Domů > Magazín > Blog

Vánoční svíčky – lodičky

Pouštění lodiček patří ke krásným vánočním tradicím. Přinášíme vám jednoduchý návod na to, jak si takové lodičky vyrobit a zpestřit si tak krásný čas strávený s vašimi blízkými.

Pouštění lodiček

Lodičky z očechových skořápek prý dokáží podle tradice předpovědět naší budoucnost či odpovědět na otázky, které nás zajímají. Důležité je, aby si každý člen rodiny svou lodičku vyrobil sám a sám ji pustil na vodu. Podle toho, jak se lodička na vodě chová, můžete vyčíst, co vás v budoucnu čeká. Pokud se například lodičky seskupí v jednom chumlu, znamená to, že rodina zůstane pospolu. Pokud zůstane u břehu, nečekají vás žádné změny a pokud se naopak od břehu vzdálí, pravděpodobně vás čeká daleká cesta.

Radost za pár korun

Vánoční svíčky po mnoho let naše děti vyráběly na školní jarmarky opravdu ve velkém množství a vždy se hned prodaly. Rodiče z jejich třídy už nám dodávali neporušené skořápky (s tímto záměrem rozlouskávali ořechy). A také se u nás scházely všechny nevyhořené svíčky hned po vánocích, abychom je mohli pro příští rok recyklovat. Vosk jsme rozpustili a znovu použili, takže jsme kupovali jenom knoty.

Pár tipů pro výrobu

  1. Vosk rozpusťte v zavařovačkách ve vodní lázni. Horký přelijte do horké konvičky s hubičkou nebo zobáčkem (nerez, smalt atp. – když se ucpe, musíte ho vyvařit a tím rozpustit), aby se to dětem lépe nalévalo. Konvička je dobrá horká / teplá, ať vosk pomaleji chladne a nedávejte do ní moc vosku, raději trvale dodávejte horký naběračkou atp., ať vám nezatuhne. To si vychytáte. ;-)
  2. Aby se skořápky při nalévání nekolíbaly, můžete je umístit na podnos s vrstvou jemného křemičitého písku. Krásně se usadí.
  3. Následně nejdřív kápněte do skořápky vosk (tak do 1/3 skořápky) a píchněte do něj knot. Foukněte a vosk rychle zatuhne. Nalijete celou řadu a zapíchejte knoty, další řadu a další knoty. A potom už drží. Když nalijete najednou celou skořápku, dlouho čekáte, než vychladne a knot mezitím spadne nebo se utopí, musíte ho nějak zafixovat. Takže nalívejte po troškách.
  4. Pak už jenom postupně po částech dolívejte vosk.

Zkuste to také

Výrova svíček-lodiček je opravdu jednoduchá a můžete si s ní zpříjemnit dlouhé zimní večery a zapojit i své děti. Pokud se do jejich výroby pustíte, budeme moc rádi, když nám do komentářů nahrajete fotku, jak se vám povedly.

Než se do výroby pustíte, zamyslete se nad tím, jaký vosk použijete. I vosky mají své zdravé a škodlivé varianty, jak jsme psali v článku Není svíčka jako svíčka. V článku o výrobě zdravých svíček se zase dozvíte podrobnosti o zdravých variantách vosku.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Děláme si věci po svém.

22 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Danfood – zdravá výživa, drogerie a kosmetika s 15% slevou

Domluvili jsme pro vás slevu na nákup zdravých potravin a dochucovadel, ekodrogerie a dalšího sortimentu. Z Danfoodu můžete připravit zdravé mikulášské bal...
16
11

Že by zase stres?…Ani náhodou!

A je to tady…po roce Vánoce, jak hlásí oblíbený verš. To zase bude shon, pečení, vaření, smažení, zapletené ruce ve vánočkách a shánění dárků. Ale tak to p...

Jak jsem si poplakala nad vejmrdou

Když jsem brala poslední freshbedynku, přihodila jsem k ovoci a zelenině i křen. Cena se mi zdála trochu vyšší, ale jíme to syrové, tak ať to je bio, když ...
5
59

Kvalitní nůž je nezbytný – pořiďte si ho a ušetřete

Pokud nemáte pořádný nůž, bude pro vás zdravé vaření velká otrava. Já se svým nožem jezdím na návštěvy i na dovolené. Nemám nervy na tupé a malé nože. Dobr...

Jak zhubnout v 65 letech

Zdravě hubnout v 65 letech? Ne, nezbláznili jsme se, skutečně to jde. Senioři už sice mají vzhledem ke svému věku určitá omezení, ale dodržujete-li několik...
168
19

Podzim už je fakt tady! Jste připraveni?

Na mě už leze podzim a projevuje se to různými způsoby. A tak vám chci připomenout, co je teď důležité a dát pár praktických rad, jak se na příchod chladně...