Domů > Magazín > Blog

Je libo kávu s rostlinným mlékem? Dnes už ji nabízí i velké kavárny.

Rostlinná kuchyně už dávno není něčím výjimečným. Důkazem může být i rapidní nárůst prodeje rostlinných mlék. Češi loni nakoupili jejich nejrůznější druhy za 314 milionů korun (1). A poptávka ovlivnila nabídku i v kavárnách.

Velké kavárenské řetězce a mléko

Zájem zákazníků kaváren o rostlinné verze mlék stále roste, ať už kvůli častým zažívacím nebo jiným problémům způsobeným kravským mlékem nebo čistě z etických důvodů. A kavárny jim vycházejí vstříc. A to nejen ty malé, které se už dávno specializují na rostlinnou nabídku, ale v poslední době i ty velké. Trend zaznamenaly i skutečně velké kavárenské řetězce, a tak už se jim zastánci rostlinné stravy nemusí vyhýbat nebo si nosit v krabičce vlastní doplněk oblíbené kávy.
Nedávno dokonce proběhl průzkum (2), který mapoval, kdo vychází současným trendům vstříc a kdo naopak zaspal dobu? Podle něj je na úplném chvostu kavárenský řetězec Tchibo, naopak nejvíc plusových bodů naopak získal řetězec Starbucks.

Vítěz průzkumu

Kavárenský gigant Starbucks nabízí ve všech svých pobočkách sójové mléko bez příplatku, na kokosové či mandlové mléko si musí zákazník nějakou korunu přidat. Vedle mlék se už dokonce soustředí i na rostlinné občerstvení a odkazuje se na rostlinnou nabídku i ve svých reklamních kampaních. 

Ve Starbucks je pro nás důležité, abychom dokázali vyjít vstříc všem zákazníkům, kteří si k nám přijdou pro dobrou kávu. Tedy i těm, kteří se vyhýbají klasickému mléku, ať už ze zdravotních důvodů, nebo ze snahy o zdravější životní styl. V posledních letech se významně zvýšil zájem o mléko bez laktózy a na vzestupu jsou i nápoje rostlinné. Nejznámější a nejoblíbenější je sójová alternativa, velmi však doporučujeme ochutnat i jiné varianty.,” hodnotí Michal Holotík, Brand manager Starbucks CZ/SK.

Pozor, všeho s mírou!

Vývoj je to velmi příjemný, za Jíme Jinak ovšem přidáváme drobné upozornění: neusínejte na vavřínech, průmyslová rostlinná mléka konzumovaná ve velkém nejsou ideální řešení. Často obsahují nepříliš žádoucí složky, od éček přes zahušťovadla až po nejrůznější sladidla. Podívejte se na našeho Průvodce rostlinnými mléky. 

Káva to je samozřejmě kapitola sama pro sebe. Vzbuzuje velké emoce, kdykoli se o ní vyjádříme negativně. Za Jíme Jinak však stále doporučujeme nechat si kávu přesně pro ty vzácné chvíle, kdy se setkáme s přáteli v kavárně. A pokud máme zdravotní problémy, raději si dát bylinkový čaj. I ten už totiž dobré kavárny nabízejí vcelku běžně.

Jak to máte s kavárnami a mlékem vy?

Chodíte si rádi posedět do kavárny nebo si raději dáte kávu doma? A když si dáváte kávu, pijete ji samotnou nebo s mlékem? A jakému dáváte přednost?

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů?

Sezóna plavek se blíží. Letos to nebude strašák, připravíme se. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za dva týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Mám to tak, že když už jdu d kavárny a to jen občas, tak si dám kapučíno se sojovým mlékem a to je dobrota. Nepotřebuji vůbec cukr do toho. Je sladké samo o sobě.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

2
13

Pouhé 3 dny v nemocnici změní váš střevní mikrobiom k horšímu

Nemocnice by měla být od toho, abychom se brzy zotavili. Místo toho nám ale pobyt v ní může v těle nadělat paseku. Studie zjistila, co pouhý 3 denní pobyt ...
20
1

To není plíseň! To jsou kořínky.

Často ve skupině na Facebooku někdo píše, že se mu nepodařilo naklíčit semínka, že se na nich udělala plíseň, tak letěla celá várka do koše. Jaká škoda!
12
8

A pak že Jíme Jinak není pro chlapy a sportovce (František, 44 let)

Běhám maratony, plavu, cvičím. Přesto celý život zápasím s nadváhou. Vyzkoušel jsem snad všechny výživové směry včetně Low Carb. Ale líp mi nebylo, spíš hů...
2
59

Kvalitní nůž je nezbytný – pořiďte si ho a ušetřete

Pokud nemáte pořádný nůž, bude pro vás zdravé vaření velká otrava. Já se svým nožem jezdím na návštěvy i na dovolené. Nemám nervy na tupé a malé nože. Dobr...
2
8

Na dno a zase vzhůru

Na nějakou dobu jsem se odmlčela, protože život se rozhodl, že jsem zřejmě připravená na některé jeho výzvy. A dal mi jich tedy vrchovatě. Onemocněla jsem,...