Domů >

Chůze je zdravá, ale říkáte, že nemáte čas?

V dnešní zrychlené a uspěchané době, kdy na nic není čas, je chůze nejdostupnější a nejzdravější způsob pohybu. Chodit může každý, komu to tělo jen trochu dovolí, neboť každá chůze je prospěšná. Oživte to, co jste možná již zapomněli a neříkejte, že nemáte čas! 

Choďte sami

Při chůzi můžete přemýšlet, zamýšlet se nad dalšími kroky, hledat odpovědi na svoje otázky. Do pohybu se kromě těla dostává i váš mozek, neboť nohy jsem v korelaci s mozkem. Životní shon se na chvilku zastaví, svět kolem vás se zklidní a možná získáte nový pohled na věci a situace, které se vám dějí. 

Ve dvou se to lépe táhne

Není nic lepšího, než když vaše nadšení z chůze sdílí ještě někdo další. Vezměte děti, partnera nebo kamarádku a vyrazte na příjemnou procházku. Chůze ve společnosti dalších lidí je příjemným a spojujícím zážitkem. Sdílejte příběhy, názory, postřehy, žertujte, třeba si i společně zazpívejte. Společná procházka s dětmi představuje vítaný volný čas, který rodiče nebo prarodiče mohou strávit s dětmi.

Pes, přítel člověka

Pokud máte psa, choďte s ním denně na delší procházky. Ze zdravotních benefitů chůze se můžete těšit nejen vy, ale také váš čtyřnohý kamarád. 

Nejezděte výtahem, ale jděte po schodech

Stará známá věc, která je doporučována již odpradávna. Místo výtahem jděte několik pater po schodech. Výšlap do schodů je výzvou pro více svalů než chůze na rovném povrchu. Neberte chůzi po schodech jako námahu, ale jako dar pro svoje tělo. Všechno chce trénink, po určité době dokážete vyjít schody bez zadýchání. 

Vystupte o zastávku dříve

Tato rada sice patří k těm náročnějším, ale určitě stojí za to ji vyzkoušet a tento návyk si osvojit. Pokud to nemáte do zaměstnání příliš daleko, můžete jít pěšky. Nebo zkuste ráno vyjet do práce s časovou rezervou a vystupte o stanici dříve. Pokud jezdíte do práce autem, zaparkujte vůz na vzdálenějším parkovišti a do zaměstnání dojděte pěšky. Stejně tak můžete pěšky obejít úřady, lékaře a další záležitosti. 

Nákup potravin

Podle možností choďte na nákup potravin pěšky. Je to nejen prospěšné, ale tak trochu nás to vrací k našim dávným kořenům lovců a sběračů, kteří museli na získání potravy vynaložit určité úsilí. Vynaložte tedy úsilí, vrátí se vám to v lepší fyzické i psychické kondici. 

Nová místa, nové zážitky

Objevujte a pátrejte po pěkných místech v okolí vašeho bydliště, choďte na procházky do přírody, parku, lesa nebo po kopcích či horách. Pro svoje procházky si vybírejte stále nové a náročnější trasy, aby pro vás byla chůze zajímavější. 

Procházky o víkendu

Ne vždy jsou v okolí bydliště ideální podmínky k chůzi, zvláště pokud bydlíte ve velkoměstě. Ale ani to není výmluvou. Na víkend si můžete naplánovat pěší výlet do vzdálenějšího okolí nebo dlouhou a svižnou procházku. 

Aktivní dovolená 

Pěší výlety a turistiku můžete spojit s rodinnou dovolenou a návštěvou památek, určitě budete mít spoustu skvělých společných zážitků

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

Zaměřuji se na zdravý životní styl, výživu a kvalitu potravin. Také se věnuji zdravotní problematice a alternativním metodám léčby. Jsem autorkou řady knih, které se zabývají tím, jak zdravě a spokojeně žít.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Ano, je to tak, každý den chodíme na procházky. O víkendu 2x. Když jsme měli pejska, to byla první věc, když jsme přišli z práce domů. Relaxujeme a nabíjíme se v tichu lesa. Krásné a pohodové “výšlapy” po celý rok přeji všem.

Pavlína
22. 3. 2022

Ano, souhlasím. A nestojí to kromě času nic, jen vyrazit

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

16
8

Máte trávicí problémy? Možná trpíte syndromem dráždivého tračníku (IBS)

Syndrom dráždivého tračníku je nejčastější zažívací poruchou dnešního světa.
23
9

Co jíst při nemoci (jídelníček pro nemocné)

Jste nemocní, nebo máte nemocné dítě a přemýšlíte, co mu dát k jídlu? Aby to tělo nezatížilo, ale naopak bylo lékem, dodalo energii a výživu? Sepsali jsme ...
10

Nejlepší strava proti cukrovce. Podloženo studiemi

Cukrovka patří mezi nejrozšířenější choroby na světě. Trpí jí každý 11. dospělý člověk a ročně na její následky zemře více než 5 milionů lidí. V ČR počet d...
1

Přestaňte si vyrábět nemoc

Každý z nás je denně vystaven znečištěnému vzduchu, zpracovaným potravinám, chronickému stresu, nedostatku spánku a dalším záležitostem, které zatěžují náš...

Střevo – střed našeho života

Zdravé střevo je základem našeho zdraví. Je klíčovým orgánem pro zpracování a vstřebávání látek z potravy a tato činnost je zásadně ovlivňována jejím slože...