Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Motýlí zahrada – jak na to

Věděli jste, že zatímco motýli se živí nektarem, opylují mnoho druhů divokých rostlin a přispívají ke zdraví naší planety?

Proč si přilákat motýly na zahradu

  • Opylují rostliny ve vaší zahradě.
  • Jsou indikátorem zdravého životního prostředí.
  • Udělají vám radost, pozorování je dobré pro duševní zdraví.
  • Patří do potravního řetězce, jsou zdrojem potravy pro ptáky, pavouky, ještěrky, myši a další zvířata.
  • Výsadbou rostlin lákajících motýly podporujete i další užitečný hmyz.

Jaké motýly můžete na zahradě mít?

Otakárek fenyklový

Většinou se na zahrádkách objevují bělásci, kteří kladou vajíčka na brukvovitou zeleninu, ale občas je k vidění i babočka paví oko, babočka kopřivová anebo žluťásek a k nám na zahradu pravidelně přilétá také otakárek fenyklový, jehož housenky mají v oblibě kopr, fenykl, kmín, či mrkev a jsou nádherně zbarvené. Občas vídáme i modráska.

Rostliny, které motýli milují

Motýlům uděláte radost, když si na zahradě vysadíte motýlí keře, třapatky, bylinky, floxy, astry, levandule, lupinu, kopřivy, řebříček, hledíky, slunečnice, cínie, verbenu, zlatobýl, sléz, dřín, měsíček lékařský a další. Zařaďte do své zahrady rostliny produkující nektar, abyste zajistili, že bude na vaší zahradě neustále k dispozici potrava pro motýly.

Co můžete pro motýly ještě udělat

Modrásek obecný
  • Rozhodně nepoužívejte substráty na bázi rašeliny.
  • Vyhněte se používání pesticidů.
  • Rostliny opatrně zastřihujte, pod listy může probíhat životní cyklus motýlů.
  • Zajistěte motýlům místa, kde se mohou napít a pohodlně přistát, nejlépe kaluže s bahnem, aby získali potřebné minerály z půdy.
  • Vytvořte bezpečná místa pro noční hnízdění, nejlépe keře a stromy, umístěte na zahradu velké kameny, na kterých se budou zahřívat,
  • Vysazujte květiny, keře a byliny pro motýly.

Motýli v ohrožení

Věděli jste, že je u nás kriticky ohrožený motýl modrásek obecný? Tento motýl má rád suchá stanoviště, vřesoviště, pískovny, paseky, lomy a potřebuje ke svému životu byliny jako je jetel luční, kručinka chlupatá, tolice dětelová, vřes obecný, komonice bílá. Pro modráska bahenního a očkovaného je důležitá hostitelská bylina krvavec toten.  

PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance

Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Renáta
7. 7. 2022

Budleju máme aj my na dvore a motýle sú u nás šťastné :) Je to naozaj krásny ker a tie tance motýľov na ňom…. pohladenie pre dušu ….

Ano a mají různé barvy, my máme na zahradě žlutou.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Zahrada v červenci

Pokud si pěstujete většinu zeleniny sami, tak určitě znáte to těšení na první okurku, cuketu, rajče atd. Člověk má takto každý den z něčeho radost. Je začá...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...

Divoký koutek zahradníkovi navzdory

Znáte to také? Na jaře zrytou půdu pohrabete, všude krásně čisto, nikde ani lístečku plevele a s prvními teplými dny to začne. Nestíháte okopávat, jednotit...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...