Domů > Magazín > Blog

Naděje pro 300 miliónů zvířat

Vánoce jsou svátky klidu, míru a lásky k bližnímu. Možná vás potěší, že troška té lidskosti se snad dostane brzy i k hosporářským zvířatům. Podmínky pro ně se mění díky tlaku evropské veřejnosti i zájmu Čechů o tuto problematiku.

Konec doby klecové: Evropané bojují za lepší život hospodářských zvířat

Evropská komise konečně reaguje na volání milionů Evropanů, kteří si přejí lepší podmínky pro hospodářská zvířata. Po letech odkladů oznámila, že v roce 2026 předloží návrhy na zlepšení životních podmínek zvířat, včetně zákazu klecových chovů. Tato zpráva přichází jako odpověď na rostoucí tlak veřejnosti a 1,4 milionu podpisů evropské občanskou iniciativy “Konec doby klecové”.

„Nejenže to potřebujeme udělat, ale my to také uděláme,“ prohlásil eurokomisař pro welfare zvířat Olivér Várhelyi na posledním zasedání Evropského parlamentu v roce 2024. I když konkrétní časový plán zatím chybí, toto oznámení představuje důležitý krok vpřed.

Nafouklá po Vánocích?
Pojďte si dát 14 denní restart. Spravíme trávení a dáme tělo do kupy po svátcích!
Chci lednový restart

Veřejnost na straně zvířat

Podle průzkumu Eurobarometr 2023 si až 89 % Evropanů myslí, že zvířata by neměla být chována v klecích. To je obrovský vzkaz pro politiky, který nelze ignorovat. Každý rok však v klecích v Evropě trpí přibližně 300 milionů prasat, slepic, králíků, kachen, hus a dalších zvířat.

Vědci i ochránci zvířat dlouhodobě upozorňují, že život v klecích způsobuje zvířatům fyzické i psychické utrpení. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) potvrdil, že klece brání zvířatům v projevu přirozeného chování a zásadně poškozuje jejich welfare.

Cesta k osvobození

Z mého pohledu toto všechno trvá příliš dlouho, politici slibují, protože slibem nezarmoutíš… Ale tak je to vlastně se všemi změnami v historii. A protože zvířata jsou stále ještě vnímaná spíše jako věci nebo jídlo než živé bytosti, změny v této oblasti se projevují ještě pomaleji než jinde. Třeba právě iniciativa “Konec doby klecové” začala už v roce 2021, kdy Evropská komise slíbila, že legislativu předloží do roku 2023. Tento slib však předchozí Komise nesplnila. Nyní je však tlak veřejnosti a evropských poslanců tak silný, že se téma vrátilo na stůl. A to samozřejmě není první akce. Tyto snahy jsou tady už desítky let.

Česká stopa v boji za lepší podmínky zvířat

I Česko patří mezi země, které podporují zákaz klecí. Již v roce 2027 u nás konečně vstoupí v platnost zákaz klecových chovů nosnic, ale české organizace volají po dalších krocích, protože problém je mnohem větší a nejde jen o klece samotné. Více v tomto článku.
„Vítáme zařazení Česka mezi pokrokové země. Naši zástupci v EU by nyní měli dělat maximum pro osvobození všech zvířat z klecí co nejdříve,“ dodává Romana Šonková z CIWF Česko.
Evropská veřejnost ukazuje, že welfare zvířat je pro ni prioritou. Rok 2026 bude klíčový pro to, zda se konec doby klecové stane realitou.

Jak to vidíte vy?

Myslíte, že má cenu bojovat za práva zvířat? Děláte vy sami něco pro to, aby se situace změnila? Pokud jíte maso, mléko, vejce a výrobky z nich, přemýšlíte někdy o tom, kde se berou a jak žijí ta zvířata?

Jsem si jistá, že změny se samy od sebe nestanou a že je to právě jednak tlak veřejnosti, jak se píše výše, jednak naše spotřební chování, co dokáže způsobit změny v chovu zvířat. Pokud my zákazníci nebudeme mít až tak velký zájem o živočišné produkty a když už je budeme kupovat, tak  ne z těchto chovů, nýbrž se budeme orientovat na lokální farmáře a zvířata chovaná v lepších podmínkách, pak budou velkochovy postupně nuceny se trhu přizpůsobit. Snad začnou přecházet na lepší podmínky, menší produkci a tedy i lepší kvalitu života zvířat. Ta se samozřejmě odrazí i v tom, jak budou tyto produkty chutnat a jak se budou lidé cítit psychicky po konzumaci šťastnějších zvířat. Jak už dnes víme, strach a stres zvířat z velkochovů má zásadní vliv na maso, mléko a vejce a tedy i na člověka, který je sní.

Věřím, že to máme v rukou my, obyčejní lidé.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

17 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Že jsou klecové chovy pěkný humus, to se určitě shodneme – občas jsem si brávala domů vynesené (devítiměsíční!) slepičky a dřív jsme si pro ně museli přímo do těch hučících, potemnělých, děsivých míst sami a je opravdu těžké na to zapomenout. Na druhou stranu bych si ale nedělala až tak velké naděje, že podestýlkové chovy budou o moc lepší – desetitisíce ptáků nacpaných v hale pod umělými světly, toho místa na jedince tam tedy není o mnoho víc. Jako posun o milimetr to asi je, ale z hlediska welfare zvířat nic moc podstatného. Ale v okamžiku, kdy se lid hroutí, že musí za jedno vajíčko zaplatit celých osm korun, je asi i to maximální změna… škoda. A asi tu opravdu není cesta, než osobní zodpovědnost – kupovat ty z dobrých zdrojů i za cenu toho, že jich člověk prostě sní míň :-)

Já pomáhám tim, kromě toho, že nepiji kravské mléko, nejim výrobky zněj, domáci vajićka jen občas a maso také, tím že jsem registrována u Obránců zvířat, pravidelně přispívám na kampaně a projekty a oslovuji poslance nebo firmy emaily, připadne telefonáty podle toho, co je momentálně nutné, aby byly potřebné zákony přijaty ve prospěch zvířat. Naposledy to byla napřiklad kauza Albert a chovy kuřat pro jeho prodejny a uzákonění povinné instalace kamer ve vnitřnich i venkovnich prostorách na jatkach, aby nemohlo docházet k týraní zvířat, jako doposud.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Přírodní léčba překyselení žaludku

Trápí vás překyselení žaludku? Místo kroků do lékárny si pojďte přečíst náš článek. Dozvíte se, jaké jsou projevy, jak si pomoci v případě akutních potíží ...
91
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...
7
9

Jahody v zimě? Víte, kdy mají skutečně sezónu?

Co se týče jahod, měla by to Maruška z pohádky O dvanácti měsíčcích v dnešní moderní době opravdu jednoduché. Stačí v zimě zajít pár kroků do supermarketu ...

Jak rychle zhubnout po porodu a navíc zdravě

Nedávno jste porodila a ráda byste shodila nadbytečná kila? Jak na to rychle a je to vůbec zdravé? Poradíme vám na Jíme Jinak.

Skvělé ceny pro účastníky Podzimního detoxu 2023 jsou připravené

Kurz Podzimní detox odstartoval. Konečně! Nemohli jsme dočkat té pohody, která v něm díky skvělé partě, která se tu sešla, vládne. Ještě se můžete přidat a...

Výzva: Hledáme hrdiny Jarní očisty 2024

Výzva pro všechny účastníky Jarní očisty – hledáme vás! :-) Ti, kteří se o své úspěchy v detoxu podělí, si odnesou skvělé ceny. Máme pro vás 35 dárků...