Igelitová taška se rozloží po více jak 25 letech. Většina z vás už uvažuje ekologicky a igelitkami šetří, snaží se je používat víckrát. Jednoho dne ale doslouží a pak se z nich opět stane zbytečný plastový odpad. V tomto článku vám chci přiblížit alternativy. Možností je spousta a všechny jsou mnohem pohodlnější a estetičtější než klasická igelitka.

Stop plýtvání igelitkami

Nedávno jsme na Facebook vložily krátkou zprávičku o novém zákonu, který by měl omezit plýtvání s igelitkami, které se nejčastěji vyrábějí z nízkohustotního polyethylenu nebo polypropylenu. Článeček měl zajímavou odezvu. Pro všechny, kdo nesledují Facebook, připomínáme text, který tam vložila Ajka spolu s fotkou své oblíbené nákupní tašky:

Stop plýtvání igelitkami! Už i my, Češi, budeme konečně šetřit přírodu a vyjdeme na nákup s našimi taškami. Od nového roku totiž už i v ČR platí zákon o zákazu rozdávání igelitek zadarmo ve všech obchodech. Jediná výjimka jsou mikrotenové sáčky na pečivo a zeleninu. Tak s jakou taškou vyrazíte na nákup vy? Já mám třeba ráda velké bavlněné bio cotton tašky z C&A. Jinak pro zajímavost v Anglii se po zavedení tohoto zákona snížila spotřeba igelitek o 85 %. V ČR každý z nás ročně využije až 300 ks igelitek. Jejich rozložení přitom trvá více než 25 let.

Děláme reklamu zadarmo

Musím se smát,  i když je to vlastně spíš k pláči, když se někdy na tohle téma dostanu s jinými ženami a ony se s vážnou tváří ptají: „No jo, co ale místo té igelitky?“ Vážně tak rychle zapomínáme, že jsme ještě před pár lety museli jít na nákup s vlastní taškou? V každé rodině bylo místo, kam se takové tašky věšely nebo ukládaly. Kolikrát já se vracela domů pro tašku! Je až s podivem, jak rychle přijímáme novinky, které nejsou ani hezké, ani šetrné přírodě. Zřejmě za to může naše pohodlnost – dnes můžeme vyrazit na nákup kdykoli a bez čehokoli a přitom vždycky budeme do čeho nakoupit. Co na tom, že dáme 6 Kč za igelitku s logem prodejny u pokladny a že pak jejím nošením děláme supermarketu zdarma reklamu. Ve velkém nákupu se tahle položka snadno ztratí. V přírodě ale nikoli.

Co místo igelitky

Potěšující bylo číst na Facebooku komentáře o tom, že část z vás už igelitky nepoužívá a nosí si vlastní látkové tašky, papírové tašky apod. Tady jsou tipy, jak nahradit zbytečné igelitky:

 • Plátěné tašky – jsou lehké a můžeme je podle potřeby vyprat. Dají se ušít doma, můžete je pomalovat nebo popsat. Můžeme na nich vyjádřit svůj názor na cokoli. A dají se koupit. Dokonce už i v bio provedení.
 • Síťovky – ideální do kabelky. Nezaberou žádné místo, ale vejde se do nich hodně. Mají překvapivě velkou nosnost (některé až 7 kg váhy). Dnes je nabídka široká. Různá ucha, tvary a barvy, bavlněné i jiné. Síťovky jsou zkrátka v módě. Výhodou je, že v nich potraviny dýchají a nemačkají se.
 • Permanentní taška – užijete ji na nákupy i k vodě. V obchodech se dají koupit už nyní tašky s dlouhou životnostní, které mají velkou nosnost, jsou pevné a jejich materiál je stoprocentně recyklovatelný (např. Lidl). K přírodě šetrnější jsou oproti taškám pokrytým plastem rozhodně tašky jutové, korkové, režné apod.
 • Látková taška na kolečkách geniální verze pro pěší nákupy na delší vzdálenost.  Nabídka je pestrá a rozhodně to není už jen záležitost pro důchodce. Kdo jednou vyzkouší, už nebude chtít tahat tašky v rukách.
 • Košíčky, košíčkové tašky – to je elegantní verze nákupů pro dámy. Košíčky mohou být klasické, proutěné. Dají se rovněž pořídit košíčky z kovové konstrukce potažené látkou, které se dají složit. Košíček je ideální zavazadlo pro nákupy do auta.
 • Bedýnky – papírové, plastové, překližkové. V obchodech je likvidují, dá se o ně požádat, někde je dávají zákazníkům k dispozici na určité místo volně k odběru. Můžete si pořídit skládací bedýnku a mít ji pro nákupy stále v autě připravenou. Bedýnky jsou ideální pro nákup ovoce a zeleniny, protože na sebe plody netlačí. A je to samozřejmě varianta pro nákup do auta, protože s těžkou bedýnkou plnou zeleniny byste daleko nedošli.

Chce to prostě změnit zvyk

Podmínkou pro všechny uvedené varianty samozřejmě je, že změníte své nákupní zvyky a začnete na tašku myslet. Pokud nemáte tašku, síťovku nebo košíček s sebou, jste opět tam, kde jste byli – musíte něco pořídit na místě. Základem tedy je začít nosit nákupní tašku u sebe nebo ji mít trvale v autě.

Když se taška zapomene

Protože to chvíli trvá, než se novinka stane praxí, pojďme si říct, co můžeme udělat, když nákupní tašku zapomeneme doma nebo v autě. Pokud máme tašku v autě, dovezeme prostě nákup k vozu a tam přendáme zboží do vlastní tašky. Pokud taška zůstala doma, bude potřeba najít nějakou alternativu na místě, v prodejně. Ještě pořád to ale nemusí být igelitka. Buď se rozhlédnete po bedýnce nebo koupíme nebělenou tašku papírovou. I ta se dá použít několikrát a rozhodně je to lepší druh odpadu než plast. V některých obchodech už se také dají pořídit eko tašky jako třeba kompostovatelné taška z kukuřičného škrobu. Ideální nákupní taška je však taková, kterou nikdy nevyhodíte.

Já, když jsem cíleně opouštěla igelitky a věčně zapomínala tašku v autě, jsem si dala za úkol se buď vrátit nebo, pokud jsem parkovala někde úplně jinde a k autu to bylo moc daleko, koupit nějakou pořádnou tašku, jejíž cena mě sice bude trochu mrzet, ale aspoň mě to donutí příště na tašku myslet. Všechny tři tašky, které jsem takto pořídila, poctivě používám už řadu let :-)

Pojďte do toho

Tahle změna nás stojí minimální úsilí a výsledek bude rozhodně skvělý pro planetu, ale trpět nebudete ani vy. Igelitky fakt nejsou pohodlné. Prostě to zkuste. A napište nám, jak se vám daří nebo nedaří igelitek zbavit.

Příště si řekneme, co s těmi sáčky.

 

Foto tašek a košíků: m-journal.cz, bagin.cz, vedop.cz, decodoma.cz, budkocka.cz, xdomacnost.cz, alza.cz, ceskasitovka.cz, freshnakup.cz, chatarchalupar.cz, svetbedynek.cz

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Kamarátka neverila, ako som sa zmenila (Marta)

Marta: Pomaly sa mi končí vstup "do plavek". A pokračujem...

Vaše chutná jídla obohatila náš stereotypní jídelníček

MoniVr: Dobrý den, mám za sebou polovinu kurzu a...

Své porce musím bránit před rodinou:-)

Adad: Dobrý den, děkuji za krásný a hlavně srozumitelný...

Jsem nadšená, zhubla jsem a moc mi chutná (Sawa)

Sawa: Děkuji za tento kurz, moc se mi líbil....

Hodnoty cholesterolu nejlepší za posledních 10 let (Alena)

Alena: Já se chci pochlubit a poděkovat 😉 Cca...

Zhubla jsem 5 kg za 6 týdnů (Andrea)

Andrea: Milá Evi, podle Jíme Jinak se stravuji už...

Zbavila jsem se bolestí hlavy, žaludku a 3,5 kg (Zdeňka)

Zdeňka: Zdravím celý tým Jíme Jinak a všechny odvážné...

Mám takovou radost a takový příval energie, že si to nemohu nechat pro sebe (Jana)

Jana: Ahoj Evi, mám takovou radost a takový příval...

