Umíte si představit, že by vám sotva sedící nemluvně dokázalo říct, že chce přidat nebo chce napít? Je to naprosto reálné. Nám se znakování s dětmi velmi líbilo a ušetřilo mnoho slziček a vztekání. Michaela Tilton se tomuto tématu věnuje už roky a napsala nám o svých zkušenostech. Pro registrované uživatele a členy Klubu Jíme Jinak jsme s ní domluvily slevu na znakovací sady.

Trápení při jídle

Známe to všichni, miminko pláče nebo se vzteká a odstrkuje maminčinu ruku s příkrmem. „Co pak? Už máš dost? Nebo chceš něco jiného? Nebo máš žízeň? Kdybys mi to tak uměl říct...“, povzdechne si maminka. Naštěstí dnes už existuje metoda, jak se s nemluvňaty domluvit…

V době kolem šesti měsíců, kdy většina rodičů začíná s příkrmy, se u miminek začíná rozvíjet schopnost vyjádřit, co chtějí a co ne. S tím je spojen i rozvoj zájmu o komunikaci, ale příroda to z nějakého důvodu zařídila tak, že v této době miminka ještě nejsou schopna slova, kterým už dávno rozumí, vyslovit. Jsou tedy odkázány na neverbální komunikaci, která není tak jednoznačná, a proto často dochází k nedorozumění a z něho plynoucí frustraci dítěte i rodičů.

Jak tenhle časový nesoulad mezi zájmem o komunikaci a schopností komunikovat vyřešit? Odpověď je překvapivě snadná. Již před více jak dvaceti lety byla vyvinuta metoda používání snadno proveditelných dětských znaků (v angličtině Baby Signs, v češtině často nazývané znakování), které se miminko naučí a překlene tak období, než přijdou slova, plnohodnotnou komunikací o všem, co ho zajímá.

Kdy se znakováním začít

Představit znaky lze kdykoliv od narození až po dobu, kdy dítě umí první slova, ale ještě stále existují výrazy, které chce vyslovit a neumí to. Já jsem s oběma dětmi začínala znakovat právě v době zavádění příkrmů. Mělo to pro nás dvě výhody. Jedna byla ta, že zavádění příkrmů pro nás znamenalo zároveň zavádění nového rituálu, ke kterému jsme znakování přidali a společně jsme si na to zvykli. Druhou výhodou bylo to, že jsme oběma dcerám takto dali možnost, aby znaky začaly používat hned v prvním okamžiku, kdy o to projevily zájem. Každé dítě je jiné a tak také každé začíná samo znaky používat v jiném věku. Moje starší dcera začala v 11-ti měsících a mladší v 9-ti měsících. To, že byly znaky zvyklé vídat už od šesti měsíců, jim dalo dostatečný čas, aby znakům porozuměly a naučily se je používat, když o to měly zájem.

Jaké znaky používatIMGP2684

Určitě to není náhoda, že obě dcery začaly se znaky, které se jim hodily při jídle. Krmení se opakuje několikrát denně, takže měly možnost znaky často vidět. Znaky „ještě“ a „hotovo“ jsou většinou naprostou jedničkou. Děti s nimi začnou u jídla, ale používají je u všech možných dalších činností. Vezměme si například znak „hotovo“ – dítě nám tím oznámí, že už mu jídlo stačí, nebo když už ho to nebaví na houpačce a chce ven. Nebo například jedenáctiměsíční dcera mé kamarádky takto urputně vysvětlovala mamince, ať rychle dokončí přebalování, když měla opruzený zadeček. Děti rodiče často překvapí tím, jak důmyslně dokáží svou zpočátku malou znakovou zásobu využít. Další oblíbené znaky jsou samotné znaky pro „jídlo“ a „pití“. Mockrát se nám přihodilo, že dcera odmítala jídlo a pak znakem ukázala, že má žízeň, což vyřešilo problém a v klidu v jídle pokračovala. Později, když už si uměly říci i o konkrétní jídlo či pití, tak se nám také stalo, že dcera odmítla asi šest různých dobrot ze slavnostně prostřeného stolu a teprve když si znakem řekla o „sýr“, který na stole chyběl, byla ochotná s námi oslavu dokončit bez slziček a nářku.

