Domů > Výhody pro členy > Co členové využili

Když brambory, tak chytře skladované

Češi jsou bramborový národ. Brambory milujeme, ale neuvědomujeme si, že chybným skladováním je činíme jedovatými. Taky s nimi neskutečně plýtváme, jako ostatně se vším jídlem, čímž velmi zatěžujeme životní prostředí. Podívejte se na alarmující čísla v článku – ročně vyházíme 100 tis. tun brambor. Pokud se jich nechcete vzdát, nechte si poradit, jak na to jít chytře. 

Jídlo na skládkách

Pokud jste s námi sledovali vloni festival ekologických filmů, nebude pro vás žádné překvapení informace o tom, jak se neskutečně plýtvá jídlem. Nejzávažnější situace je v Evropě a Severní Americe, kde každý obyvatel vyhodí kolem 100 kilogramů jídla ročně! Nejenže lidé utratí za nespotřebované jídlo mnoho peněz, ale zbytečné plýtvání podněcuje větší spotřebu, to zvyšuje výrobu a výroba zatěžuje planetu. Dochází tím k plýtvání energií a vodou, zatěžování půdy. Jídlo, které skončí na skládkách navíc zvyšuje produkci skleníkového plynu metanu.

Kolik vyházíme jídla, kolik brambor

České domácnosti vyhodí až jednu třetinu nakoupeného jídla, což nás řadí k největším plýtvačům v Evropě. Průměrná evropská domácnost vyhodí ročně až 24 procent ovoce a zeleniny, včetně brambor. V ČR činí spotřeba brambor na osobu průměrně 60 kg ročně. Z toho se 10 kg brambor ročně vyhodí. V ČR se tedy ročně zbytečně vyhodí 100 tisíc tun brambor, za 1,5 miliardy korun.

Začít musíme opět u sebe

Ke zbytečnému vyhazování potravin nedochází pouze v domácnostech, ale už během výrobního řetězce. Při výrobě se vyhodí okolo 13 % a také kvůli špatné velikosti a vzhledu, další 2% tvoří ztráty při dopravě do obchodů. Koncový zákazník k tomu doma vyhodí kolem 15%. Sečteno podtrženo, celkem se vyhodí kolem 30% jídla z celkové produkce. Je jasné, že chování zemědělců a velkoobchodů ovlivníme těžko, zato můžeme začít sami u sebe v domácnostech tím, že budeme nakupovat brambory a jiné potraviny v rozumném množství, u ekologicky hospodařících farmářů, ale především se je naučíme správně skladovat.

Jak skladovat brambory

I když se to nezdá, ale skladování brambor je docela věda. Ne každý má k dispozici sklep s ideální teplotou a vlhkostí. Při skladování na světle dochází k zelenání hlíz, při pokojové teplotě je zase rychle nastartováno klíčení. Brambory také brzy vadnou, vysychají a dochází k rozvoji hnilob a plísní. Skladováním v lednici zabráníme sice účinně klíčení, ale ze škrobu se stávají jednoduché cukry, a brambory jsou sladké

A proto byl vymyšlen unikátní pytel „ZEMBAG“. Jedná se o designový pytel do domácností, ale ne jen tak ledajaký. Tento pytel ekologickou cestou zabraňuje klíčení brambor a jejich zelenání. Jeho kouzlo se skrývá uvnitř pytle, kde se nachází malý pytlíček s ekologicky připravenou směsí z kmínové silice, která efektivně působí proti klíčení a zelenání brambor až po dobu tří měsíců.

Proč bychom neměli jíst naklíčené brambory?

Jelikož naklíčené brambory obsahují jedovatý solanin, kterým se děti mohou přiotrávit a u dospělých může nadělat pěknou neplechu jako jsou průjmy a křeče v žaludku.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Při procházení článků jsem narazil na článek o skladování brambor a projektu ZEMBAG. Vzhledem k tomu, že projekt skončil jsem na webu nalezl i stránky http://zembag.cz. Takže to vypadá, že startovací projekt má pokračování a pytle se dále vyrábějí. Pro nákup pytle a kmínové pytlíky jsem se dostal na stránky https://www.osetreno.cz/zembag. Nyní je zde všechno vyprodáno ale je zde poznámka “Brzy naskladníme”.
Evo, chci se zeptat, zda uvažujete o domluvě podobné slevy jako pro startovací projekt i v tomto eshopu. Díky za info.

Cyril Polák
18. 2. 2018

Těším se na Vaše nabídky a jako důchodce bych chtěl něco ušetřit.Předem ďíky Vám

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

14
6

Jarní congee

Je jaro, vše kolem nás kvete, roste, klíčí, probouzí se k životu ze zimního spánku. Tahle energie by neměla na našem stole chybět. Jídlo bude hned veselejš...
32

Sezónní jídelníček: Co jíst v květnu?

Chcete se stravovat zdravě a kvalitně, tak aby to přineslo benefity nejen vašemu tělu, ale i přírodě? Pak začněte vařit ze sezónních potravin. Seženete je ...
23
4

Díky salátům o 11 let mladší mozek

Počet lidí v Česku trpících demencí pořád roste. Do roku 2050 by to mohlo být až 380 tisíc lidí. Prevencí může být listová zelenina. Studie potvrzují, že d...

Zahrada v květnu

Květen je nejdůležitější měsíc pro vysazování rostlinek z předpěstované sadby, kterým by vadily nízké teploty, případně mrazíky.

Ořechové dortíky bez lepku

Čekáte návštěvu a chcete připravit něco slavnostního? Potom jsou tyto dortíky ideální. Jsou bez lepku, cukru i mléka a zajisté si všichni pochutnají.
klub
293
6

Květen – plakátek na ledničku

Co v květnu jíst nejvíc, co méně a co raději vůbec? Čemu se věnovat a na čem pracovat, abychom maximálně využili potenciál, který tento měsíc nabízí? Plaká...