Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Jak decibely ovlivňují chutě

Jak souvisí hlasitost hudby, kterou posloucháme, s výběrem jídla? Možná víc, než si umíme představit.

Hlasitost hudby ovlivňuje to, co jíme!

Alespoň to tvrdí studie vědců z University of South Florida. Ta se primárně zabývala vlivem hlasitosti hudební kulisy na výběr jídla.
Pokud jste si mysleli, že hudba hrající v restauracích či obchodních centrech je snahou o navození příjemné atmosféry, mýlili jste se. Hudební kulisa je totiž jedním z velmi účinných marketingových nástrojů, jejímž cílem je zvýšení prodeje. Zmíněná studie se však nezabývala tím, jak nakupujeme, ale jestli může hlasitost podkresové muziky ovlivnit to, zda zvolíme zdravé či nezdravé jídlo.  A výsledky jsou více než výmluvné.

Když nás válcují decibely

Vědci provedli několik experimentů. Jeden z nich proběhl ve stockholmské kavárně, kde si účastníci pokusu mohli vybrat z lístku zdravé i nezdravé jídlo. Autoři studie pak namíchali playlist složený z různých hudebních žánrů a první den jej nechali hrát hlasitostí 55 decibelů, což odpovídá běžnému ruchu v restauraci. Druhý den se z reproduktorů linula stejná muzika, avšak o hlasitosti 70 decibelů. Výsledky, potvrzené ještě dvěma dalšími experimenty, pak byly naprosto jasné – při hlasité hudbě vzrostl počet objednávek nezdravých pokrmů u 20% zákazníků.

3denní “Podzimní detox výzva”
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!

Rezervovat místo zdarma

Tichá hudba nás víc uvolňuje, dává nám prostor, abychom si výběr pokrmu lépe promysleli a zvolili jídla, která jsou pro nás dobrá v dlouhodobém horizontu. Hlasitá hudba nás naopak nabudí, zvyšuje tepovou frekvenci a vzrušení a my jsme pak shovívavější k jídlům nezdravým,“ vysvětlil jeden z autorů studie profesor Dipayan Biswas.

Na žánru nesejde

Výzkum také potvrdil, že náš výběr ovlivňuje pouze míra hlasitosti a nikoli hudební žánr, tedy to, zda hraje heavy metal, rock, jazz či hudba klasická.  Až se tedy vydáme do restaurace či kavárny, volme ty, kde hraje tišší podkresová hudba, protože budeme při výběru jídla uvážlivější a prospějeme tak našemu zdraví.

 

 

 

 

 

 

 

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Miluji skládání slov do vět holých i rozvitých, do článků lehkých i odborných. Jsou mi blízká témata ekologická, bio, zero-waste, udržitelnosti, clean kosmetiky, ale také hlubin duše. Kromě slov skládám i origami, buduji svou urban jungle, fotím, čtu, poslouchám muziku a ráda chodím na procházky se svým pejskem, který je nejlepším psychoterapeutem na světě!

11 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

bmarketa
11. 6. 2023

Myslím, že hraje roli i styl hudby. Když se srovná nějaká stylová restaurace s pohodovou hudbou, vydržíme tam sedět dlouho, narozdíl od bufetu, kde hraje rádio.😉 Mám to tak i v obchodech. Kde hraje pohodová hudba zůstávám déle a kde mi ten styl nevyhovuje hned se otočím a jdu pryč 😁

Lucie Bob
10. 6. 2023

Přesně, já to říkám roky… tu hudbu pouští pro nějaký důvod, proč nemůže být prostě ticho, jako to bývalo před revolucí? Hudba je všude: MHD, lidi s mobily a repráky venku na ulicích, hudba do uší, která je přesto slyšet přes celou MHD, nákupní místa, doma, kavárny, cukrárny, hospody, jakoby se lidé báli ticha, klidu, pohody… 🤔🤗
L.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Pitný režim, kvalita vody a její vliv na naše zdraví

Každý zná základní poučky o tom, jak je naše tělo z vody, že se nedoporučují ochucené nápoje, minimální pitný režim je cca 2 litry, bez vody zkrátka člověk...

Miso – mýty a vědecká fakta

Které miso obsahuje prokazatelně B12? Které neobsahuje histamin? Je miso skutečně probiotické? Obsahuje zdraví prospěšné enzymy? Dokáže léčit rakovinu a ná...