Domů > Magazín > Blog

Slepice se dočkají v roce 2027

Po více než dvou letech se slepicím ve velkochovech blýská ne lepší časy. Lidé pochopili, že takhle to dál nejde a konečně přišla první změna, kterou včera finálně podepsal prezident. Víte, kolik lidí podepsalo petici a kdo všechno se nechal zavřít do klece?

Slepice ve velkochovu

Protože spotřeba vajec je obrovská a slepice už chová málokdo, naučili jsme se je prostě kupovat. Co je za jejich vznikem si umí představit málokdo. A ten, kdo to viděl, ten by se slepicemi neměnil ani za nic na světě. Podmínky jsou to příšerné. Celý život na drátech, natěsnané v malém prostoru, nikdy neviděly slunce. Nemohou se popelit, nemohou roztáhnout křídla. Vystresované slepice si ubližují, klovou jedna do druhé. Nikdo si neumí představit stres, jaký slepice v klecových chovech zažívají. Zemřelé družky zůstávají s nimi v klecích. Možná vám tvrzení, že život slepice ve velkochovu je podobný jako život lidi v koncentračních táborech, přijde přehnaný, ale když se na to podíváte zblízka, vidíte, že podoba je tam neskutečná.

Probouzíme se

Do klece se nechávají zavřít známé osobnosti.

Toto si už řada lidí uvědomuje celé roky. Vegetariáni a vegani to hlásají celé dekády. Dlouho je nikdo nevnímal. Byli bráni za přehnané ochránce zvířat, kteří nechápou, že jinak to prostě nejde. Ale společnost roste a mnoho lidí začíná vnímat nejen svoje potřeby, ale i potřeby jiných živých tvorů. Kdo měl možnost podívat se alespoň pomocí dokumentů na chov zvířat na maso, mléko a vejce, ten už prostě nemohl zůstat v klidu. Podle posledního průzkumu agentury PPM Factum je pro zákaz 78% Čechů.

Bez veřejnosti by to nešlo

Celý průběh kampaně za zákaz klecových chovů doprovázel velmi silný zájem a podpora veřejnosti. Díky tomu se konečně pohnuly ledy a zákonodárci se dali do práce. Veřejnost se do boje za lepší životní podmínky slepic aktivně zapojovala po celou dobu trvání kampaně. Celkem bylo sesbíráno přes 105 tisíc podpisů proti klecím. Na jaře 2019 dělali dobrovolníci průvodce plyšovým slepicím po regionech v rámci „Slepičí tour“ a před hlasováním o zákazu v Poslanecké sněmovně se zase nechali zavírat do zvětšené klece na Malostranském náměstí v Praze.

Přidává se Baník Ostrava.

Celebrity v klecích

Kampaň, kterou rozjel před více jak dvěma lety spolek OBRAZ (obránci zvířat), podpořili nejrůznějšími způsoby i české celebrity jako třeba Ben Cristovao, Zdeněk Troška, Ewa Farna, Tomáš Klus nebo celý fotbalový klub Baník Ostrava.
S podobnou kampaní Obránci zvířat už jednou uspěli. V roce 2017 bylo uzákoněno uzavření všech českých kožešinových farem. 

Dokumenty pomohly odstartovat velkou změnu

Už v červnu 2018 při zveřejnění prvních investigativních záběrů z českých klecových chovů se strhla lavina společenské nevole. Dokumenty ukazovaly, v jakých podmínkách slepice žijí a jak se s vejci podvádí – někteří čeští drůbežáři obcházejí legislativu, která jim ukládá značit vajíčka číslicí podle způsobu chovu slepic. Jako podestýlková vejce označují v některých případech i ta z klecí. Potvrzují to investigativní záběry ze dvou českých drůbežáren, které ve své včerejší reportáži identifikovali Reportéři ČT.

