Domů > Magazín > Blog

Ajurvéda tělem i duší jogínky Ivony

Jak ajurvédu skutečně žiji a proč ji mám tak ráda? Jaké největší nesmysly a chyby se objevují o ajurvédě v médiích? Praktické rady, tipy a doporučení pro každého, kdo chce žít život v harmonii a spokojenosti.

Zavádějící informace

Nauka o zdravém a spokojeném životě s tradicí více než 5000 let (mrkněte na článek od Evy – Ajurvéda, zázračná léčebná metoda) začíná být moderní a čím dál více vyhledávaná. Média se snaží ve zkratce popsat její benefity a často přitom napáchají víc škody jak užitku.
Jsem Ivona, lektorka jógy a znáte mě z cvičících videí v kurzech a Klubu Jíme Jinak. Jsem nadšenou studentkou a propagátorkou Ajurvédy, její principy se ale snažím opravdu žít a aplikovat do našeho běžného života. V seriálu svých článků vám Ajurvédu velmi lidsky a prakticky přiblížím a poradím, jak si díky Ajurvédě ještě více užívat života.

Co znamená Ajurvéda pro mě?

Rozhodně nevnímám Ajurvédu jako zkostnatělý archaický systém, naopak. Pro mě je Ajurvéda živým organismem, který se neustále vyvíjí, drží krok s dobou a nabízí neskutečné množství nástrojů, jak lépe poznat sebe sama a udělat si život příjemnější. Je to překrásný doplněk ke studiu jógy, oba systémy se skvěle doplňují a podporují.

Co nám může dát indická moudrost, když žijeme ve střední Evropě

Možná vás napadne, co vůbec může indická moudrost nabídnout nám středoevropanům? Překvapivě velmi mnoho. Ajurvéda má mnoho různých postupů, díky kterým zjistíme, jak na tom vlastně jsme. Co je naším přirozeným nastavením, co nám dělá dobře – ať už je to jídlo, denní režim, pohyb, nebo dokonce i sexuální aktivita. Ukáže nám taky, jak moc a kde všude jsme se vzdálili od tohoto původního optimálního nastavení a poradí nám, jakými způsoby se můžeme k harmonii těla i duše opět vrátit. A to jsou témata aktuální pro kohokoli nehledě na kontinent, ve kterém se narodil a nebo žije, nemyslíte? Dnes vám chci pro představu říct, jak přišla Ajurvéda do mého života a co mi přinesla.

Nejsem vadná, mám jen příliš silný vítr

S Ajurvédou jsem se setkala už před lety a nadchla mě, protože jsem díky ní zjistila, že nejsem vadná, divná, porouchaná .. ale že mám jen v nerovnováze tzv. Vátu – Vítr (článek o ajurvédských typech).
Představte si vítr, jaký je a co dělá. Je nepředvídatelný, fouká, věci rozhazuje, dělá v nich nepořádek, vysušuje, často nás znervózňuje, za větrných nocí se neklidně spí, vítr může být i ostrý, studený, často přinese změnu počasí… A to přesně “Vítr – Váta” ve mně udělal. Byla jsem rozhozená, nestálá, rozjížděla spousty projektů a žádný nedokázala dotáhnout do konce, byla jsem nervózní, téměř nespala, má pokožka byla suchá na troud, rozpraskané rty i paty, stále v pohybu, stále změna za změnou.
Vítr postupně ovlivnil i další procesy v mém těle, rozdmýchal můj vnitřní Oheň, který často pálil víc, než bylo třeba. Volila jsem drsnější slova, dělala rázná rozhodnutí, byla čím dál tím víc náročná na sebe i okolí. A můj oheň mě doslova spaloval zevnitř, až jsem téměř vyhořela.
I toto dokáže Oheň – neboli Pitta, pokud je v nerovnováze. Naopak mi chyběl třetí element – Země – Kapha. Kotva, jistota, důvěra, klid, uzemnění, měkkost… Ani náhodou jsem nebyla laskavou náručí, která tu vždy je, nebavilo mě vařit, pečovat o rodinný krb, chtěla jsem utíkat, cestovat, být svobodná, nechat svůj divoký vítr vát kamkoli bude chtít.
Už maličko tušíte? V dalším článku vám o ajurvédských typech povím mnohem víc.

