Domů > Magazín > Zdraví

Srdeční arytmie jako vážný následek stresu

Srdeční arytmie představuje závažný zdravotní problém. Tato porucha může mít různé podoby, od nepravidelného a rychlého bušení srdce až po vážnější stavy, jako je fibrilace síní. V tomto článku se podíváme na vlivy stresu na zdraví srdce a vhodné přístupy k jejich zvládání.

Vlivy stresu na srdce

Vlivem stresové reakce, při které se uvolňují hormony stresu, se začne díky aktivaci sympatického nervového systému zvyšovat srdeční tep a krevní tlak (dojde k zúžení cév). Účelem této reakce je co nejrychleji prokrvit hlavní svaly a mozek a tím připravit tělo na rychlou akci (“útěk” či “boj”). Je to normální a přirozený mechanismus.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Když je na srdce stresu moc

Co se ale se srdcem děje, pokud je stresu dlouhodobě přespříliš a v krvi je neustále vysoká či vyšší hladina stresových hormonů?

  • Kvůli převaze sympatického nervového systému, vzniká neustálý tlak na srdeční sval, který je nucený vyvíjet vyšší srdeční frekvenci. Následkem vyčerpání se mohou objevit poruchy rytmu.
  • Vlivem zánětlivých působků a volných radikálů, které vznikají při dlouhodobém stresu, může docházet k postupnému poškozování cév a srdečních buněk.
  • Srdeční cévy dále zatěžuje vyšší krevní tlak spojený se stresem.

Kromě chronického stresu zvyšuje riziko arytmií i jiné srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka, nadváha, nezdravý životní styl (příliš tučná strava, nadbytek cukru, přejídání), nadužívání alkoholu, kofeinu, užívání drog, některé léky.

Jak na prevenci arytmií

  • Naučte se relaxovat – Techniky jako vědomé dýchání, jóga nebo meditace pomáhají regulovat autonomní nerovný systém a snižují riziko arytmií.
  • Hýbejte se – Pravidelná fyzická aktivita (cvičení, procházky, práce doma či na zahradě) podporuje zdraví srdce, pomáhá snížit krevní tlak a zlepšuje odolnost těla vůči stresu.
  • Myslete na spánek – Kvalitní spánek je klíčový pro regeneraci nervového systému. (Jak na sladký spánek a snění?)
  • Omezujte až vynechte kofein a alkohol – Tyto látky mohou zvyšovat srdeční tep a stimulovat sympatikus, což vede k většímu riziku arytmií.
  • Podporujte srdce stravou – Vyvážený jídelníček pomáhá udržovat stálou hladinu cukru v krvi, vyživuje tkáně, orgány i svaly, a poskytuje tělu dostatek živin a energie. Takové tělo je pak odolnější vůči vnějším i vnitřním vlivům, včetně stresu (Stravou proti stresu). Vynechte z jídelníčku příliš tučné a kořeněné pokrmy, průmyslově zpracované potraviny, omezujte jednoduchý cukr, nadbytek živočišných výrobků (hlavně červené maso, uzeniny). Zaměřte se na pestrou stravu založenou na základních potravinách, jako je zelenina, luštěniny, celozrnné obilniny, doplněné o ořechy, semínka a ovoce. V našem receptáři najdete inspiraci na chutná a výživná jídla z těchto surovin. Jídelníček prospěšný pro zdraví vašeho srdce, vám pomůže sestavit náš úvodní kurz Jak začít. Rady najdete i v článku 4 tipy, jak posílit krevní oběh

Pečujte o své zdraví a nenechte, aby chronický stres nebo jiné nezdravé návyky ohrožovaly vaše srdce a celkovou vitalitu. Dlouhodobý stres může mít vážné následky, včetně rizika srdečních arytmií, vysokého krevního tlaku a dalších zdravotních komplikací, které ovlivňují kvalitu života. Pokud cítíte, že vás stres přetěžuje, neváhejte se na nás obrátit – rádi vám pomůžeme najít způsoby, jak obnovit rovnováhu a podpořit zdraví srdce i celého těla.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Zdravé stravování aneb Pyramida zdravé výživy jinak

Naučte se, jak správně sestavit jídelníček pomocí pyramidy zdravé výživy podle Jíme Jinak. Připojte se k nám na cestě ke zdravějšímu a udržitelnějšímu živo...

Úzkost a vysoký krevní tlak spolu souvisí více, než jste tušili

V dnešní uspěchané době, kdy jsou u některých lidí úzkosti a stres na denním pořádku, je důležité mluvit o negativním vlivu na jejich zdraví. V tomto článk...

Zimnice jako příznak stresu

Setkali jste se s tím, že je vám v některých náročných situacích zima, přitom okolní tpelota není nízká a jste dostatečně oblečení? Měli jste pocit, že na ...
87
34

Máte v zimě vysušenou pokožku? Toto říká ajurvéda

“Jakmile začne zima, mám suchou pokožku. Ruce jak struhadla a suché, popraskané rty. A nastupuje období všelijakých krémů, tělových mlék a balzámů na...

Semínkové bezlepkové karbanátky

Karbanátky bez masa, vajec, pečené v troubě a obalené ve směsi semínek. Zdravá pochoutka, kterou si můžete dopřát k zelenině, omáčkám, do sendvičů, jednodu...

Pečená pohanka

Zapečená pohanka s houbami. Výborné a jednoduché podzimní jídlo, jehož chuť vás určitě nezklame.