Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Předpěstujte si sazenice už teď. Je nejvyšší čas.

Chtěli byste si vypěstovat na zahrádce více zeleniny a nevíte jak na to? Poradíme vám, co si už můžete pomalu, ale jistě začít vysévat a jaká semínka lze připravovat.

Jak na pěstování, aby bylo efektivnější a výnosnější?

Tato výsevní doporučení jsou určená pro předpěstování. Je to výhodnější pro situace, kdy už nemáte místo na záhonech, ale ve skleníku vám tato zelenina v klidu počká, až se místo uvolní, a vy potom jen dosazujete do prázdných míst. Tím si zajistíte neustálou sklizeň, vyšší výnosy, efektivnější využití záhonů, větší rozmanitost zeleniny a dalších rostlin a především máte na záhonech zeleninu celoročně a nestane se vám, že byste neměli co sklízet. 

Při výsevech a později výsadbě sazenic je potřeba zohlednit jaké máte podmínky na vaší zahradě, počasí, jakou máte půdu a co se vám daří více a co méně. Každý má podmínky trochu jiné, proto je potřeba svou zahrádku pozorovat. Seznam výsevů se může lišit, záleží, co preferujete a konzumujete a co vám jde.

Co a kdy předpěstovat?

Kde? Skleník, okno, místnost s profi osvětlením.

Leden, únor, březen:

  • lednu vyséváme saláty rané, celer bulvový, řapíkatý a listový, papriky, kedlubny.
  • únoru pak můžeme vysévat brokolici, asijskou zeleninu, kadeřávky, měsíční jahody, bylinky, řepu salátovou, mangold, špenát, zelí čínské, zelí hlávkové, melouny, květiny, kapustu hlávkovou, rukolu, pór letní, květák. 
  • březnu pokračujeme s výsevy rajčat, okurek, dýní, cuket a patisonů, fenyklu, artyčoku, chřestu, cibule, bobu zahradního a kukuřice.

Duben, květen

  • Můžeme vysévat kukuřici, kadeřávek, červenou řepu, trhací salát, okurky, rajčata, ačokču, dýně, cukety, květiny, byliny, zelí, kapustu, kedlubny, batáty, okurky s krátkou vegetační dobou, pór, saláty.

Červen, červenec, srpen, září (pokud je teplé a deštivé)

  • V těchto měsících se dá ještě hojně vysévat mnoho druhů zeleniny. Chystáme se na předpěstování zimní zeleniny, kterou sklízíme postupně celou zimu až do jara, poté některé druhy necháme vykvést na semeno. 
  • Vysévat se dá asijská zelenina, saláty, červená řepa, čínské zelí, pekingské zelí, raná brokolice, raný květák, cukety, patisony (červen a červenec), špenát, mangold, kerblík, pažitka, petrželka, vodnice, cibule sečka, cibule ozimá, šťovík, rukola, hrášek, endivie, čekanka, kadeřávky, barborka, portulák, fenykl, polníček.

Říjen

  • V říjnu lze také ve skleníku předpěstovat sazenice. Záleží, kolik máte místa ve skleníku. Pokud byste nestihli sazenice vysadit, počkají do jara nebo je vysadíte během zimy, kdy se oteplí. 
  • Vysévat je možno špenát, asijskou zeleninu, rukolu, saláty, polníček, ředkvičky.

Listopad, prosinec

  • Tyto měsíce se soustředíme na plánování, sklízíme postupně zimní zeleninu, a pokud je to možné vyséváme a sázíme na záhony především česnek, mrkev, pastinák, petržel. Do skleníku lze vysít špenát, rukolu a případně chilli papriky do vyhřívaného skleníku.

Zkuste to taky

Dejte nám vědět, co se daří předpěstovat vám a nezapomeňte, že během výsevů do skleníku, probíhají i výsevy zeleniny, která se nepředpěstovává, přímo do půdy. Sklizeň může být skutečně bohatá.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

28 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

My bychom rádi předpěstovávali, ale nějak nemáme kde…zkoušeli jsme semínka do truhlíků a dát na okna- zatím se stále topí, takže semínka okamžitě vystartovala a rostlinky se hrozně vytáhly, což je špatně. Ve skleníku je taková zima, že tam nic nevyleze, takže už fakt nevíme, kam s nimi. Nenapadá vás něco? Takto budeme zase vysévat dlouho a úroda pak tomu odpovídá😔

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...