Do roku 2050 bude plastů v oceánu více než ryb. Největšími znečišťovateli oceánů jsou podle současné analýzy obři Coca-cola, Pepsi a Nestlé. Jedna PET lahev produkovaná těmito korporacemi se totiž rozloží až za 450 let!

Největšími znečišťovateli oceánů jsou Coca-cola, Pepsi a Nestlé

Z analýzy roztřídění téměř 200 tisíc obalů vyplynulo, že nejvíce plastového odpadu pochází z továren potravinářských obrů Coca-cola, Pepsi a Nestlé. Přičemž “nejvýš” se umístila právě Coca-cola. Její obaly se našly ve 40 ze 42 zúčastněných zemí. (1)

Je čas, aby se korporace doznaly a nesli zodpovědnost za své činy

Roztřídění odpadu podle značek nám dává nezpochybnitelný důkaz, jakou roli hrají korporace v globální krizi znečišťování plastem. Když budou tyto korporace dál balit své produkty do problematického plastu na jedno použití, ponesou zodpovědnost za masivní pokrytí planety odpadky. Je čas, aby se doznaly a přestaly přesouvat vinu za své nehospodárné a znečišťující produkty na lidi,“ řekl Von Hernandez, koordinátor Break Free From Plastic, organizace, která zastřešovala sbírání plastového odpadu v mořích a oceánech. (1)

Věděli jste, že…?

  • Jedna PET láhev se rozloží za více než 450 let.
  • Každý rok se do oceánu dostane více než 8 milionů tun plastů. To je jako kdyby se do moře každou minutu vyklopil plný nákladní vůz plastového odpadu. Plasty tvoří až 80 % veškerého odpadu v mořích.
  • Celkem ve světových oceánech plave více než 268 000 tun plastů. Nebo také přes 5,2 bilionu plastových kousků. Takové množství by mohlo 425 krát omotat zeměkouli podél rovníku.
  • Odpad v mořích poškozuje více než 800 druhů živočichů. 40 % mořských savců a 44 % druhů vodního ptactva trpí pozřením mořského odpadu.
  • Podle některých odhadů při rychlosti, s jakou vyhazujeme produkty z plastů – lahve, tašky a kelímky na jedno použití – bude do roku 2050 v oceánu více plastů než ryb a odhadem 99 % mořských ptáků bude mít v útrobách úlomky plastů.
  • Plastový odpad zabíjí každý rok až milion mořských ptáků, 100 tisíc mořských savců, mořských želv a nespočet ryb. Plasty zůstávají v ekosystému řadu let a každý den poškozují mořské živočichy. (2)

Co se s tím dá dělat?

Jedním z řešení by mohlo být brát zálohy na plastové PET lahve a zpoplatnit igelitové pytlíky. A samozřejmě vyhýbat se plastům, co jen to jde. Nakupovat bez obalu, mít své vlastní láhve na pití a pytlíky na nákup v obchodech. Jak to řešíte vy? Napište nám do komentářů vaše názory a tipy.

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKapustové karbanátky
Další článekTeplý zeleninový salát s bylinkami