Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Jehličnany v kuchyni

Borovicový čaj se používal za války, aby se zabránilo kurdějím. Z jehličnanů se dá připravit chutný, uklidňující čaj. Věděli jste, že obsahují velké množství vitamínu C? A víte, jak ještě se dají využít v kuchyni?

Smrk ztepilý

Výhonky obsahují těkavý olej bohatý na terpeny. Smrk se používá jako dochucovadlo. Nezralé samčí šišky se dají vařit. Pro své hojivé vlastnosti se používá zevně v náplastech.
Rozemletá kůra se přidávala jako zahušťovadlo do polévek, z výhonků se připravuje čaj, který pomáhá při onemocnění dýchacích cest a dutiny ústní. Výhonky se hodí k výrobě tinktury, pryskyřice k výrobě mastiček. 

Borovice lesní

Borovice má stahující účinky. Jehličí se přidává do pleťových krémů, zmenšuje velikost pórů a zjemní vrásky. Je to silný antioxidant, což znamená, že pomáhá zpomalit stárnutí. Oplach na vlasy z borovicového jehličí lze použít při léčbě lupů a zároveň dodá vlasům lesk. Také napomáhá při léčbě ekzémů.
Jehličí v koupelové soli zmírňuje bolesti hlavy, uvolní ztuhlé svaly, zmírní bolesti svalů a zklidní podrážděnou pokožku. Je přirozeně antibakteriální, protiplísňové a využívá se při onemocnění dýchacích cest. Má vysoký obsah vitamínu C.
Borovicovou kůru sklízeli jako potravu již Sámové, původní obyvatelé Skandinávie. Mouka vyrobená z kůry je plná vitamínů, jedli ji údajně ti nejbohatší ve společnosti.

Jedle bělokorá

antibiotické, antiseptické, diuretické a stahující vlastnosti. Podporuje imunitní systém, pomáhá při onemocnění kloubů, špatném krevním oběhu, používá se k ošetření řezných ran a popálenin. Čaj pomáhá navodit spánek, zmírňuje nachlazení, kašel, bolesti v krku a překrvení dutin. V lidovém léčitelství se využívají pupeny, jehličí, kůra, esenciální oleje a pryskyřice.

Modřín 

Modřín pomáhá od bolesti kloubů, podporuje regeneraci sliznic a využívá se při léčbě onemocnění dýchacích cest a také onemocnění ledvin.
Využívá se ve formě koupelí, aromaterapie, gemmoterapie a masážních olejů. Studený extrakt slouží jako projímadlo. Kůra se sbírá brzy na jaře, rychle se usuší a pak namele, lze přimíchat k obilné mouce na pečení chleba. Jelikož je chuť po upečení méně výrazná, dáváme přednost především léčebným účelům před konzumací. Pro masáže ulevující od bolestí si lze vyrobit olej, ve kterém se macerují nasekané větvičky.

Využití v kuchyni

Jehličí má svou specifickou chuť, dokáže dodat jídlu kořenitost a pikantnost. Některé jehličnany mají citrónovou příchuť. Přidat je můžete do salátů, do těsta na sušenky či do koláčů a chlebů. Lze je nakládat a také fermentovat, z jehličí připravíte chutný čaj, sirup či aromatickou sůl. Využívá se nejen jehličí, ale i mladé šišky a kůra. Nejlepším využitím jehličí je konzumace zasyrova, kvůli zachování léčivých účinků, vynikající chuti a také střídmé konzumaci.

Zkuste to taky

Také u jehličnanů samozřejmě platí všeho s mírou, a to jak při sběru, tak při konzumaci. Slabším jedincům může konzumace jehličnanů podráždit žaludek. Konzumaci berte v potaz, jen jako nouzové jídlo, když vše ostatní selže. Při sběru pamatujte na úctu k přírodě a všemu živému.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

25 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

15
6

Lék nejen na plíce – plicník lékařský

Věděli jste, že tato bylinka léčí nejen plíce, ale i trávicí ústrojí? Na jaře a v létě si můžeme nasbírat zásoby na podzim, kdy nejvíce trpíme na kašel. 
3

Klanopraška nejen pro povzbuzení a výkon

Při vyčerpání organismu pomůže schizandra čínská neboli klanopraška.

Kurkuma – zlatý poklad pro zdraví

Kurkuma dlouhá neboli indický šafrán, žluté koření či žlutý zázvor patří mezi nejoblíbenější koření asijské kuchyně a tradičně se používá i pro své léčivé ...

Bylinky pro krásu

Každou z nás asi někdy potrápila pleť, začaly nám padat vlasy nebo se lámat nehty. Kromě zdravé a vyvážené stravy si můžeme trochu pomoci tím, že se zaměří...
9
10

Znáte muchovník?

Malé černé bobule, ale borůvky to nejsou. Věděli jste, že už indiánské kmeny užívaly muchovník jako lék?
12

Josta a její benefity

Josta je povedený kříženec rybízu a angreštu. Tento ovocný keřík, jehož lahodné plody jsou nabité zdraví prospěšnými látkami, by na zahrádce určitě neměl c...