Už teď podle EU nesmí rostlinné alternativy mléčných výrobků používat výrazy jako „ovesné mléko“ nebo „sójový jogurt“. Podle pozměňovacího návrhu 171 se má zákaz ještě rozšířit. Přinášíme podrobné informace i odkaz na petici, kterou můžete podpořit.

Co návrh zakazuje rostlinným výrobkům

Pozměňovací návrh 171, který ztělesňuje nepokrytou cenzuru rostlinného sektoru, chce doposud zavedená omezení ještě rozšířit. A to tím, že zakáže výrobcům rostlinných produktů jakékoli použití výrazů, které jsou spojeny s mléčnými produkty. Na poli obalů i reklam.

Pokud návrh projde, rostlinným značkám by mohlo být dokonce zakázáno používat obrázky svých vlastních produktů. Mohl by znamenat i zákaz negativního vyjádření – tedy např. „neobsahuje mléko“.

Cecilia McAleave ze společnosti Oatly se vyjádřila takto: „Návrh je v přímém rozporu se záměrem EU podporovat udržitelnější výrobu potravin a spotřebitelům by ztížil výběr rostlinných alternativ. Vzhledem ke klimatické krizi je nezodpovědné snažit se nám zabránit v tom, abychom povzbuzovali lidi k přechodu na rostlinnou stravu a pomáhali tím chránit planetu. Lidé nejsou hloupí – každý chápe, že se jedná o pokus mlékárenské lobby zabránit přechodu k udržitelnému rostlinnému stravování.“

Konkrétní příklady zákazů

 • v rozporu bude jakýkoliv odkaz na terminologii spojenou s mlékárenským průmyslem – tedy i označení jako „krémový“ nebo „máslový“, dále výrazy typu „rostlinná alternativa jogurtu“ nebo, jak je zmíněno v úvodu, „neobsahuje mléko“,
 • výrobek také podle návrhu nesmí hodnotit dopad na klimatické podmínky (třeba tak, že upozorní na rozdíl mezi uhlíkovými stopami rostlinné a živočišné výroby),
 • zakázané budou i obrázky bílého nápoje nebo bílé pěny, co na tom, že se jedná o vlastní výrobek,
 • v případě, že se návrh bude vykládat přísně, mohl by se zákaz týkat dokonce takových obalů rostlinných výrobků, které vypadají podobně jako obaly mléčných výrobků.

Vegan burgery prošly, ale jde o mnohem víc

Organizaci ProVeg International se podařilo pomocí kampaně s celosvětovým zásahem dotlačit poslance k hlasování proti zákazu týkajícího se vegetariánských burgerů (tzv. veggie burger ban). Teď usiluje pomocí petice o zamezení dalšímu zákazu, který je jednoznačným krokem zpět.

Podle České veganské společnosti cenzura rostlinného průmyslu zaměřeného na alternativy mléčných produktů není jen v rozporu s cíli EU v oblasti veřejného zdraví a podpory zdravé výživy, ale je také v přímém protikladu k cílům udržitelnosti v rámci Zelené dohody pro Evropu a strategii Od zemědělce ke spotřebiteli. Pokud by návrh prošel, představovalo by to vážnou hrozbu pro klimatické cíle Pařížské dohody a narušilo by to soutěž mezi tradičními potravinářskými společnostmi a společnostmi, které vyrábějí rostlinné alternativy. (1)

Pozměňovací návrh bude projednávám v rámci třístranných rozhovorů o společné organizaci trhů.

Stále je čas podepsat petici. Informace o ní a možnost podpisu (vše v češtině) najdete na tomto odkazu. My se k iniciativě připojujeme.

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
  • Bohužel, schvaluje se už dlouho řada novinek, které by se nám nelíbily, kdybychom to stíhali evidovat a bránit se.

  • Kéž by dělali, ale asi to od úředníků v těchto organizacích ani nečekám….bohužel.

 1. Zobrazit všech 5 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekUzdravuji se a hubnu bez hladu a bez cvičení (Verča, 35 let)
Další článekVyskočte z gauče