Domů > Magazín > Žijeme jinak

Pozor na dětské přísady do koupele! Mohou způsobit alergii i úraz

Děti milují vodu a když se do ní přidají ještě třpytky, pěnu, vůni nebo sliz, děti budou v sedmém nebi. Může to vypadat nevinně, ale výsledky nezávislých testů koupelových přísad pro děti nejsou příliš potěšující. Na co si dávat pozor a co mohou tyto výrobky dětem způsobit?

Koupelové přísady zvyšují riziko úrazu

Dnešní trh nabízí širokou škálu koupelových přísad, které mohou vodu proměnit v barevnou koupel, pomalu se táhnoucí sliz nebo bublající „lávu“. Kromě toho, že tyto produkty v koupelně způsobí velkou spoušť a v některých případech nejdou z povrchů snadno odstranit (např. ze spárů na bázi cementu), mohou způsobit i úraz dětem či dospělým. Výrobci na etiketách upozorňují na nebezpečí uklouznutí a tím pádem i nutnost trvalého dohledu ze strany dospělých. Nezávislé testy dTest zjistily, že riziko uklouznutí je nejvyšší u slizových přípravků (nejvíce u slizu Slime Baff). Během testování měli i dospělí co dělat, aby neuklouzli.

Obsahují azobarviva a potenciální alergeny

Je zřejmé, že koupelové přísady pro děti jsou určeny dětem, proto by jejich složení mělo být čisté, bez potenciálně rizikových či nežádoucích látek.

V některých koupelových přísadách však byla ze složení uvedeného na etiketách zřejmá přítomnost různých alergenů nebo azobarviv,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Kombinace alergenů a azobarviv obsahovaly např. produkty Dětská zábavná koupel Sopka a Pěna do koupele Jednorožec. U dalších výrobků se objevila buď azobarviva, polyakryláty nebo sloučeniny PEG (např. u výrobku Tropical Surprise značky Claire´s).

  • azobarviva mohou být sice registrována  jsou registrovaná jako potravinářská barviva, což může evokovat jejich neškodnost. Z výzkumů však vyplývá, že některá z nich mohou vyvolávat alergické reakce.
  • polyethylenglykolové sloučeniny (PEG) mohou oslabovat kožní bariéru a usnadňovat tak pronikání dalších
    nežádoucích látek.

Poškozují životní prostředí

Pokud se chceme k životnímu prostředí chovat šetrně, je nejlepší se podobným produktům úplně vyhnout,“ říká Hoffmannová a dodává: „V souvislosti s používáním těchto přípravků se spotřebuje značné množství vody, ať už při samotné koupeli, nebo později při odstraňování následků, které přípravky v koupelně napáchají. Opomenout nelze ani negativní dopad na kvalitu spodních vod.“

Jíme Jinak doporučuje:

  • Za nás nemůžeme tyto přípravky doporučit. Pokud můžete, podobným výrobkům se vyhněte a vůbec je nekupujte.
  • Raději dětem vyrobte domácí přípravky do koupele, například šumivé bomby. Anebo můžete koupit barevná světýlka pod hladinu.
  • V případě, že se jim rozhodnete dát šanci, kontrolujte velmi dobře složení a etikety. Vybírejte ty, které obsahují co nejméně chemie a při jejich použití se řiďte instrukcemi na obalu a dodržujte zvýšenou opatrnost.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář