Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Půda na zahrádce a jak ji vylepšit

Už jste udělali průzkum na vaší zahradě, abyste zjistili, jakou máte hlínu? Je spíše mazlavá, těžká jílovitá anebo je sypká písčitá? Poradíme vám, co s jakým typem půdy udělat, aby se v ní dařilo vašim rostlinkám. 

Jakou máte půdu na zahrádce a jak ji vylepšit?

Jílovitá půda je těžká, ale na jezírko se vám bude hodit. Máte pozemek s písčitou zeminou? Přidejte hnůj a kompost. Složení vaší hlíny na zahrádce je pro vaše budoucí úspěchy velmi důležité.

Půda písčitá – velice lehká na obdělávání, ale vysoce propustná, co se týče vody a vzduchu, na jaře se rychle prohřívá, ale také pak velmi rychle vysychá. Neudrží vodu a živiny se z ní rychle odplavují. Je chudší na živiny a kyselejší. Je potřeba přidat hlínu a hnůj. Tyto půdy jsou obzvlášť vhodné pro pěstování ovoce. Na jaře je teplejší a díky tomu začíná vegetace dříve.

Půda jílovitá – tato půda se na jaře naopak těžko prohřívá, vodu drží lépe, pokud budujete jezírko, bude se vám hodit. Pokud jsou úmorná sucha, půda ztvrdne a je jako beton, což není pro kořeny vhodné. Jílovité půdy jsou mokré, zadržují vodu na povrchu. Takovou půdu musíme hluboce zrýt a přidat vápno, popel a písek, také nezapomeneme na slamnatý hnůj.

Půda hlinitá a humózní – jíl a písek jsou součástí kvalitní půdy, díky obsahu humusu. Díky nadýchanosti půdy se v ní drží vzduch.

Bakterie v půdě

Půda je plná obrovského množství bakterií, které mají úžasnou schopnost se množit. Tyto bakterie jsou velmi užitečné a je tedy žádoucí, aby se nerušeně množily a pracovaly. Je možné založit záhony, tak abyste nemuseli rýt, půdu jen mulčujete a živíte bakterie. Půdní život už nenarušujete rytím. 

Čím záhony mulčovat?

Nám se osvědčilo mulčovat jakýmkoliv rostlinným materiálem. Můžete použít třeba slámu. V suchém období sláma zadržuje vlhkost a rostlinky není nutné zalévat. Mulčovat můžete i pilinami, kůrou, senem, ale i čerstvě posečenou trávou. Díky mulčování na záhoncích neroste plevel, takže si tím ušetříte spoustu práce a zároveň budete vyživovat půdu i rostliny. Mulčované záhony neokopáváme a ani neryjeme.

Pozor na slimáky! Ti mulč opravdu milují. Bohužel je to nevýhoda mulčování. Můžete použít bio granule proti slimákům, ale našim slimákům nechutnají a vždy dají přednost domácí stravě před koupenými granulemi. A tak jsme s nimi přestali bojovat a dělíme se o své výpěstky.

Také máte na zahrádce slimáky? Mulčujete jiným rostlinným materiálem? Podělte se s námi o vaše tipy.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Děkuju za přínosné info. Určitě vyzkouším :)))

Já mulcuju slamou. A dala jsem podél vyvysenych záhonů staré fošny. Slimaci se pod ně schovávají. Pak jen nadzvednu fosnu a slimaky posbiram. Ale nemám jich tolik. Mám poměrně uzavřenou zahradu a není u nás na písčité půdě tak vlhko, tak se ke mě tolik nehrnou.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Divoký koutek zahradníkovi navzdory

Znáte to také? Na jaře zrytou půdu pohrabete, všude krásně čisto, nikde ani lístečku plevele a s prvními teplými dny to začne. Nestíháte okopávat, jednotit...

První letní sklizeň “jinak” – semínka

Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a j...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Kalendář sázení a setí aneb připravujeme semínka na novou sezónu

Biologické jaro už ťuká na dveře. Máte připravená semínka? Poradíme vám z praxe, jaká kdy vyséváme, co dáváme do skleníku a do ven do půdy. A taky vám pora...

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Každá zahrada je jedinečná

Zahrada je jako člověk. Je živá, proměnlivá, nevyzpytatelná. Ale má ještě jiné vlastnosti, které my občas ztrácíme. Je uklidňující, nekritizující, je svá. ...