Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Broskve bez kadeřavosti – jde to vůbec bez chemie?

Stromy jsou v plné síle, plné květů. Těšíte se na plody a najednou vše zničí jakási nemoc, listy jsou zkroucené a poté opadávají. Broskví zůstane na stromě pár. Znáte to taky?

Co je to kadeřavost

Nemoc kadeřavost listů je způsobena houbou zvanou taphrina deformans. Houba může v zimě přezimovat na odumřelých plodech visících na stromě, na kmeni stromu, na spadaných listech a v půdě. Miluje období, kdy je chladno a vlhko. Tato houba napadá broskve, nektarinky a mandle. 

Jak ošetřovat bez chemie

Jak můžete stromu pomoci připravit se na další rok, aby byl zdravější a silnější.

  • Odstraňujte napadené listy, nenechávejte je ležet na zemi. Napadené listy nepatří ani na kompost
  • Po sklizni zbylých plodů ořežte strom tak silně, aby na něm zbylo minimum sporů a jakmile opadne listí na podzim, ošetřete strom bio postřikem proti houbám. Ošetření zopakujte v lednu a potom ještě jakmile vyraší první pupeny.
  •  V zimě je dobré strom natřít vápnem, nebojte se natřít větší část, kmen i větve, stromu to neuškodí a naopak ho nátěr bude chránit nejen před chorobami, ale také před brzkým rašením.
  • Pokud ani tento postup nezabere, pak je další možností vyselektovat slabé jedince a ponechat na zahradě jen ty silné, které kadeřavosti odolávají anebo ji zvládají více, než jiné stromy. 
  • Slabé jedince nahraďte odolnějšími odrůdami.

Odolné odrůdy broskví

  • Jednou z těch odolných odrůd je Marta z Libínského sedla u Prachatic. Tato broskev byla pěstována v 850 m. n. m., po válce byla zachována a dál se šířila. Dnes si její pecky anebo semenáče můžete koupit u uchovatelů starých odrůd, v běžných obchodech ji nenajdete. Netrpí kadeřavostí, což mohu potvrdit. Má menší aromatické plody.
  • Dalšími odolnými odrůdami jsou například Spring Lady, Royal Majestic, Harrow Beauty. Dále samoopylující odrůda Royal Gem s velkými plody, Vistarich, Jayhaven a Royal Glory.

Máte zkušenosti s kadeřavostí u broskví? Jak ji řešíte vy?

Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

6 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Jedlé květy v permazahradě

Tato vypadalo léto u nás v zahradě. Pampelišky, hluchavky a jiné typicky jarní květiny vystřídaly ty letní a to v celé své kráse! Jen se podívejte, jak se ...

První letní sklizeň “jinak” – semínka

Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a j...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Semenaření 2.díl – co je důležité vědět, než začneme

Chystáte se semenařit, tedy produkovat vlastní semínka vašich oblíbených plodin, která byste zaseli v další sezóně? V tomto článku najdete informace, které...

Semenaření 1. díl – co je semenaření a proč se do něj pustit

Semenaření je v podstatě pěstování a uchovávání semínek, která můžete příští rok zasadit a nastartovat tak nový koloběh rostlinného života. V tomto článku ...

Zahrada v únoru a březnu

Únor a březen jsou obdobím, kdy začínáme vysévat semínka. Pojďme se podívat na to, co kdy vyset, jak na to a co k tomu budeme potřebovat.