Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Test vánoček – jaké mají složení a jak chutnají

Miluju vánočky. Vánoční výstava byla o tradicích a vánočka jako hrad se tyčila uprostřed staročeského stolu. V rádiu cestou domů byl celý pořad o vánočkách a když jsem přijela k Šárce na návštěvu, dostala jsem ochutnat právě testovanou bezlepkovou verzi vánočky. Nedalo mi to a ochutnávala jsem, kde se dalo. Takže mám srovnání jedné domácí a čtyř koupených vánoček. A tady je mé čistě subjektivní hodnocení a objektivně opsané složení všech testovaných vánoček.

Jaké mají vánočky složení letos

Tenhle test proběhl už vloni v prosinci, když jsem masírovaná vánočkami úplně všude podlehla vzpomínce na dětství a jednu si objednala ve zdravé výživě. Jenže když přišla, byla maličká, tak jsem ji nechala dětem a nám koupila v pekárně. A pak mi šly do cesty jedna za druhou. Kupované i domácí. Vloni už jsem nestihla opsat z obalů ta šílená složení. V lednu už mi to přišlo neaktuální. Článek jsem tedy nechala v konceptech nedopsaný a teď, při pečení vlastní domácí vánočky, jsem si na něj vzpomněla.

Podívejte se sami, z čeho se dnes vyrábějí vánočky. Tedy vloni. Ale pochybuji, že se to rok od roku lepší. Pokud máte po ruce kupovanou, podívejte se na složení a napište, co je v té vaší. Mě se kupovat žádnou nechce, vloni to naprosto stačilo.

Dřív stačila mouka, vejce, droždí a cukr

Když jsem byla malá, dělala se vánočka z bílé mouky, cukru, vanilkového cukru, vajíčka, mléka, droždí, rozinek a mandlí. Vím to natuty, protože jsem je natolik zbožňovala a ony byly k dostání jen kolem Vánoc, že jsem se je pokoušela péct sama doma už v pubertě. Naučila jsem se ji plést, ale vždycky se mi rozjela. Pomáhala jsem si špejlemi, kterými jsem ji prošpikovala, aby zůstal žádaný tvar. Nevypadala dobře, ale chutnala skvěle.

Vánočky doma dělané

Moje starší kamarádky (osmdesátnice) pamatují, že se u nich vánočka dělala jen z kvásku, žádné droždí. Byl to prý proces na celý den, ale výsledek se naprosto nedá s těmi současnými vůbec srovnávat. Ta práce prý stála rozhodně za to. Kváskové vánočky se naštěstí vrací do módy. I my zkoušíme různé verze lepkových i bezlepkových, kváskových i nekváskových vánoček a recepty postupně doplníme na web. Krom toho, že máme doma zdravější verzi sladkého pečiva a že víme bezpečně, co jsme tam dali a co jíme, má pečení vánočky doma ještě jednou kouzlo – při pečení se provoní celý dům. Ty kupované už mi ani nevoní.

 

Vánočka máslová s rozinkami a mandlemi (Delta, United Bakeries)

Složení: pšeničná mouka, voda, cukr, máslo (7%), rozinky (4%), vaječná melanž (vejce, regulátory kyselosti: octan draselný, kyselina mléčná, mléčnan draselný), mandle (3%), droždí, zlepšovací přípravek (pšeničná mouka, ječná sladová mouka, emulgátory: E471, E472e; zahušťovadlo: xanthan; regulátor kyselosti: E341; barvivo: karoteny; vanilkové aroma), citronové aroma, sůl s jódem, ovocna pasta (voda, glukózový sirup, cukr, jablečná dřeň, kyselina citronová; modifikovaný bramborový škrob: E1414; citronové aroma, konzervant: sor ban dreselný), vanilkové aroma.

Hodnocení: Lehounké těsto, že by člověk potřeboval sníst půl vánočky, aby uspokojil pocit, že měl v ústech trochu vánočky. Nebyla dobrá ani špatná, trochu jsem měla pocit, že je z ní ta chemie cítit. Jen jsem kus snědla, nafouklo se mi břicho, bylo mi po ní hned těžko. Nafouklé břicho a plynatost byly odměnou za mlsání téhle hezky vypadající vánočky.

Vánočka máslová z místní pekárny

Složení: Prodává se bez obalu a tudíž složení nebylo zcela známé. Paní prodavačka šla pohledat a přišla s tím, že ve vánočce je jenom pšeničná mouka, cukr, droždí, mléko, vejce, rostlinný tuk, máslo, rozinky, mandle a “pak nějaké zlepšovací přípravky, konzervanty a aromata.

Hodnocení: Vypadala nejlépe ze všech. Samá mandle a rozinka, leskla se na povrchu. Velmi dobře chutnala, nedalo se zůstat u jednoho plátku, ale nafouklé břicho a pálení žáhy nastoupily během půl hodiny po snědení.

