Domů > Magazín > Blog

Jak jsem začala jíst aronii

Máme na zahradě jeden menší keř aronie – černého jeřábu. Já si ho moc nevšímám a on i tak statečně roste ve stínu ořechu. Má alespoň krásné červené listy na podzim. :-) Na plody aronie mě upozorňovali různí známí a já stále tvrdila, že to prostě nejím. Před časem ale u mě nastala změna.

Sklízela jsem zrovna celer a několikrát kolem toho keříku prošla. Trvala jsem si na svém – že to prostě nejím, že se to nedá, že vím, že je to zdravé, ale ne, já to fakt nejím. Při jedení čerstvých plodů se mi svírá pusa, drhne to v krku… no prostě nic moc. Když už jsem poněkolikáté procházela kolem keříku, všimla jsem si, že plody jsou krásné, velké a ještě neozobané ptáky. A v tu chvíli jsem si říkala: “No, to by byla opravdu škoda je tam nechat.” Nechala jsem sklízení celeru a běžela jsem se tedy podívat, jaký je aronie zázrak. 

A on to takový malý zázrak opravdu je.

Co vše aronie obsahuje

 • velké množství vitamínu C, dále vitamíny E, K, B1, B2, B6, B9 A, P
 • minerály a stopové prvky – draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a jód, který je klíčový pro správnou funkci štítné žlázy
 • rutin, který pozitivně ovlivňuje pevnost a pružnost cév
 • přírodní sorbit vhodný pro diabetiky

Aronie a její účinky

 • Působí příznivě na cévy a srdce.
 • Harmonizuje činnost štítné žlázy.
 • Posiluje imunitní systém.
 • Aronie obsahuje antokyany, které způsobují svíravou chuť a mají silný antioxidační účinek, působí proti volným radikálům, chrání náš imunitní systém a mají protizánětlivé a hlavně protinádorové účinky.
 • Podporuje činnost jater a ledvin.
 • Pomáhá při chudokrevnosti.
 • Snižuje vysoký krevní tlak.
 • Působí proti zánětům žaludeční sliznice.
 • Pomáhá vylučovat sůl z těla, což je prospěšné pro naše klouby a páteř.
 • Léčí nemoci močových cest díky obsahu kyseliny chinové (prý snad i 5-10x lépe, než brusinka).
 • Celkově posiluje organismus.
 • Působí preventivně proti cukrovce.
 • Pozitivně působí na paměť.

Aronie nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, vzácně se může vyskytnout alergická reakce.

Jak ji využít

Plody se mohou sušit (jako šípky), můžeme z nich uvařit marmeládu nebo kompot. Nejúčinnější je zpracování čerstvé šťávy do sirupu.
Otrhané plody jsou prý velmi trvanlivé a po sklizni – vydrží natrhané až 2 měsíce (zatím nemám vyzkoušeno). Natrhala jsem z našeho keříku asi mísu. Půlku jsem dala do buchty a z druhé půlky jsem tedy vařila sirup nebo spíš takový džus s rýžovým sirupem.
Mám vyzkoušenou buchtu pro lenochy s aronií a je opravdu moc dobrá… až se musím usmívat, protože do této doby jsem aronii opravdu nejedla a teď mi nevadí ani ta svíravá chuť. Změna je život. :)

Z aronie lze využít i listy na čaj (ty se sbírají na jaře), dál květy a na podzim tedy i plody

U nás se pěstuje jako keř nebo roubovaný strom. My máme keř, do této doby opomíjený, ale odteď se stává mým oblíbencem..:)) 

A co dále? Blíží se čas na jarní detox!

Pokud vám po zimě chybí energie, trápí vás únava nebo máte kila navíc, pojďte s tím něco udělat. Nenecháme vás v tom a hážeme záchranné lano! 😊 Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Nakonec jsem všechnu vylisovanou štávu na robotu ETA po přefiltrování stáčel do lahví, 1díl vodky zalil 1 dílem této šťávy.Pije se ihned a je vynikající.Nekazí se.
Budu už dělat pouze tuto variantu.Všechny vitamíny jsou tak zachovány.Tepelné zpracování ničí tuto vitamínovou bombu.
Letošní sklizeň po prvním mrazíku nakonec byla dobrá volba,protože bobule navíc zesládly jako u ledového vína a nedával jsem žáden řepný cukr,což je o moc zdravější.

Mám 20 keřů Aronie Viking ,jsou už bohužel moc vysoké asi 2 metry.
Zásadně preferuji dát umyté aronie do demionu a potom zalít po vrch kuliček vodkou.
Kuličky také předem v malé umělohmotné misce po troškách rozmačkám jemně mačkadlem na brambory.Jednou jsem naplnil 20 litrový demion až 10 cm po hrdlo,a to jsem se nestačil divit jak to vystřelilo a vymalovalo prádelnu.Nekvasilo to, ale jak kuličky vypily vodku tak nabobtnaly a vystřelil špunt.Proto plnit demion pouze 3/4 objemu! 1 krát týdně protřepávám demion.Maceruji 1-2 měsíce,potom stáčím přes umělohmotné sítko do 750 ml lahví a přidám 1 ks malého vanilkového cukru i mémě.
Marmeláda taky dobrá.Letos jsem nevěděl co s úrodou,ptáci jsou přežraní a zůstalo to všechno na keřích.Bylo mi líto nechat to všechno zmrznout,tak jsem to před mrazem otrhal a na robotu s lisovacím nadstavcem odštavnil.Nevím jak zpracovat bez cukru ,kyseliny a teploty.Kyselinu,cukr zastudena už dělala manželka.

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

140
67

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

1
3

Řeřicha – lahodná cesta ke zdraví

Na drobnou řeřichu si většinou vzpomeneme jen jednou do roka, a to zpravidla před Velikonocemi, když podle tradice nemáme na stůl „nic zeleného“. Zachrání ...
1

Klanopraška nejen pro povzbuzení a výkon

Při vyčerpání organismu pomůže schizandra čínská neboli klanopraška.
2
1

Lebeda zahradní – krásná i chutná

Pochází zřejmě z Asie, dříve byla pěstována v Řecku a používaná jako salát. Je to velmi dekorativní rostlina, které se říká také horský špenát. Je ozdobou ...

Artyčoky – léčivá zelenina, kterou si můžete vypěstovat

Artyčok je vhodný pro léčbu jater, ledvin, pro cukrovkáře, při zácpě i na vysoký tlak. Roste na jaře, kdy potřebujeme detoxikovat organismus. V tom je arty...
2
1

Akébie pětičetná a její jedlé plody

Nejen, že krásně kvete a ozdobí tak vaší zahradu, ale ještě poskytuje chutné plody, které pomohou zpomalit stárnutí.

Josta a její benefity

Josta je povedený kříženec rybízu a angreštu. Tento ovocný keřík, jehož lahodné plody jsou nabité zdraví prospěšnými látkami, by na zahrádce určitě neměl c...