Domů > Magazín > Zdraví

Víte, jaký jste živel? Odhalte tajemství 5 elementů

Teorie 5 elementů je (podobně jako teorie jin-jang) jedním ze základů tradiční čínské medicíny. V TČM se používá k interpretaci vztahů mezi fyziologickými a patologickými stavy lidského těla a přírodního prostředí. Spočítejte si, jaký jste element, zjistěte k jakým problémům a chování jste náchylní a zharmonizujte svůj vnitřní potenciál!

Jak si spočítat svůj element

Na základě elementu zjistíte:

 • co se ve vás může odehrávat na fyzické i duševní úrovni,
 • k jakým problémům můžete být náchylní,
 • k jakému chování můžete mít obecně sklony.

Díky tomu můžete blíže porozumět sobě samým a uvědomit si své přednosti i rizika. Navíc díky poznání svého elementu dokážete efektivněji využít vašich silných stránek. Mimo to zjistíte, jakým orgánům musíte věnovat speciální péči – od nich se odvíjí další případné nemoci a oslabení.

Postup výpočtu

 • Napište si svůj rok narození. Pozor! U lidí narozených do 3.2. se výčet provádí z roku předcházejícího (tj. např. člověk narozený 11.1. 1972 bude počítat s rokem 1971)
 • Rok rozdělte na první a druhé dvojčíslí.
 • Jejich číslice vzájemně sečtěte.
 • Od prvního součtu odečtěte druhý (pokud je druhé číslo větší než první, její číslice znovu sečteme; pro rok narození po roku 2000 se bude součet druhých dvou čísel odčítat od čísla 18 (místo 10), viz příklad níže).
 • Dle tabulky zjistěte element.

Příklady:
rok narození 1993 -> 19|93 -> 1+9 = 10  (vždy u roku nar. po r. 1900) -> 9 + 3 = 12 (1 + 2 = 3) -> 10 – 3 = 7 -> element KOV

Rok  narození 2015 -> 20|15 -> 18 (vždy u roku nar. po r. 2000) -> 1+5 = 6 -> 18 – 6 = 12 -> 1 + 2 = 3 -> element dřevo

čísloelementorgán
1vodaledviny – močový měchýř
2zeměslezina, slinivka, žaludek
3dřevojátra – žlučník
4dřevojátra – žlučník
5zeměslezina, slinivka, žaludek
6kovplíce – tlusté střevo
7kovplíce – tlusté střevo
8zeměslezina, slinivka, žaludek
9oheňsrdce – tenké střevo

Co jednotlivý element znamená

 • Dřevo – lidé s elementem dřeva mají často silný smysl, co je správné a drive věci dotáhnout do konce. Často čelí emocím jako je vztek, zlost, stres, mohou mít problémy se jasně vyjadřovat, rozhodovat a s flexibilitou.
 • Oheň – lidé s elementem ohně jsou vášniví, živí a vtipní. Mohou mít problémy udržet si dobrou náladu, cítit se milovaní, komunikovat jasně a obecně problémy ve vztazích.
 • Země – lidé s elementem země jsou pečující, soucitní a loajální. Mohou mít častěji starosti, příliš přemýšlí a mívají problémy balancovat mezi vlastními potřebami a potřebami ostatních.
 • Kov – lidé s elementem kovu jsou zaměření na kvalitu a hodnotu. Často se mohou cítit odpojení a mívají problémy vyrovnat se se ztrátami.
 • Voda – lidé s elementem vody mají šarm, ambice a jsou moudří, ale mohou mít problémy se strachem, bezohledností, letargií nebo nadměrným zapálením do něčeho.

Elementy lze aplikovat více účely
– U Feng shuej pro dosažení rovnováhy a načerpání energie v domě.
– Pro nastavení optimálního jídelníčku.
– V čínském horoskopu pro porozumění vaší konstituci.
– V čínské medicíně pro odhalení příčiny potíží a nastavení vhodné léčby.

Jak zharmonizovat svůj prvek

Žijte i stravujte se v souladu s 5 elementy. Příště si pak rozebereme dopodrobna každý prvek a způsoby, jak ho zharmonizovat.

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

37 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den, jsem narozen 2.2.1979. Pokud jsem správně pochopil postup výpočtu, vychází mi element “dřevo”. Ve výpočtu na stránkách “najdise” mi však vychází element “země”.

ahoj, jsem narozená v roce 1973 ,tudíž mi vychází 10-10 a to je 0. mám to spočítat nějak jinak?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
27
11

Jste element ZEMĚ? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element země? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému...
klub
22
5

Jste element KOV? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element kov? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému ...
25
2

Teorie pěti elementů – dostaňte se zpět do rovnováhy

Jednotlivé druhy potravin, jejich barvy, chutě a způsoby tepelné úpravy dokáží ovlivňovat orgány našeho těla, emoce a to, jak se cítíme. Tradiční medicína ...
Blog
klub
25
2

Vaříme v elementu KOV (podzim) – budujeme silnou imunitu

Biologický podzim začíná už v půlce srpna a odehrává se v elementu kovu. Které potraviny jsou pro něj vhodné a které orgány je třeba posilovat? Co tyto org...
12
57

Biologická zima už je tu!

Biologická zima nám začala už v půlce listopadu. A protože zima patří k energii vody, jsou v tomto období nejvíce zranitelné ledviny a močový měchýř. Oba o...