Skrytý cukr: je i tam, kde byste ho nečekali!

14

Vyznat se v tak široké nabídce produktů, jejich složení a etiket není vůbec snadné. Výrobci používají čím dál tím rafinovanější finty. A tak i produkty, které vypadají zdravě, jsou označeny jako přírodní nebo se dokonce prodávají ve zdravé výživě, mohou obsahovat skrytě spoustu cukru nebo jiných nevhodných ingrediencí. Kde všude tento skrytý cukr najdeme?

1Jiné názvy, ale vše cukr

Cukr je obecně název pro jednoduché sacharidy, které všechny působí na tělo stejně. Už dávno ve složení není uveden pouze pod názvem cukr, ale schovává také pod jinými názvy. Některé z nich možná ani neznáte.

 • cukr: cukr, krupicový cukr, řepný cukr, třtinový cukr, cukrová třtina, invertní cukr, kukuřičné sladidlo, krystalická fruktóza, dextan, datlový cukr, ethyl maltol, zlatý cukr, maltodextin, maltóza, muscovadlo, panela, palmový cukr, kokosový cukr, organický RAW cukr, rapadura, odpařená třtinová šťáva.
 • sirupy: agáve, datlový, javorový, zlatý, kukuřičný, glukózo-fruktózový, glukózový, fruktózový, melasa, med aj.

2Cukr je i tam, kde ho nečekáte

Když si kupujete zákusek nebo bonbony tak očekáváte, že budou slazené. Stejné množství cukru ale obsahují třeba i „zdravé“ müsli tyčinky, cereálie i jogurty. Výrobci ale přidávají cukr i tam, kde byste ho vůbec nečekali. Například do kečupů, hořčice, koření, omáček aj. Proto vždy kontrolujte složení.

3Obsah cukru v jedné porci

Další fintou výrobců potravin je udávání hodnot (tj. i množství cukru) v jedné porci. Taková hodnota možná vypadá jako ucházející. Tato daná porce ale většinou není příliš velká na to, aby vás zasytila. Často tedy naráz sníte 2 i více porcí dané potraviny a množství snědeného cukru bude několikanásobně vyšší.

 • Například Manner křupavé oplatky s náplní (1) uvádí jako jednu porci 2 malé sušenky (celkem 15 g) a množství cukru 6,9 g (tj. cca 1 kostka cukru). Znáte ale někoho, kdo to dodrží a sní opravdu jen 2 sušenky po 7,5 gramech?

A podobné je to i u sušenek prodávaných ve zdravých výživách. Většina z nich také obsahuje cukr, jen možná jen v jiné formě (viz bod 1).

Přečtěte si…
– 10 důvodů, proč se vyhnout cukru
– Strašák jménem cukry – které jsou dobré, a které ne?

4Jeden výrobek = několik druhů cukru

Často výrobci záměrně kombinují několik různých druhů cukru. Jelikož se do složení uvádí ingredience podle hmotnostního zastoupení, takový výrobek může vypadat zdravější, protože jsou tyto sladidla uvedena až na konci složení.

 • Například Blackfrias Flajpack příchuť datle/vlašské ořechy (2): ovesné vločky (oves), margarín (palmový olej, řepkový olej, voda, sůl, emulgátor (E475), aroma), částečně invertovaný cukrový sirup, datle (8 %) (datle, rýžová mouka), cukr, vlašské ořechy (4 %).

5Zdravé alternativy cukru jsou pořád cukr

Mnoho výrobců cukr nahrazuje „zdravějšími“ alternativami jako je například agáve nebo kukuřičný sirup. Na obalu pak uvádí „bez cukru“, „neobsahuje rafinovaný cukr“ aj. a pro zákazníky může takový produkt působit zdravěji. Nicméně tyto alternativy jsou pořád jednoduchý cukr se všemi negativními účinky na tělo. Jediný benefit je, že obsahují i množství (ale velmi nízké) minerálů.

6Nespoléhejte na etikety

Etikety výrobků často obsahují slogany typu přírodní, light, nízkotučné, dietní, zdravé. Ve skutečnosti ale na tyto slogany nelze spoléhat. Často jsou tyto chybějící ingredience nahrazeny jinými, mnohdy ještě horšími (např. alternativními či umělými sladidly).

 
Dodáváte mi odvahu zkoušet nové
Magda: Přidávám se k ostatním Evičko, moc děkuji za...
Zbavila jsem se zánětu v rameni
Jitka M.: srdečně Vás zdravím a děkuji Vám za spoustu...
Dcera díky vám měla svůj první štrůdl a byla nadšená
Stramis: Včera jsem zkoušela bezlepkové těsto z jahel a...
Díky kurzu již chápu souvislosti
Ilona: Jsem šťastná, že jsem si váš kurz koupila....
Těším se na každé nové jídlo
Tlamiisek: Když jde o hubnutí, mám většinou krizi hned...
Jíme jinak mi dává smysl
Palmate: Děkuji za váš kurz. Studuji čínskou medicínu a...
Očista byla super!
Janakralicek: Očista byla super, diplom jsem si udělila, byla...
Díky JJ mám více energie a 5 kg dole
Libenk: Hlavně chci moc poděkovat za Váš přístup, pořád...
Hlavním motivem pro mě bylo sdíleni a inspirace
Pavlína: Dámy, dobrý den. Pro mě je to dnes...
Stal se zázrak. Dcera je nadšená z jídla
Trundova: Večer dcera (10 roků) snědla zbylou svíčkovou a...
Podpora v kurzu byla úžasná
Bilkorji: Kurz VÝBORNÝ, pro potěchu těla, duše i oka...
Můj muž i tchán se jídlo pochvalují
L.fuca: Toto stravování mě baví a hlavně mi dělá...
Mám víc energie a čistší hlavu
Neli: S úklidy řádím od úterka, pěkně využívám dynamickou...
Díky vám jsem začala po 20 letech snídat!
Duetka: Jídlo je úplně skvělé. Díky vám Evi konečně...
S manželem jsme dohromady zhubli 15 kg!
Zdeňka B.: Kurz i přes zdravotní obtíže, které mě...
Konečně zdravý jídelníček
Ilona71: 2,5 kg dole. Jsem moc rada za tento...

