že má spolusedící která na svačinu nosí pytlík bonbónů…. Nevím jestli by pomohla promluva s učitelkou, do jídelny napíšu, že toto mi nepřijde jako zdravé obědy pro děti…

  • Ta petice už je stará, ale chce to vyvinout novou aktivitu. Spojit se s dalšími rodiči a zjistit, zda i ostatní by byli pro změnu. Když je vás víc, je snazší se domluvit na změnách. Řada učitelek a vedoucích jídelen zase tvrdí, že když vařili zdravě, tak to děti nechtěly. Takže je to o komunikaci a o lidech. Ti, kdo mají děti nemocné (často jsou to alergie a ekzémy) řeší obědy donáškou vlastních v termosce, ráno uvařené. Případně dvě tři svačiny a doma pořádné jídlo po návratu ze školy.

 2. Jé, to se připojím, děkuji za článek! Myslím, že snaha „zezdola“ má snad pořád smysl, i když to snažící se procento u nás bude asi úplně jiné, než ve zmiňovaném Švýcarsku. Viz. diskuze pod pamlskovou vyhláškou – nepřišlo mi, že většina rodičů je pro, spíš naopak. Ráda čtu zkušenosti, jak tohle funguje jinde. Ta naše není úplně nejhorší :), paní učitelka sama požádala ve třídě spolužáka, aby nenosil na svačinu sladké tyčinky a pak i rodiče, že se děti hůř soustředí. Další paní učitelka nabádá děti v jídelně, aby nevynechávaly salát. Ale úspěch prý je, když dítě půlku oběda nevyhodí. Na druhou stranu bonbóny se dávají ve škole i ve školce při narozeninách i svátcích. To kdyby se nemohlo, bych uvítala, i nemožnost sladkýho pití u oběda, no trochu utopie :).

 3. Moc dekuji za tento článek. Před rokem synovi zjistili rozšířené kvasinky ve střevě a bylo nám na gastru doporuceno úplně vynechani cukru. Což se podařilo a od té doby to držíme a candida zmizela, ale proc to píši. Syn byl v první třídě, platil již pamlskovy zákon a naše škola usiluje o titul Skutečně zdravá škola, přesto jsem dala synovi do školy sáček, aby do něj daval bonbóny, které ve škole dostane. Jaké bylo me překvapení, když po týdnu měl v pytlíku cca 50 různých bonbonu. Dostávají je prý od učitelky za to, ze první něco vypocitaji nebo uklidi a to samé v družině. Přišlo mi to šílené. Na gastru jsem vyprávěla jak sladké doma nemáme a nejíme a pak tohle. Probirala jsem to pak s pani učitelkou, slibila, ze to zlepsi, ale podle syna se nic nezlepsilo. Zajímalo by mě, jestli i jinde je to tak masivní nebo jsme výjimka. Jen jeste musím říct, ze jídelna vaří dobře, často luštěniny, obiloviny, ovoce a zelenina kolik kdo chce,ale ty sladkosti to dost kazí…

  • Nejste sama, na naší ZŠ to je také a v některých třídách až do 5. třídy. A každé září prosí učitelky o bonbony na odměny, a na odměny na škole přírodě. Snad jen v první řídě paní učitelka prosila o drobné hračky, ořezávátka, gumy a jiné drobnosti na odměny.

   • Tahle odměnová politika je špatná sama o sobě. Děti přeci nepotřebují odměnu, aby něco dělaly. Ale to už je úplně jiné téma. Nicméně je smutné, že se vlastně z dětí udělají závisláci na sladkém, aby se s nimi dalo manipulovat: Chceš bonbónek, tak nejdřív udělej to a to.“ Co pak v dospělosti nahradí sladkosti a co budou dospívající děti ochotné dělat za odměnu? Třeba práci, kterou nesnáší s lidmi, které nemohou vystát?

    • Mně v práci nedat „odměnu“ tak tam přeci nechodím. A kdyby byl špatný kolektiv, nebo práce, která se mi nelíbí, tak přeci jde člověk o dům dál, ne? Odměna neodměna, nervy a zdraví mám jen jedno! Ale to už není o jídle, ale o odměně za vykonanou práci. Jedna věc je motivace, druhá věc je odměna, a třetí věc je nastavení našeho školství, se kterým 98% rodičů nehne a ty 2 % (nebo kolik přesně nevím) učí děti doma.

  • Káťo, díky moc za vaší zkušenost, já mám tedy hodně podobnou. Sice holky nechodí do školy, učím je doma, ale jakýkoli kroužek, sporty, výstavy, muzea,…všude se dětem cpou sladkosti a na naše dětí je hleděno s podivem nebo lítostí, když to slušně odmítají. U první dcery jsem byla v šoku, teď už vidím, že je to standard. A pak se divíme, že dětem doma nechutná zelenina, nejedí dobře a jsou hyperaktivní, že. Přitom je ti dospělí takhle vykrmují na každém kroku. A mnozí si ještě dovolí hlášku: „Jen si dej, ať to mamka nevidí,“ apod. přede mnou. Naštěstí mám velmi chytré holky, které vědí co a jak a tak jim to slušně odmítají.