Supermarkety a potravinářské firmy se přidávají

Na nevoli zákazníků zareagovali supermarkety. Od klecových vajec se po zveřejnění záběrů z tohoto způsobu chovu už v polovině roku 2018 distancovaly řetězce působící v Česku závazkem, že nejpozději do roku 2025 jejich prodej ukončí. K supermarketům se začaly přidávat i restaurace, hotelové řetězce, kavárny, školní jídelny a další veřejné instituce, pekárny, ale také potravinářské firmy. V říjnu 2020 se k bezklecovému trendu přidala i společnost Orkla, která vyrábí v Česku oblíbené produkty pod značkami Hamé a Vitana.

Prezident podepsal zákaz klecových chovů

Včera prezident Miloš Zeman podpisem stvrdil novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, čímž se otázka budoucnosti slepic v klecích nadobro uzavřela. Klecové chovy slepic u nás budou od roku 2027 zakázané zákonem. O osudech milionů českých slepic se minulý týden rozhodovalo v Senátu, kde byla nakonec novela zákona na ochranu zvířat schválena ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou. Pro návrh bylo 48 senátorů ze 71
přítomných.

Jsme na začátku

Pokud sledujete, jak se mají zvířata ve velkochovech, víte, že ani chov na podestýlce není žádný výhra. Zákaz klecových chovů je sice obrovský úspěch, ale je to první malý krůček na dlouhé cestě k lepšímu životu na téhle planetě. Chtěli bychom, aby to platilo hned teď, že?
Pro Obránce zvířat je to velký úspěch: „Česká občanská společnost opět obstála. Navzdory různým tlakům a obavám jsme dokázali obhájit lepší životní podmínky pro miliony slepic, což je velmi významný krok nejen pro zvířata, ale i pro naši společnost jako celek,“ dodává Voršilka. „Všem lidem, kteří se nejrůznějšími způsoby zapojili do kampaně, se sluší poděkovat. Bez jejich podpory by se slepice v malých drátěných klecích tísnily dál,“ uzavírá předseda Obránců zvířat.

Jak to vidíme v Jíme Jinak

Konečně! Konečně se ledy hnuli a my jsme vděční všem, co se na změně podíleli. My vejce řadu let nejíme. Žádná nekupujeme, vařit a péct se dá pohodlně velmi dobře i bez nich. Na našem webu nenajdete jediný recept s vejci. Pokud někdo bez vajec neumí žít, měl by chovat slepice nebo si vejce kupovat za férovou cenu od někoho, kdo je ochoten se o ně starat a chová je v dobrých podmínkách. A tím rozhodně nemyslíme chov na podestýlce. To je jen hezky znějící název pro drsný chov slepic v halách na betonu, kde nemohou žít přirozený život a jsou velmi stresované.

Zdroj: obrancizvirat.cz

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

huráááá!!!
těch sedm let je ještě aby se ten, kdo vlastní klece stihl nažrat.
a jasný , že haly nejsou žádná výhra pro slepice, ale aspoň je znát, že lidi žačínají přemýšlet a soucítit.
docela se rozjíždí komunitní chov slepic to je docela fajn věc pro ty, co se bez vajec neobejdou a zároveň nechtějí slepice chovat.

díky za článek Evi!!

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Když rybu, tak ne lososa

Losos je u Čechů velmi oblíbená ryba, protože nemá kosti, není cítit rybinou ani bahnem. I ve světě patří losos k těm nejprodávanějším rybám. Právě provede...
75
1

Nastává zimní Slunovrat – moc temných sil vrcholí. Jak slavíte Kračun?

Víte, proč naši předci házeli hrách na zeď? A jaké další zvyky prováděli, když přišel zimní Slunovrat a začátek astrologické zimy? Proč byl tento den pro n...

Dobrý skutek

Příběh, který vám chci vyprávět  se odehrál docela dávno. Je tomu jistě více než dvacet let. Bydlel jsem tehdy na kolejích v Porubě. Z jisté pohnutky mysli...
11
12

Čarodějnice jinak

Teprve, když jsem po večeři zahlédla velké ohně v dálce na obzoru, došlo mi, že jsou dnes čarodějnice. Bylo už pozdě rozdělávat oheň, měli jsme na večer ji...