Domů > Magazín > Žijeme jinak

Jak nakupovat bez igelitových tašek

Igelitová taška se rozloží po více jak 25 letech. Většina z vás už uvažuje ekologicky a igelitkami šetří, snaží se je používat víckrát. Jednoho dne ale doslouží a pak se z nich opět stane zbytečný plastový odpad. V tomto článku vám chci přiblížit alternativy. Možností je spousta a všechny jsou mnohem pohodlnější a estetičtější než klasická igelitka.

Stop plýtvání igelitkami

Nedávno jsme na Facebook vložily krátkou zprávičku o novém zákonu, který by měl omezit plýtvání s igelitkami, které se nejčastěji vyrábějí z nízkohustotního polyethylenu nebo polypropylenu. Článeček měl zajímavou odezvu. Pro všechny, kdo nesledují Facebook, připomínáme text, který tam vložila Ajka spolu s fotkou své oblíbené nákupní tašky:

Stop plýtvání igelitkami! Už i my, Češi, budeme konečně šetřit přírodu a vyjdeme na nákup s našimi taškami. Od nového roku totiž už i v ČR platí zákon o zákazu rozdávání igelitek zadarmo ve všech obchodech. Jediná výjimka jsou mikrotenové sáčky na pečivo a zeleninu. Tak s jakou taškou vyrazíte na nákup vy? Já mám třeba ráda velké bavlněné bio cotton tašky z C&A. Jinak pro zajímavost v Anglii se po zavedení tohoto zákona snížila spotřeba igelitek o 85 %. V ČR každý z nás ročně využije až 300 ks igelitek. Jejich rozložení přitom trvá více než 25 let.

Děláme reklamu zadarmo

Musím se smát,  i když je to vlastně spíš k pláči, když se někdy na tohle téma dostanu s jinými ženami a ony se s vážnou tváří ptají: “No jo, co ale místo té igelitky?” Vážně tak rychle zapomínáme, že jsme ještě před pár lety museli jít na nákup s vlastní taškou? V každé rodině bylo místo, kam se takové tašky věšely nebo ukládaly. Kolikrát já se vracela domů pro tašku! Je až s podivem, jak rychle přijímáme novinky, které nejsou ani hezké, ani šetrné přírodě. Zřejmě za to může naše pohodlnost – dnes můžeme vyrazit na nákup kdykoli a bez čehokoli a přitom vždycky budeme do čeho nakoupit. Co na tom, že dáme 6 Kč za igelitku s logem prodejny u pokladny a že pak jejím nošením děláme supermarketu zdarma reklamu. Ve velkém nákupu se tahle položka snadno ztratí. V přírodě ale nikoli.

Co místo igelitky

Potěšující bylo číst na Facebooku komentáře o tom, že část z vás už igelitky nepoužívá a nosí si vlastní látkové tašky, papírové tašky apod. Tady jsou tipy, jak nahradit zbytečné igelitky:

  • Plátěné tašky – jsou lehké a můžeme je podle potřeby vyprat. Dají se ušít doma, můžete je pomalovat nebo popsat. Můžeme na nich vyjádřit svůj názor na cokoli. A dají se koupit. Dokonce už i v bio provedení.
  • Síťovky – ideální do kabelky. Nezaberou žádné místo, ale vejde se do nich hodně. Mají překvapivě velkou nosnost (některé až 7 kg váhy). Dnes je nabídka široká. Různá ucha, tvary a barvy, bavlněné i jiné. Síťovky jsou zkrátka v módě. Výhodou je, že v nich potraviny dýchají a nemačkají se.
  • Permanentní taška – užijete ji na nákupy i k vodě. V obchodech se dají koupit už nyní tašky s dlouhou životnostní, které mají velkou nosnost, jsou pevné a jejich materiál je stoprocentně recyklovatelný (např. Lidl). K přírodě šetrnější jsou oproti taškám pokrytým plastem rozhodně tašky jutové, korkové, režné apod.
  • Látková taška na kolečkách geniální verze pro pěší nákupy na delší vzdálenost.  Nabídka je pestrá a rozhodně to není už jen záležitost pro důchodce. Kdo jednou vyzkouší, už nebude chtít tahat tašky v rukách.
  • Košíčky, košíčkové tašky – to je elegantní verze nákupů pro dámy. Košíčky mohou být klasické, proutěné. Dají se rovněž pořídit košíčky z kovové konstrukce potažené látkou, které se dají složit. Košíček je ideální zavazadlo pro nákupy do auta.
  • Bedýnky – papírové, plastové, překližkové. V obchodech je likvidují, dá se o ně požádat, někde je dávají zákazníkům k dispozici na určité místo volně k odběru. Můžete si pořídit skládací bedýnku a mít ji pro nákupy stále v autě připravenou. Bedýnky jsou ideální pro nákup ovoce a zeleniny, protože na sebe plody netlačí. A je to samozřejmě varianta pro nákup do auta, protože s těžkou bedýnkou plnou zeleniny byste daleko nedošli.

