Proč cukrovka vzniká?
Cukrovka 2. typu je civilizační onemocnění, které se vyvíjí pozvolna. Charakteristickým znakem je zvýšená hladina krevního cukru, na kterou musí reagovat hormon inzulin, který se uvolňuje ve slinivce břišní a za normálních okolností podporuje vstup glukózy do buněk. Pokud je krevního cukru příliš a i buňky jsou jím nasycené, dochází k jevu tzv. inzulinové rezistence. Přispívá k tomu nevhodná strava plná na jednoduché cukry, nezdravé tuky, nedostatek vlákniny, sedavý způsob života, genetická predispozice. Kromě toho hladinu glykémie ovlivňuje i stres.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Co dělá stres s hladinou cukru
Během stresové reakce dochází k uvolnění hormonu kortizolu z nadledvinek a inzulínu ze slinivky břišní. Tyto procesy zajišťují, že se do krve dostává rychlá energie ve formě glukózy, která je uvolněna ze zásob a následně odváděna do buněk. Při akutním stresu je to normální reakce, která pomáhá nabudit organismus člověka pro “boj” či “útěk”. Pokud se ale stres stává chronickým, tak se hladina cukru dlouhodobě zvyšuje a rozvíjí se inzulínová rezistence, což může časem způsobit rozvoj cukrovky 2. typu, pokud člověk potíže neřeší.
Co dělat, aby se cukrovka nerozvinula
- Snižujte míru nezdravého stresu. Určitá míra stresu je normální a někdy dokonce prospěšná, ale dlouhodobý nadměrný stres může mít negativní dopad na tělo i mysl. Naučte se zvládat stres pomocí relaxačních technik, jako je vědomé klidné dýchání, meditace nebo chůze v přírodě.
- Konzumujte stravu, jejímž základem jsou prvopotraviny a je bohatá na vlákninu. Jídelníček si postavte nejlépe na celozrnných obilninách, zelenině a luštěninách, doplňujte kvalitními tuky, ořechy a trochou sezónního ovoce. Tyto potraviny pomáhají udržet stabilní hladinu cukru v krvi a posilují tělo v odolnosti vůči působení stresu.
- Omezujte v jídelníčku potraviny zatěžující slinivku břišní, jako je jednoduchý cukr (sladkosti, sladké nápoje, čokoláda, med), potraviny z bílé mouky, alkohol, nezdravé tuky, smažená jídla, fast food. Vynechte průmyslově zpracované potraviny, které jsou plné nezdravých cukrů, tuků a chemických aditiv.
- Zlepšujte svoje stravovací návyky. Jezte v klidu, nejezte již pozdě večer, veškerou stravu dobře rozkousejte a prosliňte, aby se co nejlépe strávila. Snažte se vyvarovat neustálého uzobávání mezi hlavními jídly, aby slinivka měla dostatek času na regeneraci.
- Zvažte užívání vhodných bylinek, jako je extrakt z gymnemy, nálev z rozmarýnu, vhodná je i skořice. Poraďte se s odborníkem kvůli možným kontraindikacím s léky.
- Pravidelně se hýbejte – choďte pěšky, protahujte se, měňte polohu těla, cvičte. Fyzická aktivita pomáhá snižovat stres, podporuje krevní oběh a rovnováhu hormonů, což je klíčové pro udržení stabilní hladiny cukru v krvi a zdraví celého těla.
Další rady, jak zmírnit působení stresu naleznete ve videu Jak zvládat stres, článku Co je to vlastně stres a co dokáže způsobit ve vašem organismu a Stravou proti stresu. Jak na léčebnou stravu, pokud se cukrovka již rozvinula, jsme rozebrali v rozhovoru s Dagmar Lužnou Alternativní léčba cukrovky.
Příběhy na Jíme Jinak
Pojďte se začíst do příběhů našich čtenářů, kterým se podařilo díky změně stravy a úpravě životního rytmu dostat pod kontrolu hrozící či probíhající cukrovku. Někdy se hladina krevního cukru upravuje opravdu rychle.
Hrozí vám cukrovka? Ozvěte se nám v komentářích. Společně najdeme cestu. Pokud se chcete společně s námi pustit do změny stravy, pusťte si úvodní kurz Jak začít, kde se dozvíte prvotní potřebné informace.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář