Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Pěstování hub doma

Nemáte čas nebo příležitost chodit po lese nebo čekat, až porostou anebo si nejste jisti svými houbařskými znalostmi, ale chtěli byste i přesto čerstvé houby?

Jak pěstujeme houby

Naše první vypěstovaná houba byl žampion. Koupili jsme si klasický substrát, který byl již naočkovaný, uložili jsme jej do sklepa a pak se nestačili divit, kolik žampionu nám vyrostlo. A protože máme velkou zahradu a spoustu stromů, tedy pařezů a špalků, tak jsme si řekli, proč to nezkusit i jinak? Mou první sadbu naočkovanou na zrnech mi v lesíku vyhrabaly a vyzobaly slepice, houby na nich bohužel nevyrostly a v lese také nic. Proto jsme začali pěstovat houby raději na špalcích, je to jistější a používáme raději kolíčkovou sadbu.

Proč si pěstovat vlastní houby

  • Je to snadné.
  • Houby jsou čerstvé, víte, jak a kde byly vypěstovány.
  • Je to levnější varianta oproti těm kupovaným.
  • Rozšíříte svůj jídelníček.
  • Jsou léčivé, výživné a zdravé.
  • Lze je upravit mnoha způsoby.
  • Naučíte se něco nového a můžete to naučit i děti.
  • Nemusíte už na houby do supermarketu.
  • Nemusíte do lesa, stačí jít na zahradu.
  • Samozásobíte se vlastními houbami.

    podhoubí na pšenici

Způsoby, jak houby doma pěstovat

  1. Pěstování ze substrátu
    Takový substrát je již naočkovaný, ale je zde riziko, že je vyschlý, plesnivý atp., pokud je zabalen v neprůhledném obalu, nevíte, co je uvnitř. Může se zdát, že naočkovat si sadbou doma slámu či štěpku je složité, ale pokud koupíte sadbu od prověřeného dodavatele – pěstitele hub, tak dostanete i ověřený postup a máte jistotu, že dostanete kvalitní materiál.
  2. Kolíčková sadba
    Je to zakoupená sadba hub, kdy jsou houby naočkované na dřevěné kolíčky. Postup je jednoduchý. Do špalku (ne staré dřevo napadené jinými houbami) vyvrtáme díry ve vzdálenosti cca 15 cm od sebe. Průměr i délka by měla být o něco širší než je velikost kolíčku. Kolíček zasuneme do vyvrtaného otvoru, tak aby nevyčníval a otvor uzavřeme horkým včelím voskem.
  3. Zrníčková sadba
    Jde o obilná zrna, která jsou prorostlá podhoubím. Tady je lepší odřezat ze špalku disk, na řeznou část rozprostřít rovnoměrně zrna a odříznutý disk přiložit zpět a přivrtat, aby nespadl. Proti vysychání je dobré řeznou spáru ovázat páskou nebo zatřít včelím voskem. Dalším způsobem, jak použít zrna, je klást je do čerstvě pořezaných pařezů na zahradě (někdy bývají různé skuliny) a zakrýt. Ze zrníčkové sadby lze houby vypěstovat také na slámě či štěpce.

Jaké druhy hub si můžete vypěstovat

Výběr hub je široký. Základní houbou, která není náročná na pěstování, je hlíva ústřičná. Vypěstovat si ale můžete i hřiby a léčivé houby jako reishi, shiitake, bedly, korálovec ježatý, pýchavky, penízovku sametonohou a další. 

A co pak s nimi?

Pokud už máte nasušeno na zimu, nechce se vám houby konzervovat, můžete vyzkoušet výrobu tinktur či mastí, léčivých prášků nebo si houby naložit do sklenic.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

69 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Doplnila bych, že ještě je varianta koupit si tekuté mycelium a z něj si vždy připravit svou čerstvou sadbu (pšenice nebo kolíčky). Houby lze pěstovat i v bytě nebo na balkóně, většina zmiňovaných ale potřebuje k plození vlhkost vzduchu 90% a více a určitou teplotu dle konkrétního druhu hub.

Děkuji za krásný článek a zrovna se zeptám: jde také pěstovat třeba hlívu na balkoně? Děkuji:-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Hlíva ústřičná na smetaně

Hlíva ústřičná patří mezi zdraví prospěšné houby, mimo jiné posiluje imunitu, což je zvlášť v dnešní době důvod, proč bychom ji měli zařadit do jídelníčku....

Půda na zahrádce a jak ji vylepšit

Už jste udělali průzkum na vaší zahradě, abyste zjistili, jakou máte hlínu? Je spíše mazlavá, těžká jílovitá anebo je sypká písčitá? Poradíme vám, co s jak...

Co vysít v červenci a srpnu

Sklízet ze zahrádky je možné i v zimě, sezóna nekončí poslední letní sklizní. Sklízejte i v zimě. Právě teď je čas na výsev zimní zeleniny!

Zahrada v únoru a březnu

Únor a březen jsou obdobím, kdy začínáme vysévat semínka. Pojďme se podívat na to, co kdy vyset, jak na to a co k tomu budeme potřebovat.

Broskve bez kadeřavosti – jde to vůbec bez chemie?

Stromy jsou v plné síle, plné květů. Těšíte se na plody a najednou vše zničí jakási nemoc, listy jsou zkroucené a poté opadávají. Broskví zůstane na stromě...