Domů > Magazín > Zdraví

Jak vyléčit myom

Myom, jako forma nezhoubného nádoru, je v současné době nejčastějším onemocněním ženských orgánů. Jeho výskyt není omezen věkem. Naštěstí přímo neohrožuje náš život, ale často má významný vliv na jeho kvalitu. U každé z nás je to jinak. V některých případech o něm ani nevíme a jindy umí „pěkně pozlobit“.

Nemusíme pasivně čekat

Příčina vzniku z medicínského hlediska není zcela známá. Čím dál tím častěji se však mluví o psychických příčinách nemoci (tzv. psychosomatice). Tento přístup nemá nahradit klasickou léčbu, ale může ji hodně podpořit a urychlit. V případech, kdy se myom pouze roky sleduje, nemusíme čekat se založenýma rukama. Náš vliv na naše zdraví je větší než si umíme představit. Tím, že to vyzkoušíte, nemáte co ztratit, ale můžete hodně získat.

Příčiny vzniku myomu

Obecně platí, že na emoční úrovni myom souvisí s přijetím ženství, partnerským vztahem, mateřstvím a celkovou spokojeností se svým životem. Myom nepřímo ukazuje, do jaké míry žena bezpodmínečně přijímá sama sebe a svého partnera takového, jaký je.
Příčin v tomto směru může být mnoho. Někdy se příliš přizpůsobujeme partnerovi a dětem. Jindy nám nezůstává žádný čas na sebe. Možná podvědomě toužíme po naplňujícím vztahu, ale nemáme odvahu opustit ten stávající. Žijeme v době, kdy se žena snaží vyrovnat muži v práci i jinde a zapomíná na svou přirozenou ženskost a laskavost. Každá z nás je jedinečná, a proto je i příčina vzniku myomu u každé z nás je trochu jiná. 

Příklad z praxe

Bohužel není prostor pro napsání všech příběhů se šťastným koncem, které znám. Tak aspoň jeden příběh za všechny. Mnohé ženy se vyléčily právě díky tomu, že pochopily, co nám tělo (prostřednictvím nemoci) říká. Inspirací všem ženám s myomem může být příběh jedné z nás. Ta žena, měla myom velikosti mandarinky, který byl několik let stejný a byl sledován lékařem. Když pochopila, že existují souvislosti mezi myomem a vztahy, pustila se do práce. Dokázala z celého srdce odpustit svému partnerovi i sobě, a tím se uzdravila. Pomocí změny ve svém životě se jí nakonec povedlo se úplně uzdravit. Nebrala žádné léky a na poslední kontrole byl myom zcela pryč. Její příběh je natolik inspirativní, že zde uvádíme několik bodů z jejího deníčku, který si během práce na sobě vedla:

Čemu říct ANO

Jen tomu, co skutečně oslovuje vaše srdce. Ve svém nitru dobře víte, co máte dělat. Dělejte to vědomě. Dělejte to s úsměvem a se vší vášní a radostí. Je těžké mít negativní myšlenky a pocity, když se usmíváte. Vyzkoušejte to! Spojte svůj záměr být zdravá s povznášející emocí radosti a lásky. Jsou přesným opakem negativních emocí. V těle vyvolávají vylučování chemických látek, které  přímo pozitivně ovlivňují hormonální systém a tím celkové fungování všech orgánů. Tyto emoce nás doslova léčí. Naše tělo je ta nejlepší lékárna! Zda se vám to povedlo, poznáte tak, že budete tak milující a šťastná sama se sebou, že už vám bude jedno, že máte nemoc (například myom). A to je ta chvíle, kdy nemoc mizí! V jednoduchosti je krása!

Čemu říct NE

 • Nezdravé stravě, která nás překyseluje.
 • Nepotlačujte své tvořivé ženské „já“. Dělejte vše, co vás baví a dělá šťastnou.
 • Nenechte se zneužívat. Nikým, ani dětmi. Pomáhat je krásné, ale ne na svůj úkor.
 • Neblokujte emoce. Potlačené emoce v těle tvoří „nemoce“. Uvolněte se … právě teď … i teď.
 • Nebraňte se negativním emocím. Jsou stejně důležité jako ty pozitivní, prožívejte je, zmizí.
 • Netlačte „na pilu“. Osvoboďte sebe i druhé. Vše dopadne lépe bez přílišného tlaku a snažení.
 • Nepřetěžujte se. V jakémkoli smyslu. Co má větší cenu než vaše zdraví?

