Domů > Zdravé recepty > Zelenina a saláty > Kvašená

Listové kimči

Uvařeno
bez lepku
bez sóji
bez mléka
sezóna léto

Rychlá a snadná výroba skvělého kondimentu z přebytků listů vás mile překvapí. Využít můžete všechny listy a natě zdravé zeleniny. Nejen hlávkový a jiné saláty jako římský, endivii, radichio, polníček, rukola, ale i ředkvičkové listy, listy kedlubnů, mangold, lebedu nebo mladý brutnák, Všechny listy se zužitkují!

Ingredience
na 300ml sklenici
  • 300 g listů
  • 15 g soli
  • 3 stroužky česneku
  • 1 feferonka
  • 15 g mleté papriky (můžete dát sladkou, pálivou i uzenou)
  • 2 bobkové listy

V mládí jsem se začala potýkat s různými vážnými zdravotními potížemi (zánět zrakovéh...

Jak připravit kimchi z listů a natí

  1. Všechny saláty rozebereme na jednotlivé listy a pečlivě propereme ve vodě. Všechny nahnilé či jinak poškozené listy vyhodíme. Pozor na zvířátka, která se v listech schovávají. Slimáky ani molice nakládat nechceme. Listy necháme okapat a dáme do velké mísy. Velké můžete pokrájet, jinak necháváme celé.
  2. Do mísy přidáme sůl, koření, česnek utřený nožem na pastu a feferonku nasekanou na co nejmenší kousíčky. Velikost feferonky dejte podle toho, zda chcete hodně ostré kimči či nikoli. Zrovna tak mletou papriku dejte sladkou nebo ostrou podle toho, jaký výsledek chcete dosáhnout. Uzená verze udělá z kimči ještě zajímavější doplněk talíře, ale není podmínkou.
  3. Čistýma rukama promačkáme v míse všechny ingredience. Listy začnou pouštět šťávu a směs se obarví paprikou do červena.
  4. Řádně promíchanou směs napěchujeme do skleničky tak, aby šťáva zůstala na vrchu a zelenina byla pod ní. Navrch dáme bobkové listy.
  5. Necháme asi 1 cm mezi víčkem a vrškem zeleniny. Zavřeme víčkem, ale neutahujeme a necháme kvasit při pokojové teplotě 3 dny a ochutnáme. Pokud už nám vyhovuje, přendáme do ledničky. Pokud ještě není hotové, necháme dál fermentovat až týden podle teploty v místnosti. Hotové kimči přendáme do lednice a zavřeme řádně víčko.

Praktické

  • Saláty jsou plné vody, takže při promačkání zbude jen malá hromádka z původně velkého množství viz fotografie původní hromady listí a výsledné skleničky.
  • Kimči skladujte v lednici nebo velmi chladném sklepě, aby vám dlouho vydrželo.
  • Všechny pomůcky, lahvičky i ruce musejí být čisté, abychom si do kimči nezanesli nežádoucí bakterie a nepokazili si výsledek. Není však potřeba nic sterilovat, prostě si umyjte ruce, vypláchněte skleničky horkou a mísu horkou vodou, používejte čistý příbor a je to.
  • Kimchi uchováváme v lednici. Vydrží opravdu dlouho.
  • Při odebírání kimchi je nutné používat pouze čistý příbor (nesahat do něj špinavým příborem nebo rukama).
  • Pokud si jako já vyrábíte větší množství naráz, je praktické rozdělit ho do menších sklenic a spotřebovávat je průběžně.
  • Kimči je přirozeně bezlepkové a nesójové.

Obměna

  • V našem kimči na fotce jsou dva druhy salátů, brutnákové listy, ředkvičkové listy, kedlubnové listy a červená lebeda. Místo této kombinace můžete použít jakékoli jiné natě a saláty, nebojte se experimentovat a vyrobit si svojí vlastní verzi kimči podle toho, co vám zahrada zrovna nabízí.
  • Místo feferonky můžete dát chilli papričku, chilli pastu, kari pastu apod.
  • Místo česneku můžete dát na maličké kostičky nakrájený oloupaný zázvor.

Děti

  • Kimchi je vhodné pro děti až od 2 let výše. Pokud už mají rády pikantní chuť, můžeme jim trošku kimči dát k jídlu a učit je, že i pikantní chuť je součástí talíře, ale je přírodní a ne syntetická. Kimči je skvělou výživou pro nás mikrobiom, ale malé děti většinou ocení spíš jemné pickles ze zelí či mrkve než ostré kimči

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

20 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Evi, není to moc soli na 300g listů?

Evi zkoušeli jste použít i rukolu?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Naše nejoblíbenější pickles

Milujeme kvašenou zeleninu. Je chutná a plná vitamínů a laktobacilů, kteří se postarají o náš zdravý střevní mikrobiom. Stačí nastrouhat, naložit do skleni...

Nakládané ředkvičky (pickles)

Nakládané ředkvičky jsou rychlým a skvělým slaným kondimentem, který chuťově i barevně oživí každý oběd nebo večeři.
13
7

Pikantní kvašené cuketové řezy

Křehké a lahodné rychle naložené cukety. Alternativa kvašených okurek, která se skvěle hodí ke každému jídlu jako bohatý zdroj enzymů, vitamínů a minerálů ...
16
43

Nakládaná cuketa – kvašáky

Cuketové kvašáky nám moc chutnají. Vlastně sotva poznáme rozdíl od okurkových. Naučila nás je kamarádka Jitka, a protože máme vždycky víc cuket než okurek,...
10
3

Nakládaný patizon à la kvašáky

Patizonové kvašáky jsou snadné na výrobu a je to skvělý způsob, jak zužitkovat nadúrodu nebo jak zpracovat tužší kousky. Patizon sám o sobě nemá výraznou c...