Jakou máte půdu na zahrádce a jak ji vylepšit?
Jílovitá půda je těžká, ale na jezírko se vám bude hodit. Máte pozemek s písčitou zeminou? Přidejte hnůj a kompost. Složení vaší hlíny na zahrádce je pro vaše budoucí úspěchy velmi důležité.
Půda písčitá – velice lehká na obdělávání, ale vysoce propustná, co se týče vody a vzduchu, na jaře se rychle prohřívá, ale také pak velmi rychle vysychá. Neudrží vodu a živiny se z ní rychle odplavují. Je chudší na živiny a kyselejší. Je potřeba přidat hlínu a hnůj. Tyto půdy jsou obzvlášť vhodné pro pěstování ovoce. Na jaře je teplejší a díky tomu začíná vegetace dříve.
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité webináře!
Rezervovat místo zdarma
Půda jílovitá – tato půda se na jaře naopak těžko prohřívá, vodu drží lépe, pokud budujete jezírko, bude se vám hodit. Pokud jsou úmorná sucha, půda ztvrdne a je jako beton, což není pro kořeny vhodné. Jílovité půdy jsou mokré, zadržují vodu na povrchu. Takovou půdu musíme hluboce zrýt a přidat vápno, popel a písek, také nezapomeneme na slamnatý hnůj.
Půda hlinitá a humózní – jíl a písek jsou součástí kvalitní půdy, díky obsahu humusu. Díky nadýchanosti půdy se v ní drží vzduch.
Bakterie v půdě
Půda je plná obrovského množství bakterií, které mají úžasnou schopnost se množit. Tyto bakterie jsou velmi užitečné a je tedy žádoucí, aby se nerušeně množily a pracovaly. Je možné založit záhony, tak abyste nemuseli rýt, půdu jen mulčujete a živíte bakterie. Půdní život už nenarušujete rytím.
Čím záhony mulčovat?
Nám se osvědčilo mulčovat jakýmkoliv rostlinným materiálem. Můžete použít třeba slámu. V suchém období sláma zadržuje vlhkost a rostlinky není nutné zalévat. Mulčovat můžete i pilinami, kůrou, senem, ale i čerstvě posečenou trávou. Díky mulčování na záhoncích neroste plevel, takže si tím ušetříte spoustu práce a zároveň budete vyživovat půdu i rostliny. Mulčované záhony neokopáváme a ani neryjeme.
Pozor na slimáky! Ti mulč opravdu milují. Bohužel je to nevýhoda mulčování. Můžete použít bio granule proti slimákům, ale našim slimákům nechutnají a vždy dají přednost domácí stravě před koupenými granulemi. A tak jsme s nimi přestali bojovat a dělíme se o své výpěstky.
Také máte na zahrádce slimáky? Mulčujete jiným rostlinným materiálem? Podělte se s námi o vaše tipy.
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Děkuju za přínosné info. Určitě vyzkouším :)))
Já mulcuju slamou. A dala jsem podél vyvysenych záhonů staré fošny. Slimaci se pod ně schovávají. Pak jen nadzvednu fosnu a slimaky posbiram. Ale nemám jich tolik. Mám poměrně uzavřenou zahradu a není u nás na písčité půdě tak vlhko, tak se ke mě tolik nehrnou.