Neopozdí znakování rozvoj mluvené řeči?

Asi nejčastější otázkou, kterou od rodičů slýchám, když vidí mé děti používat znaky, je zda je to neopozdí ve vývoji řeči. Odpověď je jednoznačná a potvrzená nejen mou zkušeností, ale i dlouholetým vědeckým výzkumem. Znakování nejenže vývoj řeči neopozdí, ale dokonce jej urychlí. Děti, které se zúčastnily výzkumu, byly ve vývoji řeči po jednom roce v průměru o 3 měsíce napřed a po dvou letech už měly náskok ve verbální komunikaci před neznakujícími dětmi dokonce o celý rok. Ale tím přínosy znakování zdaleka nekončí. Výzkum dále prokázal, že děti po sedmi letech, kdy už znakování dávno nepoužívaly, měly v průměru o 12 bodů vyšší IQ. Znakování zdaleka tedy není jen „berličkou“ na dobu než přijdou slova, ale pomůže dětem v jejich dlouhodobém rozvoji.

Moje starší dcera kolem 20. měsíce používala asi 80 znaků a asi 50 mluvených slov v češtině i angličtině. Další slova se už pak učila rovnou vyslovovat a znaky postupně opouštěla. Dokázala je ale rychle oprášit s příchodem své mladší sestřičky. Ta znakovala už od 9 ti měsíců, ale učila se mluvit mnohem rychleji než její starší sestřička, takže používala asi jen 20 znaků, které už rychle nahrazovala mluvenými slovy, které od 18 ti měsíců spojovala do krátkých vět. Ve 24 měsících dokázala spojit i sedm slov do věty a to v obou jazycích.

Každé dítě je jiné, a i když se jedná o sourozence, není předem možné vědět, kdy se mluvená řeč rozvine. Ať dítě začne mluvit dříve nebo později, znakování mu poskytne dobrý odrazový můstek k dalšímu rozvoji.  Pro správný kognitivní vývoj dítěte není totiž důležité kdy začne mluvit, ale kdy začne komunikovat. Z mé zkušenosti je asi nejdůležitější přínos znakování v emočním rozvoji dítěte. Díky této rané komunikaci máme my rodiče možnost nahlédnout do světa našich dětí mnohem dříve, zjistit jak jsou chytré a vnímavé, což nás vede k častější a rozvitější komunikaci s nimi. eKniha-o-znakovani-zdarma (1)Tento rozvoj se nedá přesně kvantitativně měřit, ale je patrný z mnoha příběhů rodičů, kteří se svými dětmi znakují.

Jak začít

Seznámit se s tím, jak začít se znakováním, je možné buď ve dvouhodinovém semináři pro rodiče, které se pořádají po celé ČR  nebo z výukových materiálů, které jsou v prodeji na internetu na www.babysigns.cz. Další možností je přihlásit se i s dítětem na kurzy znakování, které pomocí písniček, her a mnoha dalších aktivit učí děti nejen znakovat, ale napomáhají i v psychomotorickém vývoji.

Zde si můžete stáhnout e-book o znakování zdarma a pro členy Klubu Jíme jinak máme následující výhodnou nabídku.

Ing. Michaela Tilton, MBAstarter-kit-box (1)

 

Sleva 200 Kč na kompletní sadu na znakování pro členy klubu Jíme Jinak.

Registrovaní uživatelé mají slevu 80 Kč při objednávce nad 500 Kč.
Sleva platí do 31.12. 2015. Pro každou objednávku lze použít jen 1 slevový kód.

Jak slevu uplatnit

V obchodě http://shop.gokids.cz/ Slevové kódy najdete na stránce „výhody pro členy“.

 

 

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Ještě nemáte registraci? Získejte výhody.
REGISTROVAT ZDARMA

 1. Znakování je opravdu bezva. Koupili jsme sadu šesti dvd baby signs s medvídkem Beebo v angličtině a první slova, kromě máma a táta, která dcera uměla byla „more“, „milk“ a překvapivě „coat“. Chodila venku, ukazovala znak pro kabát a opakovala „koo“, chvilku mi trvalo, než jsem pochopila:) Asi byla ta angličtina pro ni jednodušší. Pak se přidala zvířátka a další anglická slovíčka, která si pamatuje dodnes. Taky jí to s mluvením chvilku trvalo, ale po druhých narozeninách se rozjela a začala povídat úplně všechno a bez obvyklého dětského šišlání a záměn nejrůznějších hlásek.

