Víte, jaký jste živel? Odhalte tajemství 5 elementů

Teorie 5 elementů je (podobně jako teorie jin-jang) jedním ze základů tradiční čínské medicíny. V TČM se používá k interpretaci vztahů mezi fyziologickými a patologickými stavy lidského těla a přírodního prostředí. Spočítejte si, jaký jste element, zjistěte k jakým problémům a chování jste náchylní a zharmonizujte svůj vnitřní potenciál!

Jak si spočítat svůj element

Na základě elementu zjistíte:

 • co se ve vás může odehrávat na fyzické i duševní úrovni,
 • k jakým problémům můžete být náchylní,
 • k jakému chování můžete mít obecně sklony.

Díky tomu můžete blíže porozumět sobě samým a uvědomit si své přednosti i rizika. Navíc díky poznání svého elementu dokážete efektivněji využít vašich silných stránek. Mimo to zjistíte, jakým orgánům musíte věnovat speciální péči – od nich se odvíjí další případné nemoci a oslabení.

Postup výpočtu

 • Napište si svůj rok narození. Pozor! U lidí narozených do 3.2. se výčet provádí z roku předcházejícího (tj. např. člověk narozený 11.1. 1972 bude počítat s rokem 1971)
 • Rok rozdělte na první a druhé dvojčíslí.
 • Jejich číslice vzájemně sečtěte.
 • Od prvního součtu odečtěte druhý (pokud je druhé číslo větší než první, její číslice znovu sečteme; pro rok narození po roku 2000 se bude součet druhých dvou čísel odčítat od čísla 18 (místo 10), viz příklad níže).
 • Dle tabulky zjistěte element.

Příklady:
rok narození 1993 -> 19|93 -> 1+9 = 10  (vždy u roku nar. po r. 1900) -> 9 + 3 = 12 (1 + 2 = 3) -> 10 – 3 = 7 -> element KOV

Rok  narození 2015 -> 20|15 -> 18 (vždy u roku nar. po r. 2000) -> 1+5 = 6 -> 18 – 6 = 12 -> 1 + 2 = 3 -> element dřevo

číslo element orgán
1 voda ledviny – močový měchýř
2 země slezina, slinivka, žaludek
3 dřevo játra – žlučník
4 dřevo játra – žlučník
5 země slezina, slinivka, žaludek
6 kov plíce – tlusté střevo
7 kov plíce – tlusté střevo
8 země slezina, slinivka, žaludek
9 oheň srdce – tenké střevo

Co jednotlivý element znamená

 • Dřevo – lidé s elementem dřeva mají často silný smysl, co je správné a drive věci dotáhnout do konce. Často čelí emocím jako je vztek, zlost, stres, mohou mít problémy se jasně vyjadřovat, rozhodovat a s flexibilitou.
 • Oheň – lidé s elementem ohně jsou vášniví, živí a vtipní. Mohou mít problémy udržet si dobrou náladu, cítit se milovaní, komunikovat jasně a obecně problémy ve vztazích.
 • Země – lidé s elementem země jsou pečující, soucitní a loajální. Mohou mít častěji starosti, příliš přemýšlí a mívají problémy balancovat mezi vlastními potřebami a potřebami ostatních.
 • Kov – lidé s elementem kovu jsou zaměření na kvalitu a hodnotu. Často se mohou cítit odpojení a mívají problémy vyrovnat se se ztrátami.
 • Voda – lidé s elementem vody mají šarm, ambice a jsou moudří, ale mohou mít problémy se strachem, bezohledností, letargií nebo nadměrným zapálením do něčeho.

Elementy lze aplikovat více účely
– U Feng shuej pro dosažení rovnováhy a načerpání energie v domě.
– Pro nastavení optimálního jídelníčku.
– V čínském horoskopu pro porozumění vaší konstituci.
– V čínské medicíně pro odhalení příčiny potíží a nastavení vhodné léčby.

Jak zharmonizovat svůj prvek

Žijte i stravujte se v souladu s 5 elementy. Příště si pak rozebereme dopodrobna každý prvek a způsoby, jak ho zharmonizovat.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Konečně mě přešly chutě na sladké „z nudy“

Annakrata: Pokud si dám k snídani polévku a k...

Moje jídlo chutnalo spolužákům, kteří běžně jí sladkosti

Dagbri: Moje jídlo chutnalo spolužákovi ve škole, který dostává...

Jsem ráda, že jsem na vás narazila v pravou chvíli

Mayf: Dobrý den, jsem rada, že jsme na vás...