   • Mít holky více takovych uvědomělých rodičú. Já to vidím z pozice učitele. Nemohu říct, že bych dětem nikdy nedala bonbón, ale snažím se to řešit jinak. A bufet – máme tam obložené bagety, rostlinné pomazánky, ovoce, zeleninu, extrudovane chlebíky, džusy (jak moc je to zdravé… ale posun to je). A školní jídelna.? Děti si vyberou jen to méně zdravé, saláty vetšinou neberou. Ovoce najdete v šatně na zemi, někdy i před školou. A děti, které nechodí na obědy, se cpou pečivem na lavičce. A pokud si to nemohou koupit ve škole, nakoupí si to v obchodě. A na upozornění jsou většinou rodiče těchto dětí slušně řečeno hákliví. Smysl vidím nejvíc v informovanosti.

    • Víc takových učitelek, Dášo! Sice to máte těžko, protože co děti nedostanou jako základ v rodině, to vy ve škole těžko změníte, ale kdyby doma by solidní základ, v bufetu rozumná nabídka a učitelé příkladem, tak by to bylo naprosto dokonalé ❤

 4. Je to boj, tohleto. Např. od kamarádky žijící přes 25 let ve Švýcarsku vím, že z tohoto článku kleplo. V SCH jsou ve výživě dětí na úplně jiné, vyšší úrovni. 1) péče o zuby již od ranného dětství, možnost připlácet si v rámci pojištění i zoubky. 2) Žádné sladké do školy ke svačině – když má dítě ke svačině sladké, je učitelkou upozorněno, že takto ne! Pokud se to opakuje ještě jednou, promlouvají si s rodiči. A k pití je samozřejmostí voda, čaj, a samozřejmě bez cukru. Limonády se do školy nesmí. 3) K narozeninám děti do školy nenosí bonbony, ani dorty, ale např. obložené krosanty, nebo co nejméně sladké dezerty, třeba s ovocem, bez krému. 4) letos jsem s kámoškou opět mluvila a na toto téma mi řekla, že toto opatření funguje, protože počet tloustnoucích dětí od předlonska opět klesá! Co se týká obědů, většina škol nevaří, děti chodí na oběd domů a poté ještě na 2 hodiny do školy (ale v každém kantonu to může být jinak) Takže rodiče mají i obědy pod doledem. A večeře? Chléb (ovšem švýcarský, ne „made in šumava semelu tam ty suchý odkrojky“, sýr, zelenina. Pokud si ještě na něco vzpomenu, napíšu. Takže – rodina dá dětem základy, a švýcarský prarodiče ani nenapadne zvykat vnoučata na sladké. Problém je u lidí, kteří se do SCH přistěhovali, ale tlak zdravotníků a škol je takový, že si to nikdo nedovolí! Jinak by taková hodná babička dostala za uši rovnou od MUDR!

  • Jani, moc díky za zkušenosti ze Švýcarska. To zní tady pro nás skoro jako sci-fi, říkám si, jak je možné, že někde je to tak a o kousek vedle úplně jinak.Díky za takovou malou reportáž a náhled do jiných jídelen. Máme o čem přemýšlet No hlavně ti naši zákonodárci by měli zapojit rozum.

   • Švýcaři říkají, že stát je ten, kdo chce mít zdravé lidi. A lékaři to předávají lidem. Následně učitelé podporují a vedou osvětu u dětí. Ne, že by si děti nekoupili bonbony, nebo oslavy doma byly bez dortu, to ne! Ale vemte si holky jen kvalitu jejich sýra, chleba, čokolády… a kvalitu našich výrobků.

    • To je fajn, že už si to někde někdo spočítal, že je výhodné mít zdravé občany. Zajímalo by mě, jak to v tom Švýcarsku vznikalo, jestli to šlo od lidí nebo od doktorů a zda tam taky narazili na takový odpor a lobby jako tady. No a kvalita jejich zboží a tady, tak to je nebe a dudy, to je fakt.

     • Švýcaři jsou velmi disciplinovaní, dbají pravidel a nařízení, jsou rozumní a ve své zemi velmi spokojení. Zjistím podrobnosti :-) ale myslím, že pokyn přišel „seshora“ a jak se ukazuje, je oboustranně výhodný.

 5. Zobrazit všech 15 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekGrilované polentové kostky po indicku
Další článekJak obiloviny pomáhají v boji proti rakovině tlustého střeva