 2. Přidám zkušenost „neznakující“ maminky. Říkala jsem si, že chci, aby dítě co nejdřív mluvilo a nebudu sebe ani jí zatěžovat těmahle moderníma vymožnostma. Dceři bylo kolem roku, když se mě cizí maminka na pískovišti zeptala, jestli a kde jsme se učily znakovat. Až v té chvíli mi došlo, kolik gest mimoděk používám při různých činnostech, kolik jich okoukala a já je pochopila tak, že vím, co myslí a můžu to vyslovit za ni. Takže můj názor je, že při troše vnímavosti a vzájemné empatie člověk znakuje, ať chce nebo ne. Ale s příštím dítětem to asi zkusím „standardnější“ cestou.

 3. Na znakování jsme byli, ale naše děti o to vůbec nestály, chtěly mluvit.
  Ale kamarádky dcera dlouho nemluvila, tak pro tu to bylo fajn.
  Sadu Baby Signs mám a klidně prodám…

 4. Když se tady začínají objevovat bezvadné příspěvky o miminkách, neplánujete ještě přidat i něco o bezplenkové metodě? Je „neuvěřitelný“, jak člověk v sobě něco řeší, že to za pár měsíců bude pro mne aktuální a vy mi to tu servírujete přímo pod nos. Já prostě nemůžu den nezapnout počítač a nepodívat se, co je na JJ nového. :-)

  • Ja bych se pridala a take poprosila o zkusenosti s bezplenkovou metodou. Zrovna jsem zacala cist knizku Bez plenky a za chvili to u nas bude velmi aktualni tema:)

  • Bezplenková metoda je stejně přirozená jako znakování, předkousávání nebo kojení :-) Je to trochu mimo téma jídlo, někdo by se mohl i ušklíbat nad čůracím a kakacím tématem, ale třeba se k našim zkušenostem taky dostaneme :-))

 5. Já jsem si to tedy taky moc užila – když jsem díky znakování viděla, co všechno si pamatuje a že to dokázala sdělit, to bylo fantastické. Díky znakování jsem neměla tendenci myslet si, že mám miminko, ale malého užvažujícího člověka. Markétka třeba klidně odznakovala větu „ještě ven na kralíky dívat“, když chtěla, abychom šli na dovolené znovu ke králíkárně. Nebo jindy ukázala, že tedy v minulosti vypadl z hnízda ptáček – bylo jí půl roku, když jsme ho viděli a o půl roku později to na stejném místě zaznakovala. No, námětů mnoho :-)

 6. Znakování je super! Jinak u nás taky vedlo zpočátku „ještě“ a pak ještě „mléko=kojení“. Ehm… Znak pro máma a pro mléko byl naprosto totožný:-D Jinak jsem se moc smála, že všude psali, jak to urychlí mluvení. Tak u nás ne. Mladší děti kolem už hodně opakovaly, to moje prtě ne. ALE! Ona ta moje cácorka si totiž počkala, aby to pak rozbalila už důsledně:) Pak mi došlo, že ony okolní děti fakt krásně opakovaly, ale v podstatě netrefovaly význam. Ta moje začala slova používat a přesně věděla, o co už jde. A je pravda, že ve školce patří mezi nejlépe mluvící děti a frčí kolikrát obraty, že jeden jen zírá. A jako miminko mne hrozně bavilo si s ní prohlížet knížky, které ona takhle znaky komentovala. Nejvíc tedy frčela zvířátka:) Takže znakování anoooooo! I když po pravdě, těžko posoudit, jak by to s mluvením probíhalo, kdybychom neznakovaly, to nikdo nikdy nemůže vědět. Ale stálo to za to:)

 7. Zobrazit všech 8 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekProč předkousávat a jak na to
Další článekCizrnová pomazánka