Domů > Magazín > Blog

Sójovky bez sóji a bez lepku? Ano!

Sójové omáčky dávají jídlu tzv. pátou chuť, umami. A nyní jsou na trhu už i fermentované alternativy omáček bez sóji, takže i ti, kdo nemohou sóju si mohou užít tuhle skvělou chuť. Všechny čtyři jsme je pro vás otestovali.

Tato fermentovaná dochucovadla jsou skvělými pomocníky pro dochucení jídla všude tam, kde strávníkům vadí sója (Jak vařit bez sóji) nebo kde je potřeba bezlepková dieta (Jak vařit bez lepku) a nelze tedy používat tradiční sójové omáčky shoyu nebo tamari. Dnes už si dokonce můžete vybírat z několika variant. Otestovali jsme je za vás:

Luggi

Je jemná a světlejší omáčka než klasická tamari nebo shoyou. Kdyby byla na trhu v době, kdy jsem zaváděla fermentovaná dochucovadla do stravy našim dětem, začala bych právě touto omáčkou. Ráda ji používám do salátů, protože není tak ostře slaná jako klasika. Stejně dobře se s ní vaří a peče, dochucuje zelenina i polévky, jen dávám trochu větší množství než bych dala sójové omáčky. Můžete jí bez obav podstrčit tatínkům a dědečkům, kteří zarytě používají jako dochucovadlo tekuté omáčky z masokostní moučky, které samozřejmě nemůžeme nikomu doporučit, ale které stále v mnoha rodinách
stojí na stole a pánové s nimi intenzivně dochucují své obědy a večeře.
Vyrábí se v BIO kvalitě z vlčího bobu (lupiny), ovsa, soli a vody, fermentovaná je více než 6 měsíců a má certifikát o bezlepkovosti. Líbí se mi 100 ml lahvička svojí velikostí, takže si ji beru s sebou na cesty.
Klubáci si mohou vyzkoušet Luggi, tahiny, kimči a další dobroty od firmy Beavia s 30% slevou.

Hrachová tamari

Je jemnější než klasická tamari, přitom ale dostatečně silná, co do slanosti, a tmavá. Když ji ochutnáváme samotnou, přijde nám mírně nasládlá. Jakmile se začala vyrábět, našla si tolik fanoušků, že ji v Kojibakres sotva stíhali vyrábět. Prodává se v BIO kvalitě, vyrábí se z rýže, hrachu, vody, mořské soli a aspergillus oryzae (přírodní fermentační činidlo). Hodí se jak do vařených jídel, pečení nebo polévek, tak do salátů nebo k sushi, kde se neprozradí ani svou tmavou barvou. Je přirozeně bezlepková. Fermentuje přirozeně, ne formou řízené teploty, zraje dokud nemá dobrou chuť 3 až 6 měsíců podle sezóny a tepla.
Klubáci si mohou vyzkoušet hrachovou omáčku, miso pasty, octy, polévky a další dobroty od firmy Kojibakers až s 30% slevou.

Pohanková tamari

Je světlejší (zlatavá) než klasické sójovky. Je jemná a když ji ochutnáme samotnou, má zajímavou chuť, kterou neumíme přesně popsat. Někomu přijde, že cítí oříškovou chuť, někdo něco jako punč, někdo cítí i chuť ovocnou. Tahle omáčka vznikla na popud michelinského kuchaře, Radka Kašpárka, který po ochutnání hned skoupil půlku první vyrobeného množství. Z té druhé půlky jsme ochutnali my a můžu říct, že nikdo z nás, kdo jsme ji ochutnávali, v ní nepoznal pohanku. Takže pokud pohanka nepatří mezi vaše oblíbence, tak téhle omáčky se opravdu bát nemusíte. Vyrábí se v BIO kvalitě z hrachu, pohanky, vody, mořské soli a aspergillus oryzae (přírodní fermentační činidlo). Je přirozeně bezlepková. Fermentuje přirozeně, ne formou řízené teploty, zraje dokud nemá dobrou chuť 3 až 6 měsíců podle sezóny a tepla. 
Klubáci si mohou vyzkoušet pohankovou omáčku, miso pasty, octy, polévky a další dobroty od firmy Kojibakers až s 30% slevou.

Cizrnová tamari

I tahle omáčka je světlejší než klasika, je zlatavá až trochu do červena. Chuťově opět velmi dobrá, někomu může připadat maličko nasládlá. Vyrábí se v BIO kvalitě z rýže a cizrny, vody, mořské soli a aspergillus oryzae (přírodní fermentační činidlo). Je přirozeně bezlepková. Fermentuje přirozeně, ne formou řízené teploty, zraje dokud nemá dobrou chuť 3 až 6 měsíců podle sezóny a tepla. 
Klubáci si ji již brzy budou moci vyzkoušet stejně jako ostatní omáčky, miso pasty, octy, polévky a další dobroty od firmy Kojibakers až s 30% slevou.

Jak jsme testovali fermentovaná dochucovadla

Když jsem je doma zkoušela poprvé, záměrně jsem nikomu nic neříkala a čekala, jestli někdo něco pozná. Nikdo nepoznal, že jsem použila jinou omáčku než sójovou. Ani rodina, ani hosté. A to ani u hrachové či pohankové, kde byste čekali, že bude aroma příliš nápadné. Nebylo. V jídle to nepoznali a chutnalo jim moc.
Tak jsme je ochutnávali samotné a zkoušeli to nějak pojmenovat, podobně jako když odborníci hodnotí víno. Shodli jsme se, že jsou prostě slané a sem tam někde pocítili nepatrně oříškovou chuť nebo mírnou nasládlost. Budete je tedy muset ochutnat sami a napsat nám, jakou chuť jste v nich objevili vy.

Kterou omáčku doporučujeme

Alternativy sójových omáček nám chutnají všechny, které jsme doposud testovali. Všechny se dají použít na vaření, finální dochucování hotového pokrmu, když potřebuje dosolit, stejně jako na salátové zálivky nebo k sushi. U salátů doporučuji ty světlejší varianty, k sushi se kvůli barvě více hodí ty tmavé. Ani s jednou z nich podle nás nešlápnete vedle. Až nějakou vyzkoušíte, dejte nám určitě vědět, jak chutnala.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

79 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Díky moc.Ráda vyzkouším.

Dobrý den, všechny vypadají skvěle, vyzkoušíme, děkujeme za inspiraci.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

8
2

Jak jsme vyklízeli sklep

Na podzim se má uklízet, tak jsme se do toho pustili. To vám byli poklady! Ještě že máme tu naši kouzelnou zídku.
6
40

Eva exkluzivně v rozhovoru pro DM Drogerii

Jak vypadá běžný den Evy? Jak vznikají recepty? “Hřeší” Eva někdy? Jak to dělá na dovolených? Co si myslí o veganství? A co o dietách? Co pěstu...
1
13

Umělé maso je realitou. Dáte si?

Světovými médii před nedávnem proběhla zpráva o tom, že Singapur jako první na světě  povolil prodej výrobků z  „umělého masa“. Jde o počin, který zcela ji...
1
12

Zpívání s anděly

Už dlouho mám za to, že každý má svého strážného anděla, nejen díky tomu, že se mi občas dějí věci, které hlavou prostě nevymyslím. Ale o tom třeba někdy p...