Domů > Magazín > Blog

Cenzura rostlinných výrobků přitvrzuje

Už teď podle EU nesmí rostlinné alternativy mléčných výrobků používat výrazy jako „ovesné mléko“ nebo „sójový jogurt“. Podle pozměňovacího návrhu 171 se má zákaz ještě rozšířit. Přinášíme podrobné informace i odkaz na petici, kterou můžete podpořit.

Co návrh zakazuje rostlinným výrobkům

Pozměňovací návrh 171, který ztělesňuje nepokrytou cenzuru rostlinného sektoru, chce doposud zavedená omezení ještě rozšířit. A to tím, že zakáže výrobcům rostlinných produktů jakékoli použití výrazů, které jsou spojeny s mléčnými produkty. Na poli obalů i reklam.

Pokud návrh projde, rostlinným značkám by mohlo být dokonce zakázáno používat obrázky svých vlastních produktů. Mohl by znamenat i zákaz negativního vyjádření – tedy např. „neobsahuje mléko“.

Cecilia McAleave ze společnosti Oatly se vyjádřila takto: „Návrh je v přímém rozporu se záměrem EU podporovat udržitelnější výrobu potravin a spotřebitelům by ztížil výběr rostlinných alternativ. Vzhledem ke klimatické krizi je nezodpovědné snažit se nám zabránit v tom, abychom povzbuzovali lidi k přechodu na rostlinnou stravu a pomáhali tím chránit planetu. Lidé nejsou hloupí – každý chápe, že se jedná o pokus mlékárenské lobby zabránit přechodu k udržitelnému rostlinnému stravování.“

Konkrétní příklady zákazů

  • v rozporu bude jakýkoliv odkaz na terminologii spojenou s mlékárenským průmyslem – tedy i označení jako „krémový“ nebo „máslový“, dále výrazy typu „rostlinná alternativa jogurtu“ nebo, jak je zmíněno v úvodu, „neobsahuje mléko“,
  • výrobek také podle návrhu nesmí hodnotit dopad na klimatické podmínky (třeba tak, že upozorní na rozdíl mezi uhlíkovými stopami rostlinné a živočišné výroby),
  • zakázané budou i obrázky bílého nápoje nebo bílé pěny, co na tom, že se jedná o vlastní výrobek,
  • v případě, že se návrh bude vykládat přísně, mohl by se zákaz týkat dokonce takových obalů rostlinných výrobků, které vypadají podobně jako obaly mléčných výrobků.

Vegan burgery prošly, ale jde o mnohem víc

Organizaci ProVeg International se podařilo pomocí kampaně s celosvětovým zásahem dotlačit poslance k hlasování proti zákazu týkajícího se vegetariánských burgerů (tzv. veggie burger ban). Teď usiluje pomocí petice o zamezení dalšímu zákazu, který je jednoznačným krokem zpět.

Podle České veganské společnosti cenzura rostlinného průmyslu zaměřeného na alternativy mléčných produktů není jen v rozporu s cíli EU v oblasti veřejného zdraví a podpory zdravé výživy, ale je také v přímém protikladu k cílům udržitelnosti v rámci Zelené dohody pro Evropu a strategii Od zemědělce ke spotřebiteli. Pokud by návrh prošel, představovalo by to vážnou hrozbu pro klimatické cíle Pařížské dohody a narušilo by to soutěž mezi tradičními potravinářskými společnostmi a společnostmi, které vyrábějí rostlinné alternativy. (1)

Pozměňovací návrh bude projednávám v rámci třístranných rozhovorů o společné organizaci trhů.

Stále je čas podepsat petici. Informace o ní a možnost podpisu (vše v češtině) najdete na tomto odkazu. My se k iniciativě připojujeme.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Já jsem si v první moment myslela, že jde o vtip. Bohužel nejde😕 taky podepsáno a odkaz rozeslán😊

Podepsat petici je to nejmenší, co pro to můžeme udělat, díky moc za info, jdu to šířit dál!

Ukázat další komentáře