Domů > Nepřehlédněte

5 tipů, v čem dělat kvašenou zeleninu a jak vybrat tu pravou nádobu

Na pickles (domácí kvašenou zeleninu) existuje spousta speciálních sklenic, kvašáčků, nádob a pružin, ale vystačíte si i s tím, co máte po ruce v kuchyni. Kterou tedy vybrat? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody jednotlivých nádob.

Sklenice

Úplně nejjednodušší a zcela dostačující nádobou pro výrobu kvašené zeleniny a vodního pickles je obyčejná sklenice. Velikost sklenice volíme dle toho, kolik pickles chceme vyrobit. Můžeme použít velkou sklenici na nakládání okurek nebo klasickou např. od medu, na trhu ale existují i speciální tzv. “mason jar”.

  • Výhody – zadarmo/nízká cena; je v každé domácnosti
  • Nevýhody – je třeba něčím zeleninu zatížit, aby byla pod vodou; estetika

Kvašáček

Keramický kvašáček se dá pořídit ve zdravých výživách, na trzích nebo eshopech v různých velikostech. Hodí se hlavně na kvašenou zeleninu a kysané zelí (větší velikosti kvašáčků).

  • Výhody – estetika; obsahuje systém k zatížení; udržuje stálou teplotu; přírodní materiál; brání přístupu vzduchu; propouští plyny
  • Nevýhody – vyšší cena (okolo 400 Kč); dřevěná tyčka často plesniví

Nakládací hrnec

Eshopy nabízí i speciální keramické glazované hrnce s keramickým těžítkem a pokličkou. Tyto hrnce jsou vhodné pro větší množství kvašené zeleniny (např. 8 litrů, ale existují i pro menší, např. 2,5 litru) nebo kysaného zelí. Pokud máte mnoho strávníků a pickles děláte často, vyplatí se vám zainvestovat do tohoto hrnce.

  • Výhody – estetika; obsahuje systém k zatížení; pro větší množství pickles; udržuje stálou teplotu; brání přístupu vzduchu; přírodní materiál; propouští plyny
  • Nevýhody – vysoká cena (větší i okolo 2000 Kč, malé 350 Kč)

Dóza s pružinou

Pružina je praktický zlepšovák při výrobě pickles. Prodává se buď spolu s nádobou (většinou plastovou ve velikostech 0,8 l, 1,8 l a 4 l), anebo samostatně pouze jako pružina, která se dá použít do jakékoliv sklenice s víčkem.

  • Výhody – obsahuje systém k zatížení
  • Nevýhody – cena (okolo 250 Kč); kvašená zelenina reaguje s kovem (oxidace); neumožňuje unikání plynů

Nakládací sklenice s keramickým kamenem

Toto je kompletní skleněná sada pro výrobu pickles i pro úplné začátečníky (prodává ji např. Tchibo). Pak už vám stačí jen zelenina a sůl k naložení :-) Podobné sady jsou i od Lékué, jen jsou z větší části z plastu.

  • Výhody – obsahuje systém k zatížení; estetika; víčko propouští plyny; brání přístupu vzduchu; dá se popisovat (např. datem naložení)
  • Nevýhody – cena (okolo 500 Kč)

Kterou nádobu vybrat?

Jak na pickles – praktické rady, aby se zaručeně povedlo

  • Množství pickles – pokud budete kvasit pravidelně a větší množství, jsou vhodné větší kvašáky a kameninové hrnce.
  • Estetika – pokud chcete, aby i kvašení vypadalo ve vaší kuchyni hezky, pořiďte si některou z designových nádob, které zapadnou vzhledem do vaší kuchyně (např. kameninový kvašáček).
  • Cena – pokud chcete ušetřit, zůstaňte u obyčejné sklenice. Jako těžítko můžete použít menší sklenici nebo vyvařený kámen.
  • Materiál – nejlepší je pořídit si nádobu z přírodních materiálů – sklo, keramika, kámen. Kov není příliš vhodný, reaguje se zeleninou a snižuje množství vitamínu C (1). Plast také není nejvhodnější.
  • Jednoduchost – pokud jste v kvašení začátečník a nechce se vám přemýšlet nad tím, co použít, kupte si rovnou sadu na kvašení (nejlépe z přírodních materiálů).

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

55 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

monikasotakova
11. 3. 2023

Ahojte 🙂 skúšala som robiť Pickles z červenej repy podľa vášho receptu a vyšlo skvele. Všetkým nám veľmi chutí 🙂. Už som dokonca robila 2x Kimchi a tiež je výborné. Ďakujem za recepty,s pozdravom Monika

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Pickles z řepy a daikonu

Červená řepa má nejvyšší obsah železa a mědi ze všech zelenin. Kvašení ji pozvedne ještě o úroveň výš. Pickles z řepy v kombinaci se zázvorem a anýzem léčí...

Pickles daikon-mrkev-cibule

Výborná kvašená zelenina nabitá vitamíny a živinami pro naše tělo a náš střevní mikrobiom. Stačí nastrouhat, naložit do sklenice, zatížit a za 5 dnů je hot...

Kvašená červená řepa s křenem

Křen posilňuje organismus, odhleňuje, udržuje správnou mikroflóru ve střevech a pomáhá při infekcích ledvin i močových cest. V kombinaci s řepou a zelím v ...
klub
26
15

Jak na pickles – praktické rady, aby se zaručeně povedlo

Domácí kvašená zelenina je vitamínová bomba, skvělé probiotikum a její výroba rozhodně není žádná věda! Nepotřebujete na to žádné speciální pomůcky, všechn...

Nevyhazujte slupky od melounu – udělejte z nich toto!

Milujete melouny a jejich slupky vyhazujete do koše? Chyba! Zkuste je naložit a vyrobit z nich tuto osvěžující dobrotu.

Tradiční korejské kimchi – recept přímo z korejské rodiny

Luxusní tradiční kimči, které jsem se naučila přímo z korejské rodiny. V Koreji se recepty na kimchi předávají z generace na generaci a každá rodina má ten...