Domů > Magazín > Zdraví

Víte, jaký jste živel? Odhalte tajemství 5 elementů

Teorie 5 elementů je (podobně jako teorie jin-jang) jedním ze základů tradiční čínské medicíny. V TČM se používá k interpretaci vztahů mezi fyziologickými a patologickými stavy lidského těla a přírodního prostředí. Spočítejte si, jaký jste element, zjistěte k jakým problémům a chování jste náchylní a zharmonizujte svůj vnitřní potenciál!

Jak si spočítat svůj element

Na základě elementu zjistíte:

 • co se ve vás může odehrávat na fyzické i duševní úrovni,
 • k jakým problémům můžete být náchylní,
 • k jakému chování můžete mít obecně sklony.

Díky tomu můžete blíže porozumět sobě samým a uvědomit si své přednosti i rizika. Navíc díky poznání svého elementu dokážete efektivněji využít vašich silných stránek. Mimo to zjistíte, jakým orgánům musíte věnovat speciální péči – od nich se odvíjí další případné nemoci a oslabení.

Postup výpočtu

 • Napište si svůj rok narození. Pozor! U lidí narozených do 3.2. se výčet provádí z roku předcházejícího (tj. např. člověk narozený 11.1. 1972 bude počítat s rokem 1971)
 • Rok rozdělte na první a druhé dvojčíslí.
 • Jejich číslice vzájemně sečtěte.
 • Od prvního součtu odečtěte druhý (pokud je druhé číslo větší než první, její číslice znovu sečteme; pro rok narození po roku 2000 se bude součet druhých dvou čísel odčítat od čísla 18 (místo 10), viz příklad níže).
 • Dle tabulky zjistěte element.

Příklady:
rok narození 1993 -> 19|93 -> 1+9 = 10  (vždy u roku nar. po r. 1900) -> 9 + 3 = 12 (1 + 2 = 3) -> 10 – 3 = 7 -> element KOV

Rok  narození 2015 -> 20|15 -> 18 (vždy u roku nar. po r. 2000) -> 1+5 = 6 -> 18 – 6 = 12 -> 1 + 2 = 3 -> element dřevo

čísloelementorgán
1vodaledviny – močový měchýř
2zeměslezina, slinivka, žaludek
3dřevojátra – žlučník
4dřevojátra – žlučník
5zeměslezina, slinivka, žaludek
6kovplíce – tlusté střevo
7kovplíce – tlusté střevo
8zeměslezina, slinivka, žaludek
9oheňsrdce – tenké střevo

Co jednotlivý element znamená

 • Dřevo – lidé s elementem dřeva mají často silný smysl, co je správné a drive věci dotáhnout do konce. Často čelí emocím jako je vztek, zlost, stres, mohou mít problémy se jasně vyjadřovat, rozhodovat a s flexibilitou.
 • Oheň – lidé s elementem ohně jsou vášniví, živí a vtipní. Mohou mít problémy udržet si dobrou náladu, cítit se milovaní, komunikovat jasně a obecně problémy ve vztazích.
 • Země – lidé s elementem země jsou pečující, soucitní a loajální. Mohou mít častěji starosti, příliš přemýšlí a mívají problémy balancovat mezi vlastními potřebami a potřebami ostatních.
 • Kov – lidé s elementem kovu jsou zaměření na kvalitu a hodnotu. Často se mohou cítit odpojení a mívají problémy vyrovnat se se ztrátami.
 • Voda – lidé s elementem vody mají šarm, ambice a jsou moudří, ale mohou mít problémy se strachem, bezohledností, letargií nebo nadměrným zapálením do něčeho.

Elementy lze aplikovat více účely
– U Feng shuej pro dosažení rovnováhy a načerpání energie v domě.
– Pro nastavení optimálního jídelníčku.
– V čínském horoskopu pro porozumění vaší konstituci.
– V čínské medicíně pro odhalení příčiny potíží a nastavení vhodné léčby.

Jak zharmonizovat svůj prvek

Žijte i stravujte se v souladu s 5 elementy. Příště si pak rozebereme dopodrobna každý prvek a způsoby, jak ho zharmonizovat.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

13 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Klub

ahoj, jsem narozená v roce 1973 ,tudíž mi vychází 10-10 a to je 0. mám to spočítat nějak jinak?

Klub
Jaroslav
17. 2. 2020

No nevím. Podle výpočtu bych měl být země, ale podle vlastností v článcích k jednotlivým elementům mi připadá, že jsem rozhodně voda. Čím se pak mám řídit?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
6
5

Jste element ZEMĚ? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element země? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému...
klub
12
4

Jste element KOV? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element kov? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému ...
9
2

Teorie pěti elementů – dostaňte se zpět do rovnováhy

Jednotlivé druhy potravin, jejich barvy, chutě a způsoby tepelné úpravy dokáží ovlivňovat orgány našeho těla, emoce a to, jak se cítíme. Tradiční medicína ...
Blog
klub
8
2

Vaříme v elementu KOV (podzim) – budujeme silnou imunitu

Biologický podzim začíná už v půlce srpna a odehrává se v elementu kovu. Které potraviny jsou pro něj vhodné a které orgány je třeba posilovat? Co tyto org...
6
57

Biologická zima už je tu!

Biologická zima nám začala už v půlce listopadu. A protože zima patří k energii vody, jsou v tomto období nejvíce zranitelné ledviny a močový měchýř. Oba o...
4

7 rad, jak jíst při sportu bez živočišných bílkovin

Správná výživa při jakémkoliv pravidelném sportu je víc důležitá. Ať už sportujete závodně, navštěvujete posilovnu, anebo cvičíte doma a chcete vyrýsovat p...