Domů > Magazín > Zdraví

Jak být zdravá, spokojená a sexy díky Ajurvédě?

Co může tisíce let prověřený systém péče o tělo a duši nabídnout moderní ženě? Proč trpíme bolestivou menstruací a děsí nás menopauza? Začtěte se do praktických rad a doporučení, která vám doslova změní život.

Ajurvédský jin a jang

Ajurvéda, nauka o zdraví a spokojenosti je velmi komplexní a zároveň zohledňující individualitu každého z nás. Já jsem jí propadla už před lety a má láska a vášeň hoří stále víc a víc! Ale pojďme k pohledu ajurvédy na ženu a její zdraví. Ajurvédská péče o hormonální systém žen je založena na dvou principech: vyživující, zklidňující a pak mobilizační, aktivační. Oba principy jsou stejně důležité. Pro lepší pochopení si můžete představit jinový princip (který vyživujeme kvalitním spánkem, odpočinkem a jídlem) a jangový (o ten pečujeme přiměřenou a smysluplnou aktivitou). Ajurvéda se vždy rozhoduje, zda vyživovat a nebo redukovat, nicméně zvolený princip harmonizuje i tím druhým pólem.

Ženské cykly v souladu s těmi přírodními

Východní nauky včetně ajurvédy apelují na život ženy v souladu s přirozenými cykly přírody, čímž mimo jiné předcházíme hormonálním dysbalancím. Asi nás napadnou rozdíly mezi ročními obdobími a dnem a nocí, ale ajurvéda jich rozlišuje ještě mnohem víc. Například celoživotní cykly se dělí na dětství (období kaphové), dospělost (pittovské) a zralost/stáří (vátové). U cyklů v rámci měsíce je pro ženu významné období úplňku, během kterého by ideálně měla probíhat naše ovulace a nov – aneb černou lunu, kdy by bylo optimální menstruovat. Žena by také měla respektovat denní cykly, neboli dína čárija (“den nás učí”) – mezi 6-10 hodinou je období kaphy, 10-14 pitty (proto by se v této době mělo obědvat), 14-18 vládne váta, od 18 do 22 opět kapha (asi všichni známe přirozenou těžkost a únavu) a od 22 do 2 pitta, kdy bychom měli spát a dočerpávat potřebnou energii.

Pokud jsou pro vás slovíčka váta (vítr), pitta (oheň) a kapha (země) naprosto neznámá, podívejte se na předchozí články o ajurvédě: Ajurvéda tělem i duší jogínky Ivony Ajurvédské typy Stravování podle Ajurvédy nebo si udělejte jednoduchý Test jaký jste typ.

Co vše ukrývá naše děloha?

Veškerá ženská síla (včetně té destruktivní) a kreativita dlí podle ajurvédy v děloze. V děloze jsou naše touhy, naděje i ty nejhlubší emoční “záhady”, které nás díky menstruaci nabádají prozkoumat upřímně a pravdivě vše, co se nám předchozí měsíc nepovedlo zpracovat. Pokud je toto místo zablokované nebo nedovyživené, můžeme se cítit odpojené od naší kreativity a sexuality, nebo dokonce nenávidět svoji menstruaci či menopauzu. Tím, že své ženské cykly i různé stránky a aspekty své osobnosti přijmeme a dokonce i oceníme, otevře se nám šance ladit se i na cykly vyšší, tedy cykly měsíce, přílivu a odlivu a na cykly roční. Z ženy, která přijímá sebe sama ve své celistvosti, vyzařuje nejen přirozené sebe-vědomí, ale i nádherný sexappeal.

Mystéria menstruace

Menstruace zrcadlí to, jak jsme se k sobě chovaly předchozí měsíc. Menstruace nám velmi nekompromisně ukáže, jestli jsme dostatečně odpočívaly a co v našem životě zůstalo nevyřešené. Naše tělo skrze menstruaci říká: “Takhle já se cítím, vzhledem k tomu, jak ty žiješ”. Menstruace odráží kvalitu aspektu jinu v našem životě, předkládá nám zprávu o tom, jak na tom jsme s naší šťavnatou, život dávající energií. Teprve až je v ženském těle dostatek šťavnatosti, tedy tzv. sníhka kvality, začne dívka menstruovat. Žena potřebuje spousty energie, aby v pořádku menstruovala. Pokud je organismus příliš vyčerpaný (například intenzivním cvičením, nedostatečně výživnou stravou a nebo kojením), menstruace se přeruší. Nepravidelná menstruace ukazuje na nedostatek energie, silná menstruace pak naznačuje blokaci životní energie. 