Výsledky předčily má očekávání (Ivana)

Ivana: Musím se přiznat, že jsem se hlásila "jen...

Za těch pár korun za kurz jsem dostala nálož informací

Vlasztovka: Přesto, že podle stránek JJ jím už od...

Manžel mě podporuje a vaří se mnou (Jana)

Jana: Ahoj Evi, musím sa priznať, že napriek tomu,...

Očista byla super!

Janakralicek: Očista byla super, diplom jsem si udělila, byla...

Zvažuji členství

Dobrý den, stránky jsem objevila náhodou a stále přemýšlím...

Trávenie sa postupne lepší a mám dolu 5 kg (Monika)

Monika: Aj ja mávam problém so zápchou a nafukovaním,...

V Jarní očistě šlo dolů 7 kg a jedu dál (Dana)

Dana: Zdravím známé i neznámé tváře. Po Jarní očistě,...

Úklid podle vás je super: kuchyň takový vítr dlouho nezažila

Radka: Jsem nadšená ze spousty skvělých receptů a rad....
 1. No já jsem žila poměrně do nedávna v bludu, že když hodím plast do plastů, tak se to zrecykluje. Látkové tašky na nákup používám už hodně dlouho, určitě nejméně 10 let mám v kabelce sbalené 2 – kdyby náhodou. Ale přiznám se, že k látkovým – záclonovým – sáčkům jsem ještě nedospěla. V obchodě si mikroteňáků beru minimálně (a ještě ani moc nenakupuju) a naprosto každý najde využití – při úklidu kočičího WC. Tam si nějak neumím představit, že bych to dávala papírového sáčku nebo do sáčku ze záclony :-D

 2. Ahoj Holky,
  sice mezi vás věkem moc nezapadám, je mi 55, ale s látkovými taškami nakupuji už hodně dlouho a taky na mě občas někteří koukají jako na mimozemšťana. Jednou jsem dokonce dostala otázku, jestli jsem na tom tak špatně, že si nemůžu koupit igelitku “ za kačku“. A když jsem odvětila, že to není o té koruně, ale že se mi potom doma válí igelitka, kterou pak ještě musím odnést do kontejneru na plasty, tak se na mě ta dotyčná podívala jako na duševně chorou a raději téma tašek opustila. Tak nevím. Moc vám fandím a jsem ráda, že takto „postižených“je stále víc. Sáčky na zeleninu jsou bezva nápad, hned zítra se podívám po nějaké vyřazené zácloně a budu šít.

  • Zazu, zapadáte mezi nás perfektně. Nám dvěma je 40 a 45 a jsou tu mezi námi i starší holky :-) Já shodou okolností dnes byla pro cibuli v našem pidi Tescu a tam nová pokladní říká: „Máte hezký sáček“ na tu mojí záclonu, tak jsem jí hezky poděkovala, protože vím, že je to vzácné. To jsme rády, že je mezi námi další dobře naladěná duše. Společně už nějakou tu změnu uděláme! Šití zdar!

 3. U nas v Albertu zapomneli objednat igelitky. Neverili byste, jaky poprask to zpusobilo u pokladen. Pobavene jsem sledovala pani u pokladny prede mnou, jak se rozciluje ze nemaji igelitky, pak jsem vytahla svoji latkovou tasku z kabelky, demonstrativne ji protrepla a na onu pani se mile usmala. Nemela co rict:-). A od pani pokladni jsem dostala pochvalu:-). Je to zvyk, neni tezke mit tasku v kabelce.

  • Tak tuhle scenu vidim jak v nemem cernobilem filmu a musim se smat. Jenom zmenit zvyk. Je to tak.

 4. U nás také již léta používáme látkove tašky, zprvu jsem milovala síťovky, ty teď mají útrum, některé leží ladem, ale najdou využití při cestách aspoň na špinavé prádlo apod. Klasické látkovky nové i ještě jedna asi 25ti letá ještě německá, je boží :) a teď jsem si oblíbila tašky z recyklovaných petek (tuším že jsem je brala na econea.cz), jsou pěkné , barevné a na zip! Takže s nimi jdu na nákup místo kabely a dělají parádu, nosnost mají také pěknou (20kg), na nákupy máme už vlastně taky roky v autě pevnou tašku zněmeckého marketu.. úplně bez igelitek nejsme (též předávání oblečení apod).. taky spotřebováváme pytle do koše, ten se mi nechce pořád vymývat, lenost no.. ale zas tam dáváme i kočkolit, je to pro mě praktické..

