Domů > Magazín > Žijeme jinak > Rodina

Hračky – jak jich doma nemít hromady

Máte malé děti a chcete je rozvíjet pomocí chytrých hraček a přitom nechcete být doma zavaleni? Kolik hraček dítě vůbec potřebuje? Které jsou osobní a které nemusí vlastnit? Pokud toto řešíte, tak tento článek je právě pro vás.

Hračky a udržitelnost

Jen co jsem se stala maminkou, hned jsem čelila zahrnováním děťátka hračkami od prarodičů, které jsme s manželem doma nechtěli. Vzpomněla jsem si, jak u některých známých probíhají vánoční svátky, kde děti v haldě balícího papíru zapomenou na hračku hned poté, co ji rozbalí. A také mi vzápětí došlo, že řada těchto rodičů si na začátku rodičovství držela střídmý přístup, který se však časem pod tíhou okolí jednoduše zbortil jako domeček z karet.

Můj vnitřní konflikt

Už delší dobu na mě má určitý vliv minimalismus, pro který je typické pečlivě zvažovat nákup věcí a upřednostňovat kvalitu před kvantitou. V podmínkách běžné rodiny s dětmi nejde hovořit o minimalismu v jeho syrové podobě, ale skutečně spíše o uvědomělou redukci věcí v domácnosti a uvědomělou spotřebu.
S novou rolí maminky jsem se tak dostala do vnitřního konfliktu, jakým množstvím hraček zahrnout své dítě, aby se efektivně rozvíjelo. Má úplně původní představa byla jasná, tedy že dítě zahrnovat hračkami nebudu. Představu jsem postupně přehodnotila. Nicméně v jádru zůstala stejná, tedy zajistit udržitelnost, ale zároveň neomezovat pestrost a zábavu pro mé dítě. Přemýšlela jsem, jak z toho všeho ven, aby byli spokojeni děti, rodiče, prarodiče, a aby tak trochu všichni přispěli k udržitelnosti? Opravdu musíme všechno vlastnit?

Co je sdílená ekonomika a hračky

Základy sdílené ekonomiky vychází z tradičního půjčování věcí v rodině a v komunitě. Dnešní sdílenou ekonomiku představují výpůjčky mezi neznámými lidmi či mezi poskytovateli a uživateli. U nás již dobře funguje například sdílení kanceláří. Na téma sdílené ekonomiky bylo napsáno mnoho odborných textů, výhody, nevýhody a souvislosti. Možná se i vám tato myšlenka líbí, ale zatím jste nenarazili na možnost, kde se aktivně zapojit (např. sdílení vozidel se u nás ještě „nezakořenilo“). Jedna možnost mě napadla právě v souvislosti s mateřstvím, a navíc je již dostupná. Jedná se půjčování si hraček a pomůcek pro děti, což zabije hned několik much jednou ranou. Podívejme se na ně.

Pestrost versus přeplněná domácnost

Dítě pestrost potřebuje. Pro děti samozřejmě může být hračka cokoli (kamínek, klacík, šiška…). Důležitá je hra a výrazně nezasahovat do procesu *flow. Nechat dítě volně a samostatně objevovat, je-li to možné. Doma je nejlepší zajistit bezpečný prostor, kde dítě může svobodně být a rizika zranění jsou minimalizována. K tomu jsou kvalitní a bezpečné hračky, které malé dítě rozvíjejí motoricky a mentálně, nesporně dost významné.
Díky půjčování hraček si můžeme vybrat z pestré nabídky a podněty dětem často obměňovat. Příliš mnoho hraček doma najednou však vytváří chaos. Hračkami přesycené děti přestávají být plně pozorné a bývají roztěkané. Jsou zahlcené přemírou podnětů a jejich pozornost těká od jedné věci k druhé. Přitom právě setrvání v přítomnosti a tzv. stav *flow je pro děti naprosto přirozený. Byla by velká škoda jim vytvářet kontraproduktivní prostředí. Když si hračky na určité období půjčíme, jednoduše je pak vrátíme a nebudeme řešit kupy hraček v koutě či jejich odprodej za zlomkové ceny.