Děkuji za perfektní kurz a cenné rady

Kateřina: Ahoj, zdravím všechny účastníky kurzu ? Děkuji celému...

Mám o 9 kg méně, přestaly zdravotní potíže (Milu)

Milu: Chtěla bych moc poděkovat za výborný kurz a...

návod na obiloviny

Dobrý den! Vstoupila jsem do klubu před pár dny....

Díky Klubu JJ se ze mně stává jiný člověk

Maca.stej: Jsem v Klubu JJ druhým rokem a téměř...

Díky kurzu mám najednou více času na důležité věci

Monimar: Milá Evičko, utíká to a ve vánočním programu...

Marta: Nechci nic hodnotit, chci jen poděkovat

Marta: Ahojte nechci nic hodnotit. Chtěla bych poděkovat za...

Toto som dlho hľadala (Dušana)

Dušana: Som v šoku, po dvoch týždňoch 3,5 kg...

Díky Jíme Jinak lépe zvládáme vést firmu (Lenka)

Lenka: Dobrý večer, milá Evičko! Skláním se a tleskám!!!...

Za dva týdny 3 kila dole a ohromně se mi zlepšilo zažívání (Mariana)

Mariana: Moc děkuji za skvělý kurz. První týden jsem...

Z Klubu čerpám informace, recepty i energii (Marie)

Marie: Evo, Vy i všichni členové Vašeho týmu jste...

S recepty z Jíme Jinak si přímo labužnicky dopřáváme (Janka)

Janka: Musím to jít někam napsat :-) Luxusní! Skvělé!...

I po 3 letech na vege stravě mě JJ posunulo mnohem dál

Pavlivlmaeorua: Již jsem prošla kurzem jarní očista, naprosto mě...
 1. No nevím. Podle výpočtu bych měl být země, ale podle vlastností v článcích k jednotlivým elementům mi připadá, že jsem rozhodně voda. Čím se pak mám řídit?

  • Citem, Jaroslave 😉 Všechny typologie, horoskopy apod. nám mají jen pomoci pochopit, proč k něčemu tíhneme a co by nám mělo dělat dobře. Ale nic bychom neměli brát dogmaticky, zlvášť, když se v tom „svém“ elementu necítíme. Je taky dobré si uvědomit, že v sobě máme od každého kousek – každý muž má v sobě ženskou stránku, každá žena mužskou. Každý má převažující dóšu (vata, pitta, kapha), ale má v sobě i všechny ostatní. Jen některá je dominantní. Zrovna tak všichni máme ledviny, játra, plíce, srdce a přitom někdo je víc kov, někdo víc oheň. Všechny elementy se navzájem ovlivňují, stejně jako orgány v těle. Můžeme být Země a mít slabý okruh slinivka-slezina a tedy často chuť na sladké. Ale můžeme si taky oslabit ledviny (třeba já je mám operované), a pak se najdeme i v typologii vody. Ale stačí ledviny posílit a to, co je pro Vodu typické, se zmírní. Je to takový zjednodušený návod, co si hlídat.

   • Děkuji za odpověď. Mě právě přijde, že nejsem „i v typologii vody“, ale „jenom v typologii vody“. Pak má tedy asi rok narození jen malý vliv, když člověk může být tak silně v úplně jiném elementu. Ledviny mám tedy nakřápnuté také, i když naštěstí ne tolik, mám za sebou jen biopsii, žádnou operaci.

    • Podle východní medicíny to ten rok určuje, ale kdo ví. V každém případě se vyplatí respektovat roční cyklus a v každé době se věnovat orgánům, které jsou na řadě. Tak má člověk jistotu, že se o všechny postará, i kdyby si špatně určil Element 😉

 2. Chci se jen zeptat – tyhle elementy se liší od těch, které se pojí s určitými roky podle čínského kalendáře? Jelikož jsem se vždy domnívala, že jsem „koza/ovce“ v elementu kov (rok 1991)…

   • Aha, takže vůbec nezáleží na tom, že třeba teď bude rok krysy v určitém elementu a ještě navíc může mít každý jiné zvíře podle měsíce? :-o Jsem asi doposud žila v bludu. :( Takže ty seznamy let jako je např tady: http://cinsky-horoskop.najdise.cz/koza, jsou totálně mimo…

    • Jedna věc jsou veřejné horoskopy, to je na úrovni našich bulvárních magazínů, druhá věc je skutečná východní nauka. I tak je to, co vám předkládáme velmi zjednodušené pro naše západní vnímání. Něco jiného je rok, ve kterém jsme se narodili, něco jiného prognóza pro rok, který je aktuálně, teď třeba rok Hlodavce 😉

  • Element se dle Feng-šuej počítá nejčastěji dle roku narození. Nejspíše je více metod, ale nejčastěji se používá právě rok, kdy jsme se narodili.

