Myom, jako forma nezhoubného nádoru, je v současné době nejčastějším onemocněním ženských orgánů. Jeho výskyt není omezen věkem. Naštěstí přímo neohrožuje náš život, ale často má významný vliv na jeho kvalitu. U každé z nás je to jinak. V některých případech o něm ani nevíme a jindy umí „pěkně pozlobit“.

Nemusíme pasivně čekat

Příčina vzniku z medicínského hlediska není zcela známá. Čím dál tím častěji se však mluví o psychických příčinách nemoci (tzv. psychosomatice). Tento přístup nemá nahradit klasickou léčbu, ale může ji hodně podpořit a urychlit. V případech, kdy se myom pouze roky sleduje, nemusíme čekat se založenýma rukama. Náš vliv na naše zdraví je větší než si umíme představit. Tím, že to vyzkoušíte, nemáte co ztratit, ale můžete hodně získat.

Příčiny vzniku myomu

Obecně platí, že na emoční úrovni myom souvisí s přijetím ženství, partnerským vztahem, mateřstvím a celkovou spokojeností se svým životem. Myom nepřímo ukazuje, do jaké míry žena bezpodmínečně přijímá sama sebe a svého partnera takového, jaký je.
Příčin v tomto směru může být mnoho. Někdy se příliš přizpůsobujeme partnerovi a dětem. Jindy nám nezůstává žádný čas na sebe. Možná podvědomě toužíme po naplňujícím vztahu, ale nemáme odvahu opustit ten stávající. Žijeme v době, kdy se žena snaží vyrovnat muži v práci i jinde a zapomíná na svou přirozenou ženskost a laskavost. Každá z nás je jedinečná, a proto je i příčina vzniku myomu u každé z nás je trochu jiná. 

Příklad z praxe

Bohužel není prostor pro napsání všech příběhů se šťastným koncem, které znám. Tak aspoň jeden příběh za všechny. Mnohé ženy se vyléčily právě díky tomu, že pochopily, co nám tělo (prostřednictvím nemoci) říká. Inspirací všem ženám s myomem může být příběh jedné z nás. Ta žena, měla myom velikosti mandarinky, který byl několik let stejný a byl sledován lékařem. Když pochopila, že existují souvislosti mezi myomem a vztahy, pustila se do práce. Dokázala z celého srdce odpustit svému partnerovi i sobě, a tím se uzdravila. Pomocí změny ve svém životě se jí nakonec povedlo se úplně uzdravit. Nebrala žádné léky a na poslední kontrole byl myom zcela pryč. Její příběh je natolik inspirativní, že zde uvádíme několik bodů z jejího deníčku, který si během práce na sobě vedla:

Čemu říct ANO

Jen tomu, co skutečně oslovuje vaše srdce. Ve svém nitru dobře víte, co máte dělat. Dělejte to vědomě. Dělejte to s úsměvem a se vší vášní a radostí. Je těžké mít negativní myšlenky a pocity, když se usmíváte. Vyzkoušejte to! Spojte svůj záměr být zdravá s povznášející emocí radosti a lásky. Jsou přesným opakem negativních emocí. V těle vyvolávají vylučování chemických látek, které  přímo pozitivně ovlivňují hormonální systém a tím celkové fungování všech orgánů. Tyto emoce nás doslova léčí. Naše tělo je ta nejlepší lékárna! Zda se vám to povedlo, poznáte tak, že budete tak milující a šťastná sama se sebou, že už vám bude jedno, že máte nemoc (například myom). A to je ta chvíle, kdy nemoc mizí! V jednoduchosti je krása!

Čemu říct NE

 • Nezdravé stravě, která nás překyseluje.
 • Nepotlačujte své tvořivé ženské „já“. Dělejte vše, co vás baví a dělá šťastnou.
 • Nenechte se zneužívat. Nikým, ani dětmi. Pomáhat je krásné, ale ne na svůj úkor.
 • Neblokujte emoce. Potlačené emoce v těle tvoří „nemoce“. Uvolněte se … právě teď … i teď.
 • Nebraňte se negativním emocím. Jsou stejně důležité jako ty pozitivní, prožívejte je, zmizí.
 • Netlačte „na pilu“. Osvoboďte sebe i druhé. Vše dopadne lépe bez přílišného tlaku a snažení.
 • Nepřetěžujte se. V jakémkoli smyslu. Co má větší cenu než vaše zdraví?