Více o tom, jak má vypadat zdravá menstruace a jak řešit, když menstruaci ztratíme, najdete v tomto videu s celostní lékařkou.

Jak ovlivňují naše dóši menstruaci?

Slečny s převahou váta dóši začínají menstruovat nejpozději, pitty naopak nejdříve – přebytečná pitta potřebuje odejít. Menstruace, jejíž začátek je chvíli “už ano” a pak zase “ještě ne”, je slabší, bolestivá, provází ji plynatost, typicky ukazuje na příliš váty v těle.

Pokud krvácení přijde okamžitě a je velmi silné, tvoří se sraženiny, krev je tmavá, žena má pocity až pálení, může mít i průjem a velmi silně se jí mění nálady před a při menstruaci, je v těle příliš pitty. Pokud je pittě kvůli hormonální substituci znemožněno odcházet přirozeně, projevuje se to záněty v těle, horkostí a ekzémy. Nerovnováha kaphy způsobuje otoky, ženu bolí prsa a menstruace je dlouhá a spíš silnější. Deprese před menstruací ukazují na blokaci kaphy. Každá dóša je pro nás požehnáním, čím více s ní bojujeme, tím více se vzdalujeme harmonii. Teprve přijetím dóši objevujeme její dary a snáze pak harmonizujeme její případnou nerovnováhu.

Problémy s menstruací jako problém západních civilizací?

Menstruace sama o sobě není problém, jen je třeba pro ni vytvořit optimální podmínky, aby probíhala zdravě. Problémy s menstruací a menopauzou zažívají ženy převážně v západním světě, protože jsme přestali uznávat přirozené cykly přírody a žít v souladu s nimi. V dávných kulturách ženy během menstruace, která byla považována za posvátný čas klidu a hlubokých vhledů, odpočívaly společně v takzvaných červených stanech. Navzájem tam o sebe pečovaly a prožívaly divokou, syrovou energii menstruace. Síla a význam červených stanů je úžasně popsána ve stejnojmenném americkém filmu z roku 2014, natočeného podle knihy Anity Diamant. 

Možnost kultivovat nesmírnou menstruační sílu nám nyní chybí a ona pak nekontrolovaně tryská ven v podobě hysterie a jiných PMS projevů. V moderní době těžko odejdeme menstruovat do červeného stanu. Můžeme nicméně svému tělu dopřát volnější režim a umožnit krvi, která obsahuje antibakteriální a antivirotické složky a podporuje imunitu (viz práce vědkyně Martie Profet), aby očistila dělohu, čípek i vagínu a pomohla nám s různými neduhy, jako jsou mykózy apod.  Už Canakya, dávný indický filosof, prohlásil:”Bronz se čistí kyselinou, řeka svým silným proudem a žena svojí menstruací.” Menstruace je pro nás přirozenou očistou nejen tělesnou, ale i emoční. Jednou měsíčně můžeme pustit veškeré toxické myšlenky, city nebo nefunkční vzorce, které jsme nasbíraly v předchozím období. Nevyřešené emoce způsobují další problémy, jak upozorňuje například Eckhart Tolle, který ve svých knihách definuje tělesnou bolest jako “pozůstatek bolesti, kterou po sobě nechaly silné emoce, které nebyly spatřené, přijaté a pak teprve propuštěné”. Tyto nepřijaté emoce pak vytvářejí energetické pole, které ovlivňuje všechny naše buňky. Pokud stále odmítáme emoce prožít, bolest v těle narůstá a narůstá …

Pozor – když zmizí menstruace, není to vždycky přechod! Více v tomto videu.
Ztrátu menstruace, ztrátu libida a potíže s antikoncepcí vysvětlujeme v tomto videu. Příběh po letech vrácené menstruace v příběhu Dominiky a Ajky. Osvědčené tipy jak navrátit ztracenou menstruaci najdete zde.
Příčiny a léčbu silné menstruace řešíme v tomto článku.

