Jednotlivé druhy potravin, jejich barvy, chutě a způsoby tepelné úpravy dokáží ovlivňovat orgány našeho těla, emoce a to, jak se cítíme. Tradiční medicína to moc dobře ví, proto vznikla teorie pěti elementů (prvků). Naučte se, jak si stravu seskládat tak, abyste se dostali zpět do rovnováhy.
Moderní strava zatěžuje naše tělo
Přečtěte si…
Návod, jak v dnešní době vybírat zdravé potraviny
Většina dnešních moderních potravin (Alarmující výsledky studií: Průmyslově zpracované potraviny nás ničí) zatěžuje náš organismus, vytváří v těle nadbytek odpadu, na jehož vyloučení ven z těla musí organismus vynakládat velké množství energie, která mu potom chybí při jiných, důležitějších procesech.
Jídlo by nás ale nemělo obírat o energii. Naopak – mělo by nám potřebnou energii a živiny dodávat (Návod, jak seskládat kompletní zdravý talíř, aby nám nic nechybělo), posilovat organismus a jednotlivé naše orgány.
Jednotlivé orgány pracuje správně, jen pokud dostanou správnou energii a výživu (Orgánové hodiny prozradí, jak jsou na tom naše orgány).
Pomoc, jak najít opět ztracenou rovnováhu : teorie 5 elementů
Na tomto principu – tzv. teorii pěti elementů staré tisíce roků – stojí tradiční čínská medicína (TČM). Teorie 5 elementů nás učí, jak prostřednictvím jednotlivých potravin příznivě ovlivnit naše orgány.
Banán roste v tropech – má za úkol ochlazovat
Například banán snědený v zimě způsobí, že nám bude ještě chladněji, protože má ochlazující energii – jeho účelem je poskytovat obyvatelům tropických zemí, kde roste, ochlazení. Podobně působí i citron. Proto v zimě jako doplnění vitamínu C namísto citrusů doporučujeme spíše naše tradiční kysané zelí nebo kvašenou zeleninu (pickles).
Pozorováním přírody a jejích dějů zjistíme (a TČM to ví už dlouho), že mnoho z nich se cyklicky opakuje. Cyklicky se střídá noc se dnem, střídají se roční období a také život probíhá v cyklu.
Na základě poznání těchto opakujících se dějů TČM stanovila 5 elementů:
- dřevo,
- oheň,
- zem,
- voda,
- kov.
5 elementů v přírodě i našem životě
Každý element má jméno podle přírodniny nebo živlu, který má stejný druh energie. Tyto elementy a jejich energie se také cyklicky střídají a mění. Každý z elementů představuje určité roční období, fázi dne a období našeho života.
Každou chvíli probíhá některý z cyklů
Například element dřevo má stoupající energii. Tu samou energii má i jaro, ráno a dětství. Po dřevě následuje oheň, který představuje energii léta, dopoledne, dospívání. Jaro střídá léto, ráno střídá dopoledne, dětství střídá dospívání. A můžeme takto pokračovat dál…
Každému elementu patří také:
- určitý orgán našeho těla, který má podobnou energii,
- potraviny, které tento orgán posilňují,
- chutě,
- barvy,
- způsoby tepelné úpravy,
- emoce atp.
Život v harmonii s ročním obdobím
Málokdo si uvědomuje, že i roční období a jejich změny mají vliv na to, jak se cítíme. Měli bychom s nimi žít v harmonii.
Pokud žijeme v zemi, kde jsou studené zimy, je tomu třeba přizpůsobit i jídelníček, abychom ji lépe zvládli a byla pro nás příjemná.
A právě k tomu nám může pomoci strava podle 5 elementů. V zimě zařadíme více potravin z elementu vody (zima patří k elementu vody) – tj. pohanku, také více soli, pečení v troubě, zahřívací koření (zázvor, skořice). Pokud bychom stravu neupravili a jedli stejně jako v létě – tj. syrové saláty, syrové ochlazující ovoce, byla by nám velmi brzy zima a byli bychom náchylnější k nemocem.
Pokračování příště…
Příště si rozebereme podrobně jednotlivé elementy a k nim patřící roční období, orgány, chutě a potraviny, abychom věděli, jak správně kdy vařit a vyléčit a podpořit naše orgány.
zdroj: Vaříme s láskou (P. Planieta, Z. Marková), Tradiční čínské učení o zdravé výživě (M. P. Heinen)
Pěkné, už se těším na další díl, je skvělé, jak nám servírujete informace, které bychom jen těžko takhle komplexně posbírali, díky
Tak to máme radost, že se líbí. Díky :-)