Čočka je luštěnina, která je již po tisíce let důležitou potravinou v mnoha zemích světa. U nás se jí velkozrnná čočka na Nový rok, protože to podle tradic přináší peníze. Ale krom této existují ještě další 4 druhy čočky a každá je vzhledově i chuťově úplně jiná! Zařaďte je všechny pravidelně do jídelníčku - obohatí vaše jídla, dodají vám kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Naučte se, jak každou z nich v kuchyni využít!

1Velkozrnná čočka je zmíněná už v Bibli

Jde o velmi starou kulturní rostlinu. Říká se o ní například to, že je kaviárem chudých anebo že jí Ezau vyměnil za své prvorozenství se svým bratrem Jákobem. Tento druh čočky je u nás nejoblíbenější a nejznámější. Je bohatá na kyselinu listovou a železo, které pomáhají předcházet chudokrevnosti. Před vařením je vhodné ji namočit, aby byla lépe stravitelná a rovnoměrněji se uvařila. Hodí se na přípravu čočky na kyselo, polévek, pomazánek, karbanátků, rostlinné sekané, salátů a jídel v kombinaci se zeleninou. Dá se dobře naklíčit.

2Zelená čočka pochází z francouzského města Puy

Tmavě zelená čočka Le Puy má název odvozený od oblasti, kde se pěstuje. Její slupka má zelenohnědou barvu, ale po uvaření se zbarví dohněda. Není třeba ji namáčet, je pevná na skus a nerozvařuje se. Je výborná do salátů, buddha bowls, polévek a zeleninových jídel.

3Černá Beluga čočka je nazývána kaviárem chudých

Díky své barvě se jí někdy říká i “kaviár”. Černá čočka beluga se řadí mezi velmi výživné potraviny. Na 100 g má dvojnásobné množství bílkovin než například tofu. Její černý pigment obsahuje antioxidanty, je skvělým zdrojem vitamínů B a minerálů (například železa a hořčíku). Má oříškovou chuť, po uvaření drží tvar i barvu. Není třeba ji namáčet. Hodí se k přípravě salátů, buddha bowls, do polévek, se zeleninou nebo jako příloha.

4Červená čočka nenadýmá

Červená čočka se prodává buď loupaná, nebo neloupaná. Právě loupaná varianta je vhodná pro ty, kteří s luštěninami začínají, mají problémy s trávením nebo pro nejmenší děti a staré lidi, protože je dobře stravitelná a nenadýmá. Loupanou červenou čočku dnes pořídíme už v jakémkoliv supermarketu. Výhodou je, že se nemusí namáčet a je připravená do 15 minut. Pokud se vaří déle, vznikne z ní kaše. Požívat jí můžete jako přílohu, do polévek, do salátů, karbanátků, do kari, dhálů, omáček, se zeleninou, na majonézu nebo pomazánku. Neloupaná červená čočka se dá dobře klíčit a používá se v kuchyni podobně jako klasická velkozrnná čočka.

5Žlutá čočka je lehce stravitelná

Podobně jako červená loupaná čočka, existuje i žlutá loupaná čočka. Je velmi dobře stravitelná, nenadýmá, proto se hodí pro nejmenší dětiŽlutá čočka má jemnou chuť a moučnou strukturu a je zdrojem mnoha minerálních látek a vyššího podílu vlákniny. Nemusí se namáčet, je rychle hotová a pokud se vaří déle než 10-15 minut, snadno se rozvaří. Často se využívá hlavně v indické kuchyni do dhálů a kari, ale je výborná i jako zavářka, do polévek, jako příloha, kaše, k výrobě hummusu aj.

Kterou čočku máte nejraději?

A jak ji využíváte?

 
Stal se zázrak. Dcera je nadšená z jídla
Trundova: Večer dcera (10 roků) snědla zbylou svíčkovou a...
Moje hmotnost je konečně stabilní
Iva V.: Ahoj Evi, já jsem úplně nadšená ze...
Vaše videorecepty jsou úžasné, každý den se zdokonaluji
Iva: Ahoj! Od 21.12. nepiju kávu, od 25.12. nejím...
Moc mě to baví!
Libenk: Děkuji za výborný recept 🙂 Dnes upečeno a...
Konečně zdravý jídelníček
Ilona71: 2,5 kg dole. Jsem moc rada za tento...
Po 6. dni mi splasklo břicho
Market: Dnes 6. den, váha šla krásně dolů o...
Všichni ostatní si všimli, že jsem zhubla
Vera: Mám teď za sebou týdenní pobyt s našimi studenty,...
Zhubla jsem 5 kg za 3 týdny a 9 cm v pase
Lenka: vaše recepty okukuju již dlouho, až letos jsem vyzkoušela...
Zachránili jste mi zdraví
Veronika: Adventní půst nevyšel aneb jak se to nemá...
Poděkování
Dobrý den, chtěla jsem moc poděkovat za tyto inspirující...
Můj muž i tchán se jídlo pochvalují
L.fuca: Toto stravování mě baví a hlavně mi dělá...
Díky kurzu již chápu souvislosti
Ilona: Jsem šťastná, že jsem si váš kurz koupila....
S manželem jsme dohromady zhubli 15 kg!
Zdeňka B.: Kurz i přes zdravotní obtíže, které mě...
Za 6 dní v kurzu Hubnutí do plavek má dole 1,5 kg a 4 cm v pase!
Dagmar: Jsem 6.den v kurzu Hubneme do plavek a...
Nevěřila jsem, že jídlo může být tak chutné
Holajna: Dnes jsem uvařila první jídlo. Všechno bylo vynikající....
Díky Klubu jsem za měsíc zhubla 6 kilo a cítím se skvěle
Hana a Olda: chci Vám moc poděkovat za úžasné recepty,...

Čtěte dále