Co ženám pomáhá

 • Může to být tanec, který rozhýbe ženskou energii (společenské/ břišní tance, intuitivní tanec)
 • Cvičení (hormonální nebo jiná jóga, tai-chi, čchi-kung …)
 • Masáže (doporučuji vzájemné partnerské masáže, jsou zdarma a navíc prohloubí váš vztah :)
 • Hraní (hrajte si s dětmi, s partnerem nebo přáteli, oprašte hry z dětství nebo najděte nové)

Vyberte si ze seznamu pouze jednu věc, která se vám nejvíc líbí a až bude pevnou součástí vašeho života, můžete přidat další. Nespěchejte, jinak vás opustí radost a změna nevydrží dlouho… Ať je to přehlcení informacemi, prací nebo čímkoli jiným. Snažte se dělat vše co nejlépe, jak dovedete, ale ne lépe. Jinak to bude mít opačný efekt. Mnohem víc svému tělu pomůžete, když ho nebudete přetěžovat. Méně je někdy více 😊

Také jste to zažila?

A až se vám myomu podaří zbavit, nezapomeňte se s námi podělit o své zkušenosti. Potřebujeme sdílet dobré zprávy a dávat si navzájem naději a podporu.

I v 67 letech lze jíst zdravě!

Zachoptik: Dobrý den, 14 dní je za mnou. Je...

JJ je pro mě hodnotným zdrojem věrohodných informací

Katka: Ačkoliv maso a vajíčka mám moc ráda, články...

Nemohu se od tohoto webu odtrhnout

Kateřina: Dobrý den, ráda bych Vám touto cestou poděkovala...

Překvapilo mě, jak je jídlo rychle hotové

Pavlína: Velice příjemně mě překvapilo, jak je jídlo rychle...

Jsem ráda, že jsem do toho šla!

Giana: Chtěla bych moc poděkovat za celé zpracování kurzu,...

Necítím hlad mezi jídly a už nepotřebuji sladkosti (Zdenka)

Zdenka: Dobrý den, dnes mám 4. den. Nejdříve jsem...

Ubývají cm i kg. Stojí to za to!

Ilona: Ahoj, dnes, šestý den - úbytek váhy 2...

Pořád je tu něco zajímavého a nového, ani nestíhám sledovat!

Katka: Ahoj holky, moc děkuju za stránky, čerpám z...

Vaše kurzy jsou super

Lucie: Moc Vás zdravím, holky :-). Od doby, co...

8 kg je dole a zlepšila se psychika (Martin)

Martin: Ahoj, tak 8 kg je dole, i když...

Jsem moc ráda, že jsem do sebe za kurz investovala

Giana: Váš kurz se mi moc líbí. Jídla jsou...

Moc mě to baví!

Libenk: Děkuji za výborný recept :-) Dnes upečeno a...

Jsem čilejší a už konečně večer nezívám

Nahlie64: Jídla jsou výborná a moc Vám poděkovat :-)...

Dcera se mnou začala snídat polévku!

Kajkule: Všechna jídla jsou moc dobrá! Moc vás chválím, pěkně...

Děkuji za vaše recepty, mám 7 kg dole (72 let)

Zdeňka H.: Paní Evo. Bude mi 72 let, ráda...

