Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Broskve bez kadeřavosti – jde to vůbec bez chemie?

Stromy jsou v plné síle, plné květů. Těšíte se na plody a najednou vše zničí jakási nemoc, listy jsou zkroucené a poté opadávají. Broskví zůstane na stromě pár. Znáte to taky?

Co je to kadeřavost

Nemoc kadeřavost listů je způsobena houbou zvanou taphrina deformans. Houba může v zimě přezimovat na odumřelých plodech visících na stromě, na kmeni stromu, na spadaných listech a v půdě. Miluje období, kdy je chladno a vlhko. Tato houba napadá broskve, nektarinky a mandle. 

Jak ošetřovat bez chemie

Jak můžete stromu pomoci připravit se na další rok, aby byl zdravější a silnější.

  • Odstraňujte napadené listy, nenechávejte je ležet na zemi. Napadené listy nepatří ani na kompost
  • Po sklizni zbylých plodů ořežte strom tak silně, aby na něm zbylo minimum sporů a jakmile opadne listí na podzim, ošetřete strom bio postřikem proti houbám. Ošetření zopakujte v lednu a potom ještě jakmile vyraší první pupeny.
  •  V zimě je dobré strom natřít vápnem, nebojte se natřít větší část, kmen i větve, stromu to neuškodí a naopak ho nátěr bude chránit nejen před chorobami, ale také před brzkým rašením.
  • Pokud ani tento postup nezabere, pak je další možností vyselektovat slabé jedince a ponechat na zahradě jen ty silné, které kadeřavosti odolávají anebo ji zvládají více, než jiné stromy. 
  • Slabé jedince nahraďte odolnějšími odrůdami.

Odolné odrůdy broskví

  • Jednou z těch odolných odrůd je Marta z Libínského sedla u Prachatic. Tato broskev byla pěstována v 850 m. n. m., po válce byla zachována a dál se šířila. Dnes si její pecky anebo semenáče můžete koupit u uchovatelů starých odrůd, v běžných obchodech ji nenajdete. Netrpí kadeřavostí, což mohu potvrdit. Má menší aromatické plody.
  • Dalšími odolnými odrůdami jsou například Spring Lady, Royal Majestic, Harrow Beauty. Dále samoopylující odrůda Royal Gem s velkými plody, Vistarich, Jayhaven a Royal Glory.

Máte zkušenosti s kadeřavostí u broskví? Jak ji řešíte vy?

Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

12
41

Startujeme online kurz Podzimní detox

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Jedlé květy v permazahradě

Tato vypadalo léto u nás v zahradě. Pampelišky, hluchavky a jiné typicky jarní květiny vystřídaly ty letní a to v celé své kráse! Jen se podívejte, jak se ...

První letní sklizeň “jinak” – semínka

Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a j...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Semenaření 2.díl – co je důležité vědět, než začneme

Chystáte se semenařit, tedy produkovat vlastní semínka vašich oblíbených plodin, která byste zaseli v další sezóně? V tomto článku najdete informace, které...

Semenaření 1. díl – co je semenaření a proč se do něj pustit

Semenaření je v podstatě pěstování a uchovávání semínek, která můžete příští rok zasadit a nastartovat tak nový koloběh rostlinného života. V tomto článku ...

Zahrada v únoru a březnu

Únor a březen jsou obdobím, kdy začínáme vysévat semínka. Pojďme se podívat na to, co kdy vyset, jak na to a co k tomu budeme potřebovat.