Domů > Magazín > Blog

Jak jsem začala jíst aronii

Máme na zahradě jeden menší keř aronie – černého jeřábu. Já si ho moc nevšímám a on i tak statečně roste ve stínu ořechu. Má alespoň krásné červené listy na podzim. :-) Na plody aronie mě upozorňovali různí známí a já stále tvrdila, že to prostě nejím. Před časem ale u mě nastala změna.

Sklízela jsem zrovna celer a několikrát kolem toho keříku prošla. Trvala jsem si na svém – že to prostě nejím, že se to nedá, že vím, že je to zdravé, ale ne, já to fakt nejím. Při jedení čerstvých plodů se mi svírá pusa, drhne to v krku… no prostě nic moc. Když už jsem poněkolikáté procházela kolem keříku, všimla jsem si, že plody jsou krásné, velké a ještě neozobané ptáky. A v tu chvíli jsem si říkala: “No, to by byla opravdu škoda je tam nechat.” Nechala jsem sklízení celeru a běžela jsem se tedy podívat, jaký je aronie zázrak. 

A on to takový malý zázrak opravdu je.

Co vše aronie obsahuje

 • velké množství vitamínu C, dále vitamíny E, K, B1, B2, B6, B9 A, P
 • minerály a stopové prvky – draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a jód, který je klíčový pro správnou funkci štítné žlázy
 • rutin, který pozitivně ovlivňuje pevnost a pružnost cév
 • přírodní sorbit vhodný pro diabetiky

Aronie a její účinky

 • Působí příznivě na cévy a srdce.
 • Harmonizuje činnost štítné žlázy.
 • Posiluje imunitní systém.
 • Aronie obsahuje antokyany, které způsobují svíravou chuť a mají silný antioxidační účinek, působí proti volným radikálům, chrání náš imunitní systém a mají protizánětlivé a hlavně protinádorové účinky.
 • Podporuje činnost jater a ledvin.
 • Pomáhá při chudokrevnosti.
 • Snižuje vysoký krevní tlak.
 • Působí proti zánětům žaludeční sliznice.
 • Pomáhá vylučovat sůl z těla, což je prospěšné pro naše klouby a páteř.
 • Léčí nemoci močových cest díky obsahu kyseliny chinové (prý snad i 5-10x lépe, než brusinka).
 • Celkově posiluje organismus.
 • Působí preventivně proti cukrovce.
 • Pozitivně působí na paměť.

Aronie nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, vzácně se může vyskytnout alergická reakce.

Jak ji využít

Plody se mohou sušit (jako šípky), můžeme z nich uvařit marmeládu nebo kompot. Nejúčinnější je zpracování čerstvé šťávy do sirupu.
Otrhané plody jsou prý velmi trvanlivé a po sklizni – vydrží natrhané až 2 měsíce (zatím nemám vyzkoušeno). Natrhala jsem z našeho keříku asi mísu. Půlku jsem dala do buchty a z druhé půlky jsem tedy vařila sirup nebo spíš takový džus s rýžovým sirupem.
Mám vyzkoušenou buchtu pro lenochy s aronií a je opravdu moc dobrá… až se musím usmívat, protože do této doby jsem aronii opravdu nejedla a teď mi nevadí ani ta svíravá chuť. Změna je život. :)

Z aronie lze využít i listy na čaj (ty se sbírají na jaře), dál květy a na podzim tedy i plody

U nás se pěstuje jako keř nebo roubovaný strom. My máme keř, do této doby opomíjený, ale odteď se stává mým oblíbencem..:)) 

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

52 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Ahoj všichni, aronii miluji i potřebuji pro štítnou žlázu, ale chci si ji uchovat i na zimu. Nevite jak zpracovat bez alkoholu a cukru za studena? Nezamražuji kvůli studené energii.
Mám jeden tip na sirup, ale nevím, jaký je to problém s těmi aditivy. V minulosti jsem dávala 750g cukru na litr šťávy a nejnižší dávku kys. sorbové. Mám vyzkoušeno i 400g xylitolu, sirupy vydrží léta.
Letos jako bezlepka potřebuji použít rýžový sirup. Jak je to s tou kys. sorbovou, když bych si denně dala lžici/panáčka sirupu, abych svému tělu neublížila, nevíte? S rakytníkem jsem toto již provedla. 🤭
Děkuji, budu vděčna za jakoukoli informaci.

Markéta
21. 8. 2023

Aronie nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, vzácně se může vyskytnout alergická reakce… A co lidé se zvýšenou činností štítné žlázy? Děkuji za odpověď

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

8
3

Řeřicha – lahodná cesta ke zdraví

Na drobnou řeřichu si většinou vzpomeneme jen jednou do roka, a to zpravidla před Velikonocemi, když podle tradice nemáme na stůl „nic zeleného“. Zachrání ...
3

Klanopraška nejen pro povzbuzení a výkon

Při vyčerpání organismu pomůže schizandra čínská neboli klanopraška.
6
1

Lebeda zahradní – krásná i chutná

Pochází zřejmě z Asie, dříve byla pěstována v Řecku a používaná jako salát. Je to velmi dekorativní rostlina, které se říká také horský špenát. Je ozdobou ...

Artyčoky – léčivá zelenina, kterou si můžete vypěstovat

Artyčok je vhodný pro léčbu jater, ledvin, pro cukrovkáře, při zácpě i na vysoký tlak. Roste na jaře, kdy potřebujeme detoxikovat organismus. V tom je arty...
20
3

Akébie pětičetná a její jedlé plody

Nejen, že krásně kvete a ozdobí tak vaší zahradu, ale ještě poskytuje chutné plody, které pomohou zpomalit stárnutí.
10

Josta a její benefity

Josta je povedený kříženec rybízu a angreštu. Tento ovocný keřík, jehož lahodné plody jsou nabité zdraví prospěšnými látkami, by na zahrádce určitě neměl c...