Lucka, účastnice kurzu, nám napsala

Dobrý den Evo a Heleno, ještě jednou děkuji za příjemně...
 1. Moc hezky napsaný článek…
  Také mám myom, už asi 6 let…nejprve byl malý 2 cm, nyní už má asi 7,5 cm
  Když byl velký asi 4cm začala jsem to řešit…nejdříve pomocí TČM, homeopatie, cvičení, ale myom stále rostl.Lékařka navrhuje operaci, ale já stále doufám, že se mi podaří myomu zbavit nebo že přestane růst.Žádné obtíže mi nezpůsobuje.
  A právě na mé cestě hledání jak myom ovlivnit jsem narazila na stránky JJ
  Na jaře jsem začala s JO a změnila jsem tak z 80%jidelniček.A právě tehdy se začaly dít změny v mé psychice.
  Došlo mi, že se nemohu vyléčit bez toho aniž bych změnila stravu a myšlení a že se nemám v hlavě zaobírat myšlenkou proč právě já.Vzala jsem myom jako důvod změnit něco ve svém životě ač po psychické stránce jsem stále nepřišla na to co by to mohlo být…mám spokojené manželství, fajn děti, práci, která mě baví a celkově se citim spokojená…tak nevím…jediné co si myslím, že bych měla změnit je má urputnost dělat vše “”správně” Tak jsem přistupovala i k léčbě myomu, chtěla jsem se ho zbavit nejlépe hned, stále jsem nad ním přemyšlela…proč a jak???
  Teď už vím, že to mám nechat plynout, dobře jíst nestresovat se a ono to určitě dobře dopadne.
  V článku se mi líbí ta zmínka o tom být šťastná sama se sebou a bude Vám jedno, že máte myom….myslím, že jsem na dobré cestě, už neberu myom jako zlo, ale jako ukazatel směru jít jinak…
  Myslím, že k tomuto uvědomění mi pomohla změna stravy, ranní cvičení a velká podpora Evičky…kdykoli jsem jí o svém problému napsala, vždy mě dokázala povzbudit a podpořit ve změně…za to jí velké díky!

  • Markét, to je radost číst! 👍👍 Krásné, jak to řešíš, jak se k tomu stavíš a jak chápeš i to puštění – uklidnění – netlačení na pilu. Udělala jsi obrovský kus práce a ono se to zúročilo, jen to třeba není vidět na tom myomu, ten si dává na čas, abys pokračovala v růstu a hledala a vylepšovala dál. Připomněla jsi mi jednu zajímavou situaci z besedy s Vladimírem Kafkou. Paní, co se vyléčila z rakoviny změnou přístupu, byla nešťastná, že nenašla ten jeden hlavní důvod, proč ji měla. Pusť si to a poslechni si Vláďovu reakci, velmi poučné 😉https://www.jimejinak.cz/vladimir-kafka-zacnete-skutecne-zit/

   • Evi, díky!
    Jo jo, asi máš pravdu v tom, že myom si dává načas, abych pokračovala v práci na sobě…asi to potřebuji, protože kdybych viděla hned nějaké zlepšení, tak jak se znám určitě bych hodně polevila🙈 a nešla tou cestou na které mi dochází spousta věcí a souvislostí…určitě bych polevila v jídle a to by byla škoda, protože diky změně jídelníčku /i když sem tam hřeším drtíkem, čokoládou/ na sobě pozoruji změny v myšlení a tak nějak jsem se vnitřně zklidnila.Ppmáhá mi i podzimní detox, ráda čtu zajímavé komentáře, některé jsou opravdu poučné a uvědomující 🌟
    Besedu s p.Kafkou jsem si pustila a občas mi to hlava nebrala, ale určitě jsem si z toho něco odnesla…nebudu tedy hledat příčinu, ale budu ŽÍT!
    Díky!!!

    • Anoooo, to jsem přesně chtěla docílit 👍👍👍 Mám radost, že jsi to tam chytla – tu informaci o žití a ne pátrání. A je super, že víš, že bez problému by člověk polevil a nic by se nezměnilo. Proto se ty věci objevují, aby nás někam postrčili, hledat dál, hlouběji, otevírat staré kostlivce a pustit je na svobodu, měnit myšlení, opustit nefunkční programy,… Držím palce a dej vědět, jak se to vyvíjí!👍

     • Díky, Evi, určitě se ozvu😉
      Už teď citim, že jsem na dobré cestě a je mi tak nějak vnitřně fajn, nevěřila bych co jídlo s člověkem udělá… Moc ráda bych to někomu předala dál, ale nemám ve svém okolí žádnou spřizněnou duši, tak si to užívám sama😉
      Ještě jsem Ti ještě chtěla napsat, že v JO jsem docela dost zhubla- z 54kg na 50kg výška 170cm bylo to dost vidět, byla jsem taková pohublá…po JO jsem asi 3 kg zpátky nabrala- jedla jsem podle JJ tak ze 70% , no a nyní v podzimním detoxu jsem zatím nic nezhubla / hurááá /a ani už nemívám takový ten vlčí hlad…tak uvidime, co bude dál…že bych už okruh slinivka slezina trochu posílila ?Snad jo😉…Diky…

 2. Zobrazit všech 7 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekNuggets z černých fazolí
Další článekTofu s indickým chutney, černou čočkou a pohankou