Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

7 potravin, které rozhýbou vaši náladu

Kdo by nechtěl zažívat pocity štěstí? Jídlo nás ovlivňuje nejen po stránce tělesné, ale i po té psychické. Může nám přinést pocit pohody, klidu a štěstí. Podívejte se na plnohodnotné nakopávače vašeho hormonu štěstí. S těmihle potravinami máte serotonin v kapse.

Serotonin

Serotonin je velmi důležitý, protože ovlivňuje řadu orgánů, včetně mozku a střev. Serotonin, známý jako „hormon štěstí“, hraje klíčovou roli při regulaci nálady a také při podpoře pocitů pohody a pozitivity. Navíc podporuje zdravou funkci mozku, což zahrnuje podporu duševního poznání a emoční stability. Přítomnost serotoninu významně prospívá i dalším tělesným procesům, jako je sociální chování, sexuální touha, sladký spánek, učení a paměť.

Problém nedostatku

Nedostatek serotoninu se projevuje odlišně u mužů a u žen. Ženy s nedostatkem serotoninu mají obecný sklon k depresivním náladám a zvýšené úzkosti. Muži jsou náchylnější k impulzivnímu chování, včetně ADHD. Nízký serotonin také způsobuje vyšší pravděpodobnost alkoholismu a potenciálně dalších návykových chorob. Studie[1] ukazují, že pokles serotoninu může také výrazně ovlivnit délku života člověka a vést ke zvýšenému výskytu mnoha nemocí.

Dýňová semínka v ženské dlani do tvaru srdce

Semínka

Semínka jsou přímo nabyta tryptofanem. A pokud si vyberete dýňová, máte zaručeno, že podpoříte svůj serotonin na maximum. Jakmile vám schází dobrá nálada a energie, sáhněte třeba po skvělých pražených dýňových semínkách místo sladké tyčinky.

Cizrna

Naše tělo potřebuje vitamín B6, aby bylo schopné přeměnit tryptofan na náš obdivovaný serotonin. Cizrna je nadopovaná bomba. Je vynikajícím zdrojem sacharidů, bílkovin, vlákniny, vitamínů skupiny B a některých minerálů. Je tak výborným představitelem každého milovníka dobré nálady. Zkuste tradiční pučálku udělat právě z římského hrachu neboli cizrny.

Mořské řasy

Mořské řasy jsou dalším kvalitním zdrojem hledaného tryptofanu. Pochutnat si na nich můžete v polévkách i v hlavních jídlech. Mohou být zajímavým doplňkem na talíři, a přinést vám tak na stůl mnoho zdravotních benefitů.

Ovesné otruby

Ovesné otruby, které obsahují 315 mg tryptofanu na šálek, jsou levné a snadno se přidávají do jídla. Můžete s nimi zahustit omáčku, polévku, vyrobit knedlíčky nebo je přidat třeba do kaše.

Teff

Teff obsahuje 103 mg tryptofanu na jeden šálek. Že o něm slyšíte poprvé? Jedná se o bezlepkovou potravinu, která je starší než pyramidy. Navíc je zdrojem všech esenciálních aminokyselin. Můžete jej vařit samotný na kaši, udělat z něj placky nebo zkuste teff jako přílohu společně s polentou. Na talíř tak navíc dostanete hromadu vápníku.

Ořechy

Ořechy jsou skvělým zdrojem proteinu. Pokud chcete podpořit produkci serotoninu, vyberte si mandle, kešu nebo pistácie. Vždy volte čisté ořechy bez úpravy. Doma je přes noc namočte a další den máte výbornou svačinu plnou radosti.

Sója

Sója je rostlinná serotoninová superbomba. Je totiž tryptofanem přímo nabita. Dodává nám důležité bílkoviny, a tak na talíři tak spolu s obilovinami společně dokonale zastupuje živočišnou říši. Dejte si výborné tofu placky. Dobrá nálada na sebe nenechá dlouho čekat.

Vaše energie při vaření

Rostlinná strava představuje mnoho pochoutek, které oživí váš jídelníček a připraví vám dobrou náladu. Při vaření jídel se usmívejte, veďte příjemnou konverzaci, poslouchejte oblíbenou hudbu nebo si prostě zpívejte a radujte se. Vaše energie se obtiskne do jídla, a vy tak každý talíř obohatíte o kus radosti.

Na Jíme Jinak máte několik tisíc zdravých receptů zdarma, takže se mrkněte po inspiraci a začněte ještě dnes. Pokud si se zdravým vařením nevíte rady, inspirujte se našimi video recepty v Klubu Jíme Jinak, podle kterých to zvládni i úplný začátečník!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

25 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

49
12

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta...
72
12

Poklad jménem vlašské ořechy

Ořechová sezóna je tady! Udělejte si zásobu, ať máte dost ořechů na nádivky do sladkého pečiva, do těst na vánoční cukroví, na ořechovou bábovku nebo ořech...
klub
44

Chronická únava a vyčerpání

Chronická únava, vyčerpání, deprese, to jsou potíže, které trápí čím dál větší část naší populace. Co tyto stavy způsobuje a jak je řešit? Na toto téma jsm...