Chce to prostě změnit zvyk

Podmínkou pro všechny uvedené varianty samozřejmě je, že změníte své nákupní zvyky a začnete na tašku myslet. Pokud nemáte tašku, síťovku nebo košíček s sebou, jste opět tam, kde jste byli – musíte něco pořídit na místě. Základem tedy je začít nosit nákupní tašku u sebe nebo ji mít trvale v autě.

Když se taška zapomene

Protože to chvíli trvá, než se novinka stane praxí, pojďme si říct, co můžeme udělat, když nákupní tašku zapomeneme doma nebo v autě. Pokud máme tašku v autě, dovezeme prostě nákup k vozu a tam přendáme zboží do vlastní tašky. Pokud taška zůstala doma, bude potřeba najít nějakou alternativu na místě, v prodejně. Ještě pořád to ale nemusí být igelitka. Buď se rozhlédnete po bedýnce nebo koupíme nebělenou tašku papírovou. I ta se dá použít několikrát a rozhodně je to lepší druh odpadu než plast. V některých obchodech už se také dají pořídit eko tašky jako třeba kompostovatelné taška z kukuřičného škrobu. Ideální nákupní taška je však taková, kterou nikdy nevyhodíte.

Já, když jsem cíleně opouštěla igelitky a věčně zapomínala tašku v autě, jsem si dala za úkol se buď vrátit nebo, pokud jsem parkovala někde úplně jinde a k autu to bylo moc daleko, koupit nějakou pořádnou tašku, jejíž cena mě sice bude trochu mrzet, ale aspoň mě to donutí příště na tašku myslet. Všechny tři tašky, které jsem takto pořídila, poctivě používám už řadu let :-)

Pojďte do toho

Tahle změna nás stojí minimální úsilí a výsledek bude rozhodně skvělý pro planetu, ale trpět nebudete ani vy. Igelitky fakt nejsou pohodlné. Prostě to zkuste. A napište nám, jak se vám daří nebo nedaří igelitek zbavit.

Příště si řekneme, co s těmi sáčky.

 

Foto tašek a košíků: m-journal.cz, bagin.cz, vedop.cz, decodoma.cz, budkocka.cz, xdomacnost.cz, alza.cz, ceskasitovka.cz, freshnakup.cz, chatarchalupar.cz, svetbedynek.cz

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

No já jsem žila poměrně do nedávna v bludu, že když hodím plast do plastů, tak se to zrecykluje. Látkové tašky na nákup používám už hodně dlouho, určitě nejméně 10 let mám v kabelce sbalené 2 – kdyby náhodou. Ale přiznám se, že k látkovým – záclonovým – sáčkům jsem ještě nedospěla. V obchodě si mikroteňáků beru minimálně (a ještě ani moc nenakupuju) a naprosto každý najde využití – při úklidu kočičího WC. Tam si nějak neumím představit, že bych to dávala papírového sáčku nebo do sáčku ze záclony :-D

Ahoj Holky,
sice mezi vás věkem moc nezapadám, je mi 55, ale s látkovými taškami nakupuji už hodně dlouho a taky na mě občas někteří koukají jako na mimozemšťana. Jednou jsem dokonce dostala otázku, jestli jsem na tom tak špatně, že si nemůžu koupit igelitku ” za kačku”. A když jsem odvětila, že to není o té koruně, ale že se mi potom doma válí igelitka, kterou pak ještě musím odnést do kontejneru na plasty, tak se na mě ta dotyčná podívala jako na duševně chorou a raději téma tašek opustila. Tak nevím. Moc vám fandím a jsem ráda, že takto “postižených”je stále víc. Sáčky na zeleninu jsou bezva nápad, hned zítra se podívám po nějaké vyřazené zácloně a budu šít.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

17

Šťavel kyselý v kuchyni

Tenhle lesní šťovík snad každý z nás ochutnal už jako dítě. My jsme jim říkali zelíčko. Rozkošné trojlístky mají ještě rozkošnější květy. A jimi si už teď ...

Ječné hromádky

Jednoduché rychlé sušenky bez cukru, mléka a vajec. V receptu nejsou použita ani jiná sladidla, aby lépe vynikla chuť použitých ingrediencí, kterou by cukr...
klub
52
1

Jak se stravovat mezi jarem a létem

V čase mezi biologickým jarem a biologickým létem se někteří lidé cítí unavení, honí je chuť na sladké, trpí na nadýmání, jsou podráždění nebo smutní. Víme...
klub
19

Milujete se i když nemáte chuť? Toto riskujete

Mnoho žen trápí gynekologické potíže jako svědění, výtoky, mykózy, bolesti podbřišku. Velmi pomáhá změna jídelníčku podle Jíme Jinak. Co ale dělat, když na...

Fazolová polévka s černým kořenem

Polévka z kořenové zeleniny vždy potěší naše české chutě. Když přidáme černý kořen, bude ještě zdravější. Černý kořen totiž pomáhá při oslabené slinivce, j...

Fialkový ocet – do jídla i na tělo

Fialkový ocet můžeme použít v kuchyni i v koupelně. Dokonce nám může sloužit jako první pomoc při bolestech hlavy, při horečce, po bodnutí hmyzem nebo popá...