Úspora nákladů

Máte-li malé děti, tak jste se pravděpodobně setkali s Montessori principy a možná jste zatoužili své dítě vést tímto způsobem, i s patřičnými pomůckami, které se od běžných hraček liší. Každá z Montessori pomůcek je zaměřená na jednu konkrétní vlastnost, čímž zlepšuje dětskou koncentraci, osvojení nové dovednosti (např. navlékání kroužku na vodorovnou tyč) a tím nezávislost na dospělém. Montessori pomůcky bývají také podstatně dražší. Ať už jde o Montessori nebo ne, i klasické hračky bývají velmi nákladné, jsou-li kvalitní. A nám jsou díky půjčovně dostupné. Nemusíme se bát zkoušet, co dítě bude bavit.

Prarodiče a okolí pod kontrolou

Prarodiče můžeme zapojit i tím, že nám na půjčování hraček přispějí. Pokud jste rodiče malého miminka, zanedlouho uvidíte, že se našetřené peníze budou velmi hodit na různé aktivity pod vedením profesionálů (angličtina pro nejmenší, sportovní kroužky apod.). A protože si prarodiče občas stejně chtějí „prosadit svou“ a darovat něco hmatatelného, je zde stále ještě velký prostor pro pořízení těch hraček a pomůcek, které je lepší mít vlastní. Jaké to jsou? Typicky panenka nebo plyšák, ke kterým si dítě vytváří emoční vztah. Vyplatí se dobře vybrat, neboť mám sama zkušenost, že i produkty známých výrobců hraček uvolňují po krátké době vlákna plastů. Nešetřit rozhodně doporučuji na bezpečnostních pomůckách, jako je třeba cyklistická helma.

Jak půjčovny fungují

Určitě vás ohledně půjčování hraček napadla řada otázek. Co hygiena, co bezpečnost? Věci jsou po každém uživateli vhodně ošetřeny a zkontrolovány. Není třeba se toho bát. Zajímá-li vás to, porozhlédněte se ve vašem okolí po podobném projektu a nabídce. Řadu půjčoven najdete ve velkých městech, nicméně je běžné i zasílání např. prostřednictvím Zásilkovny. Sama jsem jednu založila pro Říčansko a okolí.

Půjčujete si taky?

A co vy? Máte s půjčováním hraček nějakou zkušenost, ať už je jakákoli? Mají vaše děti nějaké čistě osobní hračky, které nedají z ruky? Jak řešíte hračky a prarodiče?
Mimochodem, když už jsme u té sdílené ekonomiky, věděli jste, že v zahraničí funguje také sdílení jídla například mezi sousedy?

*Flow – česky též proudění, při kterém je dítě či dospělý maximálně ponořen do určité činnosti, je plně soustředěný a motivovaný.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem šťastná milující maminka s vášní pro zdravý životní styl. Ráda hledám průnik mezi odlišnými světy či přístupy a předkládám lidem jiné úhly pohledu. Těší mne, že zde mohu psát i pro vás.

14 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Markéta
5. 5. 2023

Krásný nápad i článek, který přišel ve skvělou dobu. Bydlíme kousek od Říčan a určitě se ozvu 🙂

K půjčování jsme zatím nedospěli, i když jsem o tom slyšela. Nelákalo mě to víc řešit, stále se nám daří zabavit se tak nějak s tím, co máme. Poslední dobou u nás třeba frčí navlékání obyč knoflíků na nit… 😉
Ale snažím se vše nové minimalizovat. Zrušili jsme jakékoliv dárky s kamarádkami, tetami strýci, bratranci, sestřenicemi (a pokud něco při setkání ano, tak zdravá dobrota…) Prarodiče nám v tom celkem fandí, tak mají povoleno na narozeniny a Vánoce jeden dárek, který s námi předem dobrovolně konzultují. A k tomu “spotřební” drobnosti – křídy na chodník, omalovánky, pastelky, lepidlo, náplň do bublifuku nebo nějaká zdravá dobrůtka. My obvykle dáváme něco ve stylu jak píšeš “kvalitní cyklohelma” a pak na narozeniny dort. Není zvyklá dostávat mraky krámů, takže jí udělá obvykle radost i úplná drobnůstka 😊.
Přes tohle všechno mi ale stejně přijde, že toho máme hodně, i když ve srovnání s běžnými kamarádkami minimalisté jsme. Pokud má někdo ještě svoje vychytávky, jak na dárky potom u dalšího dítěte (když už vše vlastně máme), sem s nimi… 😎🙂

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Co vlastně dělá tvoje dcera, když nechodí do školy?

Uvažujete, že umožníte svému dítěti vzdělávat se podle vlastních představ? Určitě do toho jděte! Váš společný život nabere úplně nový směr.