Domů > Magazín > Blog

Sundejte šedivé brýle a začněte si užívat

Jak můžete během pár minut denně zásadně zlepšit svůj život po všech stránkách? Víte, jak vám pomůže všímavost? Je to ještě jednodušší, než naučit se zdravě vařit. Můžete začít teď hned s námi!

Všichni to známe

V dnešním zrychleném světě se zrychluje i naše mysl. Snažíme se pojmout více informací, které na nás každý den tlačí. Mysl je čím dál tím víc roztěkaná a začíná přetékat. A tak se najednou cítíme unavení. Víc zapomínáme, cítíme se bezmocní. A do hlavní role se dostává autopilot. Co s tím?

Když jsme se přestěhovali, stávalo se mému manželovi, že na silnici stále sjížděl zatáčkou k našemu starému domovu. Asi všichni jsme to zažili. Jedeme s rodinou na výlet a místo kýženého výjezdu ven z města zjistíme, že jsme na cestě do práce. Jdeme pro dokumenty v zásuvce a u stolu si marně vzpomínáme, co jsme to vlastně chtěli, až nakonec vezmeme sklenici s vodou.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Mocný autopilot

Autopilot je něco, co využíváme každý den. Pokud víckrát zopakujeme určitou činnost, zvládne mysl spojit všechny potřebné akce a vytvořit návyk. A návyk je takový náš dobrý služebník, ale špatný pán, jelikož díky němu využíváme pouze malou část naší vědomé pozornosti. Když se stane, že se návyk zřetězí do dlouhých vazeb celého dne, začíná nám život utíkat mezi prsty a my se jednoho dne cítíme prostě zvláštně. Návyky získávají moc nad naším životem, autopilot je v hlavní roli. Jaké to má následky? Od návyku je malý krůček k myšlenkám a od myšlenek k emocím. Můžeme se tak začít motat v začarovaném kruhu úzkosti a smutku, ze kterého nevidíme cestu ven. Je čas zastavit nezvaného pilota dřív, než se ujme řízení vašeho života. Dřív, než vás doveze tam, kam nechcete.

Věda si všímá

Najdeme již mnoho studií, které se zabývají vlivem všímavosti na náš mozek. Ráda bych vám shrnula pár faktů, které byly publikovány v Harvard Business Review, 2015 s názvem „Všímavost může doslova změnit váš mozek“. Tak se na to pojďme podívat.

Podle více jak dvaceti studií všímavost pozitivně ovlivňuje oblast mozku orientovanou na emoční reakce. Dochází tak k lepší seberegulaci, odolávání rušivým vlivům a efektivnímu rozhodování. Tato část mozku je důležitá, když čelíme nejistým a rychle se měnícím podmínkám. A to je v dnešních dnech více než aktuální. Druhá oblast mozku, která zaznamenala velký nárůst spojený s praktikováním všímavosti, je hipokampus, který je také spojen s emocemi a pamětí. Tato část může být chronickým stresem poškozena. Lidé s poruchami způsobnými stresem mají hipokampus menší.

Neurovědci také prokázali, že praktikování vědomé pozornosti ovlivňuje části mozku související s vnímáním, uvědomováním těla, tolerancí bolesti, sebeuvědoměním a komplexním myšlením.

Dýchat znamená žít

Nejjednodušším způsobem, jak se vrátit zpět za volant svého života, je propojení se svým dechem. Ten je tu s námi stále. Nemusíte se lámat do žádných meditačních pozic, nemusíte ležet v posteli. Ať už jste v autě, v tramvaji, ve vaně nebo v kanceláři, váš dech je neustále s vámi. Zaměřte vaši pozornost na to, jak dýcháte. Všímejte si, jaký je proud vzduchu, který vstupuje do nosních dírek. Možná vás trochu šimrá nebo je mírně chladivý. Kam až se dostává? Zaměřte pozornost na vaše prožívání. Dýcháte hluboce do bránice nebo dech končí už pod klíčními kostmi? Kvalita vašeho dechu vám může mnoho prozradit o vašem vnitřním prožívání. Stačí pár minut denně a kvalita vašeho života se změní.

Náš život si zaslouží pozornost

Pojďme vrátit skutečnou radost do našich životů. Na světě je tolik věcí, kvůli kterým stojí za to být plně pozorní. Ať už je to vaše tělo, vaše rodina a přátelé či krásná příroda, kterou náš kraj nabízí. Všímejme si rozličných forem života, které kolem nás probíhají. S odchodem autopilota jako bychom sundali šedivé brýle. Barvy září, vůně jsou intenzivnější, chuť výraznější. A tak se vám může stát, že půjdete po ulici, budete se usmívat a naproti vám vyrazí váš nový život.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

11 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

10
2

Co mi dalo vyhoření

Za svůj život mám za sebou prakticky dvě vyhoření. Jedno až na dno, resp. na psychiatrii. U toho druhého jsem to (díky tomu prvnímu) ještě včas podchytila ...
43
6

Díky za každé nové ráno

Do nějakých 25 let jsem nesnášela ranní vstávání a vůbec celý ranní kolotoč. A ani teď netuším, proč se ve škole místo data narození cizích mrtvých lidí ne...

Cesta k volnosti

Už dál nemohu. Schovávám tvář v dlaních. Slzy mi tečou proudem a tělem prochází známý třes. Každý můj koncert mi přináší obrovské utrpení. Mysl poskakuje j...

Jste oběť nebo tvůrce?

Položili jste si již někdy tuto otázku? Začneme tedy zostra typickými znaky a schválně, v čem se víc poznáte.
7
1

Kde začaly naše problémy

Připadáte si opuštění, nemilovaní nebo že si nezasloužíte lásku? Máte problémy navázat nebo udržet vztah? Pokud chcete pochopit, kde se berou příčiny vašic...

Se strachem k celistvosti

Co je to vlastně strach? Strach je naše nejzákladnější reakce. Je to primitivní obranný mechanismus, který máme ve svém těle zakódován již staletí. Naši př...