Otázky, které je důležité si položit

Většina žen zažívá ve svém životě bolest, úzkost, deprese a jejich těla doslova křičí o pozornost: ”Něco je sakra v nepořádku!” Je třeba začít naše těla respektovat a naučit se jim naslouchat. Tělo nám řekne o našem životě mnohem víc, než naše hlava, která si často nechce problémy ani připustit. Zdravý průběh menstruace ovlivňuje strava, životní styl, ale i psychika. Pokud máte problémy s menstruací, zkuste si zodpovědět upřímně na následující otázky a možná objevíte příčiny svého trápení.

  • Nebylo v dětství a pubertě potlačováno vaše sexuální vyjadřování?
  • Vnímala jste podporu při přechodu do ženství a nebo naopak to pro vás bylo období plné trapnosti a studu? 

    Mně třeba s první menstruací maminka řekla: “Ježíšmarja, chuděrko a teď to budeš takhle mít skoro celý život.” Určitě je vám jasné, že to nevedlo k respektujícímu vnímání a harmonickému prožívání ženského cyklu.

    • Nezažila jste sexuální trauma nebo zneužívání?
    • Nesportovala jste příliš v pubertě (a nebo i nyní)?
    • Jak jste se v pubertě stravovala? Neměla jste poruchy příjmu potravy?

        Ajurvédské rady u problematické menstruace

        Bolestivá menstruace není přirozená. Nejdříve je třeba samozřejmě vyloučit endometriozu, cysty apod. a teprve poté hledat příčiny jinde. Bolest může být způsobená přílišným napětím v těle (nezdravý tlak na výkon, psychické problémy v rodině apod.),  přemírou jangu (vyčerpání), nedostatečným jinem (špatné jídlo ve špatnou dobu) a nebo chladem (který zvyšuje vátu). Ženy mají bohužel v náročných obdobích tendenci si ještě přidat a tím padnout totálně. Pokud nás čeká a nebo prožíváme náročné období, uberme vše co není opravdu nezbytně nutné a přidejme něco podporujícího, procházku v přírodě, masáž apod.

        Obecně platí, že pokud si nejsme jisté, zda jsou problémy způsobené nerovnováhou váty nebo pitty, postaráme se nejdříve o vátu. Je tedy potřeba  do našeho života pozvat více tepla (především ve stravování), pravidelnosti a ubrat na podnětech a změnách. Ženy jsou vždy vátovější než muži, protože se stále mění. Čím více změn děláme, tím více se tedy musíme starat o svoji vátu a hledat pravidelnost. Především citlivé váta ženy mají tendenci zkoušet příliš mnoho nového a nejsou schopné ukotvit se tam, kde je to fajn.

        Během menstruace doporučuje ajurvéda jíst dostatek tmavé listové zeleniny, užívat si jemně kořeněné polévky a lehce slazené čaje (nesladíme cukrem, ale sladem, obilným sirupem nebo medem). Jako lektorka jógy doporučuji ještě zmírnit cvičení, nedělat příliš předklonů, rotací, určitě ne obrácené pozice a neposilovat bříško – stejně je během menstruace tělo uvolněné podobně jako při porodu a téměř vůbec nefungují hluboké břišní svaly.

        Pitta ženy by neměly při menstruaci používat tampony a obezřetně zacházet i s kalíšky – svaly pánevního dna totiž musí stále pracovat, je přítomen tlak, který pittu ještě zvyšuje. Nadměrnou pittu snížíme tím, že polevíme ve svém perfekcionismu, náročnosti sama na sebe. Tím mimo jiné prospějeme i své štítné žláze, která se tlakem na výkon nesmírně oslabuje. V létě pittu ochladí masáž chodidel kokosovým olejem a aplikace růžové vody na oči (namočte do ní vatové tamponky a přiložte na zavřené oči). V horkých dnech nás ochladí i popíjení mátového, heřmánkového a nebo KKF čaje, bezinek s citrónem, šťávy z hroznů nebo granátových jablíček.

        Ajurvéda mimochodem varuje před hormonální antikoncepcí, především pak u mladých slečen, kdy není hormonální systém ještě dostatečně vyvinutý. Zjednodušeně řečeno – tělo se přestává samo snažit produkovat to, co uměle dostává.

