Domů > Magazín > Žijeme jinak

Citron – vůně do myčky nebo účinné čistidlo

Máte rádi svěží a čistou vůni citronu? A věděli jste, že se dá použít jako vůně do bytu, do myčky i do prádla? Stejně tak je citron vhodný jako účinné, přírodní a dezinfekční čistidlo. Poradíme vám několik dalších praktických typů, jak na ekologický, a také levný úklid domova.

Jednou, když jsem na návštěvě dávala nádobí do myčky, překvapila mě půlka vymačkaného citronu uvnitř, prý pro vůni. Hned jsem to doma vyzkoušela a byla mile překvapená. Vůně, která se linula z myčky po umytí nádobí byla svěží a moc příjemná. Mnohem lepší, než kus navoněného plastu, který jsem kdysi do myčky vyzkoušela. Začala jsem se tedy o citron zajímat a zjistila jsem, že se dá použít i jinak, než jen potravina.

Naše babičky to znaly

Už dávno, když ještě neexistovaly čistící prostředky v rozsahu, jaký máme dnes lidé používali převážně přírodní složky, jako ocet, citron, jedlou sodu apod. Pamatuji si na mojí babičku, která měla vymačkané půlky citronu v mističce u dřezu a čistila s ním kde co. Také si myla citronovou šťávou ruce obarvené od zeleniny. Citron je ideální na úklid v kuchyni i koupelně. Kde a jak tedy kromě vaření můžeme citron ještě použít?

Citronová šťáva

Kyselina v citronové šťávě si nejen dobře poradí se špínou, ale má navíc i dezinfekční účinky. A také krásně voní

Kuchyňské prkénko: Stačí vymačkat šťávu z půlky citronu na znečištěnou plochu, nechat působit asi 20 minut a poté smýt. Pomocí citronové šťávy se zbavíte barevných skvrn od jídla na dřevěných i plastových prkýnkách.

Nádobí v myčce: Přidejte k mycímu prostředku lžičku citronové šťávy. Nádobí se lépe odmastí a bude krásně vonět.

Vodovodní baterie: Citron krásně působí na vodní kámen. Potřete citronovou šťávou vodovodní baterii a nechte ji působit přes noc. Ráno utřete vlhkým hadříkem, bude krásně lesklá.

Sprchový kout: Vymačkejte několik citrónů, přeceďte přes jemné sítko a šťávu dejte do stříkací nádoby. Postříkejte dveře sprchového koutu a nechte půl hodiny působit. Pak opláchněte. Kyselina z citronů rozpustí mýdlové skvrny a odstraní zaschlé kapky tvrdé vody.

Bílé prádlo: Vymačkejte půl šálku citronu, přeceďte přes jemné sítko a šťávu přidejte do posledního máchacího cyklu před ždímáním. Bílé prádlo se krásně projasní.

Rez na prádle: Pokapejte místo se rzí pár kapkami citronové šťávy a nechte půl hodiny působit. Potom vyperte běžně v pračce, rez se rozpustí.

Citron s jedlou sodou

Kuchyňská linka: Půlku citronu namočte v jedlé sodě a vydrhněte s ním na linku. Zbytky pak setřete vlhkým hadříkem. Pozor, tato metoda se nehodí na choulostivé materiály, jako je nerezová ocel nebo mramor.

Spáry mezi dlaždičkami: Naneste na zašpiněné spáry kaši z citrónové šťávy a jedlé sody. Spáry vydrhněte starším kartáčkem na zuby.

Citron se solí

Čistič vzduchu a dezinfekční protředek: Nařízněte citron na kříž, ale tak, aby se neoddělil a držel pohromadě. Posypejte ho několika lžícemi soli tak, aby se dostala i dovnitř citronu a dejte na talířek nebo misku. Položte citron doprostřed kuchyně nebo obýváku. Během chvíle zmizí všechny pachy a citron provoní váš byt. Citron má antibakteriální účinky, takže eliminujete všechny bakterie a choroboplodné zárodky.

Čistící pasta: Citronová šťáva je mnohem účinnější, když se namíchá se solí. Vznikne čistící pasta, kterou použijte všude tam, kde je potřeba něco pořádně vydrhnout.

 

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář