Jak souvisí hlasitost hudby, kterou posloucháme, s výběrem jídla? Možná víc, než si umíme představit.

Hlasitost hudby ovlivňuje to, co jíme!

Alespoň to tvrdí studie vědců z University of South Florida. Ta se primárně zabývala vlivem hlasitosti hudební kulisy na výběr jídla.
Pokud jste si mysleli, že hudba hrající v restauracích či obchodních centrech je snahou o navození příjemné atmosféry, mýlili jste se. Hudební kulisa je totiž jedním z velmi účinných marketingových nástrojů, jejímž cílem je zvýšení prodeje. Zmíněná studie se však nezabývala tím, jak nakupujeme, ale jestli může hlasitost podkresové muziky ovlivnit to, zda zvolíme zdravé či nezdravé jídlo.  A výsledky jsou více než výmluvné.

Když nás válcují decibely

Vědci provedli několik experimentů. Jeden z nich proběhl ve stockholmské kavárně, kde si účastníci pokusu mohli vybrat z lístku zdravé i nezdravé jídlo. Autoři studie pak namíchali playlist složený z různých hudebních žánrů a první den jej nechali hrát hlasitostí 55 decibelů, což odpovídá běžnému ruchu v restauraci. Druhý den se z reproduktorů linula stejná muzika, avšak o hlasitosti 70 decibelů. Výsledky, potvrzené ještě dvěma dalšími experimenty, pak byly naprosto jasné – při hlasité hudbě vzrostl počet objednávek nezdravých pokrmů u 20% zákazníků.

Tichá hudba nás víc uvolňuje, dává nám prostor, abychom si výběr pokrmu lépe promysleli a zvolili jídla, která jsou pro nás dobrá v dlouhodobém horizontu. Hlasitá hudba nás naopak nabudí, zvyšuje tepovou frekvenci a vzrušení a my jsme pak shovívavější k jídlům nezdravým,“ vysvětlil jeden z autorů studie profesor Dipayan Biswas.

Na žánru nesejde

Výzkum také potvrdil, že náš výběr ovlivňuje pouze míra hlasitosti a nikoli hudební žánr, tedy to, zda hraje heavy metal, rock, jazz či hudba klasická.  Až se tedy vydáme do restaurace či kavárny, volme ty, kde hraje tišší podkresová hudba, protože budeme při výběru jídla uvážlivější a prospějeme tak našemu zdraví.

 

 

 

 

 

 

 

  1. A sakra,já jako rocková babička musím mít hudbu stále i doma při jídle a to tak že hezky nahlas(do sluchátek),to se pak nemůžu divit🤣🤣

    • Ivo, já to mám stejně… i co se týče žánru 😉 Já bez muziky být nemůžu.

    • Ivi 😆 ja jako matka deti na prahu puberty mam doma kravalu az az, takze hudbu posloucham vetsinou jen v aute. Nahlas. Hudba me nabiji, je to muj zdroj. Miluju zpevacku LP a kdyz delsi cas nikam autem nejedu, mamp po ni abstak 🙈

  2. Zobrazit 3 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Kateřina
Autorem článku je Kateřina
Miluji skládání slov do vět holých i rozvitých, do článků lehkých i odborných. Jsou mi blízká témata ekologická, bio, zero-waste, udržitelnosti, clean kosmetiky, ale také hlubin duše. Kromě slov skládám i origami, buduji svou urban jungle, fotím, čtu, poslouchám muziku a ráda chodím na procházky se svým pejskem, který je nejlepším psychoterapeutem na světě!
Předchozí článekBezová šťáva bez cukru
Další článekJogurtový nápoj (bez sóji, bez lepku, bez cukru)