        Závěrečná shrnutí a doporučení

        Menstruace je naprosto přirozeným a důležitým procesem. Čím více ji budeme akceptovat a uznávat její roli a přínos a čím více budeme žít v souladu s rytmy přírody, tím hladší průběh budeme mít. Menstruace je obdobím, kdy se zvedá naše intuice, pokud zpomalíme a otočíme svoji pozornost dovnitř, budeme mít více energie a získáme i zajímavé vhledy do našeho života. V případě bolesti se ptejme sama sebe, v čem jsem se v předchozích týdnech zanedbávala, které emoce jsem zametla pod koberec? A vytáhněme je ven, je to úžasná příležitost! Pokud se nám podaří pochopit souvislosti mezi průběhem menstruace a našimi dóšami (váta, kapha, pitta), budeme mít v rukou úžasný nástroj pro harmonizaci hormonů, budeme se lépe cítit i vypadat. Neničme samy sebe, naopak se hýčkejme tak, jako by o nás pečovala maminka. A nezapomeňme, že ajurvéda říká, že stačí snažit se alespoň z 50% o optimální stravu a způsob života :-)  a hlavní je nemít výčitky, pokud se ze správného směru tu a tam vychýlíme. Držme si navzájem palce!
        A o menopauze někdy příště, ano?

        “Pokud máte teď hlavu jako pátrací balón a po přečtení Ivčina článku stále váháte, jaký jste typ a jak vlastně jíst, abyste byla zdravá a spokojená, aby vaše menstruace byla hladká a vám bylo dobře i během ní, nebojte se a prostě začněte krok za krokem měnit svoji životosprávu. Základy jsou vysvětleny v kurzu Jak začít (ten je zdarma) a pak můžete najet na naše Vzorové jídelníčky a inspirovat se tam. Jsou totiž nutričně vyvážené, jsou neutrální, tedy nejsou extrémní, takže neškodí ani jedné z dóš a jsou léčebné. Navíc si pochutnáte a nebudete trpět hlady. Najíst se dobře, chutně a u toho se uzdravovat je přeci super, ne?” dodává Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak, která se díky změně jídelníčku zbavila letitých gynekologických problémů a prekancerózy na čípku.

        PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

        Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

        Jsem wellbeing instruktorkou v oblasti jógy, pilates, meditací, zdravé stravy a osobního rozvoje. Miluju zdravý pohyb a mé poslání je předávat toto nadšení dál!

        76 lidí už poděkovalo za článek.

        Buďte první, kdo napíše komentář

        Vyzkoušejte také

        74
        17

        Ajurvéda – zázračná léčebná metoda z Východu

        Často se nás ptáte, zda má Jíme Jinak něco společného s ajurvédou, zda s ní souhlasíme nebo nesouhlasíme, nebo jestli se můžete podle našich jídelníčků str...
        167
        34

        Ajurvéda tělem i duší jogínky Ivony

        Jak ajurvédu skutečně žiji a proč ji mám tak ráda? Jaké největší nesmysly a chyby se objevují o ajurvédě v médiích? Praktické rady, tipy a doporučení pro k...
        158
        18

        Stravování podle Ajurvédy – zásadní principy pro naplánování vašeho zdravého jídelníčku

        Prý není nic víc sexy než žena, která umí chutně vařit. A pokud vaří ještě i zdravě, pak musí být neodolatelná! Jak ale vařit podle Ajurvédy? Jak se stravo...

        Díky změně jídelníčku zase tvořím (Jana, 32 let)

        S Jíme Jinak jsem už tři roky. Podařilo se mi vysadit antikoncepci a zlepšit si zásadně zdraví. Změna jídelníčku mi pomohla dokonce vrátit se k tomu, co sk...
        84
        34

        Máte v zimě vysušenou pokožku? Toto říká ajurvéda

        “Jakmile začne zima, mám suchou pokožku. Ruce jak struhadla a suché, popraskané rty. A nastupuje období všelijakých krémů, tělových mlék a balzámů na...
        28
        28

        Nepotřebuji léky na bolest ani na železo (Věra, 51 let)

        Od první menstruace mi bylo už pár dní před začátkem špatně. První dva dny jsem trávila v posteli a na práškách. Bolela mě hlava, bylo mi slabo a špatně. T...