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
 1. Dobrý den! Zaujal mě článek o cukrech. Jaký názor prosím máte na sladidlo na bázi extraktu z kořene čekanky, které obsahuje 13 nebo 5% cukru a cca 65% vlákniny? Ze zvědavosti jsem si obě varianty koupila a musím říct, že chutnají fantasticky. Je příjemně sladký jako med a bez nějaké pachuti. Existují i jiné varianty (ženšen, zázvor), ale ty se mi, možná nastěstí, nepodařilo u nás sehnat.
  Děkuji. Léňa

  • Léňo, vzhledem k ceně a ke spokojenosti se sladem jsem se k testování čekanky vůbec nedostala 🙂 Ale natáčíme do klubu pro vás rozhovor na toto téma, takže se zeptáme odborníků a uvidíme, co oni na to. Tipla bych si, že to je lepší než rafinovaný cukr (i když je otázka, jak se to vyrábí), ale že to bude zase jednoduchý cukr, tedy že to chce s mírou, spíš méně než více jako všechno sladivé 🙂

  • Zařadila jsem ho do dotazů na MUDr. Strnadelovou, téma budou moderní sladidla, tak sledujte novinky v Klubu, ať vám to neuteče 😉

 2. Rekla bych že sladěnka a xylitol pro zdravého člověka nejsou zákeřná.Co se týká lízátka nevidím na tom nic zdraveho.Mysli že kousek čokolády je lepší jsou v ní i vitaminy.Samozdrejme zalazi na kvalite.

  • Xylitolu se budeme za pár dní věnovat ve videu s MUDr. Strnadelovou, ale rozhodně to není to samé, co slad/sladěnka. Kvůli vitamínům bych čokoládu nedoporučovala, tolik jich tam skutečně není, navíc padnou za vlast při harmoznizaci těla po jejím snězení. Dětem bych když už raději dala to lízátko, protože kakao a čokoáda jsou navýkové, stimulují mozek a obsahují látky, kvůli kterým bych jim to nedala, dokud to nebude nevyhnutelné viz https://www.jimejinak.cz/kava-cola-caj-a-cokolada-co-maji-spolecneho/

  • Ta je doslazena ovocným cukrem. Není to ideál, troška nás nezabije, ale nejlepší jsou nedoslazované hořčice, když budeme chtít ideál bez cukru.

 3. Vrtá mi hlavou, co jestli je něco menší zlo…
  Děti, ač doma cukr nepoužíváme, občas od babičky dostanou lízátka ze zdravky s kukuričným sirupem (což jsem si tímto článkem zkazila iluzi, že to tak strašný, jako bilý cukr není 😉 😀 ) nebo javorovým.
  (Pominu to, že pořád lepší jedno malé lízátko než tabulka čokolady, že je to občas, lepší děti na sladkosti neučit,… )
  Ale dá se v nahražkách cukru vybrat něco míň zákeřného nebo to je vše na stejné brdo?

  • Venisy, nejlepší jsou doma dělané dezerty, do kterých víme, co jsme dali, to je jasné. A ideál je děti na sladké neučit a babičky naučit, aby dětem nosily oříšky, rozinky, ovoce apod. Nadbytek jakékoholi jednoduchého cukru vždy tělo zatíží. Děti mají výhodu, že lítají a cukr spotřebují, nemají tedy přebytky, které poškodí játra atd. Nicméně dopad na chemickou rovnováhu a minerály v těle to samozřejmě má, stejně jako na mozek, náběh cukru a jeho následná propad, zatížení slinivky atd. Takže mezi „zdravými“ cukrovinkami se pak těžko vybírá menší zlo. Já bych volila lízátko oproti čokoládě viz můj předchozí komentář. U čokolády totiž je krom cukru řada dalších nevýhod a závislost. V některých zdravých výživách už se koupí jáhlové kuličky, ovesné kuličky a různé ovocné dezerty, tak těm bych dala přednost.

   • Děkuji za odpověď, Evi!
    Babičku naučím jít ještě o level 😉 výš a ve zdravce místo lízátek kupovat sušené ovoce. 😀
    Mám úžasnou mamku, byť JJ neprožívá, co se týká vnoučat, tak mne v našem směru úžasně podporuje.

    • Venisy, tak to je paráda. Jestli je takhle ochotná a ráda dětem přilepší, tak je prima nechat ji koupit něco, co si třeba dopřejeme jen občas kvůli cenně (dražší sušené ovoce, dražší ořechy, chia semínka apod.)

 4. Zobrazit všech 14 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekVyhlášení soutěže o balíček potravin Probio
Další článekFazolová kaše