Domů > Magazín > Blog

Zdravý a vyvážený jídelníček

Zdravý, vyvážený a přitom chutný jídelníček – to je sen snad každého z nás. V Jíme Jinak vás naučíme stravovat se tak, abyste se najedli dosyta, pochutnali si a ozdravili své tělo od potravin, které jej zatěžují.

Základním kamenem pro udržení dobrého zdraví a celkové pohody je zdravá a vyvážená strava. Nejenže pomáhá kontrolovat tělesnou váhu, ale také hraje roli v prevenci chronických onemocnění, jako jsou diabetes, srdeční choroby a vysoký krevní tlak.

Všechny naše jídelníčky jsou sestaveny tak, aby těm, kdo se podle nich stravují, nutričně nic nechybělo. Navíc jsou pestré a chutné, takže kromě toho, že vaše tělo dostane potřebnou výživu, si i vaše chuťové buňky přijdou na své.

Jak na zdravý vyvážený jídelníček

Jak by měla strava, která vaše tělo optimálně vyživí a zároveň pomůže ke zdravé tělesné hmotnosti, konkrétně vypadat? Jaké změny můžete udělat okamžitě?

 1. Snažte se během dne najíst v klidu, jídlo dobře rozkousejte a až pak spolkněte.
 2. Začněte si vařit jednoduchá jídla ze základních potravin (celozrnné obilniny, luštěniny, zelenina, ovoce, semínka). Při výběru vhodných potravin se inspirujte našimi měsíčními plakátky.
 3. Vyřaďte z jídelníčku polotovary a chemické přísady.

Aby byla vaše strava nejen chutná, ale také pestrá a nutričně vyvážená, zařaďte do něj v dostatečném množství následující potraviny:

 • obiloviny (např. rýže, pohanka, kroupy, jáhly, quinoa),
 • luštěniny (např. čočka, fazole, cizrna, hrách),
 • semínka (např. sezam, len, slunečnice, dýně, konopné),
 • zeleninu (kořenová, listová, kulatá).

Všechny tyto potraviny dodají vašemu tělu živiny, bílkoviny, minerály, vitamíny a další cenné látky, které ke správnému fungování potřebuje. Z prvopotravin jednoduše vykouzlíte zdravá a chutná jídla pro každou denní dobu, která si zamiluje celá vaše rodina. Dokonce i děti jí rády jinak!

Strava podle principů Jíme Jinak se zaměřuje výhradně na potraviny, které jsou tělu prospěšné. Všechny potraviny zatěžující organismus omezte nebo ideálně vyřaďte ze stravy. Jsou to například:

 • maso,
 • mléko a mléčné výrobky,
 • vejce,
 • bílá mouka.

Tápete v sestavování jídelníčku? Přečtěte si náš článek Jak si sestavit zdravější jídelníček. Inspiraci na další chutné pokrmy pak jistě najdete mezi našimi zdravými recepty. Trápí-li vás nadváha a je pro vás obtížné nadbytečná kila shodit, omrkněte náš dietní jídelníček na 14 dní.

Zdravé stravování s Jíme Jinak a jak začít

Pokud jste rozhodnutá změnit krok po kroku stravu ve spolupráci s námi, velice nás to těší. Jak s námi můžete pokračovat?

Určitě vás zajímá, jak začít. Pro tyto potřeby si pusťte online kurz Jak začít?. Je pro vás zdarma a je nabitý prvotními informacemi. Dále si projděte rubriku Jak začít, kde jsou předtočená informativní videa, popsané základní suroviny, využít můžete také Školu zdravého vaření.

Připojte se k nám do Klubu Jíme Jinak. Máme tu pro vás spoustu dalších hodnotných materiálů (vzorové týdenní jídelníčky, recepty a video recepty, mnoho rozhovorů s odborníky a odborné články) a poradnu s naší podporou a možností se ptát na cokoli, co vás napadne okolo zdravého životního stylu a hubnutí. Pokud si chcete v pohodlí domova zacvičit, máte v rámci Klubu možnost si neomezeně pouštět videa a cvičit podle instruktorky jógy Šárky a lektorky jógy a zdravotního pilates Ivony. Naučíte se relaxovat, meditovat a používat dechové techniky pro detox těla a mysli, naučíte se jak na krásné a zdravé držení těla nebo jak si zacvičit v krátkém intervalovém tréninku. Samozřejmě vše s ohledem na váš zdravotní stav, těhotenství či dobu po porodu.

Pokud vám vyhovuje větší vedení a podpora, doporučujeme se zapojit do probíhajícího kurzu Hubneme do plavek (probíhá po Vánocích a pak před létem) nebo Jarní očisty (probíhá v únoru, březnu) či Podzimního detoxu (probíhá listopad, prosinec). V rámci těchto kurzů se naučíte zdravě vařit tak, aby vás to podporovalo ve vaší snaze hubnout, můžete se s námi o všem radit a vzájemně se podporovat s ostatními účastnicemi.

Příběhy čtenářů a čtenářek, kteří jí jinak

Kateřinu (32) Jíme Jinak naučilo milovat zeleninu, obilí a luštěniny. To všechno si dopřává a v ničem se neomezuje i přesto, že má vývod na tlustém střevě.  Díky změně stravy se zbavila kávy, zlepšilo se jí trávení i postava.

Lenka (47) na Jíme Jinak narazila, když jsem hledala možnosti, jak jíst bez masa, mléka a cukru a přitom chutně a aby jí nic nechybělo. S Jíme Jinak objevila nový rozměr chutí. Zbavila se nadbytečných kil, celulitidy i zažívacích potíží a celkově se cítí skvěle.

Zdeněk (41) měl v plánu shodit 5 kg za půl roku – břicho mu totiž překáželo při sportu. Nechal si poradit s jídelníčkem a za 5 týdnů byla kila pryč. Zvládne to opravdu každý.

Zuzana (42) chtěla shodit 10 kg za 5 měsíců. Přidala se k nám do programu a za 6 týdnů měla dole 11 kg. Byla překvapená, že to šlo tak snadno a bez cvičení.

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Zdravý jídelníček pro ženy

Hledáte inspiraci, jak se stravovat zdravě a přitom chutně? V Jíme Jinak vám s tím pomůžeme. Prohlédněte si náš zdravý jídelníček pro ženy, který jsme sest...

Levný zdravý jídelníček

Slyšíte kolem sebe každý den, že je zdravá strava příliš drahá? My vás vyvedeme z omylu. Naučíme vás, jak se stravovat zdravě a přitom za rozumné peníze. V...

Levný jídelníček na měsíc

Zaujal vás zdravý životní styl, ale obáváte se, že je zdravé stravování příliš drahé? Ukážeme vám, jak vypadá levný jídelníček za měsíc. Inspirujte se chut...

Jídelníček na hubnutí online

Chcete se zbavit nadbytečných kil nebo zdravotních potíží pramenících z nadváhy či nesprávných stravovacích návyků? Neztrácejte čas hladověním – dejte radě...

Dietní snídaně a jídelníček při hubnutí

Dietní snídaně, které obohatí váš jídelníček a pomohou vám při vaší snaze zhubnout? Ano! V Jíme Jinak vás inspirujeme chutnými recepty, které ozdraví vaše ...

Dietní večeře a jídelníček při hubnutí

Dietní večeče, které obohatí váš jídelníček a pomohou vám při vaší snaze zhubnout? S Jíme Jinak je to možné! V tomto článku vás inspirujeme chutnými recept...