   • Podľa roku výjde úplne iný element ako podľa dátumu narodenia. Myslím si, že dátum narodenia bude vždy konkrétnejší pre daného človeka. Ja som napríklad podľa dátumu narodenia oheň a tu podľa roka kov. To je veľký rozdiel. Teoria 5 elementov je úžasná, len sa musí isť do hlbky.

   • nesúhlasím v tomto s Vami. Je rozdiel rok a dátum narodenia a výjde Vám úplne iný element, ale že úplne iný. Napr. ja som podľa dátumu narodenia Oheň a podľa roku Kov a to sú úplne iné elementy – energie, vlastnosti, atď ….Dokonca sa pri dátume narodenia určí aj, či ide o Yangový element alebo Yinový element a to je ešte konkrétnejšie, lebo aj medzi yangovým a yinovým elementom je ešte rozdiel. Ja oceňujem, čo robíte a v žiadnom prípade to nemyslím zle, len takýmto určením len podľa roku narodenia, si ľudia určia zlý element.

 3. Ahoj, jsem taky na rozpacích s rokem 1964. To mám taky jednu desítku zredukovat na jedničku, takže výsledek bude 9?

 4. Dobrý den, zajímal by mě „zdroj“, z kterého čerpáte především způsob výpočtu. Uživatelka Věrka má pravdu, že „dřevění“ lidé rozhodně nejsou ti, kteří cokoli dotahují do konce.

  • Toto je velmi starý způsob z Východu, u nás známe spíš klasický Zvěrokruh. Váš element ukazuje, co je pro vás přirozené a k čemu tíhnete. Zda ale tento potenciál využíváte nebo ho převálcoval moderní způsob života je jiná věc. Stejně jako nejsou stejní všichni ve znamení Raka nebo Vodnáře, nejsou úplně stejní všichni v elementu Dřeva nebo Kovu. Jsou to spíše obecné kvality a je potřeba na to nazírat celostně. Nechytat tuto nauku „za slovo“, ale přemýšlet, co z toho můžu rozvinout, co z toho mi škodí. Také to pomáhá pochopit určité preference, chutě apod. 😉

 5. Ajko, děkuji za hezký článek, jen musím nesouhlasit s tím, co píšete o dřevu – lidé s prvkem dřevo rozhodně nejsou ti, kteří dotahují věci do konce! Naopak. Mám s tím mnoho osobních i profesních zkušeností :-) Věrka

  • Věrko, mrkněte do komentáře, který jsem dávala Stáně, tam se k tomu vyjadřuji 😉

   • Evi, děkuji :-) nekomentuji výpočet, ten mi vychází stejně, ale ta 1 věta u dřeva fakt nesedí!! Dževo jsou NOVÉ ZAČÁTKY. A ti lidé mají tendenci pořád něco začínat, ale dokončovat fakt těžko…. jsem dřevo a někdy tu téměř brečím, než ty své „nedodělky“ dodělám aspon trochu!

    • Jsem také “dřevo” a jsem každým coulem perfekcionistka a nedotažené věci mě vadí. Jak psala výše Eva, není každý stejný a to ani ve stejném elementu nebo data narození, podle kterého bych měla byt nezodpovědný Blíženec a nic mi není vzdálenější než takové chování. Myslím si, že každý máme rozum a tím i schopnost se rozvíjet a pracovat na sobě 🙂 Někdy to jde hůř a někdy zase lépe. Jde o to nehodit flintu do žita. A o tom vím hodně, bohužel … nebo bohudíky 🌸❤️🌼

     • Tak konečně tu máme nějaké „dřevo“ – dotahovače 👍 Díky za zprávu, já znám plno lidí v tomto elementu a na ty ta charakteristika sedí. Jedno dřevo (Roman) pro vás už skoro deset let vyrábí tento web a dotahuje všechno do posledního detailu ❤

    • Jsou i dřeva, která nemají problém dotahovat, znám jich dost, takže myslím, že problém nebude jen v elementu 😂 Taky je otázka, zda toho není na jednoho fakt moc, to se pak dodělat ani nedá! České ženské jsou na sebe velmi přísné, takže je otázka, co je prokrastinace a co je skutečná zavalenost a nutnost ubrat 😉

 6. Zobrazit všech 32 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekChuďasovy kroupy s vejci (vegan)
Další článekZa 14 dní 5 kg dole, nebolí záda a nejsem unavená (Bára, 31 let)