 5. Úžasný článek, já přes léto nakupuji jenom na trhu zeleninu, a to do košíku od Tescomy, úžasně se to tam naskládá a trhovci už mi znají a do pytlíku mi nic nedávají. Když nejde něco zvážit a musí to do toho pytlíku dát, tak já po vysypání do košíku, pytlík vrátím. Taky máme léta letoucí 2 tašky pevné od Rapunzelu, a ty slouží do roztrhání těla. Další taška je jutová, a tu přivezla dcera kdysi z Anglie. Kromě toho mám v kabele zásobu síťovek (zelenou, růžovou, oranžovou), takže kdybych byla tak marnivá a chtěla svůj outfit opravdu ladit do určité barvy, tak si jistě vyberu. Síťovky dávám i jako dárky, na Pro Biu v červnu jsem jich nakoupila. Kromě toho mám ještě různé velikosti bavlněných pytlíků ze starých prostěradel. Já záclony nemám, ale moje mamka je vyřazovala, tak našijeme sáčky na zeleninu s tkalounem a budu mít zase nekonvenční dárky (vyšiju na ně mrkev apod.) Snažím se tohle pytlíkový šílenství nepodporovat, ale někdy se tomu člověk neubrání. Holt jako člověk říká, že nepotřebuje účtenku, tak bude říkat, že nepotřebuje igelitku. Bezobalu zdar!

  • Jee, vaší příbuzní se mají, Irmo, sáček s vysokou mrkví se mi zdá jako super tip pro šikovné babičky.

 6. Plasty, plasty, plasty, všude kolem nás. Pudlovky, igelitky, sáčky, obiloviny v igelitu, luštěniny v igelitu, s igelitkou nechodím, styděla bych se.

   • :)), :)), :)). Pudlovky jsou různé plastové krabičky, do kterých se dávají potraviny. Že by se pudlovky říkalo jen v Ostravě?

    • Tak teď jsem se hodně nasmála, protože to mě opravdu nenapadlo. Připomnělo mi to dupačky, Google říkal kalhoty určitého střihu, můj muž, Ostravák, se nechytá. Ale on nebyl moc do kuchyně, dokud žil v Ostravě :-)))

     • Google má nedostatky:). V Itálii od prvního ledna platí nový zákon, který zakazuje používat igelitové sáčky na potraviny.

      • Pudlovky též neznám, o kousek dál v Bohumíně se pro krabice všeho druhu používá trochu jiná forma – pudlo (v polštině je to opravdu krabice, nebo taky vězení:). Pudlice se zase pro změnu u nás říká popelnici…

       • No vida, co se tu všechno člověk dozví:-) Karma přemýšlím, jestli máme ve Stř.Cechach nějaký pojem pro krabičky:-)

       • Jojo, pudlo je typicky ostravský výraz :))) Já jsem z Orlové ( 20 km od Ostravy) a taky jsem tomu slovu nerozuměla :) ale výborné nerezové pudla mají na Econea, dokonce těsní, jsou na sponu, dají se dát do myčky a vypadají skvěle! Dávám do nich svačinku dcerce…

      • Jako celkově? To by tedy bylo něco. Já potraviny v plastu nesnáším. Pri naší stravě se to dost eliminuje, ale i tak je toho jídla v plastu plno, jež by se dalo vrátit k papíru.

