Domů > Magazín > Žijeme jinak

Pozor na dětské přísady do koupele! Mohou způsobit alergii i úraz

Děti milují vodu a když se do ní přidají ještě třpytky, pěnu, vůni nebo sliz, děti budou v sedmém nebi. Může to vypadat nevinně, ale výsledky nezávislých testů koupelových přísad pro děti nejsou příliš potěšující. Na co si dávat pozor a co mohou tyto výrobky dětem způsobit?

Koupelové přísady zvyšují riziko úrazu

Dnešní trh nabízí širokou škálu koupelových přísad, které mohou vodu proměnit v barevnou koupel, pomalu se táhnoucí sliz nebo bublající „lávu“. Kromě toho, že tyto produkty v koupelně způsobí velkou spoušť a v některých případech nejdou z povrchů snadno odstranit (např. ze spárů na bázi cementu), mohou způsobit i úraz dětem či dospělým. Výrobci na etiketách upozorňují na nebezpečí uklouznutí a tím pádem i nutnost trvalého dohledu ze strany dospělých. Nezávislé testy dTest zjistily, že riziko uklouznutí je nejvyšší u slizových přípravků (nejvíce u slizu Slime Baff). Během testování měli i dospělí co dělat, aby neuklouzli.

Obsahují azobarviva a potenciální alergeny

Je zřejmé, že koupelové přísady pro děti jsou určeny dětem, proto by jejich složení mělo být čisté, bez potenciálně rizikových či nežádoucích látek.

V některých koupelových přísadách však byla ze složení uvedeného na etiketách zřejmá přítomnost různých alergenů nebo azobarviv,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Kombinace alergenů a azobarviv obsahovaly např. produkty Dětská zábavná koupel Sopka a Pěna do koupele Jednorožec. U dalších výrobků se objevila buď azobarviva, polyakryláty nebo sloučeniny PEG (např. u výrobku Tropical Surprise značky Claire´s).

  • azobarviva mohou být sice registrována  jsou registrovaná jako potravinářská barviva, což může evokovat jejich neškodnost. Z výzkumů však vyplývá, že některá z nich mohou vyvolávat alergické reakce.
  • polyethylenglykolové sloučeniny (PEG) mohou oslabovat kožní bariéru a usnadňovat tak pronikání dalších
    nežádoucích látek.

Poškozují životní prostředí

Pokud se chceme k životnímu prostředí chovat šetrně, je nejlepší se podobným produktům úplně vyhnout,“ říká Hoffmannová a dodává: „V souvislosti s používáním těchto přípravků se spotřebuje značné množství vody, ať už při samotné koupeli, nebo později při odstraňování následků, které přípravky v koupelně napáchají. Opomenout nelze ani negativní dopad na kvalitu spodních vod.“

Jíme Jinak doporučuje:

  • Za nás nemůžeme tyto přípravky doporučit. Pokud můžete, podobným výrobkům se vyhněte a vůbec je nekupujte.
  • Raději dětem vyrobte domácí přípravky do koupele, například šumivé bomby. Anebo můžete koupit barevná světýlka pod hladinu.
  • V případě, že se jim rozhodnete dát šanci, kontrolujte velmi dobře složení a etikety. Vybírejte ty, které obsahují co nejméně chemie a při jejich použití se řiďte instrukcemi na obalu a dodržujte zvýšenou opatrnost.

A co dále? Blíží se čas na jarní detox!

Pokud vám po zimě chybí energie, trápí vás únava nebo máte kila navíc, pojďte s tím něco udělat. Nenecháme vás v tom a hážeme záchranné lano! 😊 Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

15
13

Tip na (nejen) vánoční dárek, který určitě potěší

Některé dárky nestojí ani korunu, přesto mohou být pro obdarovaného tím nejkrásnějším dárkem, jaký kdy dostal. Pokud se vám tenhle nápad líbí jako vánoční ...
klub
3
7

Dětské zoubky – proč se kazí a jak je chránit

Proč se malým dětem kazí zuby? Má na to vliv noční kojení? A jakou roli hrají v kazivosti zubů dudlíky a kojenecké láhve? Může stav zubů ovlivnit samotný p...
1
22

Co se nachází v mé kosmetické taštičce?

Často se ptáte, co vše používám za kosmetiku a co mám v koupelně. Jsem minimalista a navíc odpůrce čehokoliv chemického (a kosmetika je chemická past), tak...