Co ženám pomáhá

 • Může to být tanec, který rozhýbe ženskou energii (společenské/ břišní tance, intuitivní tanec)
 • Cvičení (hormonální nebo jiná jóga, tai-chi, čchi-kung …)
 • Masáže (doporučuji vzájemné partnerské masáže, jsou zdarma a navíc prohloubí váš vztah :)
 • Hraní (hrajte si s dětmi, s partnerem nebo přáteli, oprašte hry z dětství nebo najděte nové)

Vyberte si ze seznamu pouze jednu věc, která se vám nejvíc líbí a až bude pevnou součástí vašeho života, můžete přidat další. Nespěchejte, jinak vás opustí radost a změna nevydrží dlouho… Ať je to přehlcení informacemi, prací nebo čímkoli jiným. Snažte se dělat vše co nejlépe, jak dovedete, ale ne lépe. Jinak to bude mít opačný efekt. Mnohem víc svému tělu pomůžete, když ho nebudete přetěžovat. Méně je někdy více 😊

Také jste to zažila?

A až se vám myomu podaří zbavit, nezapomeňte se s námi podělit o své zkušenosti. Potřebujeme sdílet dobré zprávy a dávat si navzájem naději a podporu.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem šťastná a zamilovaná do svého života. Píšu články, zkouším nové recepty, tančím a maluji léčivé obrázky na přání.

63 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

jolana05
4. 11. 2020

Pěkně sepsané, díky.

Markéta
3. 11. 2020

Moc hezky napsaný článek…
Také mám myom, už asi 6 let…nejprve byl malý 2 cm, nyní už má asi 7,5 cm
Když byl velký asi 4cm začala jsem to řešit…nejdříve pomocí TČM, homeopatie, cvičení, ale myom stále rostl.Lékařka navrhuje operaci, ale já stále doufám, že se mi podaří myomu zbavit nebo že přestane růst.Žádné obtíže mi nezpůsobuje.
A právě na mé cestě hledání jak myom ovlivnit jsem narazila na stránky JJ
Na jaře jsem začala s JO a změnila jsem tak z 80%jidelniček.A právě tehdy se začaly dít změny v mé psychice.
Došlo mi, že se nemohu vyléčit bez toho aniž bych změnila stravu a myšlení a že se nemám v hlavě zaobírat myšlenkou proč právě já.Vzala jsem myom jako důvod změnit něco ve svém životě ač po psychické stránce jsem stále nepřišla na to co by to mohlo být…mám spokojené manželství, fajn děti, práci, která mě baví a celkově se citim spokojená…tak nevím…jediné co si myslím, že bych měla změnit je má urputnost dělat vše “”správně” Tak jsem přistupovala i k léčbě myomu, chtěla jsem se ho zbavit nejlépe hned, stále jsem nad ním přemyšlela…proč a jak???
Teď už vím, že to mám nechat plynout, dobře jíst nestresovat se a ono to určitě dobře dopadne.
V článku se mi líbí ta zmínka o tom být šťastná sama se sebou a bude Vám jedno, že máte myom….myslím, že jsem na dobré cestě, už neberu myom jako zlo, ale jako ukazatel směru jít jinak…
Myslím, že k tomuto uvědomění mi pomohla změna stravy, ranní cvičení a velká podpora Evičky…kdykoli jsem jí o svém problému napsala, vždy mě dokázala povzbudit a podpořit ve změně…za to jí velké díky!

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

228
60

Reflex.cz: V jídle je skryté nebezpečí i naděje. Rozhovor s Evou Cikrytovou

Co je skutečně zdravé a co se jako zdravé jen tváří? Může strava ovlivnit chronické nebo dokonce genetické nemoci? Je se s pomocí jídla zbavit léků? Zvládn...

Po 10 letech jsme se dočkali miminka (Zita, 45 let)

Měla jsem myom a řadu dalších zdravotních potíží, proč jsem podle lékařů nemohla mít třetí dítě. Tak jsme si vzali do pěstounské péče postupně tři děti. Kd...