Vánočka tuková se žmolenkou (Tesco)

Složení: Pšeničná mouka, voda, cukr, řepkový olej, žmolenka (3%) /pšeničná mouka, rostlinný tuk (rostlinné oleje řepkové a palmové, voda, emulgátor: E471; jedlá sůl, regulátor kyselosti: kyselina citronová; konzervant: sorban draselný; barvivo: annatto; máslové aroma), cukr/, droždí, vaječná melanž (vejce, regulátory kyselosti: octan draselný, kyselina mléčná a mléčnan draselný), zlepšovací přípravek (pšeničná mouka, ječná sladová mouka, emulgátor: E471; zahušťovadlo: xanthan; regulátor kyselosti: E341; barvivo: karoteny; vanilkové aroma), vanilkový cukr (cukr, vanilkové aroma), citrónové aroma, jedlá sůl s jódem, ovocná pasta (voda, glukózový sirup, cukr, jablečná dřeň, kyselina: kyselina citronová; modifikovaný bramborový škrob: E1414; citrónové aroma, konzervant: sorban draselný), sušené odstředěné mléko

Hodnocení: Tak téhle vánočce na návštěvě u známých bylo snadné odolat. Nevypadala dvakrát jedle a ani nebyla dobrá. Snědla jsem ze zvědavosti a mlsnosti sousto a dobrovolně odložila. Takže žádné velké ochutnávání to vlastně ani nebylo.

Vánočka (Sunfood)

Složení: mouka celozrnná pšeničná, bio obilný slad, bio rostlinný tuk, sója, kvásek, rozinky, citronová šťáva a kúra, mandle, vanilka, mořská sůl.

Hodnocení: Původně jsme ji nechali dětem, protože se zdála být maličká. Jen ze zvědavosti jsme ji s manželem ochutnali při focení a naprosto se shodli, že z těch kupovaných je tahle naprosto nejlepší. Byli jsme oba překvapeni, moc jsme té vánočce už od pohledu nedávali. Začátečníkům by asi přišla málo sladká, ale my jsme ocenili opravdovou a hutnou chuť. Navíc nenastoupilo ani nafouklé břicho ani pálení žáhy. Když kupovaná, tak tahle.

Vánočka od Šárky

Složení: Pohanka, kukuřičná mouka, chia semínka, sůl, rozinky, jablečný ocet, jedlá soda.

Hodnocení: Vánočka neměla tvar jako vánočka, protože ji Šárka napařovala v hrnci, byl to jen takový test. V podstatě vzala svůj oblíbený recept na chleba a místo chlebového koření a sole dala rozinky. Mně chutnala výtečně. Když člověk rozžvýkal sousto, našel tu jemnou sladkost. Žádné pálení žáhy nebo nafouklé břicho se nekonaly.

Experimentuji s vánočkami

Bezlepková, relativně nadýchaná a přitom hutná vánočka od Šárky, u které vám stačí jeden dílek (ty kupované bych byla schopná sníst sama na posezení) mě nadchla. Táta mi sehnal krásnou keramickou vánočkovou formu a od té doby experimentuji. Rodina je nadšená ať udělám cokoli, protože pečivo se u nás běžně nevyskytuje, natož sladké. Úspěch mám tedy zaručen a chuť na vánočku uspokojen zdravějším způsobem. Recepty mám různě na papírcích, jen najít čas a přepsat je na web. Slibuji, že časem dodám. Když ne do Vánoc, tak na Velikonoce a budeme mít beránka či mazanec :-)

Jakou máte vánočku vy?

Tak co, mrkli jste se na svoji vánočku? Je to s tím složením letos lepší než vloni? Nebo máte vlastní recept na zdravou vánočku? Pokud ano, tak šup s ním do čtenářských receptů. Ati.D vložila bezlepkovou kváskovou vánočku. Třeba budete rychlejší než já a někdo si tu vaši ještě letos upeče.

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

U nás letos opet Sunfoodova, je draha, ale chutná a hutna, souhlasim. Pristi rok snad uz bude domaci. Mazeme si ji povidly bez cukru. Tradicni od babicky si zobneme taky, dela ji mene sladkou.

Hezký večer, můžu se zeptat, kde se dá koupit ta vánočka Sunfood?? Už asi (teda určitě) nestihnu nic takového upéct, ale zároveň si vždy dávám vánočku k hrachové polévce. Takže bych určitě vzala zavděk i touto kupovanou. Málokdo to tak jí (když to někde řeknu, tak jsem spíš za exota 😂), ale je to společně výborná kombinace 🤩.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Bílá mouka – velké dílo zkázy

Dříve symbol luxusu a svátečního pochutnání, dnes součást většiny pokrmů. I když…