 7. Já mám taky pár látkových tašek a nějaké papírové, které opravdu vydrží mnoho nákupů než se rozpadnou. Někdy taky zapomenu, tuhle jsem celý nákup vyskládala z vozíku přímo do kufru a doma teprve přendavala do tašky, abych neběhala do auta na desetkrát:-). Ale i tak mi doma občas nějaká igelitka ještě přistane, takže pořád je co zlepšovat. Dávám si za cíl úplně odbourat všechny igelitky:-)

  • Tak to je chválihodné, Jitko :-) Jsem ráda, že je nás podobně smýšlejících víc. Já se taky igelitkám úplně nevyhnu, dostávám v nich třeba oblečení, co si posíláme s maminkami na děti sem a tam. Je fakt, že bych svojí oblíbenou látkovou taky neposlala dál s vyrazeným oblečením. Ale tyhle igelitky jsou aspoň pořád v oběhu :-)

 8. Máme taky pár látkových tašek. Igelitky používáme jen výjimečně, například jednu chladicí, ale tu používáme „do roztrhání těla“.

  Pomoc je i obchod BezObalu, jen bohužel nemají některé potraviny, které často používáme. Ale každopádně je mi to sympatický – mouku mi dosypou přesně do nádoby a občas si koupím malinké množství nečeho na ozkoušení…

  • To je skvělé. A naštěstí takových obchodů přibývá. Mrzelo mě, když můj oblíbený obchod přešel od papírových obalů (se kterými se skvěle roztápělo v kamnech) na plastové, ale i tam jsem našla využití – ustřihla jsem vršek a vozili jsme v tom svačiny, které hrozily vytečením do batohu. A teď to navíc vypadá, že se zase vracejí k papíru, hurá!

   • Jo jo,3x hurá nadšencům a díky za ně.u nás v Novém Jičíně máme taky nějakou dobu bezobalový obchod a je to fakt radost tam chodit nakupovat!!tak doufám,že nás bude víc a víc…jo a taky tam chodím s „pudlama“?,sklinky jsou fakt těžké,když je toho víc a ty nastříhané pytlíky se nechcou samy zašít??Terka

    • Terko, to chce tu šikovnou sousedku :-) A taky asi tašku na kolečkách, tedy pokud se pak nákup neveze v autě, jinak by to byla dřina nosit domů kila obilí a luštěnin.

     • Ne že bych nebyla šikovná,to já zas jako trochu jsem…ale taky jsem líná?ale tašky mám našité dávno,tak teď už jen ty pytlíky..taška na kolečkách by fakt byla vtipná,už tak si dost lidí myslí,že mi hrabe??a já říkám,že to si teda všimli brzo??zas takové šílené kila nenosím,radši zajdu častěji…a raky vždycky na něco zapomenu…a sáčky by měli zakázat,nejvíc mě tičí mrkev ve vaničce,co je ještě obalená strečkou!děs!ale v létě nakupuju u farmáře a částečně mám své,tak to snad trochu té přírodě vrátím…

      • No tak to máte dobré, když je to jen o lenosti :-) Obráceně by to bylo horší, to byste sice pytlíky našila, ale všechno by z nich padalo :-)))) Jo jo, vaničky mě deptají, v zimě se mi jich vždycky sejde…snažím se je znovu použít na semínka, pro děti na pokusy, návštěvám na výslužku,… Ať žijí všichni, kterým pěkně hrabe :-)

 9. Stránky Jímejinak sleduji už nějakou dobu. Recepty úžasné. Ač se tak nestravuji 100 % líbí se mi právě i témata jiná než jídlo. Je to o životním stylu. Plastové tašky už řadu let nemám. Mám látkové, šité od maminky. Zatím mám 2. Jednu menší a druhou větší a nosím je neustále. Ať jídlo do práce, tak třeba knížku nebo i ten nákup. Teď mám nově pytlíčky na zeleninu ze záclony, tak snad se osvědčí jako ty tašky. Budu se těšit na další štení.

  • Markét, děkujeme za zprávičku od vás. To máme radost, že taky „látkujete“ :-) Sáčky mám rozepsané, zrovna je fotíme, takže pokračování je na cestě.

  • Market, zaujala mne informace o saccich na zeleninu. Prosim mohla byste mi dat vedet, jake s tim mate zkusenosti pripadne foto sacku v „akci“? Dekuji

   • Market vydržte, zrovna finišuju článek i s fotkama našich sáčků v akci. Alice nemůže vložit fotky, to do komentáře nejde, jde to jen v uzavřené Klubácké sekci na FB.

 10. Zobrazit všech 33 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekCizrna a hrách
Další článekTortilla s olivovou tapenádou, tofu a zeleninou