Jaké principy Ajurvédy já sama používám

Jedno z nejzásadnějších doporučení Ajurvédy je jíst nejkvalitnější jídlo okolo poledne. To je totiž nejsilnější náš vnitřní oheň, naše trávení nejlépe funguje a dokáže si z potravy vzít co nejvíce energie a živin. A to se opravdu snažím dodržovat. Dělám vše pro to, abych měla oběd teplý, ideálně připravený ze sezónních a lokálních surovin. Pod toto pravidlo by se určitě podepsali všichni z Jíme Jinak, je to tak?
Nikdy nesnídám studené jídlo. Chci, aby se můj vnitřní oheň (tzv. Agni) trávení i životní energie hned ráno spokojeně rozhořela a ne, abych ji hned v počátku udusila něčím ledovým.
Pokud hodně cestuju, hledám si klid a rovnováhu alespoň ve snaze mít nějaký řád – například podobný čas, kdy snídám/obědvám, nebo kdy chodím spát, pravidelně medituju apod. Někdy je to hodně náročné, tak to prostě nevyjde. Rozhodně se za to nepeskuju a prostě příště to třeba vyjde lépe :-)
A zamilovala jsem si lněný a sezamový olej (pozor ne ten z pražených semínek). Ten totiž úžasně klidní Vátu (pamatujete, to je ten neklidný vítr) a já se s ním masíruju (v zimě si ho jemně ohřívám). Je to překrásný rituál, kdy hladím své tělo a děkuju mu.
Postupně se učím přidávat i různá ajurvédská koření a bylinky, ale zatím jen opravdu minimálně.
Ajurvédu studuju v rámci roční školy, pročítám si i několik úžasných knih ze zahraničí, hledám to, co se mnou rezonuje a co dokážu do svého života v pohodě aplikovat. Méně je totiž často více …

Co byste chtěli o ajurvédě vědět?

Příště vám prozradím víc o ajurvédské typologii (tedy vše o Vátě, Pittě, Kaphě apod.) a přidám i praktické rady a tipy, těšíte se? Napište mi, co vás ještě z Ajurvédy zajímá, ano?

Ivona

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

Jsem wellbeing instruktorkou v oblasti jógy, pilates, meditací, zdravé stravy a osobního rozvoje. Miluju zdravý pohyb a mé poslání je předávat toto nadšení dál!

153 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den, Ivono,
chtěla bych si dopřát ajurvéda-pobyt v Indii nebo na Sri Lance. Máte s tím zkušenosti a eventuálně nějaký dobrý tip?

Přeji krásný den a díky za odpověď.
Ella

Ahoj, díky za článeček o ajurvédě,
no u mne to kdysi taky bylo na půl, něco od Váty, něco od Kaphy, ale test jsem dělala před 15ti léty. Myslím si, že se to v průběhu života změní podle energie a zdraví.
Byla jsem tehdy na konzultaci u p. Hlošky, mluvil o mne, jakoby měl před sebou skleněnou kouli, bylo to přesné. Např. byl víkend já byla od rána rozlítaná, o půl šesté vyrazila na výlet, na Lysou horu v Beskydech, o půl deváté už měli doma čerstvé rohlíky na stole, rychle udělat to a pak to, aby již odpoledne byl větší klid, relax…tak nějak mne odhalil. Ted už je to jiné, takže si ráda udělám test znovu. Uvidím co vyjde, i když si myslím, že už vím🙂Budu se tšit na další článek..děkuji Kája.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

22
20

Svatojánská noc – bylinky, ohně a oslava života

Svatojánská noc z 23. na 24. června je magická. Chodí se na bylinky, které během svatojánské noci nabývají kouzelných sil, pálí se ohně, noc je zasvěcená l...
28
25

Mami, já chci umřít! Aneb jak jsem se vyléčila z boreliózy (Verči, 31 let)

Jedna lékařka se divila, že  takovými výsledky vůbec chodím, druhá mi řekla, že takové bolesti mít nemůžu. Dostala jsem antibiotika a nabídli mi antidepres...

V Sama doma si to vypili

V pořadu Sama doma jsem mluvila krátce o vhodném pití na jaře (první část) a předvedla v praxi, jak si udělat smoothie z plevele (druhá část). Nečekala jse...
1
9

Voda si tě zavolá

Dva dny jsem jako na trní. Končí mi dvoutýdenní pracovní turnus. Těším se domů. Těším se na své blízké, na svou postel, na své věci.

Nejlepší bylinky pro ženské zdraví

Křeče, výkyvy nálad, bolesti hlavy, záněty nebo problémy s pletí jsou nepříjemnosti, které nás ženy mohou pěkně potrápit (a také vytočit). Hormonální nerov...

Muškožroutka aneb I naše tělo může rozkvést

Miluji kytky, čímž ale neříkám, že se o ně umím starat. A tak nám doma díky mé (ne)péči přežijí jen tlustice a ještě teda rýmovníky. To je vůbec takový vdě...