Domů > Magazín > Blog

Probuďte v sobě superhrdinu – spí uvnitř!

Ačkoli všichni stárneme, ne všichni dospíváme! Věděli jste, že v sobě máte superschopnosti, které by vám mohl závidět kdejaký superhrdina? Možná jen čekají, až je objevíte

V minulém článku jsme se podívali na první z našich přirozených schopností v růstu. Jsme vybaveni potenciálem být samostatní, stanovovat si své hranice a rozhodovat o svém životě. A to zcela přirozeně, bez nutnosti zásahů z vnějšku. Pojďte prozkoumat, čím dalším nás příroda obdařila.

Fakta přírody

Je naší přirozeností, že jsme schopni přizpůsobovat se okolnostem, které nemůžeme změnit. Jakmile rosteme v příznivých podmínkách, tato schopnost se zcela projeví a jako dospělí z ní těžíme velké dary. Když se nad tím zamyslíme, je jasné, že nám byla dána pro potřebu přežití. Jakmile bychom nebyli schopni přizpůsobit se proměnlivému počasí, zemřeme. Kdybychom se nepřizpůsobili změněným podmínkám na planetě, vymřeme. A tak bychom mohli pokračovat dál.

I vy jste superhrdina

Pojďte si představit superhrdinu se schopností se adaptovat. Přizpůsobivost mu propůjčuje neuvěřitelnou supersílu přežití. V těžkých okamžicích, ve kterých to jiní vzdávají, on hrdinně přichází pevný jako skála. Přežívá takové hrůzy jako je otroctví, koncentrační tábor a gulag. A teď si představte, že tuhle superhrdinnou sílu máte v sobě také. Naprosto přirozeně. Nemusíte se ji učit, číst hromadu knih nebo článků. Je prostě uvnitř vás! Možná byla v dětství potlačena, ale stále tam je! To nejlepší na tom je, že se opravdu nemusí učit. Je přirozenou součástí zrání, jakmile rosteme v příznivých podmínkách, kde se můžeme projevovat a hlavně plakat. Protože je to právě pláč, který nás (ať už jako děti nebo dospělé) učí přijetí.

Konflikt jako superschopnost

Poslední, ze tří neuvěřitelných schopností, kterými nás vybavila příroda, je schopnost vnitřního konfliktu. Možná si říkáte, k čemu taková schopnost je? Pojďme se podívat na děti. Do určitého věku, řekněme tak do 5-7 let, si děti dokáží uvědomovat pouze jednu emoci. Tudíž můžeme sledovat jakousi impulzivnost, vznětlivost, vzpurnost apod. Teď trochu vědecky – v momentě, kdy dozrává prefrontální kůra, což je nejmladší část našeho mozku, dochází ke schopnosti integrace. Co si pod tím můžeme představit? V tento moment se s Pepíčkem, o kterém jsme si mysleli, že nikdy nezapadne do společnosti, protože je vznětlivý, vzpurný a rozladěný, stane proměna. Bez nutnosti ho tlačit, vzdělávat nebo nutit chodit do dětského kolektivu se v období dozrání stane zázrak a Pepíček dokáže říct svojí sestřičce Miluju tě, i když ho zlobí, že mu pořád bere hračky.
Pojďme si to přiblížit ještě trochu víc. Naše schopnost vnitřního konfliktu nám umožňuje nejednat zbrkle. Nenecháváme se unášet výbuchy emocí a jasně vidíme, že mince má vždy dvě strany. Tak jak cítíme lásku, přirozeně dokážeme cítit zlost. Dokonce k té samé osobě! Se schopností vnitřního konfliktu si umíme uvědomovat tyto protichůdné pocity.

No jo, to je hezké, ale jak to, že to zrovna u mě nefunguje?

Když jsem se poprvé učila o síle integračního procesu, začala jsem brečet. Očividně jsem se zasekla. Tolikrát jsem cítila silné emoce a rozhodně v nich nevnímala nic jiného. Svět pro mě v ten moment končil a já se rozcházela s partnery, s rodiči, s přáteli… Nechala jsem se strhnout momentálním pocitem úplně stejně, jako to udělá malé dítě. Jiný pocit, než který jsem v ten moment cítila, neexistoval. Bohužel, smutnou pravdou zůstává, že uvědomění si vnitřního konfliktu je schopnost, ke které nemusíme všichni dozrát, a tak vidíme pobíhající dospělé, kteří o této dvojakosti neslyšeli ani z okna. Co je ale o dost veselejší, je fakt, že všichni máme možnost na tuto cestu zrání znova nastoupit!

Proměněná společnost

Umíte si představit společnost, ve které by docházelo k vývoji plného lidského potenciálu? Pojďme začít u svých dětí a vnoučat. Nechme je chvilku být. Věřme v přirozený mechanismus přírody. Právě příroda to zařídila tak, abychom byli schopni ve světě přežít. Není třeba našich zásahů, ať už je to předčasnou socializací dětí nebo autoritářskou výchovou založenou na odměně a trestu. Nechme je vyrůst v životaschopné a samostatné bytosti, které jsou schopné přizpůsobit se věcem, jež nemohou změnit, a zároveň jsou ohleduplné k ostatním, aniž by ztratily svoji vlastní tvář. Jsme ve změně. A tak buďme změnou, kterou chceme vidět ve světě. Pojďme všichni společně vyrůst v náš plný lidský potenciál.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

23 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

39
3

Stačí pár hraček

Máte pocit, že vaše dítě musí mít každou hračku, kterou prodávají v obchodě? Je jich přece tolik a všechny jsou k něčemu dobré, že.
66
8

Jak uchránit děti před zbytečnou operací a narkózou

Povídání o autoritě bílých plášťů a o převzetí zodpovědnosti nejen za vlastní zdraví, ale i za zdraví našich dětí v době, kdy jsou nezletilé a my jako rodi...

Sladké “tvarohové” knedlíky s ovocem (bez lepku)

Jakmile začne ovoce, děláme je často. Jsou rychlé, krásně drží a moc dobré. Tvarohové sladké knedlíky jsou naše česká klasika. My je děláme v naší zdravé v...
1
6

Nic není jako dřív aneb Žijeme s dětmi

Na mateřské si sice tak trochu blbne, ale zároveň je to jedno z nejvtipnějších období, co jsem zatím zažila (teda hned po pubertě). Protože budu brzy teta,...
4
35

Bezdomovci aneb útěk z hotelu (4.díl)

Tak tohle je Machico. Je vůbec první osídlenou částí Madeiry, právě tady totiž Portugalci v roce 1419 zahájili kolonizaci ostrova. A sem jsme se s Romanem ...