Domů > Magazín > Zdraví

Strava pomáhá našim zubům! I vědci to už zjistili.

V dnešní době je na zubní hygienu kladena velká pozornost. Ještě aby ne! Nikdo z nás nechce utrácet tisíce v ordinaci zubaře. Jakou roli sehrává strava v našim snahách o zdravý chrup? Podívejte se dnes pod pokličku vědeckých zkoumání.

Pusa plná kartáčků

Existuje bezpočet různě tvarovaných kartáčků. Někdy mám pocit, že mám mít rozdílný na pravou a levou stranu svých úst. Dokonce jsou takové, které zuby vyčistí skoro za vás! Jen je strčit do pusy. Máme mezizubní kartáčky nejrůznějších velikostí, které si mnohdy bolestivě, strkáme do škvírek mezi zuby. “Pryč s kazy!” volá se do světa. “Pozor na paradentózu!” Ale jak je to doopravdy? 

Přehled zubních kartáčků.

Co by, kdyby

Přemýšleli jste někdy nad tím, co by se stalo, kdybyste si přestali čistit zuby? Při dnešním stylu konvenčního stravování založeném na hromadě jednoduchého cukru a průmyslově zpracovaných potravin by to nedopadlo dobře.
Byl prováděn experiment[1], při kterém si účastníci přestali čistit zuby. Samozřejmě se začal hromadit plak. Během několika dnů se dásně hrdinných účastníků zanítily. Za pár týdnů se projevil zánět dásní a zarudnutí, otoky či krvácení na sebe nenechaly dlouho čekat. Pokud by se nic nedělo, mohlo by dojít až k tak závažnému zánětu, že by je připravil o zub. Tak daleko naštěstí drazí výzkumníci nedošli. Doufejme…

Předci měli zuby, ale neměli kartáčky

Jak je tedy možné, že lebky z dob dávno před vynálezem zubního kartáčku mají dokonalé zuby? Možná stojí za zamyšlení, že naši předci neměli přístup k průmyslově vyrobeným sladkostem a potravinám.
Cukr na nás číhá skoro všude! Jakmile kupujeme průmyslově zpracované potraviny, můžeme si být skoro jisti, že ho tam v nějaké formě najdeme. Opravdu stojí za to podívat se na etiketu ohledně složení. Objevuje se i tam, kde byste ho nejméně čekali. Cukr ale není vše. Ve studiích se podívali také na celkové složení stravy.

Jakou roli hraje jídlo

Tak jo, jak jsme si řekli: Naši milí výzkumníci vzali partu odvážných a nechali je bez dentálních pomůcek. Takže žádné zubní kartáčky, nitě nebo mezizubáky a dokonce ani pasta. Tahle skupina dostala na zuby pouze větvičku! Co s ní dělali, bylo jen na nich. Ale pozor! Vědci našim hrdinům upravili taky stravu. Ta se skládala z potravin, které tak mohli jíst naši předci v době kamenné. Účastníci dostávali hromadu celých zrn a bobulí. Mohli používat sůl, bylinky a med. Pokud chtěli, mohli jíst i maso, ale pouze z domácího chovu.

Různorodé bobulovité plody na stole. Jahody, borůvky, maliny a ostružiny.

Co se stalo se zuby

A teď to přijde! Ačkoliv se účastníkům bez ústní hygieny nahromadil plak, jejich dásně se zlepšily téměř ve všech případech! Jak je možné, že jejich dásně byly skutečně zdravější i přes nahromadění plaku? Vypadá to, že mnoho bakterií z jejich úst prostě zmizelo! Jelikož celá zrna a bobule jsou bohatá na antioxidační fytonutrienty, které mají protizánětlivé vlastnosti, mnoha bakteriím se v ústech zkrátka nelíbilo. Omezený příjem cukru v kombinaci s příjmem skutečných potravin funguje!

Šťastné příběhy

Příběhy z naší komunity Jíme Jinak mluví jasně. Mnoha našim účastníkům se zlepšily dásně při přechodu k plnohodnotnému stravování. Podívejte se třeba na příběh Míly, která zažila neuvěřitelnou proměnu díky Jarní očistě. Osmitýdenní detoxikační program vás naučí, jak zařadit nutričně bohaté potraviny plné antioxidantů do svého života. Tak co, jdete to zkusit?

Silní pomocníci

Pojďme si ještě chvilku prohlédnout výzkumy.[2] Tento se zaměřil na vitamín C a lykopen. Výsledky byly neuvěřitelné! Vitamín C opravdu pomáhal uzdravovat zanícené dásně. Avšak jakmile účastníci klesli s výškou přijímaného vitamínu C, docházelo ke zhoršení. Navíc se ukázalo, že céčko nepomáhá předcházet zánětu.
A tak se vědci vrhli na další silný antioxidant. Lykopen! Výsledky byly ještě lepší. Fungoval jako malý zázrak. Ukázalo se, že skupina s lykopenem došla ke zlepšení stavu o 30 % během jediného týdne. Umíte si to představit? Pouze jeden týden s červenou zeleninou a ovocem a vidíte výsledky. Lykopen je totiž to červené barvivo, které najdete nejen v rajčatech. Zkuste zařadit červené zelí, mrkev či vodní meloun!

Udělejte rozhodnutí

Postarejte se o své zuby ještě dnes, a vložte více protizánětlivé stravy do svého jídelníčku. Je to jednodušší, než si myslíte. S programy od Jíme Jinak víte, že jste na správné cestě nejen za zdravými zuby.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

30 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Mám to stejně, co jsem změnila stravu, zuby jsou v pohodě. Často jsem cítila, jak mě bolí dásně, když sním něco cukrového, ovšem tehdy mi to ještě pořádně nesecvakávalo… Po prvním dítěti jsem měla se zuby velké problémy, u tří zubů čištění kanálků, dva kazy. Dokonce jsem zažila takovou bolest, že jsem prohlásila, že porod byl proti tomu pohoda… Na DH jsem byla po těch zkušenostech poprvé a hygienistka si tehdy mákla 😁. Od změny jídla mi už pokaždé říká, jak si hezky čistím zuby a jen trochu to tam “poladí”. Takže za mě určitě 👍👍👍

👌Věřím tomu, neboť od doby, co jsem přestala jíst maso a snažím se jíst dle Jíme jinak alespoň trochu, nemá dentální hygienistka skoro co dělat. Po narození dcery jsem neměla čas dojít na DH dva roky a řekli mi, že někteří po půl roce jsou na tom mnohonásobně hůř, než já.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jak podpořit své zdraví v únoru

V únoru se podíváme blíže na orgán, který úzce souvisí s hladinou naší životní energie, má vliv na kvalitu našich vlasů a také na plodnost. Tímto orgánem j...